weiron

Představení jednotlivých členů fóra, jejich aparatur, oblíbené muziky atd.
weiron
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: weiron

Příspěvek od weiron »

Takto jsem to nezkoušel. Musel bych mít delší gumičku. A hlavně bych neměl kde ten motor postavit. Mám malou skříňku. Uprostřed je zesilovač a po stranách gramofony. Není tam ani centimetr navíc.

PítrsPraha
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od PítrsPraha »

Hezký sis to postavil *palec* . To má pak člověk dvojnásobnou radost z poslechu...

Zmiňuješ Debut. Tak to bylo paradoxně tak, že když byl motorek na dodaných "odhmotňovacích" gumičkách, přenášel se brum motorku do reprodukce šíleně. Jakmile se motorek přišrouboval napevno, brum (v rámci možností Debutu) zmizel...

weiron
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od weiron »

Měl jsem Debut 3 usb. Na něm motorek dělal problém jak na gumičkách tak když byl přišroubovaný. Nakonec jsem ten plech vyndal a nechal jsem ho tam vyset jen na gumičkách. Protože v továrním stavu se mi vibrace přenášeli po kabelech k motorku které se dotýkali korpusu.

weiron
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od weiron »

Před pár dny jsem si sehnal další drobnosti na gramofon. Vyměnil jsem motor za druhý z řady RPM9 se speedboxem. Toto byl veký upgrade. Nečekal jsem takové zklidnění. Zvětšilo to zase o kousek klid v pozadí. Další věc byl nákup dřevěného headshellu. Potřebuji snížit váhu ramene pro lepší sladění přenosky. Ted by měla vycházet rezonance na 9Hz. Pokud je tedy Zyxka opravdu měřena při 10Hz. Výrobce to neudává. Čekám na měřící desku Hifi News kde bych to měl změřit přesně.
Další upgrade byla výměna drátků v headshellu za AQ HL-5. Tato změna je až neuvěřitelná. Nárůst basu je obrovský. Řekl bych tak 3db. Nechápu, takový kousek drátu a taková změna. Doporučuji vyzkoušet!
Obrázek

weiron
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od weiron »

Napíši si zde pár novinek. Třeba to někoho baví číst ;)
Včera jsem si dovezl nový subwoofer Elac sub 3070. Nahradil starší Rel T7. Zvukově zatím nemůžu hodnotit. Závěsy jsou ještě tuhé a musí se rozehrát. I tak je cítit že 2x12" má na tuto poslechovku síly až až.
Obrázek
Subwoofer má vlastní kalibraci vůči místnosti. Toto je super funkce. Měření je přes aplikaci pomocí mobilu. Po měření s mikrofonem v REW je křivka opravdu velmi rovná. Potíž je v tom že instalované dsp není nijak propojeno s hlavními bednami. Takže veškeré nastavování je stejně na vás. Pokud je účelem rozšířit spodní frekvence tak se to dá nastavit celkem lehce. Pokud ovšem chcete vyřešit některé propady jako u mě, tak je to bez mikrofonu problém.
První nastavení pomocí mikrofonů:
Obrázek
Na grafu je vidět nastavený subwoofer a bedny Elac 407 + sub 3070. Graf má 12db vyhlazování. Když si odmyslím dva největší hrby a padání výšek (mikrofon namířen na střed mezi bedny a běžný jev pásků) tak je to v toleranci +- 4,5db. S oběma hrby +- 6,5db. Spodní frekvence v ose klesla až na 15,5Hz. Místnost je pouze akusticky upravená.
Dále Waterfall:
Obrázek
Doba dozvuku se mi hodně pokazila. Budu muset začít zase od znova. Přidám první bass trap kostky na zkoušku.
Možná ještě vyzkouším jinou pozici. Tato se mi osvědčila pro minulí sub Rel.
Zde minulí Waterfall s Rel T7:
Obrázek

Dále bych se chtěl zeptat jestli tu nemá někdo zkušenost jak nastavit některé věci na Subwooferu.
1. Fáze - je možné fázi nějak změřit mikrofonem a podle toho ji nastavit? Nebo pouze poslechem? Lze nastavit v krocích po stupni 0-360
2. Zpoždění - mám nastaveno na -0 mS. Sub stojí asi 20 cm za repro.

Kocmeister
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od Kocmeister »

Ahoj, měl jsem Elac 2070. Odpovim jen co si vzpomenu - zpoždění to nejmenší tedy 0 při takto malé vzdálenosti od hlavních repro. To koukám bys měl mít správně. A fáze lze změřit, když je špatně tak to ukáže na grafech šílený zuby, v opačnym případě se křivka plynule napojuje. Ale hlavně to poznáš i sluchem, zjednodušeně v okamžiku kdy je sub nejvíc slyšet - je fáze správná. Když je se zapnutým subem basu míň než jen s repro samotnýma, je úplně špatně, tedy opačná než má být :-) Tady uznávám, že u Elacu je paradoxně možnost nastavit takto široce fázi spíš uživatelsky nevýhoda než když je tam jen pár možností. Prostě trvá dýl než najdeš to správnou hodnotu.
kabelguru.cz

Dark side of the moon
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od Dark side of the moon »

S tím zpožděním je to podle mne složitější. Signálové cesty pro hlavní bedny a subwoofer jsou odlišné, takže se to bude lišit případ od případu.
U mne je např. subwoofer oproti hlavním bednám zpožděn. Jak zjistit správné nastavení bez softwaru, který zahrnuje všechny reproduktory v systému netuším.

