Jak nejlépe v dnešní době přehrávat audio soubory?

CD, SACD, DVD přehrávače, DAC převodníky, hudební servery, PC atd.
Odpovědět
Martinski
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak nejlépe v dnešní době přehrávat audio soubory?

Příspěvek od Martinski »

exaudio píše:
Martinski píše:Zdravím, doba se čím dál tím víc posouvá od klasických digitálních nosičů typu CD/DVD/SACD..., slušná muzika se dnes dá čím dál tím jednodušeji koupit přes různé weby a pod. a proto se ptám, jak v dnešní době přehráváte High-End způsobem takovéto digitální audio zdroje? Už jsem o tom dost pročetl a stále nacházím protichůdné názory. Dawsoo se např v uzamčeném vlákně "Jakou zvukovou kartu do PC?" rozohňoval proti USB v high-end zařízeních s tím, že by chtěl vidět "přímé srovnání s něčím pře kilo". Protože už většinou čtu jen zahraniční zdroje, taková srovnání celkem nacházím, a některé USB/SPDIF převodníky na tom nebývají zas tak špatně ( v cenách v přepočtu 80-100 tis vs. CD.transport za řádově 500-600tis) viz např:
http://www.computeraudiophile.com/f6-da ... out-15327/

Dokonce jsem +/- před nákupem takovéhoto zařízení, ale teď váhám. Pakliže připustím celkem logickou argumentaci, že USB ne-e, jak jinak řešit přehrávání audio souborů?
Hodně záleží na tom, co od toho řešení čekáš. Jestli chceš prodloužit život převodníku a umožnit připojit na něj PC nebo hledáš všeobjímající řešení pro přehrávání všech možných dig. formátů i všech možných dig. nosičů, případně multiroom, streamování po wifi apod. SPDIF má omezení na 24/192, takže DSD a DXD tam nepůjdou.
Co očekávám? Prostě a jednoduše co nejlepší způsob přehrávání zvukových souborů. Tj cestu: datový soubor - něco, něco - DAC - zesilovač - repro. Nic víc, nic míň. Spíš obecně, ale konkrétní technologie (jestli je to pochopitelné) v různých cenových hladinách. Moje situace momentálně je: mám soubory, mám velmi slušný DAC s SPDIF vstupem a hledám to něco mezi, aby to nebylo slabým článkem. Nevylučuju ale i možnost koupit jiný DAC s jiným vstupem, pokud to bude stát za to.

exaudio
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od exaudio »

Nejsnazší by bylo vyzkoušet nějaký DAC s USB vstupem. USB bych se nebál. PC určitě máš a vyzkoušíš si to.

Abych si udělal reklamu, tak bych zmínil UMT+ od MSB, který přehrává všechny současné formáty disků a umí samozřejmě i filmy a soubory z NASu a audio pošle na digitální výstupy (včetně SACD) a tedy je naprosto univerzálním transportem. Cena je ovšem docela vysoká.

skypi
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od skypi »

vonvichousch píše:Sice ho má každý doma,ale určitě není moc použitelný,když si představím všechny ty možné zdroje rušení,filtrace zdroje atd ,tak by mě takové PC přišlo na mnohonásobek BD přehrávače,kde se nic netočí,není žádný ventilátor a podobně.
Když pořídíš nějakej noťas s Intel Pentium Haswell, tak to nebude ani 10tis. a nic ti hučet nebude - neb se skoro nehřeje. Nerad někomu bořím iluze,ale s BD za 10tis. a i více :-) - na nějakej věrnej poslech zapomeň - zrovna dnes u toho sedím - mám čerstvě zprovozněnej USB Dac 24/bi/192kHz s asynchronním přenosem a galvanickým oddělením a vedle něj BD (s původní pultovou cenosvkou ještě o něco vyšší) s přehráváním z USB i LAN - ten USB Dac a je zvukově zcela někde jinde...
Jestli myslíš, že v tom BD rušení není, tak tam tedy je - jsou tam videoobvody a v podstatě je i takovej BD přehrávač je dnes specializovanej "počítač" pod linuxem.

Martinski
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Martinski »

skypi píše:
vonvichousch píše:Sice ho má každý doma,ale určitě není moc použitelný,když si představím všechny ty možné zdroje rušení,filtrace zdroje atd ,tak by mě takové PC přišlo na mnohonásobek BD přehrávače,kde se nic netočí,není žádný ventilátor a podobně.
Když pořídíš nějakej noťas s Intel Pentium Haswell, tak to nebude ani 10tis. a nic ti hučet nebude - neb se skoro nehřeje. Nerad někomu bořím iluze,ale s BD za 10tis. a i více :-) - na nějakej věrnej poslech zapomeň - zrovna dnes u toho sedím - mám čerstvě zprovozněnej USB Dac 24/bi/192kHz s asynchronním přenosem a galvanickým oddělením a vedle něj BD (s původní pultovou cenosvkou ještě o něco vyšší) s přehráváním z USB i LAN - ten USB Dac a je zvukově zcela někde jinde...
Jestli myslíš, že v tom BD rušení není, tak tam tedy je - jsou tam videoobvody a v podstatě je i takovej BD přehrávač je dnes specializovanej "počítač" pod linuxem.
Kupovat notebook... Ten notebook asi nebude mít digitální audio výstup, že? Nebo nějaký znáte? Čtete vůbec tu diskuzi předtím? Vždyť tam píšu, že mám třeba notebook a nechci kupovat normální PC, které hučí. Takže zase jen USB? Nadhozena byla možnost koupit dedikovaný HTPC, ale já zatím žádný v nabídkách se zvukovkou, která by měla digitální audio výstup nenašel. Pokud ovšem nebylo myšleno, že si to má člověk stavět sám, což už mi přijde zcestné - radši si koupím něco hotové, co můžu dopředu poslechnout, než něco bastlit sám.

vonvichousch
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od vonvichousch »

skypi píše:

No tak BD slouží pouze jako streamer (než pořídím samostatný) jeho úkolem je posílat data z NASu,který je mimo poslechový pokoj (aby nerušil jeho ventilátor a 3TB HDD) do externího DACu (teda zatím je to do DACu v zesilovači) ,navíc videobvody jdou vypnout.Ale přijde mi zbytečné používat na přehrávání hudby noťas,který navíc ve mě evokuje práci ...(sedím na něm denně 10-12 hodin *headbang* )

dave022
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od dave022 »

http://www.enjoythemusic.com/magazine/e ... vo_dac.htm
Tady mas link neco povídání o převodu USB/SPDIF. Pokud mas teda převodník pouze s spdif vstupem a chtěl by sis vyzkoušet připojeni PC z USB do dacu, tohle jsou možna řešení. Kdysi jsem Hiface Evo mel a šlapalo to výborně nez jsem přešel na dac s USB vstupem.

vlado222

Příspěvek od vlado222 »

Zaujímavé jak sa doba mení. :D
Keď v minulosti Odar presadzoval prehrávanie z PC tak bol za kacíra a skalní hi-fisti ho išli zakopať pod čiernu zem, že z PC to nemôže byť nikdy tak kvalitné ako z klasických doteraz používaných nosičov a zdrojov. Už to všetci netvrdia.

Podobne ked iní hi-fisti napr aj ja som v minulosti písal že sieťový napájací kábel má vplyv na zvuk, tak som si vyslúžil posmešky, či pozdvihnuté obočie. S odstupom času aj tí čo tvrdili že sieť. nap. kábel nemá vplyv na zvuk aj oni vplyv power kábla na zvuk už začali počuť.

Čo sa týka rušenia videoobvodmi v BDP v tom nevidím problém. Aspoň u môjho oppa 83 SE v ktorom sa dajú video obvody s diaľkovým vypnúť. No nikdy to oppo nezahrá ako CDP Electrocompaniet EMC 1UP ktorý mám tiež.

