Audio a počítač

CD, SACD, DVD přehrávače, DAC převodníky, hudební servery, PC atd.
Odpovědět
Hellboy
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Audio a počítač

Příspěvek od Hellboy »

Já mám poměrně dost intenzivní pocit, že hraní z počítačů v zásadě představuje kardinální hrozbu pro hifi výrobce, protože přicházejí o zdroj příjmů z výroby absurdně drahých woodoo zařízení, když prakticky libovolné PC dokáže posílat bitperfect data do DACu a je to vyřešené. Přiznávám se, že hodinám na USB výstupu a dalším podobným haluzím naprosto nerozumím a hlava mi moc nebere, jak se můžou bitperfect data přenášená jako data nějak měnit, ale budiž, asi nějak můžou. Přijde mi ovšem, že význam těchto nuancí se zcela záměrně značně nadsazuje, aby se paranoidním hifistům mohlo prodávat něco dalšího, co zabrání "ničení" dokonalého zvuku. Ještě nedávno se řešilo, že je koax lepší než optika, pak všichni začali používat USB jako ultimátní řešení a teď najednou není ani USB dost dobré a vlastně má ty stejné problémy jako koax a optika a je potřeba ethernet. Mám intenzivní pocit, že se jedná prostě a jen o vytváření neexistujících problémů, aby bylo co prodávat. U mě má funkci DACu zvukovka. Asi jsem "nenáročný", ale vzhledem k obskurním a často naprosto podvodným řešením mnoha hifi výrobců na poli digitálních přehrávačů mám minimální důvěru v to, že zrovna v tomhle případě se nejedná zase o marketingový podvod. Stejně jako všechny ty linuxové počítače s výrobní cenou pět tisíc, které firmy jako NAIM, NAD a mnohé další prodávají jako high end mega ultra mediální zázraky za stotisíce. A pravda je taková, že zrovna PS Audio jakožto výrobce zázračných power kabelů ve mě vzbuzuje opravdu minimální důvěru.

Aleska
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Aleska »

Marketingový podvod :lol: ne, pouze obchodní řeč - zákazník musí něčemu věřit a komu ? Komu jinému, než obchodníkovi ? V době, kdy se vše poměřuje penězi ? Zákazníkovi se nesmí lhát, ale nikdo mu nemusí taky říkat pravdu - když vezmeš to, co je o těchto High-Endových přístrojích napsáno a odstraníš balast, tak vlastně nic nového pod sluncem. Nelžou, jen si přidávají, přikrašlují, perlí nové neokoukané slovní obraty, o tom to přece je *headbang*
...když prakticky libovolné PC dokáže posílat bitperfect data do DACu a je to vyřešené...
Stačí si přiznat, že dnes kvalitní hudba na počítačích vzniká a tak ji taky musí počítač umět i kvalitně přehrát. Nebo je zde někdo přesvědčen, že po každém zásahu do nahrávky zvukový mistr nahrávku vypaluje v Neru a pak si ji pouští na HighEndovém CD přehrávači, aby poznal co zrovna sesmolil ? Nebo že ve studiu do cesty signálu zařazují ethernetové propojení, aby dostali to nejlepší na výstupu ?

USB.... Nejsem zastáncem, ale své opodstatnění v nahrávací a i přehrávací technice má. Ale není USB výstup jako USB výstup a proto firma Lynx nedávno uvedla první profesionální zvukovku s USB výstupem:
Obrázek
Prostě když již USB, tak v profesionální špičkové kvalitě Lynx LT-USB za 395 $.

