Zahořování kabelů

Signálové, reproduktorové i napájecí kabely
slimy

Re: Zahořování kabelů

Příspěvek od slimy » 01 kvě 2017 22:19

"Vim, ze nic nevim."

Nekdy by neskodilo trosku skromnosti.

davidhighend
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od davidhighend » 01 kvě 2017 23:06

PMA píše:
blesk666 píše: Ale nech mi niekto (bez cirich) dohadov vysvetli co sa deje v tom kabli v procese zahorovania a ako sa lisi pred a po? ci uz elektricky, chemicky, fyzikalne, ...kozmicky?
Je to stejně jednoduché, jako že Země je placatá a Slunce obíhá kolem Země. Fyzikální děj při zahořování kabelů vysvětluje obrázek:

Obrázek
Where is the curvature:-)

PMA
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od PMA » 01 kvě 2017 23:18

Tak nejak :)

kychtax
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od kychtax » 02 kvě 2017 00:56

Tady nordost popisuje zahorovani jako uvolnovani nejakeho plynu usazeneho mezi buzirkou a kovem v kabelu pod proudem. To zpusobuje ostrost a neusporadanost..
Hned pod tim maji reklamu na jejich zahorovak. Tim to zabili komplet. :roll:
http://nordost.com/blog/what-is-cable-burn-in/

Lad2000
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od Lad2000 » 02 kvě 2017 06:13

Ano, ten popis, jak z kabelu během zahořování vznikne dioda je fascinující, o směrovosti ani nemluvě.
Dobrý krmič.

Jarda69
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jarda69 » 02 kvě 2017 07:30

Naštěstí to nic nestojí. Zahořujeme během poslechu muziky.

Zdeny
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Zdeny » 02 kvě 2017 07:49

Hoši, vážně jste ochotni uvěřit, že například kabel, vyrobený před rokem a ležící někde ve skladu (může klidně být) se průchodem proudu o jednotkách mA změní natolik, že to ovlivní zvuk??? A že třeba přepájením svorek se zvuk změní??? Nebo že kabel podložím sekvojovými podložkami namazanými husím sádlem???

Nezpochybňuji změnu zvuku po změně kabelu. O tom tohle není. Ale kdyby kabely takto dramaticky měnily vlastnosti, že ovlivní zvuk, nedovedu si představit, co by dělala kabeláž třeba v elektronovém mikroskopu, či ovládání Boeingu777 a pod.

PMA
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od PMA » 02 kvě 2017 08:39

Ty "teorie" o mikrodiodách a krystalových rozhraních v kabelech tu jsou desítky let, byly i pokusy něco naměřit - s nulovým výsledkem. V podstatě je možné si vymyslet a "prodávat" jakoukoliv teorii, zejména cílové skupině, která nemá o oboru ani potuchy. Proto jsem připomněl placatou Zemi, je neuvěřitelné, že "teorie" o placaté Zemi má rostoucí počet podporovatelů. Zahořování kabelů je její ekvivalent.

Většina efektu "zahořování" je v případě, jako jsou kabely, prostý zvukový návyk. Problémy ve zvuku nejvíc vnímáme v prvních minutách až cca 20 minutách, pak si na ně náš "centrální vyhodnocovací systém" zvykne a přijme je. Vtip je v tom, že ucho není žádný technický nástroj, ale do vnímání zvuku se zapojuje mozek a dokáže jeden naprosto stejný zvuk vnímat velmi odlišně podle různých technicky nesouvisejících podmínek a podle času expozice (délky vystavení zvuku).

P.S.: Přece si můžete zkusit slepý test se zahořeným a s nezahořeným kabelem. To by šlo provést velmi snadno.

