zkusenost se stinenim repro kabelu Valhalla_stinit ano/ne?

Signálové, reproduktorové i napájecí kabely
Odpovědět
dadaft
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: zkusenost se stinenim repro kabelu Valhalla_stinit ano/ne?

Příspěvek od dadaft »

Dobře, tak jinak -- opravdu mám uvěřit, že to naměřené miniaturní nachytané rušení někde v MHz nestíněného vs. stíněného reprokabelu má jakýkoliv vliv na zvuk reprobedny?

FS
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od FS »

BVa píše:
28 led 2019 08:20
To rovno môže dať do kýbla kus plechu, zasypať hlinou a očurať... A na ten plech uzemniť prístroje. Rovnaký "efekt", rovnaká sprostosť. :roll:
@BVa: Já jsem amatér - mohu jen dát námět k inspiraci. Ty jsi odborník, tak hned nabízíš konkrétní řešení *thumbs up*

BVa
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od BVa »

dadaft píše:
28 led 2019 09:57
Dobře, tak jinak -- opravdu mám uvěřit, že to naměřené miniaturní nachytané rušení někde v MHz nestíněného vs. stíněného reprokabelu má jakýkoliv vliv na zvuk reprobedny?
Na reproboxy nie, ale môže mať vplyv na elektroniku cez intermodulácie do akustického pásma, podľa odolnosti toho zosilňovača. A sú to nové "produkty", neharmonické s užitočným signálom a nakoniec, ak vzniknú, tak ich boxy "zahrajú"..
BVaudio, výroba a predaj

FS
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od FS »

dadaft píše:
28 led 2019 09:57
Věřit anebo nevěřit není třeba řešit. Anebo to slyšíš anebo ne.

Ostatně, nikde jsem (zatím) nečetl o tom, že by se nachytané rušení v MHz dostalo přes repráky až do uší a mozek to nějak vyhodnotil. Zaznamenal jsem vysvětlení vlivu vysokofrekvěnčního rušení od konstruktérů audio techniky v tom smyslu, že na ta rušení reagují elektronické součástky (například zahříváním) a to pak nepřímo ovlivňuje výsledný zvuk.

No a pak je tady ještě jiná věc, která je mnohem více z kategorie voodoo. Co když se změnou zvuku více než MHz rušení souvisí samotný fakt, že je kabel zabalený do opletu? Viz v jiných vláknech diskutované změny zvuku po uložení reprokabelu na podložky, hrníčky apodobně?

Alka
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Alka »

A co rušení kabelů navzájem? Pokud repro kabely vedou několik metrů podel sebe (a to i třeba zároveň s elektrickým vedením) tak mi neříkejte že nedochází k vzájemnému ovlivnění ve slyšitelném spektru signálu na reproduktoru... u sterea s 2m kabelem to asi tak markantní nebude, ale mě třeba vede 8 kabelů vedle sebe vice než 6metrů...

Křeček
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Křeček »

...mi neříkejte že nedochází k vzájemnému ovlivnění ve slyšitelném spektru signálu na reproduktoru...
Dochází.
Empiricky vyzkoušeno (pokusné křížení / souběh se silovým kabelem / zapnutým mobilem / zásuvkovým trafem).
Ale slyšitelný vliv to mělo právě jen u širokých plochých reprokabelů, u klasického krouceného nestíněného kabelu ne.

Nejsem elektrikář, vrtalo mi to v hlavě a konzultoval jsem s profíkem. Podle něj jsou široké ploché kabel ideální "anténou" na chytání všeho okolního bordelu, pro daný účel naprosto nevhodné. A úplně jsem ho odrovnal, když jsem mu po čase ukazoval foto plochých propojek u beden. Nechtěl uvěřit, že to autor nemyslel jako recesi :-).

Potíž je právě v tom, že zde jde o jeden z mála případů, kdy výměna kabeláže může být skutečně slyšitelná. A jelikož kablooptimisté konečně opravdu slyší nějaký rozdíl, při pohledu na majestátný drahý kabel si snadno vsugerují, že je to změna k lepšímu. U mě to byla jednoznačně degradace zvuku, vedle zvýšeného šumu/brumu (ano - to jsou ty nové, dosud neslyšené "detaily a transienty"), měly tyto kabely i celkově méně rozlišený, "tmavší" zvuk. Ale chce-li někdo "ladit" zvuk své aparatury tímto způsobem, proti gustu ...

