Sloupové repro + zesilovač do 60m2, 50-60k

Dotazy a žádosti o radu co nakoupit, vylepšit, změnit ve vašich sestavách, ...
kodama
Příspěvky: 8
Registrován: 14 úno 2024 19:06
Kontaktovat uživatele:

Sloupové repro + zesilovač do 60m2, 50-60k

Příspěvek od kodama »

Zdravím a přicházím s prosbou o radu. Vybírám kombinaci sloupových repro a stereo zesilovače do OP propojeného s kuchyní. Místnost má tvar obdélníku 6x10m2, současně je zde otevřený strop s pohledovými trámy. Ozvěnu v prostoru se nám v čase podařilo minimalizovat (závěsy, záclony, nábytek, knihovna...). Jakékoliv další akustické úpravy do budoucna jsou vzhledem k charakteru prostoru nepravděpodobné či spíše nereálné.

Momentálně zde 6. rokem provozuji již letitou sestavu regálovek Magnat Quantum 501 + 511 (centrální) + Magnat Betasub 30A, kterou jsem v minulosti pořídil do malého bytu. Napájí to Denon AVR-1912. Hraje to, ale rád bych se posunul kvalitativně výrazně výš a to ideálně k definitivnímu řešení i do budoucna.

Víceméně jsem kvůli hudbě (stylem vše s výjimkou tvrdého metalu, klasiku jen minimálně) rozhodnutý přejít z tohoto 3.1 řešení na stereo a to přestože o víkendech pravidelně sledujeme filmy/seriály. Ozvučení se také používá pro hry (PS5/Switch). Na opravdu cílený soustředěný poslech hudby bude jen omezený čas. Momentálně jej provozuji na kombu HD650 + FiiO K7. Nejsem si jist, zda v uvedeném rozpočtu a za daných podmínek je reálné dosáhnout podobné kvality reprodukce.

Umístění repro je podél kratší strany v OP, poslechová pozice je na pohovce ve vzdáleností cca 3m od stěny, tedy zhruba ve 1/3 délky místnosti. Repro a poslechová pozice tvoří +/- rovnoramenný trojúhelník.

Jako výchozí bod jsem si na základě recenzí stanovil zesilovač Arcam A5 (jsem ale otevřený i jiné variantě) a hledám vhodné sloupové reproduktory. V recenzích se často uvádí plocha prostoru, pro kterou jsou ty které repro vhodné. Vzhledem k tomu, že v mém případě je poslechová pozice asi 3.5m od reproduktorů, nejsem si vlastně jistý, jak k tomu přistoupit a zda budou stačit repro doporučené např. do plochy 30-40m2 nebo zda počítat spíše celou plochu místnosti.

Rozpočet jsem si stanovil do 50-60 tisíc. Nebráním se ev. pořízení dobře zachovalých repro z druhé ruky jako možnosti dosažení vyšší kvality za stejnou cenu.

Rád bych tedy touto cestou získal orientační představu z čeho vybírat, než se posléze vydám někam do poslechového studia.

Omlouvám se za délku příspěvku a děkuji předem za jakékoliv názory a rady.

Tapir1
Příspěvky: 97
Registrován: 19 lis 2019 14:47
Kontaktovat uživatele:

Re: Sloupové repro + zesilovač do 60m2, 50-60k

Příspěvek od Tapir1 »

Arcam A5 je dobrá volba. A na ten prostor i ten výkon bude dostačující. Můžeš k nim hledat i "velké" bedny, neb Arcam je uřídí. Záleží však, jaký přednes repro preferuješ a jak nahlas jsi zvyklý poslouchat. V rozmezí od cca 25-40 tis, je již z čeho vybírat. Namátkou - Monitor Audio Bronze 500 nebo Silver 300 7G (bazar), Heco Aurora 700, Wharfedale Evo 4.3 nebo 4.4. nebo Diamond 12.3, Quadral Signum 70 nebo 90, Acoustic energy AE320, řada Mangnat Signature a spoustu dalších. Hodně zdaru.

Uživatelský avatar
Ramones
Příspěvky: 1559
Registrován: 19 zář 2009 19:05
Kontaktovat uživatele:

Re: Sloupové repro + zesilovač do 60m2, 50-60k

Příspěvek od Ramones »

Dival bych se po velkych Qudralech a zesilovaci min 2x200 na 4 a 2x100 na 8 ohm nebo jeste silnejsim. Je to 2x vetsi prostor nez mam ja a tech mych cca 150w na 6 ohm je tak akorat. Poslechove misto mas dobre, akorat pozor na moznou ozvenu z kuchyně a jejich tvrdých placatych ploch, pripadneho drnceni dvirek, sklenicek atd.

