DIY úpravy malé poslechovky.

Řešení akustiky poslechové místnosti, akustické panely, basové pasti.
Odpovědět
Aleska
Kontaktovat uživatele:

Re: DIY úpravy malé poslechovky.

Příspěvek od Aleska »

Ještě není nic ztraceno - až se pustím do výstavby nové poslechovky, vše se bude měřit. Ale přece jenom již nyní mohu něco udělat - Behringer DEQ2496 má možnost bypassu, čili přímé propojení vstupu na výstup. Takže zítra vyzkouším a poreferuji.

Aleska
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Aleska »

Nejde mi nahrát větší obrázek, ale takto vypadá poslechovka řešená podle dnešních poznatků
Obrázek Klikněte
Vyspělí highenddizajnhifisté by v tom možná nebydleli, ale já ano.

Zdeny
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Zdeny »

Aleska píše:Nejde mi nahrát větší obrázek, ale takto vypadá poslechovka řešená podle dnešních poznatků
Obrázek Klikněte
Vyspělí highenddizajnhifisté by v tom možná nebydleli, ale já ano.

A ty zesilovače na zemi - ty já můžu *palec*

vintage
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od vintage »

jj nejlepší rack=žádný rack :-D
Ne vážně, pokud nejsou položený na huňatém koberci, ale třeba na desce tak v tom nevidím žádný problém, naopak :-) Pytel by mohl vyprávět, když zrušil svůj mega "mrakodrap" rack a pořídíl nízkej, tak to údajně velmi pomohlo akustice... Jeden místní highendista, šel ještě dál a přístroje má rovněž na zemi... Asi není dobře když je prostor mezi bednama zaskládán vším možným... Co myslíš Alesko?

Aleska
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Aleska »

vintage píše:...Asi není dobře když je prostor mezi bednama zaskládán vším možným... Co myslíš Alesko?
Že máš na 100 % pravdu.
Mne ten můj taky mezi těmi póvl bedýnkami *headbang*
a tak přemýšlím jak, kam a co do nové poslechovky dát, aby to bylo *palec*

bh69
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od bh69 »

kdyz nizky tak by to slo velmi snadno a relativne levne - v Hornbachu jsem videl pekny masivni desky z ruznych druhu dreva (myslim ze 100x50cm), k tomu jen pridat nizke nozicky (v mem pripade bych volil dopredu nozicky a dozadu kolecka, pro snazsi manipulaci, ale vim ze nekdo proti tomu ma vyhrady) a jednoduchy minimalisticky "rack" je hotov za cca 1500 Kc

Aleska
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Aleska »

Dnes se podíváme na dva obrázky, jak poslechovou místnost řeší vědci. Obrázky jsou z oficiálních stránek dánské Aalborg Universitet, takže to nebudou žádní diletanti (čti nedouci) bez kulatého absolventského razítka v oboru akustiky, jako jsem já.

Poslechovou místnost pro stereo řeší takto
Obrázek
a abych udělal radost přívržencům multikanálu, tak ještě poslechovku pro vícekanál
Obrázek
A kdo nevěří, ať se podívá sem. Po kliknutí do příslušné místnosti se vám objeví stručný popis.

Se současným stavem dvoukanálu (sterea) vládne všeobecná nespokojenost a tak se objevují i takovéto obrázky
Obrázek Klikni pro zvětšení
doprovázející systém Ambiophonics. No, bydlet bych v tom nechtěl, ale možná že je to budoucnost stereofonie. Na těch stránkách jsou i zajímavé odkazy na software, takže možnosti jsou značné.

Dizajnu se meze nekladou a možná, že někdo bude i slintat
Obrázek
Takto si poslechovku představuje MAT Studio and Elastik

check
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od check »