Jiri
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od Jiri »

Křeček
Takže ty jsi na své aparatuře zkoušel reprokabely Nordost Valhalla a byla to jednoznačně degradace zvuku?
Jaké tedy používáš reprokabely, které mají lepší rozlišení než Valhalla?

dadaft
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od dadaft »

BVa - no, přes můj spínaný konec se to z reprokabelu do elektroniky neprointermoduluje, bych si tipnul.
Navíc moje zkušenosti jsou takové, že žádné stínění reprokabelů, žádné pojistky, žádné podkládání kabelů dřevěnými špalíky, žádné banánky apod., nic z toho na zvuk nemá žádný vliv (pokud to není fake),,,,,,,,,,,,,,,,,,

,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,takže to s klidným svědomím dál nechám zlatoušcům.

Je rozdíl v zabarvení, jestli kápneš kapku inkoustu do malé štamprle s vodou, nebo do plaveckého bazénu.
Myslím, že v případě stínění reprokabelů mluvíme o druhé možnosti.

Alka
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Alka »

Tak ja si asi pujdu koupit kabel do hornbachu :)

Křeček
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Křeček »

Jiří
Ne, reagoval jsem na dotaz kolegy Alka.
Ten princip (široký, nekroucený kabel = ideální anténa na chytání všeho možného) je ale lautr stejný.
Konkrétně vyzkoušeno na plochých reprokabelech od Kabelguru.

šeďour
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od šeďour »

To budou nejspíš ty Kabelguru Valhala :-)
kabelguru.cz

BVa
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od BVa »

dadaft píše:
28 led 2019 16:24
BVa - no, přes můj spínaný konec se to z reprokabelu do elektroniky neprointermoduluje, bych si tipnul.
Navíc moje zkušenosti jsou takové, že žádné stínění reprokabelů, žádné pojistky, žádné podkládání kabelů dřevěnými špalíky, žádné banánky apod., nic z toho na zvuk nemá žádný vliv (pokud to není fake),,,,,,,,,,,,,,,,,,

,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,takže to s klidným svědomím dál nechám zlatoušcům.

Je rozdíl v zabarvení, jestli kápneš kapku inkoustu do malé štamprle s vodou, nebo do plaveckého bazénu.
Myslím, že v případě stínění reprokabelů mluvíme o druhé možnosti.
Do tvojho spínaného konca asi nie, ale z reporokábla, ktorý ide z toho konca aj s obsahom vf rušenia (neodfiltrované relikty po spínaní..) sa to môže (nemusí, podľa odolnosti prístrojov a vzdialenosti káblov a prístrojov) intermodulovať do prístrojov pred koncom (preamp, DAC.). Práve v takomto prípade (spínaný koniec) by to tienenie nejaký význam malo.
BVaudio, výroba a predaj

dadaft
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od dadaft »

BVa - upřímně moc nechápu, jak by se mohlo nějaké rušení nachytané na reprokabel dostat do DACu, když nepřeleze přes koncák... ale budiž.
Nicméně jak jsem říkal, kdysi jsem stínit zkoušel a vliv naprostá nula..... nechám to zlatoušcům.

bacil2
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od bacil2 »

Práve v takomto prípade (spínaný koniec) by to tienenie nejaký význam malo.
... to by možno chcelo objasniť laickej verejnosti, že ako správne zapojiť tienenie reprokábla na "digitálnom" zosilovači *jupi*

BVa
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od BVa »

2 dadaft
upřímně moc nechápu, jak by se mohlo nějaké rušení nachytané na reprokabel dostat do DACu
Luftom, vyžiarené z reprokábla (nie nachytané, spínaný koniec je slušný vysielač) ako z antény ....A káblami ktoré idú do DACu sa zase "nachytá" Je to vf.
bacil2
to by možno chcelo objasniť laickej verejnosti, že ako správne zapojiť tienenie reprokábla na "digitálnom" zosilovači
Pre laickú verejnosť :) :
Tienenie má byť "pokračovaním, predĺžením krabice". Takže na výstupe z konca tienenie pripojiť na krabicu, čo najbližšie k výstupu. Ak nie je koniec v mostíku (mostík je u spínaných koncov dosť často použitý, takže overiť!!), tak bude - pól výstupu na zem, obvykle spojenú s krabicou. Potom sa dá to tienenie pripojiť priamo na -pól výstupu.
BVaudio, výroba a predaj

Odpovědět