Zase ale na druhou stranu přiznávám, že jsou to krásné a pěkně udělané stroje pro movité audiofily a jejich zvukovou stránku si nedovolím hodnotit. Pevně ale věřím, že s ohledem na cenu by měla být vynikající, minimálně taková jako ze špičkové profesionální zvukovky či perfektního DACu, přičemž způsob propojení (coax, optika, USB, FireWire či ethernet a pod.) by měl být v podstatě úplně šuma fuk, je-li vše dotažené až do optima.

bh69
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od bh69 »

Aleska píše:USB.... Nejsem zastáncem, ale své opodstatnění v nahrávací a i přehrávací technice má. Ale není USB výstup jako USB výstup a proto firma Lynx nedávno uvedla první profesionální zvukovku s USB výstupem:
nevim jestli je tohle zrovna ten pravy priklad - v cem by se USB vystup teto zvukovky mel odlisovat od bezneho USB vystupu pocitace ?

noaid
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od noaid »

Aleska píše:firma Lynx nedávno uvedla první profesionální zvukovku s USB výstupem:
Obrázek
Prostě když již USB, tak v profesionální špičkové kvalitě Lynx LT-USB za 395 $.
Alesko opět vedle jak ta jedle. Jak to děláš?
Nejde o zvukovku, ale o speciální USB řadič. V tom je dost podstatný rozdíl. :lol:

bh69
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od bh69 »

Hellboy píše:Stejně jako všechny ty linuxové počítače s výrobní cenou pět tisíc, které firmy jako NAIM, NAD a mnohé další prodávají jako high end mega ultra mediální zázraky za stotisíce. A pravda je taková, že zrovna PS Audio jakožto výrobce zázračných power kabelů ve mě vzbuzuje opravdu minimální důvěru.
Zase ale bacha, aby se nezavrhovalo vsechno smahem, protoze leccos z tech drazsich veci muze skutecne hrat dobre (a nejspis i hraje) a dosahnout dobry zvuk pres PC neni tak jednoduchy. Ne proto, ze by byl problem v tom PC nebo v tom, ze to prenasi pres USB a ne pres ethernet nebo proto ze to pouziva jiny software pro prehravani. Ale proto, ze na konci tech vsech digitalnich hratek (ktere nic neovlivni pokud nemeni zamerne nebo neztraci nejakou chybou data) musi vzdycky byt dobre hrajici prevodnik, vcetne vyladene analogovou casti (ta ma nakonec nejspis nejvetsi vliv). Ta omacka kolem uz je spis o pohodlne obsluze a taky o efektu. A jestli mi nekdo bude tvrdit ze mezi zvukovkama nebo mezi ruznyma prevodnikama neni v podstate ropzdil, tak to asi nezkusil.

bh69
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od bh69 »

noaid píše:Nejde o zvukovku, ale o speciální USB řadič. V tom je dost podstatný rozdíl. :lol:
az ted jsem se podival na ten odkaz - vubec se nejedna o zadnou zvukovku (mne to hned prislo jako blbost, proc by zvukovka mela mit USB vystup, ale nepodival jsem se na to), ale rozsirujici modul do nejakeho externiho prevodniku Aurora 8
http://www.lynxstudio.com/product_detail.asp?i=2, takze to vubec neni karta do PC

eLko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od eLko »

Ja uz koncim v tomto vlakne,povedal som vsetko,co som chcel.
To,ze neviete akceptovat momentalne najlepsie technologicke riesenie (ethernet) a obhajujete ine varianty,lebo ich vlastnite alebo vas odradza cena je vasa vec. Sam som povedal,ze aj SPDIF dobre zvladnuty s dobrym DACom moze byt lepsie ako zly ethernet. Kazda varianta moze hrat dobre,ale technologicky je najlepsi momentalne ethernet.

Pre zaujimavost ako asi funguje Wadia CDP co je referencia v nemecku? PC mechanika nacitava do pamate data a odtial to ide v I2S do DACu. Tie streamre su teoreticky to iste,len to tahaju zo siete a nie z PC mechaniky.
A PS Audio patri praveze k tym serioznejsim firmam. Maju vlastne forum na stranke,kde sa prebera kopa technickych zalezitosti,ako co funguje.Staci citat a aby ste neboli prekvapeni. A zvuk viem demonstrovat u mna.Garantujem,ze zvuk je spickovy.

