DIY, stavba gramofonu

Co si doma sami stavíte, pájíte - reprobedny, zesilovače, gramofony atd.
Odpovědět
efičák
Příspěvky: 1965
Registrován: 18 dub 2008 11:38
Kontaktovat uživatele:

DIY, stavba gramofonu

Příspěvek od efičák »

Přikročit ke stavbě vlastního gramofonu, chce něco vědomostí, spoustu času a peněz.

Nejdříve doporučuji načerpat u průkopníků, jako je Tomíček, Křeček a další.
Navrhuji navršit odkazy a nápady co se jich na internetu najde...

panda
Příspěvky: 275
Registrován: 28 zář 2010 00:19
Kontaktovat uživatele:

Re: DIY, stavba gramofonu

Příspěvek od panda »

Možná by nebylo od věci trochu to roztřídit. Napadají mě tato hlediska:

Pro celou konstrukci gramofonu je klíčová hmotnost talíře.
První nástřel (ale patrně bude vhodné hranice zkorigovat od zkušenějších)
Do 3 kg, 3-10 kg, nad 10 kg.

Průměr ložiska.
Do 7 mm, 7-9 mm, nad 9 mm

Řízení otáček.
Pevné otáčky odvozené od kmitočtu sítě, nebo elektronicky řízené - nastavitelné.

Změna otáček 33/45
Přehozením řemínku na jiný průměr řemenice nebo elektronicky změnou otáček motorku.

Další hledisko je to, které díly jsou koupené hotové a které jsou opravdu DIY.
1) Ložisko
2) Talíř
3) Pohon, tedy uchycení a odpružení motorku, řídící elektronika
4) Ramínko
5) Celková konstrukce, šasi

TAB
Příspěvky: 657
Registrován: 30 led 2011 15:32
Kontaktovat uživatele:

Re: DIY, stavba gramofonu

Příspěvek od TAB »

Děkuji efičákovi za založení tohoto vlákna. Rovněž souhlasím s Pandou. Je potřeba stavbu gramce rozdělit do několika bodů.
Nejprve bych měl asi říci výhody DIY gramce nebo aspon co od toho očekávám.

1) Chci dosáhnout lepšího zvuku a to tím, že přejdu z 9palcového na 12palcové raménko možná i na tangeciální.
2) Nejsem spokojený se svým současným designem gramofonu
3) Nové raménko také znamená více možností seřízení (aspon v mémem případě)
4) Cena vzhledem k mím představám a vzorům bude nižší než při nákupu nového. Ale levné to určitě nebude a ani to není muj záměr.


suma sumárum vlastně stavím gramofon odznova kvůli raménku a vzhledu. A také pro radost z pěkného díla pokud se podaří a nestane se z toho horor a něčemu se přiučím :)

Pro mou inspiraci jsem si vzal za vzory tyto stroje:

Pro-Ject Xtension 100.000Kč
VPI HR-X 300.000Kč
Clear audio Ambient 120.000Kč
Clear Audio Maximum S 270.000Kč
The Gavia II 14.000$

TAB
Příspěvky: 657
Registrován: 30 led 2011 15:32
Kontaktovat uživatele:

Re: DIY, stavba gramofonu

Příspěvek od TAB »

Stavba aspon u mě by měla probíhat ve smyslu custom design než DIY. Nechci něco šidit a zkoušet ložiska z videorekordéru a podobně. Bude mě to stát hodně času i peněz jak řekl i efičáak tak bych chtěl aby tomu i výsledek odpovídal. Gramon by měl být asi z těchto dílů:


Talíř: cca6-10kg těžký s průměrem 300-320mm
materiál rozleštěný hliník nebo nerez
zakázková výroba. Nedořešené je ale dynamické vyvážení které nevím jestli jiné firmy vůbec řeší.
Obruč z nerezu pro srovnání LP jako má Clear audio.