Oldear
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od Oldear »

Zpoždění ani fázi sluchem nenastavíš a zuby na grafech budeš jen odhadovat, chce to použít nástroje k tomu určené.

Jsou na specializované programy a bývají součástí multikanálových zesilovačů, či receiverů, tedy přístroje, které multikanál krmí.

Např.Audyssey od Marantz, či Pioneer MCACC a další. Tam se to nastaví komplet jak pro mch, tak i pro 2.1. Pro korektní funkčnost sestavy se subem je to nutnost. Je k tomu i apka do tabletu, kde je to vše vidět na displeji a dá se to přenastavovat velmi intuitivně. Návody a postupy jsou k mání na Youtube.

BTW: signálové cesty pak na to nemaji vliv, protože ty kalibrační programy toto berou v potaz. Dokonce Ti to změří i vzdálenost jakou diagnostikovaly. Můžeš si to pak přeměřit jestli nekecají. Většinou to sedí na cca 2 cm. To je výhodné zejména tam, kde není možno repro umístit souměrně, a např. s ohledem na nábytek, či rozměr místnosti a jsou ty délky nestejné.

Dark side of the moon
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Oldear:
Ano, tak to je. Já vím , že kalibrační programy jako Audyssey to změří a nastaví. Však já Audyssey ke své spokojenosti používám a jak už jsem tu psal, začlenění subwooferu do sestavy je pak opravdu bezproblémové.
Reagoval jsem na příspěvek od Kocmeister, který uváděl, že se má v případě malé vzdálenosti hlavních beden od subwooferu nastavit zpoždění 0.
Ta odpověď byla příliš zjednodušující, protože v případě, že je použit software pouze pro subwoofer, tak ty různé signálové cesty se projeví. Ale jak to zpoždění v takovém případě přesně zjistit nevím, sluchem to podle mě nejde.

Kocmeister
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od Kocmeister »

To zpoždění si pamatuju z nějakého manuálu přímo od Elacu k subwooferu. Takto to tam bylo prezentováno. Ale už je to nějaký ten rok zpět, třeba se pletu. Jinak ty ostatní věci, co píše Oldear nesouhlasím ani slovo. Uchem fáze rozhodně lze. Zvláště pokud je nastavitelná v krocích, pak velmi snadno. Naopak s automatikou u subwooferů mám špatné zkušenosti, u Elacu to bylo po automatické korekci takové nemastné neslané a Velodyne DD12, který má integrovaný jejich slavný SMS1 eq, tam to začalo hrát až po manuální korekci. To samé když to dělám doma přes DRC, je třeba manuálně zasahovat. Automatika není dokonalá diplomaticky řečeno. Další věc - ty věci jako Audyssey, Pioneer či Marantz to je přeci součástí nějakých receiverů pro domácí kino ne? Myslel jsem, že Weirona zajímá hifi, tedy kvalitní stero poslech, ne nějaké kino. Alespoň dle jeho sestavy Elac 407 + sub3070. Ale třeba se pletu a tyto kino/lowendové firmy už dělají i nějaké specializované HW ekvalizéry samostatně použitelné i klasickém stereu.
kabelguru.cz

weiron
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od weiron »

Děkuji Pánové za reakce.
Základní nastavení fáze jsem celkem zvládl. A to podle zažitého pravidla "hraje více nahlas je správně". Mám nastaveno na 180 stupňů. Ale téměř stejné to je v rozmezí 170-190 proto by mě zajímalo jak na to mikrofonem aby to bylo přesně.
K těm kalibracím typu Audyssey. Kdysi jsem si koupil nové Onkyo 807 právě kvůli této kalibraci. Pro kino to fungovalo parádně ale do sterea se mi to moc nelíbilo. Raději jsem ho poslouchal v režimu "pure direct". Jinak tu radu moc nechápu. Existuje nějaká jejich aplikace nebo program který toto pomůže nastavit? Nebo to mám chápat jako že mám prodat Accuphase a koupit nějaké AVR? Dále mne napadá že způsob tohoto měření existuje. Protože to musel právě tu Audyssey někdo naučit jak to změřit a nastavit.
To zpoždění bych viděl stejně. Díky jiné signálové cestě se na konci signál může rozcházet.
Zkusím napsat do Elac jestli poradí jak na to. Proč by jinak vyvíjely takto přesné nastavení kdyby nevěděli jak ho nastavit.V manuálu jsem nic nenašel.

