Rušení v síti 230V, "pračky", kabely

Vše potřebné ke kvalitnímu napájení našich sestav.
Odpovědět
jimmi
Příspěvky: 1159
Registrován: 14 kvě 2012 09:04
Kontaktovat uživatele:

Re: Rušení v síti 230V, "pračky", kabely

Příspěvek od jimmi »

Je to jednoduché stačí aby všetky zapojené komponenty mali tu fázu rovnako a správne zapojenu ako je to v každom štáte normalizované.
A najdoležitejšie je aby to mal doma sám hifista premerané a dobre zapojené.
Sused Ta nemusí trapiť ako hrá. 8-) Ak Ta neobtažuje hlukom. :lol:

Uživatelský avatar
šeďour
Příspěvky: 743
Registrován: 05 dub 2011 15:11
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Rušení v síti 230V, "pračky", kabely

Příspěvek od šeďour »

Blbý je, když na továrně vyrobeným kabelu je u vidlice fáze na jedný straně a u kabelový zásuvky (konec do přístroje) je fáze na opačný.Zjistí se to jednoduše propískáním.Nemusí se používat fázovka.
Pokud jsou koncovky rozebiratelný, stačí to na jedný straně přehodit (např ve vidlici).Pokud je to zalisovanej kabel s přehozenou fází, hodí se spíš k tiskárně, než k hifi přístrojům.
kabelguru.cz

jimmi
Příspěvky: 1159
Registrován: 14 kvě 2012 09:04
Kontaktovat uživatele:

Re: Rušení v síti 230V, "pračky", kabely

Příspěvek od jimmi »

Ak máš Filter alebo Lištu kde je konektor SCHUCO čo sa tu u nás bežne v HIFI použiva nemáš problém si po premeraní kábel otočiť a nasunuť bez mechanického https://en.wikipedia.org/wiki/Schuko zásahu.
Ak nemáš použivaju sa aj redukcie(adaptér).

Uživatelský avatar
šeďour
Příspěvky: 743
Registrován: 05 dub 2011 15:11
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Rušení v síti 230V, "pračky", kabely

Příspěvek od šeďour »

No jo, s tou zásuvkovou lištou Schuco bez vyčnívajících zemnicích kolíků, mě to otočení nenapadlo.Osobně mám kovovou zásuvkovou lištu s klasickejma českejma zásuvkama v průmyslový variantě.A na všech přívodních kabelech kombinovaný vidlice s dirkou na kolík.
A fázi mám u všech správně.
Když jsem si stíněný síťový kabely vyráběl, tak jsem si to samozřejmě pohlídal.
kabelguru.cz

blesk666
Příspěvky: 888
Registrován: 03 dub 2013 16:57
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Rušení v síti 230V, "pračky", kabely

Příspěvek od blesk666 »

Ja mam do pracky zapojenu este rozbocovaciu listu Supra pre koncaky v aktivoch (verzia bez filtra s oznacenim MD06-EU) ta ma Schuko zastrcky bez kolika a kazdy kabel pred vstupom zmerany meracom fazy (faza by mala byt na Eur-o konektore vpravo dole pri pohlade do dierok koncovky). Tam kde treba to potom len otocim v Supra liste (nebolo treba). detto to meram aj pre vystup z pracky pre digitalne komponenty (CD, streamer, DAC).Predzosik je zapojeny samostatne v odelenej zone od digitalnych komponentov z pracky a tiez faza pred vstupom donho skontrolovana. Mne PPP fazu neotaca, pracka je kupena na Slovensku

TRANSIWATT
Příspěvky: 468
Registrován: 27 lis 2013 17:39
Kontaktovat uživatele:

Re: Rušení v síti 230V, "pračky", kabely

Příspěvek od TRANSIWATT »

Malá poznámka.
Kdysi u nás platilo , že v zásuvce , ve zdi má být fáze vlevo.Podle relativně nových předpisů se upouští od toho.
Filtr by měl být symetrický, a pak je jedno kde bude v přístroji fáze. Stejně jde L a N na primár trafa.
U přístrojů II.třídy (bez ochr. vodiče) je to jedno již dlouho.

Uživatelský avatar
Pytel
Příspěvky: 1155
Registrován: 19 dub 2008 08:59
Kontaktovat uživatele:

Re: Rušení v síti 230V, "pračky", kabely

Příspěvek od Pytel »

Cituji :
Kdysi u nás platilo , že v zásuvce , ve zdi má být fáze vlevo.Podle relativně nových předpisů se upouští od toho.

Asi jsem ze staré školy už i věkem, ale toto pravidlo všem doporučuji a když dělám 230V vždy fáze vlevo.

" Stejně jde L a N na primár trafa. " To ano, ale je lepší když je to správně a vypínačem na přístroji se rozepne fáze.

Zkuste si ve své sestavě jeden síťový kabel s opačnou fázi např. síťovém psu a další OK, co to udělá se zvukem *sunglases*

TRANSIWATT
Příspěvky: 468
Registrován: 27 lis 2013 17:39
Kontaktovat uživatele:

Re: Rušení v síti 230V, "pračky", kabely

Příspěvek od TRANSIWATT »

Pytle, také jsem "ze staré školy" , také mám rád fázi vlevo,dvoupólové odpínání od sítě, ale tohle jsou fakta a normy. Školitelům musím dát za pravdu , když argumentují , že v důsledném Německu, domovské zemi "SCHUKO" to nikdy nevadilo. Řeší Nemci na hififórech problémy s fází sítě ???
Pytel píše:Cituji :
Zkuste si ve své sestavě jeden síťový kabel s opačnou fázi např. síťovém psu a další OK, co to udělá se zvukem *sunglases*
NIC !!!

