Ake repro do cca 5000€

Dotazy a žádosti o radu co nakoupit, vylepšit, změnit ve vašich sestavách, ...
Vinco
Kontaktovat uživatele:

Re: Ake repro do cca 5000€

Příspěvek od Vinco »

Do 20m2 miestnosti optimalne

PítrsPraha
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od PítrsPraha »

Zdeny:
Je dobre nejdriv si precist predchozi prispevky a az pak reagovat resp. korigovat nesmysl, ktery zamyslis napsat. Zadny z vyse uvedenych tipu nema jeden 6.5" nebo 7" basak.

Ktere z nich a na jake sestave jsi primo porovnaval s JBL, ze se nebojis tak striktniho tvrzeni?

peter82
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od peter82 »

PítrsPraha píše:
13 črc 2020 09:02
Za sebe můžu samozřejmě velmi doporučit k poslechu Revel F208 (mám je), neutrálně ale ne sterilně hrající sloupky...
Vdaka za tip, to vyzera zaujimavo. Skusim si vybavit demo v tom Niseli ako pise marekg.
PítrsPraha píše:
Z domácích můžu z vlastní zkušenosti na tvou hudbu víc než doporučit i RIHA Mega v2 Plus. Ve spojení s jejich zesilovačema je to na rock, metal super.
Podla merani, to ale nevyzera prilis neutralne. Resp. na zakl. originalneho dotazu (zda sa, ze viacero ludi mi tu dava odporucania na bedne na metal) by som sa mozno mal aj pre ostatnych pokusit zdoraznit, ze nehladam bedne primarne na metal, ale skor co najuniverzalnejsie (aj vratane metalu, resp. odhadovany podiel metalu < 20%) T.j. otazka je skor, ci problem metalu je cisto v nahravkach, alebo existuju bedne, ktore dokazu symfonicku / akusticku hudbu zahrat podobne dobre ako tie VMA-V (vyborny priestor, pri akustickych nastrojoch zneju velmi transparentne skor ako skutocny zvuk nez zvuk z bedni, slusne "bass extension" / ± 3dB: 28 - 20 000 Hz /, dobe vyzerajuce atp.) T.j. nieco take, ale navyse este zneju dobre aj pri metale. Alebo ci su to skor protichodne poziadavky :) (ak berieme do uvahy priemernu zvukovu kvalitu metalovych nahravok, ktora je vo vseobecnosti dost nizka). A za kolko je taku srandu mozne zohnat ak nieco take vobec existuje. Pripadne aky je rozumny kompromis medzi tymito poziadavkami aj co do vyslednej "neutralnosti" zvuku aj co do ceny.

PítrsPraha píše:
Poznámka pod čarou:
Doma z klasické hifi aparatury takový zvuk, jaký slyšíš na rockových koncertech, nikdy nedostaneš. Na koncertech je zvuk těžce ekvalizovaný a šíleně nahlas a v obrovském prostoru.
Skor som to porovnaval s pocitom ked hrali https://cdn.webnoviny.sk/sites/32/2018/ ... 76x571.jpg na audio-video 2018 v Bratislave. Asi naj zvuk, aky som zatial pocul, super detailny, cisty a zaroven "velky", bez steroidov napriek tomu basy bolo citit nielen pocut a pritom vobec nehrali ohlusujuco, jednoducho super hi-fi. Ked som napr. porovnaval Pink Floydov, ktori tam hrali s niecim ako VMA-V, tak ten zvuk je samozrejme o niekolko level "vacsi". Je mi jasne, ze v takej malej posluchovke, ktoru mam k dispozicii sa takeho zvuku neda dosiahnut, ani keby money neboli issue (co zial su :) ) Ale opat ma zaujima ci napr. pri vacsom objeme ozvucnice, vacsej ploche menicov atp. je aspon teoreticky mozne dosiahnut "vacsieho" zvuku a trochu viac sa priblizit k podobnym super-highendom. A opat kde su tie prakticke kompromisy co do velkosti ozvucnice, ceny, vysledneho zvuku atd, ktore este do cca 20m2 davaju zmysel.
PítrsPraha píše:
Pokud chceš co nejlepší zvuk, na ekvalizér zapomeň. ... Jediná správná lety ověřená cesta je co nejlepší (nejvyrovnanější) akustika místnosti jemně doladěná DRC. Žádná jiná alternativa nedá stejně dobrý výsledek.
Pokial mame do cinenia s kvalitne spravenou nahravkou tak suhlasim, ale za predpokladu, ze je vsetko ostatne v retazci / posluchovke OK, ale nahravka je mizerne spravena, tak imo ekvalizovanie ma zmysel. Sotva si mozno napr. predstavit, ze nahravku niekto masteroval vyhradne bez pouzitia EQ. T.j. nad tym co sa zaznamenalo ako "raw" signal a co sa dostane do vysledneho mastru, tak ci tak musel byt nejaky postprocessing vratane EQ (vo vacsine pripadov) Rozdiel medzi dobrou a zlou nahravkou moze byt o.i. v tom, ze zlu nahravku mohli mixovat na bedniach, ktore si zvuk vymyslali namiesto reprodukovali, alebo zamerne bola mastrovana zle, aby napr. hrala dobre na mainstream zariadeniach.

peter82
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od peter82 »

marekg píše:
13 črc 2020 15:39
A preco nie Aurum Cantus, V8F alebo V10F? Skus v Ba v Niseli, myslim, ze tam ma aj tie Revel F208...
Vdaka za tipy, pri V8F / V10F mam trochu obavy o smerovost tych vyskacov. V Niseli by mali mat aj tie Goldenear Triton-y, tak uvidim co vsetko sa bude dat pripravit vramci jednej posluchovej session.

JV
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od JV »

Trochu alternatívy (a aj o niečo lacnejšie) - pozri posledných 5 modelov: https://www.protesaudio.sk/ponuka/categ ... rosupravy/ .
Bedne som videl - vyzerá to na celkom kvalitne odvedenú robotu - na rock by mohli byť OK. Pár skladieb som počul z jedných z tých hornov (už si nepamätám ktorých) a bolo to počúvatelné. A to som bol k hornom vždy dosť skeptický. Tie "klasické" konštrukcie som bohužial nepočul.

Miero
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od Miero »

Chytraku, a ci DRC nie je ekvalizacia, alebo aku mudrost tu zase prezentujes?

Dark side of the moon
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od Dark side of the moon »

"... či je aspon teoreticky mozne dosiahnut "vacsieho" zvuku a trochu viac sa priblizit k podobnym super-highendom"

nutno přidat subwoofer s DRC

JV
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od JV »

Ešte ma napadlo toto - ak sa bavíme o väčšom objeme a rocku: https://www.bisaudio.sk/produkty_se/KLI ... ral_Cherry .
Možno by to aspoň za vypočutie mohlo stáť.

Janik
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Janik »

Moje odporucanie reprosustavy s PA menicmi s nejakym velkym zvukovodom.

Doma mam take bedne s 12" basom a 1" tlakacom. Metal to hraje tak, ze ta to bavi a to dokonca aj potichu.

Ak by si chcel viac referencii k tomu, napis mi sukromnu spravu alebo kuk: https://hifi.slovanet.sk/bb/viewtopic.php?t=25743 zmestis sa do tych 3000-3500 ked si to das urobit u niekoho.

marekg
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od marekg »

peter82 píše:
14 črc 2020 01:09
marekg píše:
13 črc 2020 15:39
A preco nie Aurum Cantus, V8F alebo V10F? Skus v Ba v Niseli, myslim, ze tam ma aj tie Revel F208...
Vdaka za tipy, pri V8F / V10F mam trochu obavy o smerovost tych vyskacov. V Niseli by mali mat aj tie Goldenear Triton-y, tak uvidim co vsetko sa bude dat pripravit vramci jednej posluchovej session.
Pri AC paskacoch som zatial nepostrehol vyraznu smerovost. Vobec sa toho netreba bat, vyskusat. Mal som podobne polemiky, kym som doma nevyskusal a nemal moznost porovnat s inymi. Skor by som upozornil na zapojene komponenty a kabelaz. AC vedia pomerne dobre preniest rozdiely, cim lepsie komponenty tym lepsi vysledok. Potrebuju kvalitny zosilnovac, aby vykreslili bas v dostatocnej kvalite porovnatelnej s ich stredmi a vyskami. Hram V6F a su to velmi univerzalne bedne.

Zdeny
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Zdeny »

PítrsPraha píše:
13 črc 2020 19:45
Zdeny:
Je dobre nejdriv si precist predchozi prispevky a az pak reagovat resp. korigovat nesmysl, ktery zamyslis napsat. Zadny z vyse uvedenych tipu nema jeden 6.5" nebo 7" basak.

Ktere z nich a na jake sestave jsi primo porovnaval s JBL, ze se nebojis tak striktniho tvrzeni?
Nezpochybňuji absolutně kvality měničů, použitých při jejich konstrukci, protože AT je opravdu špička. Ale bohužel jsme slyšel řadu beden podobně osazených a je skutečně rozdíll jestli bas hraje 10´´, nbeo 15´´ jako v JBL. JBL 250 i 5000 jsem měl doma. krmil to tehdá Bryston 4B-SST a BP25. přímé srovnání bylo s matrix 801mkII (nechytly se ani omylem v celém pásmu, zejména tristní bylo zjištění, jak mizerně hraje v přímém srovnání ten kevlarový středák a jak bezdetailní jsou vysoké kmitočty přenášené tím hliníkem), dále 802N (opět zcela nai náhodou), 801N, taktéž. Toto byly 3 bedny, které se dalo říci, že by mohly být pro JBL250Ti konkurencí. nebyly, protoe ta JBL je převálcovala na plné čáře. Z modernější beden pak Dynaudio (aby na něco nezapomně, co vše jsem měl doma? Controur 1,3 - tady to je mimo diskuzi, nelze srovnávat, ale v čem byly DA lepší, byl detail proti JBL), dále C5 -opět středí a vysoké pásmo, detail, jemnost, prostor, lehkost - bohužel na basech tristní. Special 25- to samé jako C5, C2 Exclusive Limited Edition - to samé, bas objemově umělě nafouklý, nabubřelý. Největším konkurentem byly a jsou ACR 400 se svými 4x12´´ basáky a zbytkem taktéž. Dále Matrix 800 )ty trojboké hramoly na sobě, dobová bedna jako 250 - totál uječený propadák, snad mimo zdi drtícího basu, ale ty 800 Matrix byly krmeny Vincent monobloky, neměl jsme je doma, ale u kamaráda). Proto jsme napsal zcela "odvážné" tvrzneí, že pokud chce někdo poslouchart rock bez přkras, tak za 1/5´´ se dá koupit bedna, co todokáže a neurazí a ni dnes, a to v celém spektru. je vidět, že jis asi 250 neslyšel, protože jinka by ses do mého tvrzení nenavážel. Já je měl doma v pokoji a konfrontoval je thed s ledasčím, co jsem uvedl. JBL byly prostě na rock bezchybné. Bohužel, tehdy jsme neměl vlastní poslechovku a nesnesl jsem jednak riziko oškození od dětí a jednka občané poznámky od manželky. Dnes poslehovku mám, ale už nemám 250. Ale mám stejné obvludy "jen" s 12´´ a vím, o čem mluvím. 10´´ zní lákavě, ale věř, že 12 nebo dokonce 15´´ je zcela jinde. Kdyby 801N uměly zbytek pásma jako uměly basy, dodnes bych je měl doma. jenže neuměly...

peter82
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od peter82 »

JV píše:
14 črc 2020 09:25
Ešte ma napadlo toto - ak sa bavíme o väčšom objeme a rocku: https://www.bisaudio.sk/produkty_se/KLI ... ral_Cherry .
Možno by to aspoň za vypočutie mohlo stáť.
Tiez som na ne pri hladani narazil. A urcite by bolo zaujimave pocut ako hraju. Aj ked teda z toho co som doteraz pochopil neutralnost nie je prave ich najsilnejsia vlastnost :D

PítrsPraha
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Zdeny:
Reagoval jsem na to, že jsi všechny dosud dané tipy na repro (Revel, RIHA, AC...) označil za mršby s jedním 6,5" nebo 7" basákem. A reagoval jsem za prvé proto, že žádná z výše doporučených beden nemá jeden 6,5" nebo 7" basák. A za druhé proto, že mě zajímalo, jestli jsi JBL přímo porovnával s Revel, RIHA a AC, když je neváháš označit až tak ostrým výrazem.

A psal jsem to sem už několikrát, 250Ti jsem slyšel. Pro mé uši jim chybí rozlišení na středech a přirozená spojitost všech pásem, proto jsem si je nevybral. Ale za současnou cenu jsou to vynikající bedny, pokud na ně je dostatečný prostor a odpovídající krmení typu toho Brystona, který uvádíš. Nicméně můj názor je, že pokud je limit 5000 Eur, není problém koupit jasně lepší bedny.

PítrsPraha
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

peter82:
Nedávej tolik významu měření v ose, zvlášť když nejsou ze shodného zdroje shodnou metodikou. Tohle jedno samotné měření řekne o zvuku beden jen malý zlomek. Rozhodující je poslech.

Tvůj obrázek z audio-video Bratislava je zároveň odpovědí na tvou otázku: veliká místnost, bedny v prostoru daleko od zdí, obrovská plocha měničů (nejen basových) v obrovské bedně, obrovský výkon. To v malé místnosti s "malými" bednami (velikosti VMA-V) nedosáhneš bez ohledu na peníze. Je to víc o vhodnosti repro (vlastnostmi a velikostí) pro danou místnost a především o akustice té místnosti. Ta je základ, alfa a omega všeho.

A ohledně EQ: největšm problémem současných nahrávek je nedostatečný dynamický rozsah. Ten žádným EQ nevyhoníš. Stejně tak, pokud nahrávka frekvenčně strmě padá od 40 Hz níž, chybějící tńy na 30 Hz ekvalizér nevykouzlí. Nevýhodou ekvalizace nahrávky (a znovu pozor, to není DRC, kterým se řeší chyby akustiky) je, že se spolu se zamýšleným zlepšením / zvýrazněním třeba činelů svezou i všechny ostatní nástroje, které na nahrávce frekvenčně spadají do ekvalizovaného rozsahu a to je často / většinou nežádoucí. Chceš přidat činelům, které by po ekvalizaci zněly lépe, ale svezou se tím i sykavky zpěváka, el. kytara, u kterých to třeba žádoucí není...

Zdeny
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Zdeny »

PítrsPraha píše:
16 črc 2020 09:46
Zdeny:
Reagoval jsem na to, že jsi všechny dosud dané tipy na repro (Revel, RIHA, AC...) označil za mršby s jedním 6,5" nebo 7" basákem. A reagoval jsem za prvé proto, že žádná z výše doporučených beden nemá jeden 6,5" nebo 7" basák. A za druhé proto, že mě zajímalo, jestli jsi JBL přímo porovnával s Revel, RIHA a AC, když je neváháš označit až tak ostrým výrazem.

A psal jsem to sem už několikrát, 250Ti jsem slyšel. Pro mé uši jim chybí rozlišení na středech a přirozená spojitost všech pásem, proto jsem si je nevybral. Ale za současnou cenu jsou to vynikající bedny, pokud na ně je dostatečný prostor a odpovídající krmení typu toho Brystona, který uvádíš. Nicméně můj názor je, že pokud je limit 5000 Eur, není problém koupit jasně lepší bedny.
Moje reakce směřuje (a směřovala i v rpvním příspěvku) k poslechu rocku. na rock není důležitý nějaký extra rozlišení nanodetailů ve středech ani jinde. na rock je třeba, aby bedna udělala "dojem". vypsal jsme kupu beden, které měly střední a vysoké pásmo řádově xnásobně lépe zpracované, ale ani jedna z nich na rocku neobstála. za to JBL - bez ztráty hvězdičky. S ohledme na kvaitu zejména starých rockových nahrávek nemá ani smysl se honit za každým šelestem ve zvuku, takových beden jsem mlě řadu, ale bylo to tzv. o ničem. K čemu mi bylo hvzědné rozlišení u C5, když to nedokázalo vyvolat pocit pořádnýho rokenrolu? ty JBL tohle zvládají. jen odbočím - u Zappy jsme slyšel T.W. bedna, která nemá zdaleka rozlišení, jako ty JBL, zejména bez přídavného tweetru na výškách. Ale jak zahrály TW od Deep Purple Speed king - to se musí slyšet. O tomhle já mluvím. O ničem jiném - jinakm TW by totálně propadly ve srovnání se vším, co sjem ve svém výčtu uvedl, z hlediska podání detailu, prsotoru, rozlišení, lehkosti. Ale v čem by jasně zvítězily, je ten nepospatelný pocit, když se kopne do kopáku nebo hrábne na basovou kytaru. Chápeš??? V provnání s tím ty tzv. "mršby" tebou uvedené nemají nejmenší šanci...Já už jsem taky přišel na to, že po letech promarněných poslechem 6,5 a 7´´ pidibednýke,m shvězdným podáním středů a výšek je to an rock (který poslouchám jevíce) absolutně k ničemu. bedna na rock potřebuje jiné atributy, tak jako na jazz či šmidlšmidli. Allrounder, který toto zvládně vše, ještě nikdo nevyrobil. A zážitek jeden jsem opomenul Wilson Audio gradn Slamm (ty tunový monstra), co jsem kdysi slyšel na výstavě v Miláně, tuším, že to krmily AR lampy. nezapomenutelný a nenapodobitelný. Avšak smyčcové kvarteto A4 roční období byly jaksi divné. zato Black Sabbath a jejich Paranodi - to byl živák ve studiu, kamaárde. to je o tom pocitu a proto jsem jako tip dal JBL 250, které mají 15´´ medvěda. Jinak samo sebou, každý ať si utratí svý prachy, za je mu libo. Já jsme došel ke svému poznání, dnes mám 12´´ a k tomu 800W na kanál a rock začíná trochu hrát...Resp. začínám chápat, jak MÁ začínat, když se řekne - zahrát rock". Ale 6, -či 8 ´´ to fakt nedá...

Odpovědět