Audio a počítač

CD, SACD, DVD přehrávače, DAC převodníky, hudební servery, PC atd.
Odpovědět
Uživatelský avatar
fox
Příspěvky: 2228
Registrován: 07 črc 2008 10:03
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Audio a počítač

Příspěvek od fox »

Nějak si nedovedu představit Cerabally pod počítačem.
A studiový standard z počítače ? To snad ne.

Uživatelský avatar
fox
Příspěvky: 2228
Registrován: 07 črc 2008 10:03
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Ceraball

Příspěvek od fox »

Ve studiích určitě nemají levné počítače, určené k vedení účetnictví, hraní her, surfování na internetu a jiné domácí zábavě. Určitě tyto přístroje mají útlum vibrací vychytané už od výroby, nebo mají pro antivibrační podložky místo.Nedovedu si představit, jak pod plechovou bednu od počítače budu cpát Cerabally.
Nechci za každou cenu oponovat, ale myslím si, že Carebaly jsou především určeny pro audio přístroje. I jejích cena tomu napovídá.

david
Příspěvky: 351
Registrován: 22 dub 2009 09:43
Kontaktovat uživatele:

Re: Ceraball

Příspěvek od david »

fox píše:To máš pravdu. Ve studiích určitě nemají levné počítače, určené k vedení účetnictví, hraní her, surfování na internetu a jiné domácí zábavě. Určitě tyto přístroje mají útlum vibrací vychytané už od výroby, nebo mají pro antivibrační podložky místo.
Svata prostoto ;), koukam, ze hifisti maji fakt hodne idealizovane predstavy o tom, jak vypada vybaveni studia...

Pokud je misto (a penize), tak serverovna postavena bokem (kde jsou krome pocitacu ovsem i casti analogoveho vybaveni, pokud je nejaky kus retezce jeste analogovy), pokud misto neni, tak jsou bezne pocitace v rezii. A nic specialniho to nebyva. Da se sice sehnat treba vodou chlazeny dost dobre odhlucneny case, ale ten prijde na dvacet tisic. Pokud mas na tohle, tak mas vetsinou i na tu serverovnu postavenou vedle ;)

Uživatelský avatar
noaid
Příspěvky: 1459
Registrován: 11 bře 2009 14:17
Kontaktovat uživatele:

Re: Ceraball

Příspěvek od noaid »

david píše:Svata prostoto ;),
Taky nestačím koukat.
Foxi, věř tomu, že na opravdu kvalitní míchání a mastering opravdu stačí PC za 10000Kč. Těm, kteří za přehrávání dávají milióny, se to těžko chápe, ale je to tak.
A opravdu pásky se používají už hlavně k dosažení určitého příjemného zkreslení signálu, které se digitálně hůř emuluje, a následně se opět digitalizují. Jinými slovy je jednodušší ten zvuk zkreslit přes pásku (elektronky) než digitálně.

Uživatelský avatar
Aleska
Příspěvky: 2673
Registrován: 02 kvě 2008 07:07
Kontaktovat uživatele:

Re: Ceraball

Příspěvek od Aleska »

fox píše:.........
Nechci za každou cenu oponovat, ale myslím si, že Carebaly jsou především určeny pro audio přístroje. I jejích cena tomu napovídá.
Dobrá věc se podařila. Co je pro audio = musí být drahé !

To mně připomíná "podařený" nákup zástrček 230V/16A z ebay: Úplně stejné, rozdíl ceny skoro 20x a jediný rozdíl byly pozlacené kolíky a nápis "High Audio". Ve zvuku rozdíl (pochopitelně) žádný, v ceně (také pochopitelně) ANO.

Uživatelský avatar
fox
Příspěvky: 2228
Registrován: 07 črc 2008 10:03
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Ceraball

Příspěvek od fox »

Chlapi, zbytečně se nerozčilujte. Asi je to tak, jak píšete. Já jsem v tomto oboru laik.
Jenom mi přišlo úsměvné, že bych dal pod plechovou bednu počítače za 10-15tisíc Cerabally za stejnou cenu. Vždyť,když se zapne ventilátor, skříň počítače se někdy celá třepe.
Myslel jsem si, že do nahrávacích studii se dávají speciálně upravené počítače.
A proč kupujeme drahé audio přístroje, když stačí počítač za 10tisíc ? Jsme snad tady, na tomto fóru všichni padlí na hlavu ?

Uživatelský avatar
noaid
Příspěvky: 1459
Registrován: 11 bře 2009 14:17
Kontaktovat uživatele:

Re: Ceraball

Příspěvek od noaid »

fox píše:A proč kupujeme drahé audio přístroje, když stačí počítač za 10tisíc ? Jsme snad tady, na tomto fóru všichni padlí na hlavu ?
Špatně jsem se možná vyjádřil. Jen jsem chtěl říct, že na práci ve studiu, či obecně na práci s digi záznamem, stačí levný počítač. Zesilovač a repro je při masteringu úplně jiná věc. To za 10000 nepořídíš. A že je mylné se domnívat, že když je drahý analog, tak že i ten pc musí být nějak "kvalitní" a drahý.
Proto je takový nárůst domácích studií - jde to levně dělat kvalitně, což kdysi v analogu nebývalo pravdou.

TomasT
Příspěvky: 316
Registrován: 09 črc 2009 09:38
Kontaktovat uživatele:

Re: Ceraball

Příspěvek od TomasT »

Ono ty nozky pod pocitac bylo mysleno tezce ironicky... Ono opravdu pocitac za deset staci, ale k nemu je jeste potreba DA a AD prevodniku a ty stoji majlant, klidne i 10 000USD dva kanaly, cili stereo...

Uživatelský avatar
Aleska
Příspěvky: 2673
Registrován: 02 kvě 2008 07:07
Kontaktovat uživatele:

Re: Ceraball

Příspěvek od Aleska »

Se nerozčilujeme. Já osobně jsem s vibracemi PC nikdy problémy neměl a když jsem jej před 4 roky kupoval. stál mně 65 tisíc a nelituji toho, dnes by byl za 1/4 té ceny + skoro stejná cena za kvalitní zvukovou kartu, protože ta je základ. Nebo za něj kvalitní, špičkový DAC. Tam kde Cerebally objektivně (i subjektivně) pomohou, tam je problém jinde = v tom přístroji a potom jejich použití je naprosto pochopitelné a rozumné.

PS: Foxi, bydlíš v Opavě, TomasT (snad) taky, proč se nedomluvíte na společném poslechu ? Určitě bude TomasT vstřícný !

Uživatelský avatar
fox
Příspěvky: 2228
Registrován: 07 črc 2008 10:03
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Audio a počítač

Příspěvek od fox »

Abychom nezasírali zbytečně vlákno o Ceraballech, zakládám nové o počítačích a jejích vlivu na zvuk.
Jako laikovi mi nejsou jasné některé věci:
- vliv levné mechaniky počítače pro načítání dat s CD do počítače a jeho vypalování na stejné mechanice.
- vliv vibrací celé skříně počítače na výslednou jakost signálu.
Vždyť tady i jinde diskutujeme o drahých audio přístrojích s perfektními mechanikami, zdroji, DA-AD převodníky, odolnostem proti vibracím, nemluvě o pračkách sítě a podobně.
Určitě se najdou zastánci obou systémů a odborníci, kteří budou schopní na toto téma reagovat a podat vysvětlení.

Uživatelský avatar
Donuts
Příspěvky: 489
Registrován: 23 dub 2008 07:06
Kontaktovat uživatele:

Re: Ceraball

Příspěvek od Donuts »

Myslel jsem si, že do nahrávacích studii se dávají speciálně upravené počítače.
Tos myslel spatne.

Uživatelský avatar
Donuts
Příspěvky: 489
Registrován: 23 dub 2008 07:06
Kontaktovat uživatele:

Re: Audio a počítač

Příspěvek od Donuts »

I drahe prehravace casto v sobe maji pocitacovou mechaniku za par stovek.

durgo
Příspěvky: 170
Registrován: 18 dub 2008 17:41
Kontaktovat uživatele:

Re: Audio a počítač

Příspěvek od durgo »

Technicky to nezdôvodním, no hrám z notebooku dell d600 do DA casea lyra digital a spokojnosť.
Laicky si to vysvetľujem, že CD prehrávač má za úlohu prečítať 0 a 1 a potom DA prevodník prevedie signál na analóg. To isté (teda prečítanie 0 a 1) podľa mňa spraví aj PC + je potrebné mať za ním DA prevodník.
Neviem ako ináč by mal CD player prečítať tie čísla ako PC.

Uživatelský avatar
noaid
Příspěvky: 1459
Registrován: 11 bře 2009 14:17
Kontaktovat uživatele:

Re: Audio a počítač

Příspěvek od noaid »

Pokud vyloučíme možnost, že CD či jiné médium je poškozené, tak si můžeme problém rozdělit na tyto části:
- dopravit ty nuly a jedničky správně k převodníku - to provede každý počítač na 100%, jinak by nemohl počítat
- dopravit je tak rychle, aby byly k dispozici převodníku včas - to už většinou taky není problém, pokud zrovna ve stejné době na tomtéž počítači nepotřebujeme i spočítat účetní závěrku pro všechny závody ČEZu
- zajistit správnou synchronizaci a časování v DAC - to bývá asi největší problém, hlavně u propojeni SPDIF do DAC. CD tento problém obchází (vše je v jednom řízeno jedněmi hodinami), stejně tak i zvukovka, pokud z ní bereme jen analog, tady záleží na přesnosti hodin, použitých převodnících, kvalitě provedení atd.. U spdif propojení je třeba buď ty přesné hodiny dodat z vnějšku a takto to synchronizovat, nebo to DAC musí umět kvalitně přečasovat a tím eliminovat jitter. Pak už zbývá opět jen ty použité převodníky, kvalita analogové části atd.

Nějaké chvění v digitální části žádný vliv mít nemůže, to by ty PC nefungovaly vůbec, no a v té analogové, tomu moc taky nevěřím, i když se mne jednou někdo snažil přesvědčit, že chvěním kondenzátorů se mění jejich kapacita, ale já to moc neberu. Nějakých kvalitativních změn se lze dobrat levněji a výrazněji než tlumením chvění PC. Já na nějaké takové úpravy hlučnosti už dávno rezignoval, ježto mám v pc 4 harddisky, které se musí i příslušně chladit. Takže to řeší umístění v "pracovně" a poslech v obýváku.

PC má ale jednu velkou nevýhodu. Není to pro každého, vyžaduje to určitou počítačovou gramotnost, pro ty ostatní jsou jednoúčelové a drahé přístroje s jednoduchým ovládáním.

Uživatelský avatar
fox
Příspěvky: 2228
Registrován: 07 črc 2008 10:03
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Audio a počítač

Příspěvek od fox »

A co například kabely. Píšeš, že máš počítač ve vedlejší místností. Nemá délka kabelů nějaký negativní vliv ? Vždyť se diskutuje i o vlivu propojení mezi zdrojem a převodníkem, taktéž o signálových kabelech.

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti