Cambridge Audio DAC Magic

CD, SACD, DVD přehrávače, DAC převodníky, hudební servery, PC atd.
Odpovědět
Uživatelský avatar
hanysek
Příspěvky: 55
Registrován: 28 led 2009 17:35
Kontaktovat uživatele:

Re: Cambridge Audio DAC Magic

Příspěvek od hanysek »

2noaid:

Pekny prispevek a moc dekuji. Jelikoz sem si jej taky objednal tak sem zvedavej. Zajima me zatim taky zapojeni s PC. Mohl bys napsat jak to funguje? Instalace nejaky driveru nebo neco v tom smyslu v pripade pripojeni pres USB? Stejne si vlastne presel na reseni pres optiku. Myslel jsem prave ze reseni pres USB bude lepsi nevim proc :-)

PS: Ten opticky kabel mas taky takovy dlouhy? Myslim k tomu PC jako puvodni coax.

edit:
tak jsem nakonec nasel ze pri pripojeni pres USB je tam limit prave 16bit a 48kHz takze nastaveno si mel spravne ;-)

Uživatelský avatar
noaid
Příspěvky: 1459
Registrován: 11 bře 2009 14:17
Kontaktovat uživatele:

Re: Cambridge Audio DAC Magic

Příspěvek od noaid »

Žádný driver není potřeba, pokud to jde přes USB, driver je ve windows a automaticky se nainstaluje, výstup se automaticky přesměruje z původní zvukovky na toto USB Audio Device, jaky bych zapnul sluchátka, po odpojení zase zpět na původní zvukovku. Je to velice jednoduché a automatické.

Nemám to přes USB kvůli délce kabelu, usb nelze delší než 5 m a i to je moc. Koupil jsem 3x optiku 5 m po asi 120-150Kč a spojil dvěmi toslink spojkami po 50Kč. Optika není tak háklivá na kvalitu spojení, a neexistuje u ní žádné rušení apod.

Na PC je třeba nastavit příslušné věci v ovladači ke zvukovce, u mé Realtek HD :
záložka : v/v zvuku
digitální - nastavení - 44 kHz nebo 96kHz (podle toho, co zrovna hrajete)
zdroj výstupního digit.zvuku
záložka Směšovač
Přehrát - nastavení
zaškrtnout Aktivovat přehrávání datových proudů

V mixeru musí být povolen SPDIF.

Správné nastavení se pozná tak, že šoupání hlasitostí v mixeru neovlivňuje hlasitost při přehrávání přes DAC.

Ve foobaru je třeba provést taky příslušná nastavení, já hraju přes ASO4ALL, je to někde popsáno, co je třeba.

Uživatelský avatar
agavel
Příspěvky: 769
Registrován: 25 dub 2008 16:11
Kontaktovat uživatele:

Re: Cambridge Audio DAC Magic

Příspěvek od agavel »