Ložisko: Project o průměru 10mm nebo od Clearaudia

Motor: Prověřený 2x SMR 300-100/2W nebo SMR 300-300/5,5W
Uložení motoru mimo základnu na pružinách jako to měla třeba Aura. Je to geniálně jednoduché a účinné.
řízení a změna rychlosti elektronicky. Chtěl bych i snímat skutečnou rychlost talíře a regulovat tak rychlost. Můj návrh a výroba.

Šasí: Z mdf plátů a hliniku (sendvič) s přírodní dýhou a vysokým leskem nebo z nerezu dle mého návrhu.
Antivibrační nožky.

Raménko: SME M2-12´´ nebo Tangent od Clear audia pokud ho seženu.

Přenoska: Denon S1 a MM Goldring

panda
Příspěvky: 275
Registrován: 28 zář 2010 00:19
Kontaktovat uživatele:

Re: DIY, stavba gramofonu

Příspěvek od panda »

1) Motorky SMR 300-100 byly kritizovány za malý průměr hřídele 1,8 mm. Osobně v tom nevidím problém. Brání něco použít motorek SMR 300-100 RI (krokový) jako synchronní motorek při napájení dvěma sinusovými průběhy s fázovým posuvem 90°? Když to trochu zjednoduším, tak mi připadá, že je to vlastně to samé jako synchronní motorek jenom s tím rozdílem, že jsou vyvedeny středy vinutí, aby se dala použít čtyřtaktní metoda řízení (v režimu krokového řízení). Částečně proudové buzení (přes předřadné odpory) umožňuje větší kroutící moment i při vyšších otáčkách, což se může hodit pro elektronické přehození na rychlost 45 rpm pro singly.

2) obvykle se používají motorky s krokem 7,5° tedy pro 50 Hz 300 rpm. Existují ale i motorky s krokem 1,8°. Jejich použití by mohlo znamenat jemnější chod (buzení vyšším kmitočtem) nebo naopak použití řemeničky s větším průměrem při nižších otáčkách.
Výhoda větší řemeničky spočívá v tom, že se relativně zmenší vliv kolísání efektivního průměru způsobeného nepravidelnostmi řemínku.
Uvažoval o tom někdo, nebo je známo použití takového motorku v nějakém profi gramofonu ?

TAB
Příspěvky: 657
Registrován: 30 led 2011 15:32
Kontaktovat uživatele:

Re: DIY, stavba gramofonu

Příspěvek od TAB »

děkuji ti efičaku za popsání ramének.Jak to bylo s Aurou vím a je to asi tak půl roku co jsem tu měl od Aury koncový zesilovač včetně gramce s tangenciálním raménkem a akrylátovím talířem na opravě a seřízení. Design gramofonu mě překvapil. Křídlově otvíarcí plexi kryt (jako u piana) byla paráda. Uchycení motorku na pružinách taky krásné. Bohužel ikdyž jsem to raménko obdivoval na první pohled, tak po bližším zkoumání jsem byl zklamaný. Preciznost výroby, použité materiály byli mizerné a vypadalo to opravdu na práci chytrého člověka který to postavil ze stavebnice Merkur. Akrylátový talíř byl na tu dobu také zajímavý prvek nicméně s dnešním čistým a téměř průhledným akrylátem se to nedá srovnat.

Jasný záměr mám ale zdali se mi ho podaří dosáhnout se teprve uvidí. Vidím to tak že gramofon připravím na možnost osazením jak tangenciálním raménkem tak i SME. Jak jsem teda pochopil tak moje Denon přenoska bude vhoddná pro TT3 :) To slyším rád.

Pro Panda: Já rozebral svůj kryt motorku u RPM9 a tam si trůnil motorek SMR300-100 a protože se všude používá a já s sím nemám také problém tak nevidím potíž v jeho uplatnění. Je však pravda, že tak tenká hřídel mě taky překvapila a proto si říkám zda nepoužít raději SMR300-300 kde je hřídel 3mm. O řízení motorků až tak toho moc nevím a proto jsem požádal o pomoc mého kamaráda a s jeho pomocí to snad nějak zmáknem. Cíl je řídít, snímat a graficky zobrazovat na LCD. Odpovědět jestli se dá použít krokový motorek neumím. Jako laik se obávám, že ale chod by nebyl jemný.