Uživatelský avatar
Newkeny
Příspěvky: 80
Registrován: 22 srp 2018 19:04
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Sloupové repro + zesilovač do 60m2, 50-60k

Příspěvek od Newkeny »

kodama píše:
14 úno 2024 20:50
Zdravím a přicházím s prosbou o radu. Vybírám kombinaci sloupových repro a stereo zesilovače do OP propojeného s kuchyní. Místnost má tvar obdélníku 6x10m2, současně je zde otevřený strop s pohledovými trámy. Ozvěnu v prostoru se nám v čase podařilo minimalizovat (závěsy, záclony, nábytek, knihovna...
Rozpočet jsem si stanovil do 50-60 tisíc. Nebráním se ev. pořízení dobře zachovalých repro z druhé ruky jako možnosti dosažení vyšší kvality za stejnou cenu.

Rád bych tedy touto cestou získal orientační představu z čeho vybírat, než se posléze vydám někam do poslechového studia.

Omlouvám se za délku příspěvku a děkuji předem za jakékoliv názory a rady.
Ahoj, obrať se na člena Koudy42, prodává momentálně skvělé (zejména pro tebou požadovanou velikost místnosti) Triangle Genése Quartet. Sám jsem je měl a nebýt stěhování mám je doteď. Hrají velmi vyrovnaně všechny žánry, vysoká citlivost, nejsou náročné na výkon zesilovače. *thumbs up*

https://www.sbazar.cz/koudy42/detail/19 ... se-quartet

Uživatelský avatar
Booker
Příspěvky: 191
Registrován: 28 bře 2010 15:17
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Sloupové repro + zesilovač do 60m2, 50-60k

Příspěvek od Booker »

Předchozí generace KEF R5 za 40K.

kodama
Příspěvky: 8
Registrován: 14 úno 2024 19:06
Kontaktovat uživatele:

Re: Sloupové repro + zesilovač do 60m2, 50-60k

Příspěvek od kodama »

Děkuji všem za cenné rady pro zamyšlení. Co se týká KEF, za podobnou cenu by se daly pořídit R700. Byla by to případně lepší volba než R5?

Uživatelský avatar
Ramones
Příspěvky: 1559
Registrován: 19 zář 2009 19:05
Kontaktovat uživatele:

Re: Sloupové repro + zesilovač do 60m2, 50-60k

Příspěvek od Ramones »

Ty Triangle by byla dobrá volby. Doporučená plocha místnosti je od 30 do 60 m2 a utáhne je i "minivěž".
Ty Kef R5 do velkého prostoru nebrat. Nízká účinnost (87 db) a odpor 8 ohm. Budou chtít velmi silný zesilovač.

koudy42
Příspěvky: 1637
Registrován: 06 srp 2015 15:23
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Sloupové repro + zesilovač do 60m2, 50-60k

Příspěvek od koudy42 »

Ano Triangle muzu doporucit, mit vic prostoru a nebyt zaintersovan v lampovem tandemu, tak je nemenim *thumbs up*.... Dokazal jsem je velmi slusne rozpohybovat i se 17W :).


kodama
Příspěvky: 8
Registrován: 14 úno 2024 19:06
Kontaktovat uživatele:

Re: Sloupové repro + zesilovač do 60m2, 50-60k

Příspěvek od kodama »

Ještě jednou všem děkuji za rady a tipy! Problém je, že opravdu hodně nemám rád lesklé věci a veškeré repro v klavírním lesku bylo tímto pro mne automaticky vyřazeno z výběru. Nakonec jsem dnes pořídil z druhé ruky KEF R700, což míří ještě výše, než jsem měl původně v plánu. Koupě samozřejmě po řádném poslechu u předchozího majitele, který měl repro připojeno ke starší Yamaze AX-890 a bylo to přesto velmi dobré. Můj současný anemický AVR Denon-1912 zatím reproduktory v porovnání s Yamahou velmi těžce podvyživuje a stejně je to obrovský skok oproti předchozímu stavu. Zbývá tedy jen vybrat vhodný zesilovač a mám vystaráno.

JV
Příspěvky: 1407
Registrován: 08 říj 2008 07:36
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Sloupové repro + zesilovač do 60m2, 50-60k

Příspěvek od JV »

Ak sa ti páčil ich prejav s Yamahou, tak sa kludne popozeraj po zosíkoch tejto značky. Neviem aký obnos ti zostal, ale ak by si nemal na nové zosilovače čo sú v súčastnosti v predaji, tak občas sa nejaké staršie z vyšších rád objavujú v inzercii.
Napr: https://www.hifionline.cz/hifibazar/pro ... aha/ax870/ , alebo https://elektro.bazos.cz/inzerat/181426 ... x-1050.php .
Aj keď sú to už dosť velké starinky, tak verím že nejaký čas by poslúžiť ešte mohli.
Prípadne nižší, ale o niečo novší model: https://elektro.bazos.cz/inzerat/181174 ... direct.php . To isté v čiernom prevedení: https://elektro.bazos.cz/inzerat/180923 ... ax-590.php .
Za ten peniaz na pokusy so stereom by to mohlo stáť.

