DIY, stavba gramofonu

Co si doma sami stavíte, pájíte - reprobedny, zesilovače, gramofony atd.
Odpovědět
panda
Kontaktovat uživatele:

Re: DIY, stavba gramofonu

Příspěvek od panda »

Informace o dřevu cocobolo:
http://www.halfarknives.cz/documents/60.html
Olejnatost je zmíněna, ale lepení není vyloučeno. Možná bych zkusil lepený povrch odmastit izopropylem
a slepit kyanoakrylátovým lepidlem. Ovšem problém může být s dostupností, zdá se, že je to dost exotický materiál.

Možná se zbytečně držím při zemi, ale cesta nejmenšího odporu je trubka z uhlíkových vláken.
Používá to i autor konstrukce:
http://www.soundscapehifi.com/schroder-model2-pics.htm

ma1ko
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od ma1ko »

Jde mi i o vzhled, proto chci použít dřevo a vzdledem ke krásné kresbě cocobola to nechci dělat z více kusů.Dřevo mám-jsou to ty špalky na horním foto.Vlevo je cocobolo a vedle bocote.Síla použitých magnetůje poměrně velká.Samotný magnet téhle velikosti unese skoro 3kg a použítím pólového nástavce na spodním magnetu se přídržná síla asi 5x zvětší.To klade poměrně vélké nároky na lanko na kterém je ramínko zavěšené.Použiju vectranové vlákno, které má při průměru 0,4mm nosnost okolo 50kg.Skroucením vlákna se nastavuje antiskating a nevím jestli nebudu muset použít tlustší vlákno, to se uvidí časem. Vzdálenost magnetů na ramínku má vliv na potlačení rezonancí raménka.To bude nutné nastavit pomocí testovací desky.

efičák
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od efičák »

Už to máte pěkně rozjeté.

Fotka DIY tangenciálního ramínka asi tak podobně zpracovaného jako AURA.
A na něm, má MC Sigma Wood.

Obrázek

panda
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od panda »

Dírka po délce dřeva - napadají mě ptákoviny, neber to jako radu, ale brainstorming, inspiraci.
Malé topné tělísko na tyčce, vypálit (menší průměr, ale ten by už vedl vrták.)
Vypálit laserem.
Tyhle metody by musely být v krocích, kousek vypálit, odvrtat a znouvu vypálit, mockrát dokola.
Patrně v nějakém přípravku pro rychlou výměnu.

Vodní paprsek. (asi blbost)

Korunový vrták (nemusel by tolik uhýbat.
Již zmíněný dělový vrták (hóóódně ostrý)
Vrtání na soustruhu - žádná vrtačka nemá tak dlouhý posun vřetena a budou se muset často odstraňovat třísky.
Navíc vedení je na soustruhu zcela precizní.
Něco jako kulová fréza (zubařská) na dlouhé stopce menšího průměru - když uhne, může se srovnat do boku

ma1ko
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od ma1ko »

To vrtání hlavňovým vrtákem mám už odzkoušené, ale pouze na průměru 6mm.Na průměr 3m zatím nemám materiál.Chce to broušenou tyčovinu, ale těžko se toho shání malý kousek.To vrtání se dělá tak že se na soustruhu předvrtá krátká díra klasickým vrtákem a do ní se nasune hlavňový vrták.Při vrtání se musí točit obrobek.Tady je odkaz : http://www.nwup.org/uiwiki/index.php/Pipe_Making

panda
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od panda »

Tak magnety mám doma (ty kroužky na nadlehčení talíře). Ale mám obavu, že jsem to přehnal s velikostí, je to strašná síla. Když jsem je omylem nechal secvaknout k sobě, nešlo to vůbec urvat. To musí udržet i desetikilový talíř (ale ještě jsem to neměřil - je to jen odhad). Možná taky část síly sebere osa, pokud by byla z magnetického materiálu. Oni v Clearaudio vědí, proč má CMB ložisko keramickou osu. ;)

A pánové, zatím jsme taktně přešli otázku ložiska. Když DIY gramofon, tak přeci tuhle lahůdku neodflákneme nákupem nějakého
sériového produktu. Pochlubte se , na čem se to bude točit ?

ma1ko
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od ma1ko »

Asi nejlepším řešením by bylo uspořádání podle tohohle obrázku Obrázek
Pokud si ale myslíš že dojde k zezlabení přídržné síly magnetu, tak se silně pleteš.Magnet je nutné odstínit polovým nástavcem, který usměrní pole je jedním směrem http://www.supermagnety.cz/cz/64/magneticke-systemy/ a tím dojde až k několikanásobnému zvětšení přídržné síly magnetu. http://www.supermagnety.cz/cz/64/stanov ... h-magnetu/ .Nevím jaký vliv to bude mít na ocelovou osu talíře.Asi to časem na něčem odzkouším.

