Klasická hudba

Různé hudební žánry
Odpovědět
dadaft
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Klasická hudba

Příspěvek od dadaft »

PetrL: :|
Poslouchal jsem CD kvalitu předělanou na ogg 320kbps kvalitu. Přes stream (Spotify).
(jsem nyní absolutní stream fanoušek, strašně rád poslouchám nové věci a mám na to čas, klidně 60-70 nových alb měsíčně, to přes nákupy nosičů nejde utáhnout, navíc nejsem zrovna bohatý hifista)

Nicméně můj systém hraje přes dvě omezení (jedno chtěné a druhé ne) velice slušně. A něco už jsem v životě slyšel. Poznám kvalitní nahrávku i z mp3ky.
Je to systém na dlouhodobý poslech. Kdyby za mnou přišel Bůh, že mi odpustí všechny hříchy, když budu do smrti poslouchat to co mám teď, beru to všemi deseti.
(ale být bohatý tak se samozřejmě sacd playeru a velké sbírce SACDček určitě nebráním :lol: )

petrL
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od petrL »

Kdyby za mnou přišel Bůh, že mi odpustí všechny hříchy, když budu do smrti poslouchat to co mám teď, beru to všemi deseti.
Nejseš ty tak trochu filuta? ;-)

Teď moje nové přírůstky, které mě nadchly. Boismortier asi není příliš známý jako operní skladatel, ale tohle je bomba:
Obrázek
Nevím proč, ale Concert Spirituel mi vždycky zní příjemně. Možná to dělá i nízké ladění, zde je A 415 Hz!

A něco meditativnějšího, výběr z "árií" M. Lamberta. Ve skutečnosti je tu ale každá druhá skladba orchestrální od Lullyho, Lambertova zetě.
Obrázek

dadaft
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od dadaft »

Jsem starej filuta a mám rád kapučíno slazené medem. :)

Když už jsme u těch labelů co nahrávají klasiku, tak No.1 v tomto směru je pro mě jednoznačně Naxos

Obrázek

https://www.naxos.com/labels/default.asp

Oni se ve svých nahrávkách vždy zaměřují na věrné a přirozené znění nástrojů, to je jejich alfa a omega.
A taky v případě orchestrů, aby byly všechny nástroje dobře slyšet. Ambience sálu bývá spíš menší až žádná.

To mně naprosto vyhovuje.
Už teď mám tady v doporučovaných nahrávkách plno kousků od Naxosu a bude jich přibývat, jak to tak slyším a mám rozposlouchané.
;)

Tady další skvost:

Obrázek

Henri Dutilleux - Symphony No.2; Timbres, espace, mouvement; Mystere de l´instant
Orchestre National de Lille, Darrell Ang
2017 NAXOS

Není to nenáročná hudba, to ne. Ale nádherná. Jak Le Double, tak Timbres, tak Mystere.
Dutilleux má velmi slušnou šanci zařadit se mezi mé dlouhodobě poslouchané oblíbence...............
Zvuk naprostá špica.

(((mimochodem Dutilleuxova Druhá je na Spotify i v podání symfonického orchestru ze Seattlu dirigovaném Ludovicem Morlotem -- hned srovnání začátku prvních vět hravě osvětlí, co jsem výš popisoval)))

dadaft
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od dadaft »

Obrázek

Henri Dutilleux - Cello Concerto; Violin Concerto; 3 Strophes ...
Orchestre Philharmonique De Radio France, Truls Mørk, Myung-Whun Chung, Renaud Capuçon
2002 Erato

Dutilleux je těžký, ale krásný na poslech.
(netuším, jak se to jméno vyslovuje)
Skvělá záležitost od začátku do konce.

*thumbs up*

dadaft
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od dadaft »

Obrázek

Krzysztof Penderecki

Avantgarda je fajn.
Ne uplně všichni její skladatelé, ale třeba některé věci od Schoenberga, Petersona nebo Dutilleuxe jsou působivé.

Ale nejvíc mě (zatím) chytil polák Krzysztof Penderecki.
Neuvěřitelné nářezy.

Vynikající jsou nahrávky polského labelu DUX, například ta na obrázku, kde jsou kosmické Fonogrammi, parádní Capriccio pro hoboj nebo úchvatný hornový koncert s mladou českou hornistkou Kateřinou Javůrkovou.
Sama je z něj unešena:
https://operaplus.cz/katerina-javurkova ... e-zmenila/
Ale těch alb od DUXu je moře, některé i s jiným orchestrem nebo dirigentem.
(obalem ale hodně podobná)
-----------------------

Alternativou jsou pak desky od NAXOSu s dirigentem Antoni Witem, který je nahrál s varšavskými a katowickými symfoniky.
Namátkou třeba 3. symfonie:

Obrázek

dadaft
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od dadaft »

Obrázek

W.A. Mozart --- Piano Concerto No.23; Piano Sonata No.11
Japan Philharmonic Orchestra, Ken-Ichyro Kobayashi, Kyoko Tabe
2016 Octavia Records

Klavírní koncert č.23 je úžasný a okamžitě se vyhoupl na špici mých oblíbených klavírních koncertů.
(no, zas tak velký ten seznam zatím není, ale bude se zvětšovat...)
Nádherná hudba.
*thumbs up*

dadaft
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od dadaft »

Obrázek

Stephen Hartke --- The Ascent of the Equestrian in a Balloon; Alvorada; A Brandenburg Autumn; Muse of the Missouri
Boston Modern Orchestra Project, Gil Rose
2017 BMOP/sound

