Audio a počítač

CD, SACD, DVD přehrávače, DAC převodníky, hudební servery, PC atd.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Hellboy
Příspěvky: 614
Registrován: 18 led 2010 23:57
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Audio a počítač

Příspěvek od Hellboy »

Noaid: Sorry, ale pokud se data dostanou do zařízení ve 100% podobě přes ethernet i USB, tak potom nechápu výhodu ethernetu. Vzhledem k tomu, že jsem z diskuse nabyl dojmu, že velkou výhodou síťových streamerů je právě způsob připojení, které zajišťuje "lepší" spojení s menším zkreslením signálu, tak mi jaksi uniká pointa použití ethernetu pokud to vyjde na stejno. Pokud vím, tak problém většiny digitálních hifi přístrojů je, že si právě neposílají data stejně jako počítače a proto jsou potřeba všechny ty opičárny aby byl signál 100%.

Pravda je ovšem taková, že poslat a přijmout 100% správná data dokáže dnes prakticky jakékoli zařízení ať už je to počítač se síťovou kartou za stovku, digitální foťák za tisícovku přes USB, nebo telefon za pětistovku přes wifi. Data jsou vždy 100% správná a bitperfect. Pokud se hifista bojí přenosu "špíny" z počítače po kabelu, dá se použít jiný kabel, nebo wifi, ale prostě zajistit aby do DACu došla správná data je dnes naprosto vyřešená věc a uniká mi o čem se tady vlastně bavíme.

Uživatelský avatar
tomatsu
Příspěvky: 111
Registrován: 22 úno 2010 08:10
Kontaktovat uživatele:

Re: Audio a počítač

Příspěvek od tomatsu »

Mě by zazajímalo, jak si zařízení Naim, Bryston, PS audio atd poradí s kolísáním rychlosti při příjmu dat ( buffrem ? )- buď přes wi-fi , nebo klasickej ethernet v kat. 5e.
I když je oboje toto připojení "uděláno" dobře (u wifi žádné rušení, útlum kvůli zdem atd / u ethernetu - kvalitní kabel, dobře zakonektorován, žádný souběh se silovými rozvody atd ) tak zpoždění mezi zařízeními je v řádech ms.
Podle mě, čím dál je zdroj dat od zařízení, které je zpracovává, tím hůř - zbytečný články řetězce. Myslím (ale samo se můžu mýlit ) by byl HDD uvnitř daného zařízení ( za tu cenu oněch zařízení bych si tam představoval nějakej pěknej SSD disk )

Odar
Příspěvky: 1821
Registrován: 12 úno 2010 10:44

Re: Audio a počítač

Příspěvek od Odar »

tomatsu píše:nějakej pěknej SSD disk )
Taky 2terabajtovy? :lol:

Uživatelský avatar
tomatsu
Příspěvky: 111
Registrován: 22 úno 2010 08:10
Kontaktovat uživatele:

Re: Audio a počítač

Příspěvek od tomatsu »

Stačí 6*320GB :lol:
Mě celkem přijde rozumné řešeni : v zařízení třeba 320GB od intelu. Tam se vejde cca 450 alb (myslím, že zásoba dobrá ), zbytek může být na síti a nebo na ext. disku - připojitelný třeba přes eSata. Pak nějakýho interního file-managera si potřebně překopírovat co by bylo třeba. Možná že to není uplně pohodlný jako vše ovládat z gauče, ale přece jenom poslech 1 alba trvá cca 1h, tak proč tomu neobjetovat další tu minutku navíc.

Guliver
Příspěvky: 460
Registrován: 10 čer 2009 08:02
Kontaktovat uživatele:

Re: Audio a počítač

Příspěvek od Guliver »

Hellboy píše:Noaid: Sorry, ale pokud se data dostanou do zařízení ve 100% podobě přes ethernet i USB, tak potom nechápu výhodu ethernetu.
Tak napríklad vtedy keď comp nechcem mať v posluchovke a je ďalej ako 5m (USB 2.0 max 5m), keď chcem po jedom "dráte" prenášať aj iné veci ako zvuk, napr. aj video, internet a aj do viacerých miest než do posluchovky (kuchyňa, spálňa, detská izba...) Okrem toho na fórach stále čítam ako záleží na výbere USB kábla, odrušenom zdroji v PC, SSD diskoch - údajne to spôsobuje rozdiel v reprodukcii: s ethernetom to nie je téma ani na špekulácie.
tomatsu píše:Mě by zazajímalo, jak si zařízení Naim, Bryston, PS audio atd poradí s kolísáním rychlosti při příjmu dat ( buffrem ? )- buď přes wi-fi , nebo klasickej ethernet v kat. 5e.
Dostatočne veľký a oštetrený buffer to istí.

