Tranzistor vs lampy

Dotazy a žádosti o radu co nakoupit, vylepšit, změnit ve vašich sestavách, ...
Odpovědět
Zappadaddy
Kontaktovat uživatele:

Tranzistor vs lampy

Příspěvek od Zappadaddy »

Obrázek
vs

Obrázek
Tak toto téma je velmi zajímavé.Myslím,že zde bude spoustu nadšenců obou táborů,kteří zde mohou něco zajímavého říct.Moje zkušenost s lampou je mixem hlavně 2 pocitů,ten první pocit,levnějším a kvalitativně lepším řešením pro začínající hifisty jsou lampy!!!!!!Ten druhý pocit,špičkový a většinou dost drahý tranzistorový zesilovač překonává kvalitu lampy.Znám kolegy,kteří jsou s lampami velmi spokojení a znám mnoho jejich odpůrců mezi kolegy,ale to nic nemění na faktu,že každý si vybere dle svého gusta.Do jakého tábora patříte vy?Jaké řešení je pro začínající hifisty vhodnější,tedy i s ohledem na poměr cenu/výkon?

efičák
Kontaktovat uživatele:

Re: Tranzistor vs lampy

Příspěvek od efičák »

Za moje lálá ?
Plně elektronkový zesilovač s kvalitními výstupáky trafy v dvoujčinné třídě A.
Než EL-34, raději něco jako EL-84 nebo ty z Migu.
Kilogram zrepasoval Teslu AZS-021 z roku 1973. Jejiná EL.84 na kanál, výkon 5W, ale hudby, ta byla VELIKÁ.

Odrazuje mne nutnost dokupování výkonových elektronek, ono to jde, ale musí se s tím počítat.

I tranzistor, zpravidla drahý-přesný a pravdivý, mě přesvědčí.

Jak hraje Musical Fidelity Superchanger s elektronkovým předkem Audio Research, to můžu.
A také to tak mám s Project Aniversary 20th preampem a silným tranzistorovým zesilovačem, prozatím integrovaným.
Už se pracuje na koncáku v třídě A, abych se pokusil zušlechtit tichý poslech.
Pro hlasitý myslím postačuje něco nad 100W do 8 Ohm, záleží spíš na "prvním Wattu".

Vybrat dobré bedny do akustiky buď šťastně získané, nebo pracně upravené, k nim vyladit krmení-dráty a zdroj ...
Roky zábavy. 8-)

Za mě : Lampa v předzesu a tranzistorový konec !

petrL
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od petrL »

Se Zappou uvedeným důvodem pro lampy můžu jenom souhlasit. K drahým tranzistorům jsem se (zatím?) nedopracoval.

Další důvod je snadná přístupnost pro DIY, jak pro dostupnost součástek, tak jejich velikost.

Zajímavý je článek R. Hamma http://www.archive.org/details/TubesVer ... Difference
Tvrdí v něm, že lampy jsou výhodné na rozhraní s mechanickou částí řetězce, jako jako jsou mikrofony, přenosky, ale i řezací nůž LP nebo reproduktor. To jde proti dnešnímu zvyku preferovat lampy jen v předzesilovačích. Ale možná na tom něco bude, já mám zdroje tranzistorové a výk. zes. lampové. Lampový předzesilovač, co jsem zkoušel, mě nezaujal.

Aleska
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Aleska »

Vždy jsem byl fanda do elektronek (miluji zvuk KT88) a nakonec jsem stejně skončil u tranzistoru. Pominu-li ekonomickou stránku (každá sranda něco stojí a elektronková obzvláště), pak jsem totiž časem došel k názoru, že v cenové oblasti do 50 tisíc hrají všechny elektronkové zesilovače stejně = mažou zvuk do sebe. Prostě neslyšíte to "ticho mezi notami", jakoby místo stacata hrají legato. A přitom hrají úžasně krásně, uchometricky nezkresleně, melodicky, bez šumu, brumu a jiných neduhů, prostě *thumbs up*
Bohužel tuto cenovou skupinu elektronkových zesilovačů do 50 tisíc již z hlediska rozlišení přehraje i laciný "Bobek", neboli DPA223 z dílny Pavla Dudka. Tím neříkám, že tranzistorové zesilovače "nemažou", ale ano většinou také mažou, ale u nich je ta dosažitelná špičková rozlišitelnost již mnohem lacinější než u elektronek, po provozní stránce ani nemluvě.

Renown
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od Renown »

Tahle debata asi nemá moc velký smysl. Jak polovodiče, tak i elektronky mají své místo na trhu a pravděpodobně je budou mít stále. Ačkoliv se zdálo, že elektronky pozbyly smysl příchodem polovodičů, tak si stalé jistý podíl drží. Podobně jako LP. Všechno bude mít své pro a proti.
Chce se mi říci, že nejlepší kombinace pro mne je elektronkový předzesilovač a polovodičové monobloky, ale pokud jste slyšeli monobloky Audio Research Reference 250, nebo ještě lépe Reference 610, tak to mé předchozí tvrzení o polovodičových monoblocích vyvrací.