panda
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od panda »

Tak magnety jsou silné, pravda, ale taky křehké. Stačilo ještě jedno neopatrné secvaknutí a už jsou na pravdě Boží.
Ještě předtím jsem ale stačil odměřit vzduchovou mezeru v závislosti na zatížení.:
1,5 Kg - 4 mm
5,0 Kg - 1 mm

TAB
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od TAB »

To Panda: takže jsi se rozhodl do toho mag. uložení. Mohu vědět jaký typ magnetu jsi koupil a kolik to stálo? Popravdě chtěl bych také ho zkusit ale pořád se bojím :( Jakým konkrétním materiálem a jeho sílou(tlouštkou) mám odstínit ty magnety. Přemýšlím nad tím CMB ložiskem od clearaudia ale je to drahé a až na pár pidi fotek jsem to neviděl tak netuším jak bych jejich mag. ložisko do svého budoucího talíře vložil (nalisoval).

Chtělo by to aspon něčím změřit třeba to magn. pole abych viděl zda odstínění se třeba povedlo.

Pro ma1ko: Ten obrázek jsem moc nepochopil. Ale tento okaz co jsi se hodil se mi moc líbí: http://www.nubert-forum.de/nuforum/view ... 12&t=20078. krásný gramec z umělého kamene jestli se neplatu a tam je vidět, že magnety jsou přímo v ose ložisku místo keramické kuličky. to je myslím perfektní řešení a tak bych to chtěl řešit já.

No ložisko teda pokud magnetické tak CMB a jestli se dokopu k DIY aspon návrhu tak bych oslovil nějakou firmu která vyrábí ložiska a vložil tam ty magnety jako v tom odkaze. Poslední řešení by bylo Project ložisko ale to je tak strašně moc okoukané a neměl bych z toho takovou radost :)

panda
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od panda »

Tak nemůžu říct, že bych se k něčemu rozhodl. Zatím prostě zkouším. S těmi magnety by se mi to líbilo, jenom je nesmím zase rozbít. Odstínění nevidím kritické, jedná se o statické mag. pole dost vzdálené od přenosky. Přinejhorším bych tam dal kus železného plechu, ale snad to ani nebude potřeba.
To je zajímavé, jak se všichni bojí mag. pole - co takhle direct drive ? Viděli ste to rozebrané? Magnet jako kráva, s póly po obvodě (rotací se pole mění) těsně pod talířem. A k tomu stejně veliké cívky, které za ten magnet tahají, až roztočí talíř. A všechno je v pohodě. Zato když na gumičkofon dáme malý magnet na přizvednutí talíře, hned je zle.
Všechny informace o magnetech (včetně ceny) jsou na už dříve uvedeném odkazu, jen se tam podívat...
Abys to nemusel hledat :
http://www.magsy.cz/page/1822.magnety-ndfeb/

Ložisko Project by klidně mohlo být okoukané, jen kdyby bylo z bronzu, né z mosazi a ... (pardon, už mám jeden vroubek, musím držet zobák).

No tak něco konstruktivního, ložisko z ventilu a jeho vodítka určitě dobře znáte
http://www.altmann.haan.de/turntable/Tu ... earing.jpg
S tím ventilem to nevidím dobře, jeho průměr se po délce mění, dokonce i tvrdost. Zato vodítko, to je jiná.
Odolný bronz, přesná díra, co bychom chtěli víc ? No, vědět, kde to sehnat. Už jsem učunil nějaké pokusy, ale vhodná velikost
jaksi není k mání, případně se musí koupit 10 kusů, přestože člověk potřebuje jenom jeden - samé patálie.
Takže kdyby někdo věděl, kde koupit (reálně) bronzové vodítko ventilu s průměrem okolo 8 mm a délkou minimálně 50 mm, budu mu zavázán.
Na internetu se zdá, že je to snadné koupit - dokud to nezkusíte.

ma1ko
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od ma1ko »

Přihodil jsem popisky toho obrázku.Na odstínění magnetického pole použít materiál s vysokou permeabilitou.Nejlepší je permalloy, ale to by ses asi nedoplatil.Idálně bych z toho udělal i pouzdro ložiska.Záleží taky na tom co v gramofonu bude za vložku.U MM systému bych to tak nehrotil.