Obidva spôsoby prehrávania majú svoje + a -. Hudba z externého úložišťa vyberaná za pomoci tabletu, či prehrávaná z PC poskytuje konfort pohodlia, ktorý je na nezaplatenie
Naproti tomu rituál prehrabávania sa vo svojej zbierke CD či LP, ifyzický kontakt s nimi a všetky tie rituály okolo LP platne ktorá si to vyžaduje má tiež svoje čaro a je tiež pre niekoho na nezaplatenie.

exaudio
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od exaudio »

Martinski píše: Kupovat notebook... Ten notebook asi nebude mít digitální audio výstup, že? Nebo nějaký znáte? Čtete vůbec tu diskuzi předtím? Vždyť tam píšu, že mám třeba notebook a nechci kupovat normální PC, které hučí. Takže zase jen USB? Nadhozena byla možnost koupit dedikovaný HTPC, ale já zatím žádný v nabídkách se zvukovkou, která by měla digitální audio výstup nenašel. Pokud ovšem nebylo myšleno, že si to má člověk stavět sám, což už mi přijde zcestné - radši si koupím něco hotové, co můžu dopředu poslechnout, než něco bastlit sám.
Pak je tu možnost audio serveru The Beast, cena začíná na 800 000,-Kč.

sartel
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od sartel »

Martinski píše:Nadhozena byla možnost koupit dedikovaný HTPC, ale já zatím žádný v nabídkách se zvukovkou, která by měla digitální audio výstup nenašel. Pokud ovšem nebylo myšleno, že si to má člověk stavět sám, což už mi přijde zcestné - radši si koupím něco hotové, co můžu dopředu poslechnout, než něco bastlit sám.
Asrock VisionX, Vision HT, MSI Wind Box ... , ale žádný pasivně chlazený. Takovýto sestavený na míru (quad Celeron, SSD disk, 2x4GB paměti, pasivně chlazené CPU, zdroj 90W, HDMI, DVI, S/PDIF optika) tě vyjde na Kč 7.000,-

Martinski
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Martinski »

Díky za příspěvky a rady. Jen na upřesněnou, v mém případě, když píšu o SPDIF, myslím tím klasické elektrické digitální propojení, ne optiku (která by se měla radši důsledně označovat TOSLINK ). Kdoví proč se označení SPDIF používá promiscue pro oboje. I když i Toslink konektorů je snad víc, prase aby se v tom vyznalo.

Tak nějak jsem čekal, že tady bude větší odpor vůči USB a že se konečně dozvím, proč by to měl být takový problém. Možná ještě někdo přispěje.

Vzhledem k dobrým výsledkům v odkazu na recenzi z mého originálního příspěvku a jiným dobrým zkušenostem uživatelů asi zatím zkusím Audiophilleo 2 USB/SPDIF konvertor. V té recenzi to proti referenci v podobě dCS Scarlatti CD/SACD transportu (z čehož padá brada) dostalo 95% vs. M2 Hiface Evo, který dostal 80% (jen s přídatným napájením a externími hodinami se to referenci vyrovnalo, tj. nějakých imaginárních 5% proti Audiophilleu). Vím, že je to jen něčí pohled, ale tomuhle člověku dost věřím, jeho články dávají smysl a vzhledem k tomu, že penězi na svoje hračky evidentně šetřit nemusí, má zkušenosti.

Pokud to nebude ono, zvážím nějaký ten NAS a streamer nebo HTPC, abych se vyhnul USB. Mimochodem, co se týče hučení, že by nevadilo je relativní. Záleží, co posloucháte. Taková Alina od Arvo Pärta poslouchaná večer ve ztichlém domě odhalí poměrně nekompromisně, co vadí a co ne.

sartel
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od sartel »

SPDIF koax by měly mít nějaké Zotac ZBOXy C verzí, i když dle mého je optika méně náchylnější k různým rušení než koax.