Odar
Příspěvky: 1821
Registrován: 12 úno 2010 10:44

Re: Audio a počítač

Příspěvek od Odar »

Pri "spolahlivosti" SSD diskov by som tam tolko dat neukladal . . . *headbang*

Uživatelský avatar
noaid
Příspěvky: 1459
Registrován: 11 bře 2009 14:17
Kontaktovat uživatele:

Re: Audio a počítač

Příspěvek od noaid »

Gulivere díky, ušetřil jsi mi práci, přesně tohle jsem chtěl napsat. Možnost mít třeba pc s 10 HD dole ve sklepě a hudbu i video posílat třeba celému sídlišti v okruhu několika kilometrů, každý hraje něco jiného. A vše je galvanicky odděleno.

Jen k tomu
Guliver píše:Dostatočne veľký a oštetrený buffer to istí.
bych dodal, že třeba Oppu nevadí, když ethernet vypadne na několik vteřin (což se samozřejmě neděje,jen teoreticky), hraje plynule dál, výpadek nevýpadek. U sebe má vždy uloženo následujících 10-15 s audia. To je rozdíl od většiny hájend CDP, které musí starostlivě hlídat proměnné otáčky mechanického motoru aby nedocházelo k výpadkům.
U USB a SPDIF je průser, pokud je PC zrovna něčím hodně zahlcené, musí se kolem toho chodit po špičkách.

eLko
Příspěvky: 153
Registrován: 17 dub 2008 13:50
Kontaktovat uživatele:

Re: Audio a počítač

Příspěvek od eLko »

Tak si to este raz zrekapitulujme.Mame 3 varianty: SPDIF,USB asynchronne,ethernet
Ak bude na vsetky 3 varianty rovnaky DAC,tak vsetko moze hrat dobre,ked je to dobre prevedene.Zoberme si to ale z technologickeho hladiska.

SPDIF bude najhorsia varianta,to je jasne. Kodovanie,dekodovanie SPDIF,hodiny.

USB asynchronne a ethernet maju teoreticky rovnaky princip. Tahaju asynchronne data v bitperfect do bufferu.Ethernet je ale,ako by som to povedal,"cistejsie" prevedenie a ma nespochybnitelne lepsi komfort ovladania. "Cistejsim" prevedenim myslim teraz to,ze u ethernetu neni potreba tolko veci osetrit ako u USB.
U USB teoreticky treba osetrit USB vystup z PC a celkovo rusenie z PC,USB vstup v DAC,dlzka + kvalita USB kabla,galvanicke oddelenie,soft ktorym to budem prehravat v PC a este neviem co dalej. Toto u ethernetu vsetko odpada.

Mat vacsi rozpocet,isiel by som do "puristickejsieho" ethernetu,mat mensi rozpocet,riesil by som to USB asynchronne z PC na ukor komfortu.
Zaujimalo by ma,na akej cene zacinaju uz velmi dobre DACe s kvalitnym USB vstupom. Ked nepocitam DIY. Ayre QB9 byva vychvalovane.

TomasT
Příspěvky: 316
Registrován: 09 črc 2009 09:38
Kontaktovat uživatele:

Re: Audio a počítač

Příspěvek od TomasT »

spdif - kodovani a dekodovani neni zadny problem, vzdy to bude bitove shodne pokud nebudu brat v uvahu korekci chyby u cd mechanik. Co se tyce hodin, toto je vyresene v profi sfere davno. Takze i tato stara varianta neni na odpis. Ale je pravdou ze dnes se pro studiove reseni pouziva i ethernet, ale z krapet jineho duvodu a tim je pocet kanalu a latence. Klasicke RME nebo LYNX pci-aes/ebu interface dokazou abych ted nelhal 48 nebo 64 kanalu, coz je dostatecny pocet pro nasnimani do stop asi pro velke studia, ktere snad az na par vyjimek nejsou. Proto snad vsechny spickove AD i DA maji toto rozhrani. Kdyz to muze vyhovovat pri naberu, doufam ze by to mohlo stacit i hifistum.