TAB
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od TAB »

Děkuji za tu popisku obrázku :) Půjdu ale cestou, že ty magnety vložím doprostřed ložiska místo keramické kuličky.
Jestli se nepletu tak permalloy se používá při výrobě výstupních traf taky ne? Takže praxe tedy bude takové, že nejdostupnější matroš pro odstínění bude obyčejné Fe...

Project má ložisko sice z mosazi ale myslím, že je dostatečně kvalitní. Přesně sedí bez jakékoliv vůle. Pluje hladce a nikde nemám náznak nějakých rýh jako bylo na tomto foru třeba vidět na fotkách gramce EAT. A to prosím tento gramofon šlape nějakých cca 5-6let.

panda
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od panda »

TAB píše: ...Přesně sedí bez jakékoliv vůle....
Omyl. Kdyby tam nebyla vůle, nebyl by ani olej a drhlo by to jako kráva, pokud by s tím vůbec šlo pohnout.
Obtížnost návrhu a výroby ložiska spočívá v tom, vyladit následující parametry:
Průměr a délka ložiska
Zatížení tahem řemínku do strany
Kvalita osy (odchylka válcovitosti, drsnost povrchu, tvrdost, materiál)
Kvalita otvoru (materiál, odchylka válcovitosti, drsnost povrchu)
Vůle mezi osou a otvorem
Viskozita a další vlastnosti oleje (obecně maziva)
Rychlost otáčení (ta je daná, ale zásadně ovlivňuje návrh ložiska)

panda
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od panda »

Drobným, ale velmi důležitým komponentem gramofonu, je řemínek.
Není to věc běžně dostupná, když pominu nabídky za horentní sumy ( 750,- kč)
nebo různé neveřejné e-maily, kde lze (prý) objednat jako náhradní díl za nejasných podmínek.
Takže si musíme nějak pomoct. Vynechám experimenty typu magnetofonový pásek nebo zubní nit.
Netvrdím, že to nemůže fungovat, ale na podrobný výzkum nemám ani kapacitu, ani prostředky.

Když se poučíme u profesionálů, tak např. gramofony Pro-Ject používají u většiny (napočítal jsem poměr 10:2)
gramofonů ( a u všech z vyšší třídy ) řemínek nejspíše gumový, čtvercového průřezu, označený jako
Precision-cut drive belt. Tedy podle informací z posledního katalogu na internetu.

Kulatý silikonový jsem zaznamenal jeno u dvou typů (RPM 1.3 Genie a Essential)
Pokud někdo zná příčinu, docela by mě to zajímalo, protože silikonový řemínek má různé výhody.
Tedy kromě toho, že se obtížně lepí z metráže a jako O-kroužek vcelku je v těchto délkách
sortiment velmi omezený a obtížně dostupný.

On by ten čtvercový řemínek z obyčejné gumy byl v pohodě, snadno se dělá řemenička (oproti plochým řemínkům).
Mám s ním jenom jeden problém: Málokdy se podaří, aby to byl přesně čtverec a když dojde během chodu k přetočení
o 90° , změní se efektivní průměr řemeničky a tedy i rychlost otáčení talíře.

Renown
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od Renown »

ano gramofony Project používají :
u gramofonů se subtalířem - gumové ploché řemínky (cca 0,7 x 5 mm)
u gramofonů s perimetrickým opásáním - buď gumové se čtvercovým průřezem (2x2mm) nebo silikonové s kruhovým průřezem (průměr 2mm)

Gumové ploché řemeny jsou lisované a následně broušené po celém obvodu.
Silikonové jsou vyrobeny lepením z metráže, lepí se lepidlem 3M po předchozí aplikaci aktivátoru. Spoj se pak přebrousí od přetoků lepidla. Nové gramofony již používají spíše tento typ řemínků. Ten silikonový řemínek je můj nápad, který se prvně použil u mého RPM-1. Nyní jej Project používá u více modelů.

Velice kvalitní řemínky používá třeba Clearaudio. Měl jsem chvíli doma jeden z jejich dražších gramofonů (Anniversary) a ten měl čiré, silikonové řemínky, které byly vyrobeny lisováním, nebyly lepené. Byly velice měkké a příjemné na omak.

Verdier používá silnou gumu kruhového průřezu, ale v dodávce gramofonu je i režná nit jako alternativa, jiní výrobci používají nylonovou nit, údajně ten uzlík nemá žádný negativní dopad. Efičákův Holborne měl magnetofonový pásek vtipně napínaný váhou motoru.

Odpovědět