noaid píše:Nemám to přes USB kvůli délce kabelu, usb nelze delší než 5 m a i to je moc. Koupil jsem 3x optiku 5 m po asi 120-150Kč a spojil dvěmi toslink spojkami po 50Kč. Optika není tak háklivá na kvalitu spojení, a neexistuje u ní žádné rušení apod.
Pěkně jsi to napsal. Jen cítím potřebu k tomu dát pár poznámek.
Optika má skutečně na delším vedení určité výhody proti koaxu (indukce rušení např.). Pokud je ale koax s RCA, které mají skutečně 75ohm impedanci, jak deklaruje třeba firma Canare, tak bych to neviděl tak dramaticky. Chce to slušně stíněný kabel a bude to dobré. U těch Toslinků jde zřejmě o kvalitu vystupních a výstupních optických členů. Ty mohou při nízké kvalitě vytvářet jitter. Výrobci lepších kabelů se snaží tvrdit, že také záleží na provedení konektorů respektive zakončení optického vlákna. To první je snadno pochopitelné, to druhé může být marketing, nevím. Sám mám převodník Benchmark, který by měl být na jitter málo citlivý. Nemá RCA vstup a proto jsem si pořídil koax kabel a srovnával poslechem na sluchátka s levným optickým kabelem bandridge. Ani koax není z top kategorie (bluejeanscable.co.uk), ale přesto jsem nakonec rozdíl slyšel. Musel jsem ho ale hledat, není to jako vyměnit bedny či zesilovač.
Proč to ale píšu? Ty to propojuješ přímo na výstup toslink onboard? A předtím na coax onboard? (nejen) V této kategorii nemusí malý rozdíl znamenat obecnou charakteristiku. Taky jsem měl chvíli zapojené PC s onboard coaxem levným kabelem a nebylo to zlé, ale o jitteru u DAC1 už jsem psal. Ty jsi ale měl 13m a tam už si myslím bude hrát roli přesná impedance, dobré stínění a elektrické vlastnosti kabelu. Koax je navržený na dlouhá vedení, ale co jsem si přečetl, rozhozená impedance nedělá dobrotu. Jestli jsem slyšel rozdíl na metrovém kabelu, zkusil bych být tebou i koax s přesnými parametry. Kromě odkazu z bluejeanscable jsem objevil i slušné ceny přímo na anglickém eBay. Hledej slovo canare a koax k tomu mají od Beldenu. Pokud to nebude s parametrově optimálním koaxem lepší, tak můžeš prohlásit, že máš dobře udělanou optiku. Taky může být, že na své sestavě to neuslyšíš. Mám úplně stejné repro a pokud bude změna ve velmi drobných věcech na výškách, nemusí být změna hned patrná. Zesík neznám poslechově, ale z mé zkušenosti s Mission se lepší stroje i na těchto bednách zatraceně projeví. Jako drobný off topic a malý tip pro tebe dodám, že větší změnu než optika/koax jsem slyšel po výměně reprokabelů.

Uživatelský avatar
noaid
Příspěvky: 1459
Registrován: 11 bře 2009 14:17
Kontaktovat uživatele:

Re: Cambridge Audio DAC Magic

Příspěvek od noaid »

Díky za poznámku.

:Ty to propojuješ přímo na výstup toslink onboard? A předtím na coax onboard?

Ano.

Dacmagic právě by měl jitter dobře ošetřovat, alespoň se tím CA chlubí. A myslím, že na usb bude jitter násobně větší než na optice či coaxu a hraje jim to (i jiným DAC s usb vstupem). Takže to až tak moc neřeším.
Coax jsem měl koupený ten nejkvalitnější, který jsem sehnal, teď označení přesně nevím, nějaký Nordic, 75 ohm s hodně hrubým opletením za asi 20 kč/m. V tom ale asi problém nebyl, spíše v tom, že PC i audio byly napájeny z jiných zásuvek v jiných pokojích a to vytvářelo nějaké rušní nejspíš 50 Hz, protože i když jsem to měl třeba do tv výstup z grafiky, tak to v tv generovalo trochu brum. A ta je na stejné zásuvce jako audio. Takže ty výpadky asi byly tím, že občas to rušení přesáhlo únosnou mez.

Optika to galvanicky oddělila a problém přestal. Řekl bych, že rozdíl v jitteru mezi optickým a koaxiálním výstupem nebude velký, asi se ten signál generuje ze stejného obvodu a když ten optický člen dokáže generovat 192 kHz, tak asi ani s tím jitterem nebude mít na 44 kHz tak velký problém. U optiky asi nepřichází v úvahu jakékoliv rušení, spíše slábnutí jasu, a pokud na vstupu DAC je na nějakých úrovních, kdy už to čidlo nemusí vždy dobře chytit, pak může dojít k problému. Ale opět asi ne na délce 15 m, opt. kabely mají běžně délku mnohem mnohem delší, jsou položeny i mezi Amerikou a Evropou, tak myslím, že v rámci bytu to zvládnou i ty levnější. Jinak samozřejmě pokud je konektor udělaný tak blbě, že světlo jde z kabelu šikmo i mimo vstupní čidlo, tak to má vliv. Ale to by asi bylo znát mnohem více.
Když jsem koupil tu optiku, tak jsem měl ješte koax a porovnával jsem to, a nevšiml jsem si rozdílu, ale nezkoumal jsem to dlouhodobě.
Co se týče těch reprokabelů, mám nějaké postříbřené tak 5mm asi 3m, značku si opět nepamatuji, je to už dlouho, a když jsem po letech očistil všechny konektory, taky se výrazně zlepšil zvuk. Kdyby tak šly očistit spínače v zesilovači...není na to nějaká metoda? Relé pro spínání repro po zapnutí mám vyměněné, jedno už odešlo.