Ak by ti ostalo dosť peňazí, tak sa pozri na toto: https://www.hifionline.cz/hifibazar/pro ... -a-s-1100/ . Je to už dosť starý inzerát, tak pochybujem že to ešte bude aktuálne. Ale za pokus by to asi stálo. Tieto vyššie modely sa moc v inzerátoch neobjavujú, evidentne sa ich ludia neradi zbavujú.

Prípadne ak by si chcel využívať sieťové funkcie a tuner: https://elektro.bazos.cz/inzerat/180894 ... r-n603.php .
Nový model: https://av-prijimace.heureka.cz/yamaha- ... /#prehled/
Prípadne vyšší, nie extrémne drahší, ale o niečo lepšie lepšie vybavený model: https://av-prijimace.heureka.cz/yamaha- ... /#prehled/ .
Na týchto mašinách prehráš čo ťa len napadne, pripojíš tam akékolvek zariadenie (okrem HDMI - to má až R-N1000), tá 800vka má aj "room correction", čo sa môže v problematickejšom prostredí hodiť.
Tieto recievre mávajú velmi dobré hodnotenia.

Ja hrám na už niekolko rokov na A-S 701 a som absolútne spokojný.
Ale výber naprieč zosilovačmi rôznych značiek je neuveritelne pestrý, tých kombinácií je naozaj požehnane, záleží len od toho čo dovolia financie a čo je práve zohnatelné. Prrajem dobrý výber a nech ti to robí dlho radosť.

koudy42
Příspěvky: 1637
Registrován: 06 srp 2015 15:23
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Sloupové repro + zesilovač do 60m2, 50-60k

Příspěvek od koudy42 »

Myslim, ze by si zaslouzily lepsi zesilovac a vyssi radu, treba Moon, Cambridge Audio ap. Tyto starsi zesilovac umi, ale maji sve limity.

kodama
Příspěvky: 8
Registrován: 14 úno 2024 19:06
Kontaktovat uživatele:

Re: Sloupové repro + zesilovač do 60m2, 50-60k

Příspěvek od kodama »

Děkuji JV za obsáhlý příspěvek.
Možná tady řada hifistů minimálně pozvedne obočí, ale nemám za cíl dotlačit reproduktory na hranici možností a to z více důvodů - akustické vlastnosti prostoru bez možnosti úprav, omezený čas pro cílený poslech, letitý tinnitus...
Hledám víc zábavný zvuk než audiofilskou přesnost. Pořídil jsem za slušnou cenu vyšší třídu repro, než jsem měl původně v plánu a jsem znovu a znovu překvapený, jak dobře to hraje i na tom AVR-1912. Přesto cítím, že ten výkon chybí, hlavně v oblasti spodních frekvencí. Jistým omezením při výběru zdroje pro mé potřeby je přítomnost optického vstupu a v ideálním případě i možnost připojit další repro (venkovní z terasy).
Yamaha A-S 701 vypadá pro mé potřeby dobře. Současně jsem ale ještě na vážkách ohledně přechodu na čisté stereo a zvažuji, zda nepořídit odpovídající centr (R200c už je bohužel asi nesehnatelný, musel by to být asi R2c) a k tomu nepořídit AVR vyšší třídy, např. Denon X3800H (nebo předchozí X3700H).
Nemám zkušenosti, žádnou představu a možnost srovnat, jak zásadní bude rozdíl ve stereo při srovnání těchto 2 přístrojů. Co mi ovšem jasné je, že varianta s AVR a centrem by navýšila rozpočet o dost více, než jsem původně plánoval *headbang*
Kompromisem by bylo zatím zůstat u sterea s nějakou Yamahou a přechod pořešit výhledově, ale starší modely nemívají digitální vstupy.

koudy42
Příspěvky: 1637
Registrován: 06 srp 2015 15:23
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Sloupové repro + zesilovač do 60m2, 50-60k

Příspěvek od koudy42 »

Njn tohle polovicate dotahovani sestavy se ve vysledku stejne akorat prodrazi, nez pockat a koupit neco poradne. Alespon nakupuj v bazaru at neprodelas 8-). BTW ten Denon je uplny zaklad, hraval jsem v zacatcich na AVR Denon 2808, a pak presedlal na stare stereo zesilovace a zvuk byl jinde. Jsou zajimave kousky za par korun napriklad Xindak a maji vystaveny DAC.

V nemeckych eshopech mivaji v akci zajimave kousky, jednu dobu jsem nasmeroval nekolik kamaradu a za cenu 7kove Yamaha v CZ poridili v akci 8kovou v DE ;).

Uživatelský avatar
PavelDosko
Příspěvky: 1746
Registrován: 08 úno 2011 13:06
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Sloupové repro + zesilovač do 60m2, 50-60k

Příspěvek od PavelDosko »

kodama - jaky je tvuj zdroj signalu?

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Bing [Bot], BVa a 5 hostů