Jak nejlépe v dnešní době přehrávat audio soubory?

CD, SACD, DVD přehrávače, DAC převodníky, hudební servery, PC atd.
Odpovědět
slayerss
Příspěvky: 210
Registrován: 22 zář 2011 23:40
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Jak nejlépe v dnešní době přehrávat audio soubory?

Příspěvek od slayerss »

Pánové chci se vás zeptat na přínos děleného usb kabelu z pc do Casea Aquila?

Jinak by mě docela zajímalo co nejvíc lze udělat pro co nejlepší přehrávání z notesu.Na čem nejvíc záleží atd.
Mohli by jste vy co tomu hovíte poradit nám laikům, spotřebitelům. Díky.

Odar
Příspěvky: 1821
Registrován: 12 úno 2010 10:44

Re: Jak nejlépe v dnešní době přehrávat audio soubory?

Příspěvek od Odar »

slayerss --> Kabel od Tomasa a Martina som mal doma. Na Orione prinos (uchometricky) 0,0. Skusal ho aj "kolega od vedla" tiez na Orione, prinos uchometricky 0,0. Kedze predpokladam, ze Aquila je postavena ako transport podobne, predpokladany prinos daneho kabla u teba odhadujem na 0,0 *sunglases*

Uživatelský avatar
patrik
Příspěvky: 202
Registrován: 11 zář 2014 23:06
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak nejlépe v dnešní době přehrávat audio soubory?

Příspěvek od patrik »

Mno, trocha srandy na sobotni odpoledne :)

Udelal jsem si testik, ktery je fakt amatersky, ale co uz :) Propojil jsem sluchatkovy vystup z predzesiku do mikrofoniho vstupu notebooku a nahral 2x tu samou skladbu, jednou z CD, podruhe z PC. Nize prikladamy "vysledky" (jasny, je to "merene" v absolutne domacich podminkach, tak je smich povolen ;-) )
(prilozene skladby jsou polovicni, aby mne nekdo naaahodou nenarknul z piratstvi)

Original RIP
http://www.satoo.net/RIP.flac
Obrázek

Nahrano z CD
http://www.satoo.net/CD.flac
Obrázek

Nahraho z PC
http://www.satoo.net/PC.flac
Obrázek

...a zjistil jsem, ze budu u nekterych CD na DAC asi muset prepinat fazi, protoze na grafu je signal proti CD RIPu opacne :)

Uživatelský avatar
PMA
Příspěvky: 1915
Registrován: 23 úno 2009 10:47
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Jak nejlépe v dnešní době přehrávat audio soubory?

Příspěvek od PMA »

Spousta zvukových karet obrací fázi.
Pavel Macura Audio

slimak
Příspěvky: 165
Registrován: 17 dub 2008 16:44
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak nejlépe v dnešní době přehrávat audio soubory?

Příspěvek od slimak »

Ja som ten človek o ktorom píše Odar, že mal problémy s Atomom a DAC Casea Orion Lite.
Problém ale nebol v "zlom" PC, ale v DACi, stačí zhodiť dekel a pozrieť, ako je to robené...
Ale o tomto nechcem písať, téma je iná, takže pôjdem k obsahu témy.

Dlho som preferoval SACD, až kým sa mi nedostal do rúk DAC, ktorí vyvinuli špičkoví vývojári
(aj keď sú Slováci :-) ), ktorí chodia občas na Slovanet s nickami GG a Babaudio. S týmto
DACom hrá CD lepšie ako SACD, alebo prinajmenšom na tej istej úrovni. Totiž mnohé hybridné
SACD majú CD stopu naschvál degradovanú, aby hrala horšie, ale to už je iná téma...
Niečo o DACi je na Slovanete, stačí hľadať heslo "GG+Babaudio DAC".

Mimochodom, rád zdvihnem "hodenú rukavicu" od Lachima a môžme kľudne porovnať SACD Audionet
s mojim PC + DAC.

Takže špičkovo sa dá prehrávať z PC v spojení s DOBRÝM DACom. DAC o ktorom píšem som najprv používal vo variante karta ESI Julia, ktorá bola upravená tak, že S/PDIF išiel cez profi optiku 100Mbitps do DACu, teda sa použili profi optické prevodníky a nie tie, ktoré sa
používajú na audio optiku (čo je žiarovka so silónom, ako to volaám ja :-) ). ĎAlšou takouto optikou išiel MCLK z DACu do ESI Julie, takže Julina bola v režime slave a tým bol eliminovaný jitter a galvanicky oddelené PC od DACu na VF. V DACi je použitý AD1955 na každý kanál jeden zvlášť, ktorý je zapojený so všetkými známymi vychytávkami - chlapci komunikovali priamo s vývojármi od AD, takže implementácia čipu nie ja a la datasheet.
Ďalej je ošetrený jitter na I/V konverzii (ktorý predávaný DAC to rieši?) a na výstupe použité špeciály so Slew Rate pár kilovolt/microsec. Je to skrátka iné než akýkoľvek komerčne predávaný DAC. Rád by som to zrovnal so zvukom akéhokoľvek DACu od 5000 EUR vyššie.
Nevýhodou tejto varianty je ručné prepínanie Fs.
Druhá varianta je s USB vstupom (tú budem mať do týždňa doma), kde rovnako signál ide
od USB interface profi optikou a samozrejme odstraňuje nevýhody manuálneho prepínania Fs,
DAC si to prepína automaticky. Riadiace dáta idú cez Toslink.
Zdroj DACu je robený nekompromisne kvôli rušeniu, je dvakrát tak veľký ako samotný DAC.
Takže prvým predpokladom hrania z PC je dobrý DAC.