I kdyz uznavam ze pokud budu potrebovat pouze 2 kanaly, je dobrym resenim i usb nebo ethernet.

Uživatelský avatar
noaid
Příspěvky: 1459
Registrován: 11 bře 2009 14:17
Kontaktovat uživatele:

Re: Audio a počítač

Příspěvek od noaid »

Tomáši, nesmíš míchat dohromady nahrávání a přehrávání, to jsou zcela jiné kategorie s jinými požadavky. To, co je možné u přehrávání, nemusí být přípustné u nahrávání a naopak co je nutné u nahrávání, není potřebné u přehrávání.

Ethernet vyhovuje čemukoliv, ne jen 2 kanálům. Klidně tam můžeš pustit v jednom streamu audio 28Mbit/s (6xPCM 24/192) nebo i s HD videem 40Mbit/s zároveň, na to je USB i SPDIF krátké. Je to pro přehrávání univerzální médium v podstatě bez jakéhokoli smysluplného omezení, omezuje to jen rychlost použité síťové karty a rychlost procesoru, který data zpracovává. Žádné omezení kodeku, bitrate, typu AV dat, nic. Jediné omezení jsou schopnosti použitého přehrávače a serverového sw.

Jako přenos po ethernetu samozřejmě nemyslím obyčejné čtení dat funkcí read/write ze sdílených síťových disků, ale přímo k tomu určené protokoly.

bh69
Příspěvky: 2034
Registrován: 18 říj 2009 07:22
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Audio a počítač

Příspěvek od bh69 »

eLko píše:Zaujimalo by ma,na akej cene zacinaju uz velmi dobre DACe s kvalitnym USB vstupom. Ked nepocitam DIY. Ayre QB9 byva vychvalovane.
vypada to, ze momentalne asi kolem 30 tisic (young, calyx, northstar apod.)

Uživatelský avatar
noaid
Příspěvky: 1459
Registrován: 11 bře 2009 14:17
Kontaktovat uživatele:

Re: Audio a počítač

Příspěvek od noaid »

K tomu USB bych řekl asi tolik:
Když hýbu svou USB myší, občas dle momentálního rozložení kabelů se to indukuje do mých malých PC repráčků a ty pak praskaji dle rychlosti pohybu myši. Takže já mám problém "USB ANO NE" pro sebe vyřešen ;)
LAN je pro mne správná cesta z PC.

bh69
Příspěvky: 2034
Registrován: 18 říj 2009 07:22
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Audio a počítač

Příspěvek od bh69 »

zajimavý DIY DAC (ale jak hraje, to nevim) https://sites.google.com/site/ackodac/home

bh69
Příspěvky: 2034
Registrován: 18 říj 2009 07:22
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Audio a počítač

Příspěvek od bh69 »

noaid píše:LAN je pro mne správná cesta z PC.
nic proti, ale jake konkretni cenove i fyzicky dostupne vyrobky bys teda dnes doporucil ?

TomasT
Příspěvky: 316
Registrován: 09 črc 2009 09:38
Kontaktovat uživatele:

Re: Audio a počítač

Příspěvek od TomasT »

noaid píše:Klidně tam můžeš pustit v jednom streamu audio 28Mbit/s (6xPCM 24/192) nebo i s HD videem 40Mbit/s zároveň, na to je USB i SPDIF krátké.
Jasne ze pres spdif nebo usb nedokazem pustit HD video, o tom zadna. Ale klidne si pustim doma 16 stop 24/192 a k tomu budu jeste dalsich 16 stop 24/192 nabirat. A je to PCI karta. Nechci se hadat, uznavam ze moznosti site jsou nevycerpatelne, ale pokud se budu zabyvat ciste audiem, rad bych aby nevznikl dojem ze spdif nebo aes/ebu je uplne na houby. Vse ma sve pro a proti. U eternetu je jedno proti, nekompromisni pristroje spadaji do kategorie kterou si nemuzu dovolit.

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 hosti