DIY úpravy malé poslechovky.

Řešení akustiky poslechové místnosti, akustické panely, basové pasti.
Odpovědět
dadaft
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: DIY úpravy malé poslechovky.

Příspěvek od dadaft »

celou dobu mluvím o symetrii, o umístění beden - každý, kdo svůj hifismus neomezuje na výměnu káblů, zesilovačů atd. ví, že umístění beden je jedna z nejdůležitějších věcí pokud jde o stereofonii.

zkoušel jsi někdy stereo - reverse? pokud ne, vřele doporučuji. člověk pochopí, že stereo je skutečně systém a ne jen dvě bedny...

docela škoda, že největší čs. hifi guruové jsou buď konstruktéři zesilovačů nebo beden. těm i těm stačí ke štěstí MONOblok... :lol:

Aleska
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Aleska »

Každý jsme na světě jenom jednou a každý by měl mít možnost své sny plnit. Mně se nyní objevila možnost splnit svůj dávný sen a to samostatnou poslechovku pro stereo. Tím se nezavírám možnosti vícekanálu, ale snad později.

Rozměry jsou dané obrázkem
Obrázek
a nelze je pochopitelně měnit. Místnost se nachází v RD postaveném před mnoha lety ze škvárobetonových tvárnic, okno je situované na východní stranu. Co ale změnit lze, to je jakákoliv možnost úprav a vestaveb (basové pasti, difuséry, absorbéry, podhledy a pod.) z materiálu sádrokarton a polystyren, všechny úpravy DIY.

V diskuzi zapomeňte na dizajnové kreace, a nebudete-li mít co smysluplného k tématu říci, prosím neříkejte to. Zapomeňte i na návrhy typu Dvě minibonsai budky a pod nimi dva maxisubwoofery a to přesto, že si něco podobného dokáži představit
Obrázek

V mém případě nebudu mít dva 21", ale přesto repra budou skutečně dospělá, asi 1,9 metru vysoká, čili nic malého. A protože jako výškáč bude použit dipólový páskáč Ess Amt Heil A1, berte to v potaz. Navíc bedny budou otevřeného typu (Open Baffle). Prostě velikostně na úrovni slavné BK, nebo spíše něco víc.

*offtopic* Přiznám se: Já vcelku ucelenou představu mám, ale prosím o Vaše názory a naměty.

Aleska
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Aleska »

Při hledání všech možných i nemožných informací jsem na nettu objevil zajímavé stránky Sound Amazing, kde na této stránce je vpravo dole zabarvený text click here for an interactive experiment. Po kliknutí se Vám ukáže velice zajímavý applet, zobrazující chování zvuku při různých nastaveních. Například zde je při 2,7 kHz
Obrázek, zde při 700 Hz Obrázek a zde při 70 Hz Obrázek
Protože se dá měnit v mnoha parametrech (6 táhel nastavení), přeji příjemnou zábavu :lol:

dadaft
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od dadaft »

check píše:Až dodělám svoji poslechovku, tak u mě budeš vítán na návštěvu. Můžeme to pak probrat, psané slovo mi přijde jako úzký informační kanál.
oceňuji nabídku *thumbs up* a samozřejmě přijímám. nekompromisní poslechovku nepotkáš na každém rohu - a doufám, že potom připojíš i obsáhejší výklad co a proč; co ne - a proč; jak; proč ne jinak... a tak. :D

svým způsobem to obdivuji. pokoušíte se zkrotit něco, co není vidět ani cítit, lítá to tři sta z místa, od kde čeho se to odráží, taky se to ohýbá a tu sčítá, tuhle zase odečítá, ba i násobí...