A jestli ano, tak možná a hlavně pokud máš zbastlené nesymetrické filtry.
To máš všechny komponenty ve tř I. s ochr.vodičem ?
A pokud máš komponenty s dvouvodičovým přívodem , jak je dle tebe tam zapojena SPRÁVNĚ fáze ???

Zajímavé téma.

Uživatelský avatar
Pytel
Příspěvky: 1155
Registrován: 19 dub 2008 08:59
Kontaktovat uživatele:

Re: Rušení v síti 230V, "pračky", kabely

Příspěvek od Pytel »

Ano vím jak to funguje v DE, byl jsem zaměstnám 10 roků u Německé firmy a z toho asi dva roky byl na instalacích v Německu.

Samozřejmě nemám všechny aparátky ve tř. I, ale u tuneru , kazetáku a gramce mám vyměněné původní kaničky za kabel buď Supra nebo VDH, ukončen uvnitř -- fáze aby směřovala k vypínači, zem samozřejmě nezapojenou, u vidlice zapojeno dle normy a stínění dle použité metráže buď na začátku nebo na konci zapojené k žlutozelenému.

WaVe_99
Příspěvky: 311
Registrován: 18 lis 2010 12:56
Kontaktovat uživatele:

Re: Rušení v síti 230V, "pračky", kabely

Příspěvek od WaVe_99 »

blesk666 píše:Ja mam do pracky zapojenu este rozbocovaciu listu Supra pre koncaky v aktivoch (verzia bez filtra s oznacenim MD06-EU) ta ma Schuko zastrcky bez kolika a kazdy kabel pred vstupom zmerany meracom fazy (faza by mala byt na Eur-o konektore vpravo dole pri pohlade do dierok koncovky). Tam kde treba to potom len otocim v Supra liste (nebolo treba). detto to meram aj pre vystup z pracky pre digitalne komponenty (CD, streamer, DAC).Predzosik je zapojeny samostatne v odelenej zone od digitalnych komponentov z pracky a tiez faza pred vstupom donho skontrolovana. Mne PPP fazu neotaca, pracka je kupena na Slovensku
Mam taky PPP puvodne koupenou na Slovensku a faze je otocena... Je to zajimave :-)

jimmi
Příspěvky: 1159
Registrován: 14 kvě 2012 09:04
Kontaktovat uživatele:

Re: Rušení v síti 230V, "pračky", kabely

Příspěvek od jimmi »

Ako sa čínan vyspal tak PPP zapojil. :o :D

Renown
Příspěvky: 2320
Registrován: 18 dub 2008 10:22
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Rušení v síti 230V, "pračky", kabely

Příspěvek od Renown »

stínění dle použité metráže buď na začátku nebo na konci zapojené k žlutozelenému.
řekl bych, že jsem někde četl, že se do přístroje ve třídě II, nesmí přivádět PE vůbec. Otázkou je, pokud v tom přístroji není nikde připojeno, jestli se jedná o přivádění PE či nikoliv.

Podobný rozpor je podle mne i v tom, že pokud mám například tuner ve třídě II a zesilovač ve třídě I a zesilovač má spojenou signální zem s PE, pak prostřednictvím signálových kabelů jsem přivedl PE i do tuneru, což se podle normy výsovně nesmí.

Uživatelský avatar
Pytel
Příspěvky: 1155
Registrován: 19 dub 2008 08:59
Kontaktovat uživatele:

Re: Rušení v síti 230V, "pračky", kabely

Příspěvek od Pytel »

Renown : Lubore asi před 20 roky jsem toto probíral na přezkoušení 50, a bylo mi řečeno , ve třídě II, nesmí být nikdy připojen PE, po dotazu když použiji třížilový kabel -- bylo mi odpovězeno PE musí být kvalitně a bezpečně izolován !!!

K druhému odstavci, souhlas, ale kolik je u nás hifistů co mají aparátky pouze v třídě I , myslím minimum.

Uživatelský avatar
PMA
Příspěvky: 1915
Registrován: 23 úno 2009 10:47
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Rušení v síti 230V, "pračky", kabely

Příspěvek od PMA »

Pro Pytla:

http://www.odbornecasopisy.cz/elektro/c ... lak--10223

Je to jak píšeš, "N" dnes nemusí být v zásuvce vlevo a bere se jako pracovní vodič.
Pavel Macura Audio

Uživatelský avatar
Pytel
Příspěvky: 1155
Registrován: 19 dub 2008 08:59
Kontaktovat uživatele:

Re: Rušení v síti 230V, "pračky", kabely

Příspěvek od Pytel »

Děkuji Pavle za článeček, znám ho , ale vypíchnu toto : K výkladu norem je určitě dobré přistu­povat se zdravým rozumem praktika,.....

Cituji : Je to jak píšeš, "N" dnes nemusí být v zásuvce vlevo a bere se jako pracovní vodič.

Já doporučuji vždy "N" zapojovat v zásuvce ve zdi vpravo, viz. : Obrázek

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti