Klasická hudba

Různé hudební žánry
Odpovědět
korys
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Klasická hudba

Příspěvek od korys »

Lubik2 , humpf
děkuji Vám oběma za velmi hezké příspěvky.S takovým vysvětlením lze myslím velmi dobře souhlasit.Osobně jsem celý tento komplet neslyšel,protože jsem ani neměl zájem si ho koupit.A to z toho důvodu,že jsem slyšel několik děl uvedených podle této filozofie na dobových nástrojích a jedno z nich bylo stoprocentně Gardinerovo provedení,jednalo se vesměs o starší symfonická díla a moc mě to neoslovilo.Spolu s polemikou,která se kolem toho rozpoutala mezi znalci vážné hudby mě to, dalo by se říci, právě odradilo a zrovna Gardiner mi utkvěl v paměti jako jeden z představitelů tohoto proudu.Je pravda,že já nejsem čistě fanda jen do vážné hudby,ale snažím se mít co nejotevřenější záběr.Zároveň ale vážnou hudbu poslouchám velice rád a možná z celkového času nejvíc a to i hudbu ranějších období (renesance),pravda využívám k tomu ponejvíce Vltavu a D-dur (má drahá polovička mne oslovuje vltavíne,když si ze mne utahuje,protože pouze tyto stanice jsem ochoten vážně akceptovat z celého rozhlasu v ČR :mrgreen:).Nicméně již od hudby Baroka a klasicismu dávám právě přednost moderním provedením pro jejich,jak by řekl efičák,plnotučnost.Ano možná někdo právě naopak prohlásí,že je to příliš pompézní a že v době vzniku ji tak ani sám autor slyšet nemohl a tudíž zamýšlet a tudíž to není správná interpretace a má také pravdu(skoro by se dalo říct,že to není HiFi),ale naštětí je v muzice stále dost místa pro tvůrčí svobodný přístup,kterým vlastně posunujeme i hudbu starých mistrů k uším mladší generace (a mým :mrgreen: ) a je tím stále živá a přístupná.Ano na dobová provedení musí člověk dozrát a být poučen aby i tam dokázal nalézt krásu a emoce.

PS:Ano,máme v Ostravě skvělé hudební těleso a koncerty Janáčkovy filharmonie jsou svátečním krásným zážitkem.Doporučuji Všem.

Martinp
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Martinp »

Na stránkách Deutsche grammophon jsem si všiml, že už rozjeli e-shop. je tam asi 3144 CD. Funguje to strašně jednoduše. Vybereš, zaplatíš, stáhneš.
Jenom škoda, že většina je zatím jenom v mp3. Ve flacu je asi 50 CD. Věřím, že se to časem změní.
Každý CD se dá poslechnout, má rozumě dlouhý ukázky a nebo za 99 centu na 7dní se dají poslochat celý.

http://www2.deutschegrammophon.com/

sostakovic
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od sostakovic »

humpf píše:
sostakovic píše: To Humpf:
Vidím, že je zde odborník na Beethovena. Jaké provedení klavírních koncertů máš nejraději?
Není hezké si tak z člověka utahovat. :oops:

Ostatně, na té otázce se krásně odkopu. Neumím totiž moc odpovědět. Kdybych musel nějakou verzi vybrat, řekl bych Kovacevichovu nahrávku pro Philips. Ale nevím. Co ty? Co bys řekl?
promiň pozdní reakci, mívám málo času a píšu sem jen když nemám možnost poslouchat.
U mě je to klasika: Prvně naposlouchanou nahrávku a Alfredem Brendelem, také pro Philips.
Pátý a třetí jsou mé oblíbené nahrávky. Mám hodně provedení, ale zde funguje ten princip první naposlouchané, jak jsem psal výše.

humpf
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od humpf »

*thumbs up*

Kovacevich hraje obzvláť pěkně Čtvrtý koncert.

sostakovic
Kontaktovat uživatele:

Prohrabávám LP, ale Kovaceviche nemůžu najít. Pořádně ani nevím co mám. S lety to přibývá.
Musím si v tom konečně udělat pořádek

humpf
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od humpf »

Jednoduchý recept - od čeho jsou přátelé? Na fóru najdeš dost laskavých kamarádů, kteří ti ochotně uklidí diskotéku s LP tak, že bude dokonale přehledná. :idea: ;)

efičák
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od efičák »

humpf píše:Jednoduchý recept - od čeho jsou přátelé? Na fóru najdeš dost laskavých kamarádů, kteří ti ochotně uklidí diskotéku s LP tak, že bude dokonale přehledná. :idea: ;)

Ano, ano, přátelé.
Beru si na starost abecedně B(ach), až H(Haendl), a Humpf mladíky, jako Beethoven a Schostakovič.