Miero
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Miero » 02 kvě 2017 08:53

O kabli, ktory sa nezahorel...

fy. Alesis k svojim ultra-low-cost monitorom M1 Active 320 USB, ktore maju integrovany zosilnovac len v jednej bednicke dodal na pripojenie druheho repro minijack-minijack kabel. Zahoroval som ten kabel velmi dlho, ale nie a nie sa zbavit pocitu, ze ta druha bednicka hraje potichu. Minule som sa nastval, zmeral odpor toho kabla, zhrozil sa z hodnoty 3 Ohm a objednal z Ciny "silnejsi" kabel s co najmensim AWG co som nasiel (tusim ze to bolo AWG22). Po zapojeni noveho kablu sa zvuk vyrazne posunul, pravo-lavy priestor sa vycistil a rozjasnil a uz som so zvukom na tych repro zase spokojny :D

LawIAR
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od LawIAR » 02 kvě 2017 11:32

kychtax píše:Tady nordost popisuje zahorovani jako uvolnovani nejakeho plynu usazeneho mezi buzirkou a kovem v kabelu pod proudem. To zpusobuje ostrost a neusporadanost..
Hned pod tim maji reklamu na jejich zahorovak. Tim to zabili komplet. :roll:
http://nordost.com/blog/what-is-cable-burn-in/
Prečo nenechať "zahorieť" kábel priamo pri výrobe, keď môžeme predať ďalší kus voodoo. :lol: Dve veci sú nekonečné. Relatívne vesmír a celkom isto ľudská hlúposť.

Jarda69
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jarda69 » 02 kvě 2017 15:56

PMA mám tu jeden "kvalitní" reprokabel a věřím, že na něm bys něco naměřil. Je zelenej jak kapradí ;)

Kristen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Kristen » 04 kvě 2017 11:08

PMA píše:
Renown píše:Ale to co píše Jarda Merhaut je pravda. Ten test proběhl někdy v létě 2006 a fakt nikdo nepoznal stejný reprokabel.
Měli jsme tehdy nějakou obyčejnou dvoulinku z Baumaxu, Efičákovi Kimbery a nějakou tmavě zelenou tlustou highendovou hadici, kde stál pár v délce 2m asi 15.000 Kč
Hrálo se z CD playeru Sony 779 přes Edgar TP105VR do podlahových třípásem Revolver RW45. Testovací skladba byla Private Investigation od Dire Straits.
Kabely měly takové textilní návleky aby se nepoznalo co je co. Kabely jsem měnil já e Coffee. Pustili jsme v "tajném" pořádí všechny kabely. Lidičky si zapsali své poznatky a pak jsme to v jiném pořadí pustili znovu. Nikdo to správně nepoznal. A nejlépe byla hodnocena dvoulinka z Baumaxu. Tohle je pravda.
Může se Vám to nelíbit, můžete s tím nesouhlasit, ale to je tak vše co s tím můžete dělat
Anebo můžeme tu akci zopakovat *2thumbsup*
Sorry za reakci na 9 let starý příspěvek, ale takto to naprosto typicky dopadne, pokud testující neví, jaký kabel je právě zapojený a dopadlo by to tak znovu. Proto jsem velice skeptický k popisům změny zvuku po zahoření kabelů, výměny pojistek, propojky valhalla nevyjímaje. Chápu, že to mnozí myslí upřímně ;)
Před měsícem jsem si vybíral nové reproduktory, rozhodoval jsem se mezi TAD CE1 a TAD ME1, při testování jsem zaměnil firemní propojky terminálů za propojky Valhalla a myslím, že by kvalitativní posun poznal každý, ( i po tmě)... a k otázce zahořování kabelů - ano, jednoznačně je to slyšet .

PMA
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od PMA » 04 kvě 2017 11:32

Kristen píše:.. a k otázce zahořování kabelů - ano, jednoznačně je to slyšet .
Dělal jste slepý test zahořený x nezahořený kabel? Jinak je to informace o ničem.

slimy

Příspěvek od slimy » 04 kvě 2017 13:00

PMA

V jednom mel asi Bartoli pravdu.
Kupte si poradne reprosoustavy, jinak neuslysite vubec nic!

A ano, delal jsem slepy test (2 dalsi hifisti) - napajeci kabel Zephyr T (3 mesice stary a novy).
Rozdil by nepoznal jen hlusec.
Zhruba po 14 ti dnech uz nepoznal nikdo nic.
Timto zdravim spokojene kabeloskeptiky *2thumbsup*

Odpovědět