Zappadaddy
Kontaktovat uživatele:

Renown píše:Tahle debata asi nemá moc velký smysl. Jak polovodiče, tak i elektronky mají své místo na trhu a pravděpodobně je budou mít stále. Ačkoliv se zdálo, že elektronky pozbyly smysl příchodem polovodičů, tak si stalé jistý podíl drží. Podobně jako LP. Všechno bude mít své pro a proti.
Chce se mi říci, že nejlepší kombinace pro mne je elektronkový předzesilovač a polovodičové monobloky, ale pokud jste slyšeli monobloky Audio Research Reference 250, nebo ještě lépe Reference 610, tak to mé předchozí tvrzení o polovodičových monoblocích vyvrací.
Dovoluji si s tvrzením,že tato diskuze nemá smysl,nesouhlasit z důvodu vysvětleným v mém zakládajícím příspěvku.Už nyní se objevily názory,které mohou pomoci orientovat se při výběru začínajícím hifistům a to je oč tu běží. ;)

Renown
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od Renown »

no ano, ale žádného konce se nedobereš.

Pajuna
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od Pajuna »

Zappadaddy píše:[img]...ten první pocit,levnějším a kvalitativně lepším řešením pro začínající hifisty jsou lampy!!!!!!...
Nemam tolik zkusenosti s lampou, nicmene co jsem slysel a take cetl za nazory, tak levne lampy prilis kvality neprinaseji. A nepredpokladam, ze zacinajici hifista bude davat za zesilovac napr. ke 100k. Ja si myslim, ze zacinajici hifisti by radeji mel sahnout po tranzistorovem zesilovaci, nebo ne?
Me to nejak nejde dohromady. Zajimal by me nazor tech, kteri prosli vetsi zkusenosti s lampovym zesilovacem

Guliver
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Guliver »

Pre zacinajucich hifistov to podla zvukovych preferencii vidim takto:
- tranzistory: BVA
- lampy: PrimaLuna

Klucovy bude vyber reprosustav.

vintage
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od vintage »

Souhlasím že repro jsou klíčové, ale proč proboha zrovna BVA?

Jinak mě osobně levný lampáč nikdy nenadchnul... Začátečníkovi bych doporučil radši tranzistor - nejlépe z vintage kategorie. Za málo peněz koupí třeba Luxman L-530, který hraje lépe jak většina současných integráčů v kategorii 30-40 tis.

Zappadaddy
Kontaktovat uživatele:

Prodal jsem lampový integráč CR Development Romulus za 23 tisíc,byl vynikající a hrál lépe než tranzistorový zes do 100 tisíc,prodal jsem Naim starou sestavu dělenců za 22 tisíc,hrálo to také lépe jak sestavy za 100 tisíc.Vlastně hrály dost podobně,jen Naim byl živější důraznější,ale jen o malinko,obě značky jsou z ANGLIE. *thumbs up* Tak to byly mé tipy.O PrimaLuně jsem slyšel mnoho dobrého,i o Yaginu z ČÍNY.
Obrázek
Obrázek

Guliver
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Guliver »

vintage píše:Souhlasím že repro jsou klíčové, ale proč proboha zrovna BVA?
Dovolil som si iba vyjadriť svoj názor, načo tie emócie? Začínajúci hifisti ani netušia čo vlastne chcú, zmietajú nimi protichodné vyjadrenia na fórach a zabúdajú že kľúčové je toho veľa a veľa napočúvať a aj pri koníčku vydržať... BVA je slušne skonštruovaná a hrajúca "značka" ktorá sa dá nová kúpiť za primeraný "nemarketingový" peniaz, vrátane nadštandartnej predajnej a popredajnej starostlivosti. Podľa mňa je to zvukovo typický tranzistorovo-neutrálny zvuk ideálny na formovanie vkusu. Ak sa časom ukáže, že sa vkus posúva niekam inam, nie je problém aparát predať s malou absolútnou stratou. Záujemcov a fanúšikov BVA je tu už dosť, viď slovanet.

Zappadaddy
Kontaktovat uživatele:

Guliver,to nejsou špatná doporučení,BVA jsem neslyšel,ale díky jeho příspěvkům si myslím,že jeho zesilovače budou hrát velmi neutrálně a přesně jak říkáš ,bude se pravděpodobně jednat o klasický tranzistorový projev,který bude úplně jiný než ten příjemně znějící lampáč i s jeho zkresleními,které má mnoho posluchačů tolik rádo. *offtopic* Názor je názor.Nebojte se ho říct ani svému kamarádovi,pravdivý názor je většinou lepší než lež nebo mlčení.

vintage
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od vintage »

to Guliver:
Nebylo to myšlený nijak emočně ani zle. Máš svůj názor OK, je pravda že začátečníci nevědí co chtějí, ale v kategorii BVA je řada jiných značek, který dokáží zahrát podstatně "příjemněji" což začátečník spíš ocení. Asi bych mu doporučil lampově (tepleji) znějící tranďák, což je myslím dobrý kompromis *sunglases*

Guliver
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Guliver »

Vinatge: V pohode :) lampově (tepleji) znějící tranďák vidím ako ďalší možný krok, ak sa tým smerom uberá ich vkus. Na to čo im vyhovuje musí ale každý prísť sám na vlastné uši - rocker či metalista asi tu "príjemnosť" veľmi neocení (ale to je tiež diskutabilné...). BVA som odporučil už nejednému záujemcovi o vážnejši posluch a celkom úprimne môžem povedať, že len menšina z nich zatiaľ prešla na iný aparát, čo si samozrejme každý môže vysvetliť po svojom (jeden z dôvodov bol vzhľad...).

Odpovědět