Oblast mého zkoumání při stavbě bude asi nejvíce zabírat časově pohon, ložisko a zda nadlehčit gramec magneticky a jak. A uplně nejvíc mě zajímá jestli výrobci gramofonů dynamicky vyvžují talíř a jakým způsobem :)

panda
Příspěvky: 275
Registrován: 28 zář 2010 00:19
Kontaktovat uživatele:

Re: DIY, stavba gramofonu

Příspěvek od panda »

TAB píše: ... Já rozebral svůj kryt motorku u RPM9 a tam si trůnil motorek SMR300-100 a protože se všude používá a já s sím nemám také problém tak nevidím potíž v jeho uplatnění.
To je skvělá zpráva, díky!
TAB píše: ... Odpovědět jestli se dá použít krokový motorek neumím. Jako laik se obávám, že ale chod by nebyl jemný.
Je myšlen motorek výrobně označený jako krokový, ale buzený sinusovým proudem, tedy ve funkci motorku synchronního.
TAB píše: ... Je však pravda, že tak tenká hřídel mě taky překvapila a proto si říkám zda nepoužít raději SMR300-300 kde je hřídel 3mm.
Vymýšlím způsob uchycení řemeničky, který by tuto nevýhodu eliminoval. Ale SMR300-300 je určitě dobré řešení.
TAB píše: ... Oblast mého zkoumání při stavbě bude asi nejvíce zabírat časově pohon, ložisko a zda nadlehčit gramec magneticky a jak.
Máš na mysli magnetické nadlehčení celého gramofonu, nebo pouze talíře ?
TAB píše: ... A uplně nejvíc mě zajímá jestli výrobci gramofonů dynamicky vyvažují talíř a jakým způsobem.
Otázka je, k čemu by bylo dobré dynamické vyvážení, jestliže se talíř točí konstantními (malými) otáčkami.
Pokud bude z homogenního materiálu se správnými geometrickými rozměry a tvary, vyvažování bude jen velmi nepatrné a pak bych to neřešil vůbec.
Když bys to chtěl za každou cenu optimalizovat, mělo by stačit dělat statické vyvážení na vhodném poloměru (a nikoliv poblíž okraje, jak je obvyklé).

TAB
Příspěvky: 657
Registrován: 30 led 2011 15:32
Kontaktovat uživatele:

Re: DIY, stavba gramofonu

Příspěvek od TAB »

1) Nemáš zaco děkovat :). Na té hřídeli 1,8mm vše funguje dobře a to ta plastová řemenička je jen trochu ztuha nasunutá na hřídel. Takže když ti tam někdo zručný nalisuje přesně tvou řemeničku tak to bude OK. Já zkusím SMR300-300.

2) S tím krokáčem opravdu nevím není to moje parketa

3) Gramec podle mě má mít těžkou základnu a být posazen na ukotvenou polici ve zdi. Takže pružiny a magnetické nohy neuznávám.
Myslel jsem tedy nadlehčování talíře by netrpělo tolik ložisko a chod byl jemější. Ale pořád mi nejde do hlavy kde sehnat neodymové magnety, jak je tam umístit aby talíř byl vyvážený a to nejpodstatnější je magnetické pole které může ovlivnovat přenosku.

4) Asi máš pravdu. Pokud talíř bude dobře vysoustružený z homogeního matroše a hlavně bude vněm dobře usazené pouzdro ložiska tak asi šmajdat mnoho nebude při tak pomalích otáčkách. Já jen, že minulý týden mi jeden člověk co pracoval 25let ve výzkumu vyprávěl jak se zabýval ještě s nějakým kolegou vyvažováním jak statickým tak i dynamickým talíře u gramce. Výzkum si objednal tehdy Tesla Litoval, protože se přišlo, že u nevyváženého talíře může docházet na jeho okraji asi k vychýlení cca 0,1-1mm. Problém byl, že nebyl speciální přístroj který by přesně ukázal kde odvrtat talíř a jak hluboko :)

