Sieťový (napájací) kábel

Co si doma sami stavíte, pájíte - reprobedny, zesilovače, gramofony atd.
Odpovědět
tomatsu
Kontaktovat uživatele:

Re: Sieťový (napájací) kábel

Příspěvek od tomatsu »

Bryston - jen takova, spise recnicka, otazka. Co te pritahlo se zaregistrovat na hifi-foru a 30 min po registraci najit zrovna toto vlakno a napsat svuj hezky jizlivy, s prvky manipulace, prispevek ?

bryston
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od bryston »

Pokud se ti zdá jízlivý a dokonce manipulační, je to jen na tobě.
Zkus mi ho vyvrátit.

kychtax
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od kychtax »

bryston píše:
16 srp 2018 18:32
Nemám nic proti těm, co vrážejí mailant do kabelů. Je to jejich právo. Ale štvě mě, když tady kvákajií neskutečné bludy o změnách několik levelů v poslechu. Udělejste si doma ABX test a zjistíte co všichni ostaní. Slyšet není nic a kecy o nesoustředění, tlaku na posluchače a podobně si nechte pro manželku.

Buď to slyšíte nebo ne. Nic jiného není. Pokud se chcete zalíbit zdejším kabelogurům, je vaše věc.

Kydy Aretaxe, Jimmiho, Lachima, Kabelguru, Kryxtaxe a podobným se musím jen smát.
Budu reagovat.
Myslim, ze mas.
Ano, je.
At kvakaji, proc ne?
Co zjistili ostatni?
Slyset to je.
I moje manzelka to slysi.
Ano,slysime.
Zalibit komu? Komu tim prospejeme, co..
Kydy, jsem rad, jestli jsem Te pobavil.

Dobry kabel muze byt za malo a delat svou praci dobre. Drahe znacky z toho delaji vedu a mystiku a zpusobuji nenavist mezi audiofily. Rozdeluji je. A mimoto vydelavaji. Taky k nim chovam despekt. I kdyz jsem kabelmaniak.

Svou praci ale asi udelat umi. Kdyz uplne odhlednu od penez a uvidim a uslysim jen produkt.

Miro_CZ
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od Miro_CZ »

Já, jako téměř hifi začátečník, kdysi absolvent elektro průmky, bych měl dotaz, když už to tady takhle jede.

Moje otázka je jednoduchá:
Jak může napájecí kabel zlepšit výsledný zvuk? Řekněme například při použití u zesilovače nebo CD přehrávače? Jaký je reálný rozdíl mezi obyčejným síťovým kabelem tzv. "od tiskárny" s 3x1,5mm nebo značkovým 3x1,5mm kabelem s přidaným bavlněným opletem a zlacenými konektory?
A zlepší se zvuk i když takový značkový kabel použiju pro napájení PC, ze kterého si posílám zvuk do DACu? (A pokud ano, jak by k tomu zlepšení došlo?)

Ještě chápu zlepšení zvuku při použití kvalitních repro kabelů, kde můžeme například změnit indukčnost nebo kapacitu kabelu při použití různého splétání apod., ale u napájecího kabelu mi nějak hlava nebere, na jakým základu by to mělo fungovat.

Neberte to prosím jako flame, jen bych se rád dozvěděl nějaké reálné info, co způsobuje to zlepšení zvuku.

RedBaron
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od RedBaron »

No, von se ten proud kilometry z rozvodny úplně vleče, a pak ještě v baráku vleze do starýho hliníkovýho rozvodu s přechoďákama jako řemen, ale rozumněj, ten poslední metr naleštěný hadice z pletených vodičů z kovu nedostupnium tomu dá vohromnou šťávu, zvuk jde o dva levely nahoru. Stejně jako když to dáš ke kávovaru, z Jihlavanky to udělá Arabicu a u lednice to má takovej efekt, že tam dáš večer hovězí kližku a ráno tam máš svíčkovou.

My odborníci na kabeláž jsme sice historicky třeba neslyšeli odpálenej vejškáč, ale chápej, to je jenom čtvrt levelu, jenže napájecí kábl, to jsou férový dva levely a tam to poznáme hned. Fakt. Páč my to slyšíme.

Fidas
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od Fidas »

Dobrý síťový kabel, stíněný, funguje i jako filtr. Ne sice tak účinně, ale je to je slyšet. Proto také čím delší, tím znatelnější vliv.

Miro_CZ
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od Miro_CZ »

Fidas: Jak může síťovej kabel fungovat i jako filtrace? A co v něm teda tu filtraci způsobuje? Respektive proč nefiltruje i obyčejný kabel od tiskárny?

bh69
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od bh69 »

protoze je moc levny a nevypada dost highendove :D

Fidas
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od Fidas »

Elektrická síť funguje jako anténa a po cestě z elektrárny ke spotřebiči se na vodiče naindukuje vf smetí, poruchová napětí z různých strojů, spínané zdroje mohou být také zdrojem rušení. Takže do zásuvek nám jde užitečné střídavé napětí plus na vodičích naindukované rušení, které se více či méně projeví při reprodukci. Je to místo od místa jiné, závislé i na odolnosti aparatury. Stínící oplet nejenže chrání vodiče v kabelu před rušením, ale mezi vodiči a stíněním vznikne kapacita, přes kterou je ten vf svinčík odveden. Toje samozřejmě vše jen částečně, vliv má i dielektrikum-izolace.
Čím delší kabel, tím víc filtrace. Záleží samozřejmě na provedení elektrické instalace, kvalitě “uzemnění” ochranného kolíku a další. Moc o tom nevím, ale vliv napájecího kabelu při výměně jsem nejednou slyšel na více místech.
Prosím odborníky, aby mé výroky uvedli na správnou míru.