A prevodniky sa tu neriesia predsa. Je to vlakno audio a pocitac. Jedna sa o to,ako najlepsie prepojit PC(data z PC) s DACom. Tak na com sem teraz tahat kvalitu DACu.

Prosim uz na mna nedavat otazky,vdaka.

Hellboy
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od Hellboy »

To nebyl útok. Jsem k podobným věcem prostě skeptický a když vidím co některé firmy dokážou v hifi prezentovat jako nějaký zázrak, když se při tom ve skutečnosti jedná o naprosto běžnou a ještě třeba zastaralou technologii (NAIM), jen mě to utvrzuje. V žádném případě jsem tě nechtěl znechutit a odradit od toho abys něco psal a dá se říct, že mě rozdíl ethernet - USB i docela zajímá.

Odar

Příspěvek od Odar »

Ono je v globale jedno, akou rurou to tam pride (ethernet, wifi, USB . . .). Dolezite je, aby existoval protokol, ktory si overi, ze co odislo, to aj prislo. Cize po D/A prevodnik ciste len prenos blbych dat, ako keby clovek kopiroval fotky z fotaku do PC.

A potom uz v skatuli s tym robit divociny.

eLko --> Ta Wadia ma zaujala. Suhlasim s tebou.

Pruser je, ze napr. TCP/IP protokol existuje uz tak dlho, ze HiFi vyrobcovia toto uz mohli mat zmaknute pred 10timi rokmi s prstom v nose. Ale preco nenutit ludi kupovat kazde 2 roky nove zelezo *sunglases* Akurat by tam odpadlo, aky sietovy (myslim na spominany TCP/IP prenos) kabel si ma hifista kupit k skatuli . . .

Aj ked - pes je este v PC zakopany inde, ale to je zas ina rozpravka (ale v globale naozaj nepodstatna *taktone* ).

Aleska
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Aleska »

noaid píše: .......Alesko opět vedle jak ta jedle. Jak to děláš? ......
To máš děsně jednoduchý:
a) Názorně je z toho vidět, že USB mne natolik nezajímá, abych se pídil o té kartě do hloubky
b) Názorně je z toho vidět, že kdo nedělá nic pro jiné, nic taky nezkazí.

Hellboy
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od Hellboy »

Dovolím si jeden dotaz a pokud by někdo dokázal sedlácky odpovědět budu rád. Přenos dat bez jakékoli ztráty je vyřešen desítky let, kdyby nebyl, nemohly by fungovat počítačové sítě a vlastně nic co přenáší počítačová data, které musí dorazit bitperfect, aby je počítač mohl zpracovat. Vzhledem k tomu, že se u DACů a těchhle streamerů strašně řeší hodiny a jitter, tak to chápu tak, že u nich se data přenášejí pořád blbě a to i přes USB, protože na konci řetězce, tedy v DACu není nic, co je schopné si přebrat podobně jako počítač, že dorazily správně, podobně jako si audio CD přehrávač nedokáže přebrat jestli to co načetl je správně. Kdyby byl v DACu nějaký procesor, který by to dokázal, byl by to vlastně už počítač a to už by zase mohlo vadit zvuku. Proto je potřeba zajistit, aby byl 100% přenos dat a nemusel se řešit kontrola v koncové "stanici"? Nebo jsem úplně mimo?

noaid
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od noaid »

Aleska píše: a) Názorně je z toho vidět, že USB mne natolik nezajímá, abych se pídil o té kartě do hloubky
Děkuji za odpověď. Bod a) ti ale nebrání v tom, aby ses netvářil neustále jako brouk Pytlík.
Hellboy píše:Proto je potřeba zajistit, aby byl 100% přenos dat a nemusel se řešit kontrola v koncové "stanici"? Nebo jsem úplně mimo?
Není to tak, přenos je téměž vždy 100%, dokonce i z CD, ale je třeba spíše zajistit včasné a přesné časování přenosu těchto dat do DAC. To je hlavní problém. Opět se to už 1000x tady probíralo. I když dnešní kvalitní čipy si i toto dovedou prý nějak částečně ošetřit. Detaily nevím, možná nějaké interní buffrování, kdo ví.