Ďalej ak prehrávam CD formát z PC, musím resamplovať. Prečo by bolo zasa na inú dlhšiu tému,
výhrady puristov, že zasahujem do audiosignálu neberiem z dôvodov, ktoré by boli zasa na inú tému :-)... Resamplovaním sa vypne "matika" samotného čipu (FIR), čo má pozitívny vplyv na zvuk.
Treba zvoliť dobrý algoritmus, bežne sa používa SOX (najčastejšie player Foobar a sox PLUGIN). sOXu ale treba nastaviť správne parametre, aby to znelo prirodzene (passband, alias, phase).

Takto sa dosiahne dobrá kvalita zvuku, znie to neúnavne a prirodzene.

Zvyšok aparátu samozrejme by mal byť na zodpovedajúcej úrovni.

Ešte poznámka na záver - na odbornejšiu diskusiu sa nechytám, na to nemám. Som len bývalý hudubník, nie som vývojár. Síce sa venujem elektronike asi od 13 rokov, viem pochopiť elektrické schémy a čo to aj postaviť, ale netrúfam si o audiotechnike viesť odborné
debaty, robil som niečo iné než NF techniku, síce základy mám, ale NF do hĺbky neovládam. Na to sú tu iní odborníci.

HIFI je môj koníček, môžem diskutovať ako laik. Pokiaľ by niekto chcel viesť odborné debaty ohľadom DACu, tak na Slovanete nech sa obráti na GG alebo Babaudio.

Dnes sa dá aj z PC dosiahnuť zvuk špičkovej kvality. Ten Atom, čo mám doma je čistý pasiv,
nie je to veľká kisňa a každý kto ku mne príde si to mýli z CD playerom :-) Jeho výkon
je plne dostatočný na prehrávanie hudby s resamplingom. Na nič iné ho nepoužívam (video...),
tam by už bol problém s výkonom.

slimak
Příspěvky: 165
Registrován: 17 dub 2008 16:44
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak nejlépe v dnešní době přehrávat audio soubory?

Příspěvek od slimak »

Ešte jedna vec - rozdiel medzi zvukom varianty 1 (synchronizovaná ESI Julia) a 2 - teda USB uchometricky nebude žiaden.
Teda aspoň predpokladám, podľa toho, čo chlapci hovorili, keď to porovnali, uvidím, keď to príde domov.
Každopádne ak sa dobre imlementuje USB, tak by s tým problémy byť nemali, dokonca jitter by mal byť nižší o kúsok než vo
variante 1.

Škoda, že sem nechodí už Dawsoo, rád by som porovnal DAC aj s tým, čo používa on (CZAP). Môj má dokonca o kúsok
lepšie merania než CZAP, či by hral aj lepšie to treba porovnať.

Uživatelský avatar
lachim
Příspěvky: 2257
Registrován: 17 dub 2008 18:43
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak nejlépe v dnešní době přehrávat audio soubory?

Příspěvek od lachim »

pítrspraha + david highend

1. já reagoval především přímo na dotaz v názvu vlákna. napsal jsem svůj názor jako odpověď.
2. "Pc zdroj" (myslím tím) = soubor všech zařízení ze kterých signál vyjde po 2 kabelech xlr do preampu
Audionet = sacd přehrávač s exter. nap. zdrojem ze kterého též vyjde signál po 2 kabel xlr do preampu.
Zdroj hudby bych nechal na vlastníkovi PC.
3. problém byl vždy jen s kvalitou ripů. s plackou sacd nikdy.
4. osobně bych rád poznal PC, které by přehrálo Audionet. Zatím jsem žádnou takovou "PC-cestu" neslyšel.

slimak
Příspěvky: 165
Registrován: 17 dub 2008 16:44
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak nejlépe v dnešní době přehrávat audio soubory?

Příspěvek od slimak »

Lachim - k bodu 2. Je jasné, že ak sa ťahá signál z PC analógovo, teda zo zvukovky rovno ďalej, tak sú problémy.
Je málo zvukoviek, ktoré majú slušný analógový výstup a aj tak výsledná kvalita bude vždy limitovaná rušením z PC.
Preto ak hranie z PC, tak signál digitálny a musí nasledovať dobrý DAC.

Uživatelský avatar
PítrsPraha
Příspěvky: 3959
Registrován: 05 pro 2013 10:13
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Jak nejlépe v dnešní době přehrávat audio soubory?