Uživatelský avatar
ma1ko
Příspěvky: 123
Registrován: 23 čer 2009 06:56
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: DIY, stavba gramofonu

Příspěvek od ma1ko »

TAB
Magnety seženeš např. tady : http://www.magsy.cz/page/1822.magnety-ndfeb/ .Umístění magnetu lze vyřešit buď umístěním uvnitř ložiska kde magnety nahradí systém kulička-ploška a nebo se použijou prstencové magnety okolo osy.Odstínění se provede pomocí polových nástavců z magneticky měkkého materiálu.- dojde k zesílení magnetického pole jedním směrem a jeho potlačení v ostatních směrech.Co se týče vyvážení talíře, tak základní a myslím si že i dostačující vyvážení uděláš i doma - umístit talíř ve svislé poloze na vodorovnou osičku pootáčením zjistit jestli po zastavení nezůstává ve stejné poloze.Pokud ano tak v této poloze odvrtat.

V současnosti doma vznikají 2 gramofony.První bude vzhledově klon NC450, ale s plnou MDF základnou a ramenem P1101.Talíř bude ze starého Dualu (na fotce vpravo).
Druhý je pokus o něco lepšího. Základna z 3mm MDF uvnitř vylitá plněným polyesterem(umělý kámen) . Díl pro umístění talíře bude z hlikového kusu vylitého olovem, který bude rovněž zalitý v základně.Povrch bude dýha z ořechové kořenovice a navrch leštěný polyesterový lak.Talíř zatím není, ale asi to bude něco jako má Křeček s ložiskem Project.Ramínko kopie Schroeder http://www.stereomojo.com/CES%202009%20 ... oeder1.jpg vyrobená ze dřeva cocobolo.Některé části raménka už jsou hotové.Ručky na fotkách jsou pokusy z bukového dřeva.Těď řeším problém vyvrtání 2-3 mm díry skrz 25cm dlouhou dřěvěnou ručku.Magnety na ramínku budou neodymové 5x9mm N50 a zavěšení na vectranovém vlákně 0,4mm.Vzhledem k rekonstrukci domu se to ale rodí velice pomalu.
Přidávám pár foto dílů z dosavadních pokusů o tvorbu.
Obrázek
Obrázek
Obrázek

Renown
Příspěvky: 2320
Registrován: 18 dub 2008 10:22
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: DIY, stavba gramofonu

Příspěvek od Renown »

Hřídele 1,8 mm mají motory které pocházejí z ZPA Nový Bor.
Motory, které vyrábí SEV pro gramofony Project mají hřídele s průměrem 4 mm.
Motory Premotec, což jsou nejlepší synchronní motory pro pohon gramofonů jaké existují, mají průměr hřídele 3 mm

Tesla vyvažovala v minulosti lité talíře. To jsou ty mrchy co se na nich časem tvoří bubliny, či se jinak deformují. Při odlévání talířů asi docházelo k nehomogenitám, které se pak projevily v nutnosti talíře vyvažovat. Současná produkce má pouze lisované či obráběné talíře, které při tak pomalých otáčkách jaké má gramofon vyvážení nepotřebují

TAB
Příspěvky: 657
Registrován: 30 led 2011 15:32
Kontaktovat uživatele:

Re: DIY, stavba gramofonu

Příspěvek od TAB »

Renowne děkuji za podstatné informace. Gramofony které plánuješ jsou zajímavé. Nevím kolik typových motorků Litovel vyrábí ale mě přijde, že ten můj z RPM je normálně ze ZPA s průměrem 1,8mm. Pochybuji, že by někde používal 4mm hřídel. To už je hodně velký průměr.

Asi bych se přikláněl neod. magnety umístit kolem osy. Nevím jak bych je umístil do ložiska. Jak silné ty magnety by měli být a jak silným materiálem je odstínit?

To raménko ze dřeva je moc hezké.Já bych se raménko bál vyrobit. Nebojíš se, že to dřevo bude pracovat? Udělat 3mm díru v délce 25cm to je taky mazec :lol:

panda
Příspěvky: 275
Registrován: 28 zář 2010 00:19
Kontaktovat uživatele:

Re: DIY, stavba gramofonu

Příspěvek od panda »

Hezky se nám to rozjíždí, dík za info o magnetech.

Motorky Premotec jsou myšleny tyto ? :
http://www.premotec.com/synchronous.htm

Věci vylité olovem - kde vzít olovo ?
Polyester s plnivem - skvělé. Z toho by šel udělat i talíř. Jenom pozor, když se ho rozdělá víc najednou,
silně se zahřívá a vytvrdí se příliš rychle, může i začít hořet.

To ramínko, rozříznout po délce, vydlabat řezbářským dlátem nebo vyfrézovat kulovou frézou a opět slepit.
Při kvalitní práci to ani nemusí být vidět a kdyby se tam dovnitř propašovalo pár uhlíkových vláken, bude to ještě lepší.
Ale co ložiska na ramínku ? Můžeš to trochu upřesnit ?

Ta věc na MDF talíři v tom malém rozlišení připomíná vykuchané ložisko z HDD. Ale to může být náhoda...

Uživatelský avatar
ma1ko
Příspěvky: 123
Registrován: 23 čer 2009 06:56
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: DIY, stavba gramofonu

Příspěvek od ma1ko »

Tady máš nějaké odkazy týkající se magnetického uložení : http://www.nubert-forum.de/nuforum/view ... 12&t=20078 http://www.highend.cz/productpages/clearaudio/cmb.html .Pokud jde o dřevěné ramínko, tak pracování dřeva se nebojím.Cocobolo je hodně stabilní a taky těžké a velice tvrdé.Vlastnostmi je to podobné třeba s ebenem.Žádný druh domácího dřeva s tím nejde srovnávat-naše dřeva jsou dost měkká.To vrtání je problém.Vrtání hadovitým vrtákem(4mm), který je běžně doporučován na dlouhé díry dopadlo špatně a uhnulo to z osy.Dá se to vyvrtat jedině obdobou hlavňového vrtáku v soustruhu, ale ten vrták musím nejdříve z něčeho vyrobit.
Pokud se týká motorků pro pohon, tak bych uvítal kdyby někdo upřesnil co je a není dobře použitelné.Mám doma SMR300-100 ve verzích 220V a 24V, kde jsou hřídelky 1,8mm.Dále tu mám SMR300-300, M307 a M303 u kterých je hřídelka 3mm.
Panda:
Olova mám doma asi 100kg.Ty vrorky ramínek na foto jsou s dírou a jsou udělány z více slepených kusů a vidět to opravdu není.Problem by nastal u dřeva cocobolo kde vzhledem k velké olejnatosti jsou s lepením velké problémy.Na tom MDF talíři je videohlava-i slépé uličky je nutno projít aby se v hlavě rozjasnilo.

Uživatelský avatar
ma1ko
Příspěvky: 123
Registrován: 23 čer 2009 06:56
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: DIY, stavba gramofonu

Příspěvek od ma1ko »

Tady je ještě odkaz na princip ramínka Schroeder : http://www.freepatentsonline.com/7086071.pdf

panda
Příspěvky: 275
Registrován: 28 zář 2010 00:19
Kontaktovat uživatele:

Re: DIY, stavba gramofonu

Příspěvek od panda »

ma1ko píše:Tady je ještě odkaz na princip ramínka Schroeder : http://www.freepatentsonline.com/7086071.pdf
Dík za odkaz, to je zajímavé. Síla magnetů musí být dost velká, aby ramínko nemělo tendenci rotovat kolem vlastní osy.
Jaká je (potřebná / plánovaná) vzdálenost magnetů od sebe (velikost mezery) ?
Ev. přibližná vzdálenost této mezery od osy ramínka (bodu uchycení vlákna) ?

Ale je to dobrá ptákovina! To musím vyzkoušet...

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host