abych nepřijel s prázdnou, něco ti přivezu ukázat a něco nevelkého si pokud možno vyzkoušet - - - a názor někoho, kdo má naposloucháno není nikdy od věci.
doufám, že budou už třípásma, protože to co mám teď, je vzhledově opravdu společensky velmi nereprezentativní. ale myslím, že bys vzhled mých dvojpásmovek překousl. všechno už je v podstatě nachystané a stačí ty větší bedny jenom složit. jenže když teď mám čas, tak jenom poslouchám...
bedny, kterým nesejde na úpravách poslechového prostoru (ale LiveEnd-DeadEnd mají přece jen o chloupek raději než garáž, ale přinejhorším je to fakt jedno) a vždy hrajou stejně (dobře). myslím, že tě překvapí, jak jednoduše a spolehlivě to funguje. já se toho nemůžu nabažit a když to nemám, ztrácím glanc. :? jediné mínus je, že jejich umístění a potažmo poslechové místo si člověk nemůže zvolit. jsou zkrátka dané a vyplynou z konkrétních podmínek. je to otázka pár minut a několika skladeb - - - ale tu pasáž, když to do sebe vždy zapadne, mám nejraději...

... a přinejhorším je můžu po poslechu tvé poslechovky hodit cestou domů do popelnice. :lol:

Asket
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Asket »

Dadafte o vzhled nejde pokud hraji skvele...

Aleska
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Aleska »

I takto může vypadat poslechovka, nejen holé stěny...
Obrázek
Ale od konceptu Live End-Dead End se již upustilo, dnes je v módě řešení typu ESS (Early Sound Scattering).

Aleska
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Aleska »

A může vypadat i takto
Obrázek
zde je popsána výstavba první část, druhá a třetí. Pro fajnšmekry vícekanálu může vypadat takto
Obrázek
popis je zde
Velice zajímavý applet ukazující odrazy je zde, škoda že nejde vložit jako obrázek.

bh69
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od bh69 »

verim, ze to jsou funkcni veci, ale vypada to vsehcno dost priserne :) ja hlasuju pro pekny knihovnicky plny zajimavych knih

Aleska
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Aleska »

Ale jo, té knihovničce ve funkci difuzeru můžeš věřit a po dobu čekání na špičkový zvuk si můžeš alespoň něco pěkného přečíst *palec*
Já nechci obývací pokoj s knihovničkama či jiným nábytkem, ani nechci moderní holý pokoj s dizajnovými kreacemi rozpodivných tvarů a funkcí, já chci můj zlatý grál => poslechovku, takže hledám a učím se od jiných. A učím se od těch, kteří něco znají, umějí a již mají něco za sebou. Prostě čůrám proti větru.

Asket
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Asket »

Aleska proc by jsi cural proti vetru... proste chces super vzhledovou mistnost i po strance akusticke a jen s hifi vybavou...
tudiz ti fandim.... *palec* *palec* *palec* *palec* *palec*
proste co ladi oku, uchu i na dusi....
horsi maji to ti, co danou mistnost takto nemuzou vyuzit a musi se delit s ostatnimi nebo s jinymi vecmi.

Morbid
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Morbid »

Keby niekto chcel akustický obklad difúzor odporúčam okrem iného aj tieto výrobky http://www.zainea.com/.

Aleska
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Aleska »

Ty stránky ESR Acoustics (zainea.com) nejsou špatný, když si odmyslíš tu spoustu obchodní omáčky. Navíc je to difuzor souměrný, o rozměrech 58 x 58 x 11 cm. Na to, že se jedná o výrobek z polystyrenu byť rázuvzdorného, mně zaráží ta cena 85 €/ks, která je dost velká, ale za kvalitu se platí.
Obrázek
To bych si i dokázal doma představit *palec*

Zdeny
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Zdeny »

Alesko, starej vlku, nebudeš se přeci divit "obchodní" taktice, ne? Ty, starej pes v dobrým slova smyslu...

Vše je prodejný a když čížka pěkně voblbneš, tak si nenechá ani do stovky vrátit těch 15 voček :-)

Jinak - mně osobně to připomíná dědkovy kachláky :-)

Aleska
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Aleska »

Přidám ještě jeden obrázek a to testovací poslechovku fy Audio Research Corporation
Obrázek
Kde jsou ty holé stěny našich předních a nejpřednějších HighEnd HiFistů a prodejců ?

Reportáž z návštěvy je zde

A není difuzor jako difuzor, i toto je řešení
Obrázek
jak by řekl Zdeny: shluk minipopelnic :lol:

Odpovědět