dadaft píše:pokud uvážíme systém jako celek, dojde nám, že například u středních frekvencí jde o převod rozdílů intenzit mezi jednotlivýma bednama na fázový posuv atd.[/url]
Mluvil jsi o vlivu umístění repro v místnosti (velmi vágně o místnosti nedefinovaných kvalit) a pak najednou o středních kmitočtech a o čem tam jde ("jde o" vážně nerozumím).
Velky Bobo píše:Při stereofonní reprodukci je zapotřebí vytvořit stav, kdy díky použití dvou zdrojů zvuku vyzařujících různé signály každé ucho dostává něco jiného tak, aby se vytvořila iluze jednoho "fantomového" zdroje někde v prostoru. Nejčastěji se tak děje s využitím intenzitního principu resp. intenzitní stereofonie, kdy každý zdroj hraje s jinou amplitudou a ucho si to nějak přebere. Méně často se používá a hůře funguje fázová stereofonie (např. AB stereofonie), pracující obdobně, avšak s fází. Ovšem takhle jednoduché je to pouze z hlediska vysílání. Uši to slyší poněkud jinak. Dá se totiž celkem jednoduše dokázat, že když dva od sebe vzdálené zdroje vyzařují tentýž signál s různou amplitudou, pak máme-li dva nesměrové přijímače (což jsou uši v oblasti pod 1 kHz celkem spolehlivě), pak oba přijímače dostávají výsledný signál ve stejné amplitu
dě, avšak s různou fází. To je čistě fyzikální jev daný vlnovými vlastnostmi zvuku, který nijak nezávisí na vlastnostech a přítomnosti či nepřítomnosti přijímačů.
http://hifi.slovanet.sk/bb/viewtopic.php?t=690
Tohle naprosto chápu a rozumím tomu, žádný gyrátor v tom ale nevidím. Možná to jde tak nějak přepsat jako graf systému, ale k tomu nevidím důvod, když je to dost popsané po vlnové a fyzikální stránce. Navíc se to týká pouze principu tvorby stereo obrazu a děje se automaticky z principu věci a nijak ho neovlivníš.

dadaft píše:cílem je, aby tato přeměna (trans-formace) proběhla správně (bez zkreslení).

k tomuto se v praxi používají, jak jsem naznačil, transformátory - v tomto konkrétním případě spíš gyrátory.
u jednotlivé bedny o něm více např. zde, kapitola XXIII: http://www.czechaudio.com/pdf/SRS20-29.pdf
[/quote]
Ta zdánlivá tranformace není žádná transformace, ale prostá principielní vlastnost. Opravdu by mě zajímalo kde se v praxi používá gyrátor, že bych si ho jako měl strčit do místnosti, nebo zapojit na bedny abych měl pořádné stereo? V linku na CzechAudio pan Sýkora o gyrátoru píše jako o elektrické součástce modelující jistou elektromechanickou vlastnost, která ještě ke všemu platí na basech.

Z tvého příspěvku mám pocit, že se sice oháníš jmény, linky a citacemi, ale nerozumíš ani trochu tomu, o čem se snažíš mluvit. Po několikátém přečtení nemůžu stále najít hlavu ani patu vého příspěku, pleteš věci dohromady. Pokud se pletu já, tak mě prosím přesvědči o opaku nikoliv nadávkami, ale nějakou metodou, uživající logické operátory a podobně uznávané myšlenkové postupy. A klidně to můžeš napsat stejně ostře jako já.

Aleska
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Aleska »

Doufejme že zůstane pouze u diskuze a tak se podívejme na jiná fóra, jak jinde řeší "2 ch listening room". Snad nejlépe je tato problematika zpracována zde 2 ch listening room, aiming for best possible. Autor pravděpodobně rozvíjí toto téma i na dalším fóru a dokonce pod stejným názvem.

Z jiného fóra My 2ch listening room pochází tato krásná fotografie
Obrázek
Pozadu nejsou ani australané s příspěvkem Help Me Design The Ideal 2ch Listening Room

Ale pokračuji další krásnou fotkou, tentokráte z fóra Dedicated listening room
Obrázek

Další pěkné stránky o výstavbě poslechovky pro stereo (bohužel s velkými obrázky) jsou My new dedicated listening room - story with pics (BWW)

A pro milovníky "nádražních tlampačů" přidám ještě jeden obrázek, fascinující mne jemností, až ženskostí provedení
Obrázek
je z tohoto fóra I wish I hadn't built a dedicated listening room

Asket
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Asket »

yop pekne a decentne tvorene s citem pro harmonii, celkem se mi to libi... ackoliv tlampace nemusim.

jacq
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od jacq »

tak ja naopak hornove konstrukce rad mam, ale toto se mi nelibi... ale inspirujici jsou rozhodne vsechny... coz se ted velmi hodi, protoze prave s mou nejdrazsi polovickou hledame vhodne reseni obyvaku - kompromis mezi poslechvkou a obyvacim pokojem. snad jiz brzy "ozivim" sve vlakno k tomuto tematu :)

Aleska
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Aleska »

Aleska píše:... Ale přece jenom již nyní mohu něco udělat - Behringer DEQ2496 má možnost bypassu, čili přímé propojení vstupu na výstup....
Sice to trvalo o pár dní déle, ale vyzkoušel jsem. Upozorňuji, že jde o zkoušku vypínání/zapínání bypassu v akusticky vyřešené místnosti, kde již není potřeba. Při vypnutí DEQ se zvukový obraz nepatrně stáhne doprostřed a trochu dopředu, zvuk dostává tak trochu slinutější a nepatrně hrubší charakter. Při zapnutí bypassu, kdy oba kanály jsou upraveny je hudba melodičtější, teplejší, dostává až "elektronkový šmrnc" - krásně je to vidět (nebo spíše slyšet) na melodii basového partu Timothy B. Schmita v klasickém evergreenu této skupiny Hotel California a basech všeobecně v jakékoliv skladbě, což je způsobeno hlavně tím, že DEQ dělá převážně ekvalizaci v basové oblasti, asi do 300 Hz. Co je také příjemné je i to, že s EQ je hudba rozprostřena mimo prostor reprobeden které ve zvukovém obrazu úplně mizí, sedíc ve sladkém bodu poslechu již musíš hodně zvýšit pozornost, abys poznal který který zvuk z kterého repra jde.
Je to skutečně třešnička, ale sladká.
*hura*

dadaft
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od dadaft »

check píše:Tohle naprosto chápu a rozumím tomu, žádný gyrátor v tom ale nevidím. Možná to jde tak nějak přepsat jako graf systému, ale k tomu nevidím důvod, když je to dost popsané po vlnové a fyzikální stránce. Navíc se to týká pouze principu tvorby stereo obrazu a děje se automaticky z principu věci a nijak ho neovlivníš.
no, když dáš třeba bednu do blízkosti rohu, tak zvuk na nižších kmitočtech může být zvýrazněný až o 18dB - což je mimochodem maximální rozdíl mezi kanály u XY stereofonní nahrávky. takže ovlivníš a to tak že dost.

jak už jsem tady několikrát psal, výborný je na toto přepínač mono-stereo-reverse, který kdysi býval na každém slušnějším stereo zesáku. pokud přepneš stereo na reverse a něco ve zvuku se ti změní (samozřejmě kromě toho, že je to obráceně v pravolevém smyslu), tj. např. vzájemné vzdálenosti fantómových zdrojů, hloubka scény, nebo máš třeba víc nebo míň basů, tak máš ve sterofonii něco špatně.
(trošku složitěji to samozřejmě jde udělat třeba v Auditionu, zkrátka rozřežeš nějakou skladbu na menší kousky a u některých přehodíš L a R)

další věc, ke které mě kdysi přivedl boxer: třeba zmiňovaná XY stereofonie snímá ve fázi prostor a umístění zdrojů v něm (dá-li se to tak říct) pod úhlem necelých 90°. když si sedneš na vrchol rovnostranného poslechového trojúhelníku jako třeba na tom prvním Aleskově obrázku poslechovek, tak těchhle 90° slisuješ na nějakých 50°...

na druhou stranu je pravda, že původní zvuk (v místě, kde se nahrávalo) s reprodukovaným už se dneska nezkoumá, 99% nahrávek navíc žádný původní prostor nemá, takže je to vlastně fuk. hlavně když to dobře basuje...

dadaft
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od dadaft »

p.s.: nic s logickými operátory ode mě nečekej, na to nemám.

p.p.s.: kdybych byl zdravý, už dávno by se něco dělo, měl bych postavené přinejmenším zajímavé bedny - ale takhle... - je to děs, nemít možnost, prostředky a sílu, ale už jsem se s tím vyrovnal a když nechcete poslouchat co neuměle říkám, tak neposlouchejte...
tečka.

check
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od check »

dadaft píše:no, když dáš třeba bednu do blízkosti rohu, tak zvuk na nižších kmitočtech může být zvýrazněný až o 18dB - což je mimochodem maximální rozdíl mezi kanály u XY stereofonní nahrávky. takže ovlivníš a to tak že dost.
Ale to sem zase pleteš symetrii umístění beden a předtím jsi o ní vůbec nemluvil. Snad dá rozum, pokud bude každá bedna hrát jinak, tak je stereo narušeno.
Dál se k tomu už nebudu vyjadřovat.
Až dodělám svoji poslechovku, tak u mě budeš vítán na návštěvu. Můžeme to pak probrat, psané slovo mi přijde jako úzký informační kanál.

Odpovědět