Pořádek dělá přátele!!!

:lol:

sostakovic
Kontaktovat uživatele:

Věřím, že po nájezdu přátel by byla sbírka dokonale přehledná.

A mimochodem Aleši. Händel a Bach - to by sis moc neužil. Humpf by si přišel ale na své.
Mám teď i jazz, klasiku už moc nekupuju, velmi výjimečně.

efičák
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od efičák »

Obrázek

Krásný článek Humpf-e!
Proč se upustilo od hudební oběti nejvyšší, lékařskému zákroku zabraňující devastaci nádherných jinošských hlasů?
Být na barokní opeře interpret vskutku barokní, autor článku by nejspíše omdlel.
Tohle všechno dokázal umělec s rozsahem 3 a 1/2 oktávy.
Farinelli vládl plnou barvou hlasu, nevyčerpatelnou kubaturou plic a dětským hrdélkem zoceleným italskou technikou a geniální intonací. Chlapecké hlasy jsou nejlibozvučnější, jen kariéra trvá krátce. Magdalenka Kožená je super, ale ...

vintage
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od vintage »

eficak píše:
Obrázek

Krásný článek Humpf-e!
Proč se upustilo od hudební oběti nejvyšší, lékařskému zákroku zabraňující devastaci nádherných jinošských hlasů?
Být na barokní opeře interpret vskutku barokní, autor článku by nejspíše omdlel.
Tohle všechno dokázal umělec s rozsahem 3 a 1/2 oktávy.
Farinelli vládl plnou barvou hlasu, nevyčerpatelnou kubaturou plic a dětským hrdélkem zoceleným italskou technikou a geniální intonací. Chlapecké hlasy jsou nejlibozvučnější, jen kariéra trvá krátce. Magdalenka Kožená je super, ale ...
Že by ochránci lidských práv? :-D Zajímavé je že cituju: „Tradice kastrátů pokračovala až do roku 1903, kdy byla oficiálně zakázána papežem Piem X. Do té doby se neoficiálně tolerovala...“ Takže teoreticky by se na světě mohly vyskytovat i nějaký ty nahrávky ;) Chlapecké hlasy jsou pro me mnohem libozvučnější než ženské, nemá to takový koule :-) Což kastráti mají i bez koulí :-)

humpf
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od humpf »

vintage píše:Takže teoreticky by se na světě mohly vyskytovat i nějaký ty nahrávky
http://www.amazon.com/Moreschi-Last-Cas ... 795&sr=1-1

humpf
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od humpf »

Ale mužské soprány jsou možné i bez chirurgického zásahu. Když se porozhlédnete, pár jich najdete.

vintage
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od vintage »

humpf píše:Ale mužské soprány jsou možné i bez chirurgického zásahu. Když se porozhlédnete, pár jich najdete.
Treba Jaroussky:
http://www.youtube.com/watch?v=WX83BSR0mug
myslis že tenhleten takovy zasah nemá? asi ruku do ohně bych za to nedal ;) je to ale nadhera *bravo* tohle kdyby zpivala zenska tak bych me to ani zdaleka tak nebavilo :|

humpf
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od humpf »

vintage píše:
humpf píše:Ale mužské soprány jsou možné i bez chirurgického zásahu. Když se porozhlédnete, pár jich najdete.
Treba Jaroussky:
http://www.youtube.com/watch?v=WX83BSR0mug
myslis že tenhleten takovy zasah nemá? asi ruku do ohně bych za to nedal ;) je to ale nadhera *bravo* tohle kdyby zpivala zenska tak bych me to ani zdaleka tak nebavilo :|
Najdou se jinačí kousky, třeba http://www.youtube.com/watch?v=thr-CK_LVWg (nebo http://www.youtube.com/watch?v=RvZzc8s1Ipo)

Bývají to výsledky "hormonální poruchy".

Odpovědět