Oldear
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od Oldear »

Kocmeister
Dotaz byl, zda má někdo se subem zkušenost, tak jsem to popsal. Nikde jsem nepsal, že po nastavení do toho nemůžeš manuálně šáhnout. To jistě lze, např. kmitočtově, popř. to zpoždění zkusit různé varianty, ale určitě nebudeš manuálně upravovat fázi, nebo snad Tvoje uši jsou v tomto směru na tom lépe než ten procesor? Popisoval jsem zkušenost s nastavením DK, "jen DK", ikdyž ty bedny také úplný čajík nejsou 700 S2 ( 702 S2, 705 S2, HTM71 S2 ) a sub DB1-D cca přes 200 litrů a nejvyšší model receiveru Pioneer - jak jsem psal jen DK - stereo bych na tom neposlouchal. Na to mám v poslechovce zcela jiné vybavení a samozřejmě bez subu. Nastavení DK šlo bez problému, včetně subu. Sub jsem nejprve nastavil samostatně přes telefon ( Weironův to snad taky umí ) a pak jej začlenil přes MC ACC PRO do sestavy a celé to nastavil.

Píšeš: ""že Weirona zajímá hifi, tedy kvalitní stero poslech, ne nějaké kino. Alespoň dle jeho sestavy Elac 407 + sub3070"".
No, kdybych chtěl zvedat hozenou rukavici, tak uvedu, že právě sub je na DK, proto je tam implementován v tom kalibračním programu a na stereo jej nedoporučuji a tím méně k 213, co však já vím, co v Casea dovedou ( Vím, Ty to Koci vaříš také se subem ) a Weironovi bych doporučil pro stereo dospělé bedny, ale tento rozpor už se tady řešil.

Weiron
V roce 2005 byl 213 solidní stroj já jsem jej záviděl kolegovi, ale k subu? Vím, že i přes "jen" 90W hraje dobře a lépe než tuctové receivery. Takže tam musíš pouště plnorzsah z výstupu na koncový silič, no a s tím můžeš mít problém a záleží jak ten sub to dokáže nahoře oříznout.
Pokud už bys chtěl poslouchat stereo se subem ( ať už jsem jakýkoliv odpůrce tohoto ), tak s tím siličem pro mch, či receiverem si nastavíš kalibraci 2.1 a způsob nastavení podle hlavních beden ( nikoliv každou bednu samostatně, či stranově ) a máš to hotové. Bohužel u Tebe toto nepůjde. Nevím jak nízko jsou ty Elac 407, ale pro jasné basové kontury to nepouštěj přes sebe, já to mám i to DK ořízlé na 40Hz.
Tak hodně úspěchů a ať Ti to hraje.

BTW: píšeš, že s Audyssey Ti to na DK fungovalo parádně a na stereo ne. S tím také souhlasím a jasně to poukazuje proč a kam se má používat sub. Nic ve zlém.

Dark side of the moon
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

weiron:
Jsou čtyři možnosti:
1) Accuphase neprodávej, dokup Accuphase DG-68 a sub dej pryč
2) Kup NAD M33, ten má výstupy na sub + Dirac (nebo jiný komponent kompatibilní s Dirac)
3) Kup nějaký aktuální vyšší model AVR, pokrok v DRC a bass managementu je značný (Audyssey jako samostatný software asi není dostupný, taky by samozřejmě vyžadoval kompatibilní komponent)
:)
4) Nebo jak píšeš obrať se na Elac - pokud ti odpoví, dej prosím vědět, opravdu mě to zajímá.

weiron
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od weiron »

Oldear:
Nechci do tebe nějak rýpat. Ve většině tvých příspěvků s tebou souhlasím. Jen moc nechápu co myslíš dospělé bedny? Hrají cca 30Hz v ose. To že jsou to malé bedýnky a mají malé membrány myslím není na škodu. Zase mají rychlejší přednes. Stejně poslouchám okolo 85db. Jediné v čem by mohli být lepší je že nejsou 3 pásmové. Na středech je to trochu znát. Hlavní problém je poslechovka. Je to podkroví ze sádrokartonu. Všechny basy proletí stěnou ven. Proto mi myslím ani nic jiného nezbývá než použít sub. Je možné že nějaké obrovské bedny s 10" by tu hrály rovně. Ale co ta cena? Život je o kompromisech.
Naposledy upravil(a) weiron dne 08 říj 2020 21:03, celkem upraveno 1 x.

weiron
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od weiron »

Dark side of the moon:
1, Jejich DG 68 je super o tom žádná. Jen cena je jako za celou mou sestavu. ;)
2, Značka NAD mi je silně nesympatická. A pak mi Déčko neladí k páskovým výškáčům. Já tam slyším pořád nějaké ostré zkreslení. Nic pro mě. A nakonec můj hlavní zdroj je gramofon a nevidím důvod převádět zvuk do digitálu, upravit a zase převést do analogu.
3, Další AVR už bych si nekoupil. Jsou to kvalitou pro mě "sra_ky". Chvíli po záruce poletí do sběrného dvora. Protože servis se nevyplatí. Mám takovou zkušenost.
4, Toto vidím jako nejlepší řešení obou dotazů.

Odpovědět