Příspěvek od PítrsPraha »

lachim:
To bys vlastne ale porovnaval celkem 4 zarizeni: 2 ruzne zdroje dat a dva ruzne DACy. To nedava moc smysl. Navic PC by tim bylo obrovsky znevyhodneno. Malokdo, kdo pouziva PC jako zdroj hudby pro pokrocilejsi audio sestavy, nema externi DAC - prave proto, ze ty pocitacove nejsou "hi-fi grade".

Uživatelský avatar
davidhighend
Příspěvky: 775
Registrován: 17 dub 2008 21:24
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak nejlépe v dnešní době přehrávat audio soubory?

Příspěvek od davidhighend »

Michale
Nerozumím co myslíš kvalitou ripů

Uživatelský avatar
lachim
Příspěvky: 2257
Registrován: 17 dub 2008 18:43
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak nejlépe v dnešní době přehrávat audio soubory?

Příspěvek od lachim »

pítrs +slimák
přistupuji k tomu zcela laicky.
chci poslouchat nejlepší možný zdroj hudby. (add. tot vlákno).
tedy buď z placky sacd, dvd-a (jako vlastník velké sbírky) nebo z "ripu" (jako pokrokový hifista)
neřeším kolik jakých krabiček kdo zapojí.
mám špičkový sacd přehrávač. proti němu postavme "pc-zařízení".
z obou pustíme analogový signál po xlr do např. preampu AR REF 5Se. přeci to musíme nakonec psolouchat na špičkové sestavě, která začíná u analogového preampu
proč tedy 4 zařízení, různé zdroje atd... ? nač tak komplikovaně.
tohle je přeci jasné.
sacd audionet x "pc zdroj". pak zjistíme "jak nejlépe v dnešní době přehrávat audio soubory"

davidhighend
při každém testu audionet x "PC" jsme narazil u vlastníků PC na problém s ripovanými soubory.
buď se to sekalo nebo něco nazačalo hrát. nebo to bylo výrazně horší a pochybovali jsme, zda je uvedený dat tok skutečně pravdivý atd.
sacd placka nebo dvd-a.... to jede vždy a stále. jsem však staromilcem!
(výstavu high-end mnichov pro mě "zabilo" přehrávaní z placatých jablek)
:-)

slimak
Příspěvky: 165
Registrován: 17 dub 2008 16:44
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak nejlépe v dnešní době přehrávat audio soubory?

Příspěvek od slimak »

Predstavme si to takto. Ak hrám z PC, kde je zvuková karta, tak tá obsahuje DAC a nanlóg. výstup.
Ale ja mám PC z USB, teda nemám žiadnu zvukovú kartu (okrem integrovanej, tá sa neráta).
Takže musím mať externý DAC. Ten DAC kľudne môžem dať do jednej krabice z PC, takže bude škatuľa, ktorá prehráva flac a
má analógový výstup, ktorý môže ísť do preampu. Takže rovnocenný zdroj s Audionetom.

Uživatelský avatar
patrik
Příspěvky: 202
Registrován: 11 zář 2014 23:06
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak nejlépe v dnešní době přehrávat audio soubory?

Příspěvek od patrik »

PítrsPraha píše:lachim:
To bys vlastne ale porovnaval celkem 4 zarizeni: 2 ruzne zdroje dat a dva ruzne DACy. To nedava moc smysl. Navic PC by tim bylo obrovsky znevyhodneno. Malokdo, kdo pouziva PC jako zdroj hudby pro pokrocilejsi audio sestavy, nema externi DAC - prave proto, ze ty pocitacove nejsou "hi-fi grade".
Doted jsem si myslel, ze snad vsichni maji za PC pripojeny externi DAC a z PC jde vyhradne digitalne?? Nebo nechpu vetu...

Edit: sorry, muj fail, nevsiml jsem si o radek vyse slova "Malokdo"... jako bych nic nerekl.
Naposledy upravil(a) patrik dne 27 zář 2014 20:21, celkem upraveno 1 x.

slimak
Příspěvky: 165
Registrován: 17 dub 2008 16:44
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak nejlépe v dnešní době přehrávat audio soubory?

Příspěvek od slimak »

Prípadne môžem pustiť aj CD priamo z mechaniky, ak má niekto averziu alebo problémy s ripmi :-)
Ten Audionet má takisto v kisni svoj DAC, takže moja zostava PC a DAC, je jedno či je DAC v samostatnej krabici
alebo spolu s PC, je rovnocenná, čo sa týka konfigurácie.

Uživatelský avatar
PítrsPraha
Příspěvky: 3959
Registrován: 05 pro 2013 10:13
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Jak nejlépe v dnešní době přehrávat audio soubory?

Příspěvek od PítrsPraha »

lachim:
Pokud to beres takhle, pak vysledek toho testu zavisi jedine na kvalite DACu zapojeneho za PC. Pokud bude horsi/lepsi nez DAC v SACD prehravaci, bude PC hrat hur/lip nez SACD prehravac.

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 hosti