bh69
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od bh69 »

eLko píše:To,ze neviete akceptovat momentalne najlepsie technologicke riesenie (ethernet) a obhajujete ine varianty,lebo ich vlastnite alebo vas odradza cena je vasa vec. Sam som povedal,ze aj SPDIF dobre zvladnuty s dobrym DACom moze byt lepsie ako zly ethernet. A prevodniky sa tu neriesia predsa. Je to vlakno audio a pocitac. Jedna sa o to,ako najlepsie prepojit PC(data z PC) s DACom. Tak na com sem teraz tahat kvalitu DACu.
zatim jsem necetl zadny podlozeny argument proc je ethernet nejlepsi reseni (z hlediska kvality zvuku, nebavime se ted o pohodli obsluhy apod.). O SPDIF myslim neni rec, tam je to jasne, ale rec byla o asynch USB versus ethernet.

Proc sem tahat prevodniky ? No jednoduse proto, ze slo hlavne o cenu tech zarizeni. Diskuze prece vznikla nad otazkou, jestli ta velmi draha zarizeni nejdou zbytecne draha, kdyz je mozne stejnou kvalitu zvyuku dosahnout jinak - a tam uz je otazka kvality prevodniku a jejich ceny prece rozhodujici. Myslim, ze jinak nikdo nezpochybnil ze ti sitovi klienti hraji, a ze hraji urcite dobre.

bh69
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od bh69 »

noaid píše:Není to tak, přenos je téměž vždy 100%, dokonce i z CD, ale je třeba spíše zajistit včasné a přesné časování přenosu těchto dat do DAC. To je hlavní problém. Opět se to už 1000x tady probíralo. I když dnešní kvalitní čipy si i toto dovedou prý nějak částečně ošetřit. Detaily nevím, možná nějaké interní buffrování, kdo ví.
a jsme opet u asynchronniho rezimu prenosu - jakmile je v DAC buffer a rychlost prenaseni dat si ridi sam, pak tenhle problem odpada a interni hodiny v DACu slouzi pro casovani vlastniho D/A prevodu (takt).

Jinak mam pocit, ze diskuze se opet trochu zvrhla a neresi se fakta ale dojmy, takze ji take opoustim ...

Guliver
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Guliver »

Odpoveď na to prečo USB vs net vs firewire vs... hrajú inak nebude len v tom či dáta prídu 100% do prijímacej časti, ale hlavne to čo sa deje potom. A to je následný oversampling a filtrácia čo sa môže robiť priamo v chipe DAC-u alebo individuálne ako napr. Ayre (tiež aj Linn, Weiss) a z toho nutne musia vzniknúť rozdiely nehovoriac o výstupnej analógovej časti z DACu. Viď popis pre USB Ayre QB-9.

Ayre QB-9
one other detail re DAC chip, etc. The QB-9 runs a custom oversampling/digital filter on a FPGA chip, this is a fundamental difference between its digital side and the digital of many conventional DACs using TI DAC chips like the 1796. After the USB receiver section, the signal is sent (I2S) to the custom digital filter, and then to the DAC chip. It is important that all signal processing (oversampling and digital filtering) is done in the FPGA with Ayre's custom maths, and the DAC chip only does D to A conversion, with current output. Many/most DACs using the TI chips (1792,1794,1798,1796, etc) will use the oversampling and digital filters built into the DAC chip-the QB-9 does not.
A big part of the sonic performance of the QB-9 comes from the custom digital filter ("MP").
More info on these technical details can be found at Ayre's website.

Odpovědět