TRANSIWATT
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od TRANSIWATT »

Miro_CZ píše:
17 srp 2018 13:42
Já, jako téměř hifi začátečník, kdysi absolvent elektro průmky, bych měl dotaz, když už to tady takhle jede.

Moje otázka je jednoduchá:
Jak může napájecí kabel zlepšit výsledný zvuk? Řekněme například při použití u zesilovače nebo CD přehrávače? Jaký je reálný rozdíl mezi obyčejným síťovým kabelem tzv. "od tiskárny" s 3x1,5mm nebo značkovým 3x1,5mm kabelem s přidaným bavlněným opletem a zlacenými konektory?

Ještě chápu zlepšení zvuku při použití kvalitních repro kabelů, kde můžeme například změnit indukčnost nebo kapacitu kabelu při použití různého splétání apod., ale u napájecího kabelu mi nějak hlava nebere, na jakým základu by to mělo fungovat.

Neberte to prosím jako flame, jen bych se rád dozvěděl nějaké reálné info, co způsobuje to zlepšení zvuku.
Miro_CZ: Jako absolvent elektroprůmyslovky na těchto stránkách narazíš i na jiné nesmysly , které prostě hlava nebere. FILTRUJ TO ! Uvažuj logicky , máš dobrý odborný základ. To jsou prostě hájendisté pocitáři, kteří uvěří každému nesmyslu a jsou ochotni za to platit nehorázné sumy.. .... a firmy se na nich pochopitelně vydatně pasou.
Co se týče kabelů, tak většinou 95% tvrzení je blábol-nesmysl ,ale u 5% to může mít racionální jádro.
Problémem u kabelů je pronikající vf rušení, proto je vhodné použít stíněný síťový kabel. Účinek není sice nijak zásadní , ale je vhodné to použít. U napájecích kabelů je vhodné použít typy s větším průřezem než stanoví normy ČSN , jde o úbytek napětí v závislosti na odebíraný momentální výkon zesilovače, nebude tak kolísat napětí na vstupu napájecí části a zajistí to vyšší stabilitu zdrojové části. /tohle má ovšem smysl , jen když je od hlavního rozvaděče provedena instalace s daným průřezem (např 4m2), když je přívod k zásuvce tažen jedenapůlkou hliníkem , tak to nemá význam./

...Sakra je pět musím běžet, ještě se k témě vrátím... hezký víkend

merhaut

Příspěvek od merhaut »

Tak to dopadá, když se technického oboru snaží zmocnit alchymisti. To pak jeden neví, jestli se má smát anebo brečet. Rozhodně to chce ale nemlčet.

kychtax
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od kychtax »

Chce to nechat doma predsudky a diplom z prumyslovky na stene otocit, zavolat do studia a nejake kably si pucit.
Konkretne, znacku, typ. Zaver: Nebylo tam slyset nic..to bezneho hifistu z fora zajima. Realna zkusenost.

... nez "to nemuze jit, proto a proto". "To prece neni mozne.","mohl by mi to nekdo vysvetlit?". Tj. K nicemu a porad dokola.

Lad2000
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od Lad2000 »

Diplom bych rozhodně neotáčel, nebýt techniků, tak akorát bubnujete před jeskyní na bubínek a k tomu si foukáte do rákosové píšťalky.
( Nehledě na to že i tyto věci vymyslel někdo s technickou erudicí )

Fidas
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od Fidas »

Myslím, že Kychtax tím chtěl říct, abychom nepředjímali, proč to hraje lépe či jinak, ale nejprve poslouchali. Slyšíme li změnu, pátrejme pak, proč to tak je.
Dodávám, že jsem býval popírač s názorem “je to jen drát”

dadaft
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od dadaft »

Podle mě má naprosto zásadní vliv na kvalitu reprodukce typ elektrárny, který proud do zásuvek dodává. Když je proud z atomové elektrárny, je zvuk energický, dynamický, plný síly, zkrátka má to drajv. Uhelné elektrárny, ty dávají zvuk bohatý na středy, teplý, pleťový, barokně plný. Větrné elektrárny, tady očekávejme zvuk provzdušněný, transparentní, lehoučký - zde velmi doporučuji kabely Nordost, které tyto vlastnosti nádherně zvýrazní. Proud z vodních elektráren, to je tekutost sama, výrazně analogový, spojitý zvuk, doporučuje se jím napájet zesilovače se sklony k tzv. zrnění. Sluneční panely dávají prosluněný, lampový zvuk, to dá rozum, Plyn bývá jedovatý, ale záleží na zbytku sestavy, těžkopádnějšímu, příliš přízemnímu a utahanému systému naopak může dodat trochu té potřebné lehkosti a éteričnosti...

Samozřejmě tyto zcela jasně slyšitelné charakteristiky se projeví až od určitého rozlišení sestavy.
Většina hifistů prostě nemá tak dobrý aparát, takže si myslí, že to jsou jen bláznivé řeči,,,,,,,,,,,,,, ale kdo ví, ten ví. ;)

Odpovědět