*2thumbsup*

K oblíbeným Pendereckému a Wayne Petersonovi u mně přibývá Stephen Hartke.
Vynikající avantgarda.
Hartkeho mě opravdu baví poslouchat.
((( Pro méně zkušené posluchače bych snad doporučil začít Alvoradem atd. a úvodní The Ascent of the Equestrian in a Balloon si nechat až nakonec. )))

Zvukově BMOP, tj. bostonský symfonický orchestr nahrávající SACD moderní, avantgardní a postmoderní orchestrální hudby, jako vždy bez nejmenší chybičky.
Něco podobného jako švédský BIS. Prostě 100% kvalita vždy a všude. *thumbs up*

dadaft
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od dadaft »

Obrázek

Andrew NORMAN --- Play
Boston Modern Orchestra Project, Gil Rose
2014 BMOP/sound

Hudba jako dělaná pro můj wide-stereo systémek s poslechovým úhlíkem o polovinu větším, než je běžné (a s patřičnou hloubkou).
Avantgarda.
Totální mazec.
*2thumbsup*

dadaft
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od dadaft »

Obrázek

Donald CROCKETT --- Blue Earth / Wedge / Viola Concerto
Boston Modern Orchestra Project, Gil Rose / Kate Vincent
2015 BMOP/sound

Podařený poslechový zážitek. Čistá avantgarda se svými plusy i mínusy. Místy hodně zajímavé a strhující, místy mírně mechanistické. Ne tak hrozně mechanistické jako třeba 2. symfonie Lukase Fosse, o stupínek vyšší liga. Crocketta řadím po bok třeba Wayne Petersona.
Ale Penderecki samozřejmě ční nade všemi -- u toho nic mechanistického nenajdete,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

dadaft
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od dadaft »

Obrázek

Karlheinz STOCKHAUSEN - Aus den sieben Tagen
Zeitkratzer, Keiji Haino
2016 Zeitkratzer

Stockhausen.
Konečná. Hotovo. Dál už cesta nevede.

Kosmická hudba.

Aneb na vrcholu AVANTGARDY.

(((((( Musím souhlasit s Linkwitzem, že obohacené (enhanced) či rozšířené (wide) stereo, je nejlepší na nahrávky pořízené AB stereofonní mikrofonní technikou (klasicky dva omnipolární mikrofony třeba 20cm od sebe, nebo nověji tzv. stromeček (tree), tj. tři mikrofóny na pravoúhlém trojúhelníku, kdy L=A+S a P=B+S), jak se nahrává klasická symfonická hudba.
(Třeba BIS nahrával Bergenské filharmoniky s Andrewem Littonem na zmíněný tree plus 6 dalších pomocných mikrofonů, které se do zvuku přimíchávaly, aby byly dobře slyšet problematické vzdálenější sekce orchestru.)
To že je poslechový úhel širší a i předozadní prostor nahrávky lepší, umožňuje lépe předvést rozhovor nástrojů v obrovském prostoru nahrávky orchestru.
Nesmírně intenzivní zážitek.
Na monu a klasickém stereu to prostě takhle velkolepě nehraje. Jen DK nebo ještě mnohem lépe wide-stereo. ))))))

Výborná je i další nahrávka --- ne tak orchestrálně velkolepá, podílí se na ni mnohem méně hráčů, zato s nekomprimovanou dynamikou a famózní barvou nástrojů.
VESMÍR VE VAŠÍ POSLECHOVCE.
Zyklus, Kontakte, Mikrophone...... skvělé kousky (tedy pokud dokážete tuhle hudbu skousnout).

Obrázek

Karlheinz STOCKHAUSEN - Complete Early Percussion Works
Various
2014 Mode

*palec*

dadaft
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od dadaft »

Obrázek

Karlheinz STOCKHAUSEN - Kontra-Punkte; Refrain; Zeltmasze; Schlagtrio
Esemble Recherche
2009 Wergo

Celkem se divím, že třeba Mikrophone z alba Complete Early Percussion Works, co jsem doporučoval minule, nikoho nechytlo, i když je to vyloženě hifistická záležitost,,,,,,,,,,,,,,,,, jakýkoliv divoký industriál je úplný prd proti tomu co se tam děje. Plechy různých rozměrů a tlouštěk tvoří naprosto brutální zvukové efekty,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
(Kvízová otázka -- Kdy v nahrávce uslyšíme list papíru? A je někdy slyšet balíček karet?)
Ale hifisti vážnou muziku neposlouchají, marné naděje...

No nic.
Tahle deska je hraná na akustické nástroje.
A opravdu fantasticky nahraná.
Třeba v závěrečné Schlagtrio jsou klavír i tympány v reálné koncertní velikosti -- opravdu prvotřídní poslechový zážitek...
*bravo*

Poslechově to ovšem není příliš přístupné. Naposlouchanost klasické hudby zážitku dost pomůže...

bacil2
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od bacil2 »

Obrázek
Naposledy upravil(a) bacil2 dne 12 kvě 2018 13:01, celkem upraveno 1 x.

dadaft
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od dadaft »

Obrázek

Warner Classics letos vypustil takřka kompletní dílo Claude Debussyho na 22 výběrových discích.

Významné orchestry, hlavně francouzské a britské, skvělí dirigenti.

Zatím jsem sjel orchestrální hudbu a nelze než doporučit.

Debussy je úžasný, chápu proč ho orchestry tak rády hrají a milovníci hudby tak rádi poslouchají...

((( S Debussym přišel letos i Deutsche Grammophon, ale rozhodně doporučuji tyhle Warner Classics než DG. )))

Obrázek

dadaft
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od dadaft »

Obrázek

SCOTT WHEELER - Crazy Weather | City of Shadows | Nothern Lights
Boston Modern Orchestra Project; Gil Rose
2014 BMOP/sound

Odpovědět