Uživatelský avatar
agavel
Příspěvky: 769
Registrován: 25 dub 2008 16:11
Kontaktovat uživatele:

Re: Cambridge Audio DAC Magic

Příspěvek od agavel »

Pokud jde o čištění elektroniky, jsi na špatné adrese. Tomu nerozumím, ale určitě to jde, občas někdo říká, že dal něco vyčistit.

Co se týká toho zbytku, tak jsou to všechno teoretické předpoklady, jak by to mělo fungovat. Že pak dobře hraje třeba plochý kabel od Nordostu je pro mě důlazem, že čistá hrubá teorie není samospasitelná. Optika nebude při svém průměru používaném v audio technice problém z hlediska slábnutí signálu. To s tím přeným zakončením uváděli jako důvod přesné zaměření signálu na spoji konektor kabel. To by mělo svoji logiku, pokud se člověk podává na optiku jako takovou (s mikroskopem jsem dělal a hraje tam roli věcí). U těch kabelů už to je pro mě podobná věc, jako barvit okraj CD nazeleno, i když u těch kabelů bych tomu pořád věřil o něco víc. A ten jitter optiky bych vůbec nepodceňoval, i když bych ho přisuzoval spíše přesnosti převodu signálu na světlo a zpět. Samozřejmě se to pak dá vztáhnout vůbec na princip čtení z placek :? Kdyby to bylo jednoduché dělat propojení v optice, vsaď boty, že by na ní jeli všichni a nepsalo by se obecně, že je metalické spojení lepší. Nebo je tam druhá alternativa, že v optice není takových rozdílů jako v koaxiálních kabelech, takže se na tom nedá udělat tak pěkný byznys. Ale to je offtopic úvaha. Jestli si Cambridge dobře poradí s jitterem, tak asi není moc důvod, proč řešit zemní smyšky a brum z metalického spojení. V tvé úrovni připojeného železa bych si to troufl říct tuplem. Ono by se totiž pak musel začít řešit i problém kvalitního posílání signálu z PC. Jsem přesvědčený, že onboard řešení se dá v tomto směru snadno vylepšit vhodnou separátní zvukovou kartou.
Jinak vůbec nejde o to, že by to hrát nemělo (USB), jde o to jak. Měl jsem doma kdysi USB zvukovku Terratec Phase a na ní zapojený PC a Marantz CD63. Na integrovaném zesilovači jsme zkoušeli přímým přepínáním rozdíl zvuku Marantz přímo, přes Terratec a pak to samé hrané z PC přes EAC a Terratec. Už je to déle a neměl jsem šumák o kernel streamingu, ale dodnes si pamatuju překvapení, že zvukovka ve funkci převodníku (zdroj Marantz) hrála to samé, co přehrávač. Ale z PC to bylo jiné (nepíšu horší či lepší, měl jsem to doma na chvíli). Hrálo to dobře! Onboard mé základní desky před Benchmark DAC1 teď taky hrál dobře, ale rozdíl tam zase byl. Detaily, malé. Ale to samé s tím optickým a koaxiálním kabelem.
Ty tvé výpadky na koaxu jsou divné, to ano. Já je u Benchmarku zažil při napojení přes redukci RCA/BNC, která s mým Pioneerem dělala dost chyb. Zajímavé je, že z Vincentu k tomu nedocházelo (rozumějte tak, abych si toho na Benchmarku všiml).

No, necháme toho. Díky za tvé postřehy a zkušenosti.

Uživatelský avatar
daliborr
Příspěvky: 648
Registrován: 25 dub 2008 21:21
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Cambridge Audio DAC Magic

Příspěvek od daliborr »

Tak jsem v Adost audio od pana Zatloukala půjčil ten zázrak ,který je vychvalován D/A převodník Cambridge Audio. Manželce se naježily vlasy , když zjistila ,že tato krabička stojí 10 000kč.
Zapojil jsem to k mému cd Sony XA20ES . Napřed optickým kabelem a potom i koaxiálním kabelem. Z Cambridge jsem to vyzkoušel čtyřmi druhy kabelů, v relaci 5000kč,3000kč, 2000kč a na konec jsem to propojil dělanými kabely s Dexonu .Cena těchto kabelů i s konektory 350kč. Předzesilovač sloužil Denon 655R. Koncové zesilovače Aldax a Advance Acoustic Maa 406. Reproduktorové soustavy Wharfedale Evo 2 50. Propoj jsem měl i přímo z cd do předzesilovače,abych mohl srovnávat.
Z hudebních žánrů byl Jazz,Art rock,Rock,Progresivní rock a vážná hudba.
Napřed jsem pustil přímo z cd a pak jsem to poslouchal přes Cambridge.
Ten malý zázrak opravdu funguje. Ze Sony to hrálo se zdůrazněnými výškami,Cambridge to všechno vyhladil dal tomu větší prostor a jemnost v detailech. Hned si ho objednám ,opravdu to stojí za to.Ono to opravdu hraje! *2thumbsup* Cd Sony má dobrou mohutnou mechaniku a jako nosič bude určitě dobře fungovat, Cambridge to zvedne o nějakou tu třídu výše.
A nyní zkráceně o kabelech. Mezi optikou a koaxem žádný slyšitelný rozdíl a pozor, žádný rozdíl mezi kabely cinch hraje to stejně na kabel za 5000kč a nebo za těch 350kč.
Začínám si myslet něco o firmách které vyrábí cinch kabely a není to nic slušného. *thumbs down* Mě to připadá jako by se chtěli za každou cenu napakovat.

Uživatelský avatar
noaid
Příspěvky: 1459
Registrován: 11 bře 2009 14:17
Kontaktovat uživatele:

Re: Cambridge Audio DAC Magic

Příspěvek od noaid »

žádný rozdíl mezi kabely cinch hraje to stejně na kabel za 5000kč a nebo za těch 350kč.
Začínám si myslet něco o firmách které vyrábí cinch kabely a není to nic slušného. Mě to připadá jako by se chtěli za každou cenu napakovat.
V té poslední větě je uložena velká pravda ;) Nicméně nesouhlasím s tím zbytkem, on rozdíl v kabelech je a alespoň pro mne dost slyšitelný, je to i teoreticky velmi jednoduše vysvětlitelné díky jejich elektrickým vlastnostem, každý kabel ovlivňuje trochu signál hlavně ve výškách, některý více jiný méně, a pak záleží na tom, jak se to ovlivnění projeví, zda kladně či záporně.
Zatím se mi jeví jako nejlepší mnou dělané v celkové ceně asi 100 Kč :-)
Pokud to neslyšíš, tak buď rozdíly tvé uši tolik nevnímají (každý slyší trochu jinak, s tím nic nenaděláme), nebo to není poznatelné na tvé konkrétní kombinaci zes. a repro z důvodů kvalitativních či čistě elektrických (impedance vstupu a výstupu apod.).
Vidím, že máme stejné CD XA20ES. Je to příjemný upgrade. Zkoušel jsem teď porovnat přes převodník jak toto CD, tak DVD přehr. LG za asi 2000Kč. Rozdíl veliký i když se obě použijí jen jako transport. CD mnohem jemnější a barevnější zvuk, DVD trošku zastřenější, jako by ten PCM výstup ještě nějak předzpracovával. Tak velký rozdíl jsem nečekal. A už jsem si všiml i rozdílu mezi CD a PC, PC je někde mezi CD a DVD blíž k CD.
CD jako zdroj signálu vítězí, ale pozná se to jen u opravdu kvalitních nahrávek.

Uživatelský avatar
daliborr
Příspěvky: 648
Registrován: 25 dub 2008 21:21
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Cambridge Audio DAC Magic

Příspěvek od daliborr »

noaid ,zvuk přesně jak jsi popisoval. Já ho teda budu využívat jen k cd. Už se na něj těším obědnal jsem si stříbrný. Ještě bych chtěl zkusit gramofonový předzesilovač cambridge jestli to bude taky tak slyšet. Protože ten D/A převodník byl slyšet a to jsem se nemusel moc soustředit.

PavelN
Příspěvky: 383
Registrován: 18 dub 2008 06:52
Kontaktovat uživatele:

Re: Cambridge Audio DAC Magic

Příspěvek od PavelN »

Tak podle vašich reakcí je přínos tohoto převodníku pozitivní.
Mohl by někdo podrobněji napsat, např. na nějaké notoricky známé nahrávce, přesně vnímané rozdíly mezi zvukem CDP napřímo a přes převodník propojený koaxiálem. Vzhledem k ceně je to asi velmi povedený DAC a pro méně majetné je to cesta k lepšímu zvuku.

Ještě by mě zajímalo v jaké cenové kategorii (cena nových) se pohybují vaše transporty Sony XA 20ES.

Moc díky.

Uživatelský avatar
MB
Příspěvky: 1113
Registrován: 17 dub 2008 13:33
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Cambridge Audio DAC Magic

Příspěvek od MB »

PavelN : Cena noveho bola tusim okolo 18-19000Kc

daliborr, noaid : Odkial ste (kludne do SZ ak mate problem to napisat sem), rad by som si to vypocul a mozno aj na mojej hnojacke...

mesires
Příspěvky: 146
Registrován: 16 kvě 2008 22:19
Kontaktovat uživatele:

Re: Cambridge Audio DAC Magic

Příspěvek od mesires »

daliborr píše:noaid ,zvuk přesně jak jsi popisoval. Já ho teda budu využívat jen k cd. Už se na něj těším obědnal jsem si stříbrný. Ještě bych chtěl zkusit gramofonový předzesilovač cambridge jestli to bude taky tak slyšet. Protože ten D/A převodník byl slyšet a to jsem se nemusel moc soustředit.
Diky za zaslanou osobni zkusenost s pouzitim CA DACu. Mam od CA CD i zesilovac (rada 640 2) a tak me to hodne zajima. Pokud jsem to dobre pochopil, tak ten DAC by mel byt stejny nebo velmi podobny jako v jejich CDP rady 740 / 840. Je to tak?
Zvazuji, ze bych si ten DAC poslechl take na sve sestave. Uvidime podle casu. Pozitevem vyzkouseni je, ze si clovek muze vyzkouset rozdily pri poslechu primo z CD a pres DAC zaroven pouhym prepinanim vstupu na zesilovaci = okamzite srovnani a zadna delsi prodleva, kdy pamet velmi mate.

Ad gramofonovy predzesilovac od CA - zalezi, jaky predzes pouzivas ted a jakou prenosku (MM nebo MC). Krecek ma 640P, ja mam 540P - pro MM prenosky je vysledek pry shodny, 540 jinak neumi MC prenosky.
Oba predzesy jsou za slusnou cenu. Ja sam jsem byl s 540P dlouhodobe velmi spokojeny. Ted jsem presel na actidump, ktery mi udelal po znamosti Tom 8-) .
Kdybys o CA phonu vazne uvazoval - ozvi se, budu ho prodavat. Momentalne jsem ho jeste nedal do inzerce na zadnem foru. Nespecham ani nevnucuji, nabidka je velmi pestra. A rozhodne bych si novy predzes poslechl predem na sve sestave.

Uživatelský avatar
noaid
Příspěvky: 1459
Registrován: 11 bře 2009 14:17
Kontaktovat uživatele:

Re: Cambridge Audio DAC Magic

Příspěvek od noaid »

MB píše:Odkial ste (kludne do SZ ak mate problem to napisat sem), rad by som si to vypocul a mozno aj na mojej hnojacke...
Když se podíváš vpravo od mého příspěvku, uvidíš ... :D

Uživatelský avatar
noaid
Příspěvky: 1459
Registrován: 11 bře 2009 14:17
Kontaktovat uživatele:

Re: Cambridge Audio DAC Magic

Příspěvek od noaid »

mesires píše:Mam od CA CD i zesilovac (rada 640 2) a tak me to hodne zajima. Pokud jsem to dobre pochopil, tak ten DAC by mel byt stejny nebo velmi podobny jako v jejich CDP rady 740 / 840. Je to tak?
Není, měl by být prý zvukově podobný spíše řadě 640, alespoň to tvrdí prodejce. Ty vyšší řady mají něco navíc, už nevím co přesně, ale někde jsem to četl.

mesires
Příspěvky: 146
Registrován: 16 kvě 2008 22:19
Kontaktovat uživatele:

Re: Cambridge Audio DAC Magic

Příspěvek od mesires »

noaid píše:
mesires píše:Mam od CA CD i zesilovac (rada 640 2) a tak me to hodne zajima. Pokud jsem to dobre pochopil, tak ten DAC by mel byt stejny nebo velmi podobny jako v jejich CDP rady 740 / 840. Je to tak?
Není, měl by být prý zvukově podobný spíše řadě 640, alespoň to tvrdí prodejce. Ty vyšší řady mají něco navíc, už nevím co přesně, ale někde jsem to četl.
CA ve svych propagacnich materialech tvrdi:
Adaptive Time Filtering (ATF) upsampling technology -
developed in conjunction with Anagram Technologies
of Switzerland - converts 16-24 bit audio data to 24
bit/192kHz dramatically improving musical reproduction.
When used with standard CDs for example, ATF enhances
audio clarity, richness and dynamic range to a level normally
associated with SACD or DVD-A discs “upgrading” the
investment you have already made in your music.

640 nema zadny upsampling. To maji pouze 740 a 840 (technologie je prave od Anagramu).
Prozatim jsem nestudoval detaily v technickych popisech, ani jsem o tom nemluvil s prodejcem CA. Proto se ptam.
Predem diky za jakekoliv komentare.

Uživatelský avatar
noaid
Příspěvky: 1459
Registrován: 11 bře 2009 14:17
Kontaktovat uživatele:

Re: Cambridge Audio DAC Magic

Příspěvek od noaid »

640 nema zadny upsampling. To maji pouze 740 a 840 (technologie je prave od Anagramu).
Aha.
Tak jsem se podíval na detaily :
640 2 - 2 x Wolfson WM8740 24-bit/192kHz DACs in dual differential configuration for improved stereo performance
Takže musí upsamplovat, protože CD je 16/44.

740 - Adaptive Time Filtering (ATF) asynchronous upsampling technology converting 16-bit 44.1 kHz CD data to 24-bit 384 kHz
Digital input sampling frequencies supported: 32, 44.1, 48, 88.2, 96, 176.4, 192kHz
Tady je navíc to, že upsampling je až na 384kHz místo 192, tzn, jiný sw algoritmus a tudíž to může mít jiný zvuk. A vstup může být až 192kHz oproti DacMagic s 96kHz

840 - technicky asi podobný jako 740

DACMagic má zase navíc 3 filtry, které znějí různě, takže si lze vybrat zvuk dle svého gusta (nakonec stejně každý skončí u toho prvního ;) )
Dále má mít menší jitter než 640 , na úrovni 740.
Prostě technicky leží DAC mezi 640 a 740. Zvukově jsem neměl možnost porovnat, jen papouškuji, co mi bylo řečeno.

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host