Martinski
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Martinski »

sartel píše:SPDIF koax by měly mít nějaké Zotac ZBOXy C verzí, i když dle mého je optika méně náchylnější k různým rušení než koax.
Zatím řeším SPDIF coax, protože DAC optiku neumí. Koukal jsem se po hotových sestavách, ale na žádné jsem tohle rozhraní nenašel. Zotac dělal evidentně výbornou serii desek Zotac IONITX, které ho měly, ale ty se už nedají sehnat (nějak ani moc second-hand, asi jsou opravdu dobré). Nicméně, HTPC je pro mě opravdu asi až poslední možnost. Nějak nemám dobrý pocit z nějakých stavebnic. Pokud nebudu spokojený s konvertorem, asi spíš pořídím nějaký High-end streamer, který si nejprve pořádně poslechnu.

patrik
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od patrik »

Odpor vuci USB je dle meho iracionalni - jak myslite, ze je ta zvkovka v PC pripojena? Po stejne sbernici, jako USB cip... USB je jen rychly seriovy port, nic vic, zadna "magie". Posila nuly a jednicky, nic jinyho neumi :)

Naopak - pokud uz nekam do externiho DAC poustite "digitalni data", proc do cesty jeste cpat "zvukovku", navic kolikrat s dalsi konverzi signalu na optiku / z optiky???

JInak pokud bych ja volil DAC, tak asi s LAN / WiFi portem... Synology NAS - LAN/WiFi DAC - PREAMP - v podstate cista data v DAC...

Odar

Příspěvek od Odar »

Odpor voči USB je racionálny. FireWire je vhodnejší, ale žiaľ mŕtvy. USB sám o sebe viac zaťažuje CPU a keď sú 2 zariadenia na 1 USB host, môže (ale nemusí) to robiť kraviny.
Žiaľ USB je dnes štandard, tak s ním musíme žiť.

patrik
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od patrik »

Ne.

(usb jako takove skutecne zadny problem nema, a s vytizenim uz vubec ne. Audio stream je "nic" proti jinym datovym tokum, na ktere je usb vyuzivano bezne - typicky externi disky - USB 2.0 zvlada az 480MBit/s, coz je proti treba kvalitnimu flac s tokem kolem 1MBit/s nesrovatelne... Ano, USB nekomu "blbne" - ale nelze na to koukat jako na obecny problem usb - levne desky s chipsety SIS, ALI byla naprosta tragedie - ovladace + windows padaly i samy od sebe. Pochopitelne, k takovemu "pocitaci" nelze nic rict... A stejne, jako prave zminovane FireFire melo vzdy obrovske problemy s pripojenim treba videokamer, kdy strihači shaneli firewire karty s chipsety Texas Instruments, protoze to byl jediny chipset, ktery "nedelal problemy".

Pocitac svou slozitosti a komplexnosti extremne presahuje jakykoli audio komponent (pochopitelne snad mimo streameru, ve kterych je v podstate taky bezne PC), a nelze na nej koukat jako na "cernou skrinku". Bohuzel, tyto famy vznikaji proto, ze vyznat se v PC uz neni jen tak, a pokud jsou s PC problemy, ktere nespadajici do kategorie "funguje / nefunguje" /typicky pc "blbne"/ bezny uzivatel to proste "neda". Mnoho problemu zpusobuje software, stale nove a nove aktualizace, opravujici stovky tisic chyb. Jen samotne Win XP obsahovaly pres 70.000 chyb. Ale USB? Ne, USB je pouhy rychlejsi seriovy port. Nedela nic, co by jakkoli ovlivnilo datovy tok, proto je v pripade pure-hifi lepsi, nez zvukovka, u ktere jsou primo cipy na devastaci audia v ceste signalu (DSP procesor) plus samozrejme daleko narocnejsi ovladace. To USB nema.

Pokud by mel nekdo z Prahy zajem, mohu poskytnout toto: USB Digital Audio Interface - je to nativne podporovane windows, linux, i MacOS /nepotrebuje to zadne ovladace/, nelze tam nic nastavovat, zadne korekce ani nic, proste je to jen digitalni prevodnik...

Odpovědět