Dirac - poznatky a zkušenosti

CD, SACD, HDCD, DVD, DVDAudio, BluRay, streamovaní, formáty, média, online služby, playery, digitální knižnice a vše kolem digitálu
Uživatelský avatar
Tomáš
Příspěvky: 782
Registrován: 05 říj 2008 20:17
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Dirac - poznatky a zkušenosti

Příspěvek od Tomáš »

Pro jednoho posluchače se vždycky měřilo v 9 místech,ať už šlo o Dirac 1,2 nebo 3.

Uživatelský avatar
overgrounder
Příspěvky: 456
Registrován: 26 říj 2015 11:59
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Dirac - poznatky a zkušenosti

Příspěvek od overgrounder »

To Dadaft:

Nemám důvod Dirac vypínat. Jediná výtka vůči NAD658 je taková, že se po připojení sluchátek Dirac sám nedeaktivuje. Fakt je, že je to jeden klik, ale několikrát se mi stalo, že jsem si říkal, co z toho leze za hnusy :shock:

Jinak, o poslední verzi Dirac 3 se píše leccos, ale já si v zásadě myslím, že popisované neduhy jdou na vrub buď špatnému pochopení tohoto systému, tragické akustice, kdy si dotyčný myslí, že to pak začne hrát i v koupelně a také špatnému měření. Asi bude i na vině i občasná neschopnost implementace jednotlivých výrobců HW. Osobně jsem strávil opravdu dlouhé a dlouhé hodiny různými pokusy, pořizoval jsem mikrofon Umik-1 místo toho dodávaného NADem, měl jsem tu Kocoura a ten mi ukázal spoustu užitečných věcí a najednou to do sebe všechno zaklaplo. Pochopení smyslu a možností Diracu je alfa omega. Nesmí se od toho chtít nesmysly, které to z principu věcí neovlivní. A znovu, znovu opakuji, ustavení beden je zde mnohem důležitější, protože Dirac přesně na poslechové místo naservíruje to, co mu dodá pouze kvalitní měření. Jinak to prostě není ono. O tom je ten čas a vůle to dotáhnout do maxima.
Jinými slovy, za "pár" korun, nicméně při poměrně zásadní časově investici, lze doma objevit sestavu, o které se člověku ani nesnilo.
Ale jako všude, každý si tím musí projít sám. Anebo nemusí.

Uživatelský avatar
dadaft
Příspěvky: 6640
Registrován: 24 dub 2008 09:50
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Dirac - poznatky a zkušenosti

Příspěvek od dadaft »

Ano, i Atkinson zdůrazňuje, že je třeba tomu měření věnovat čas a pozornost, a počítat s více pokusy.
Osobně mám s posuny o centimetry a s čekáním na to "až to zaklapne dohromady" bohaté zkušenosti, takže no problém.
Navíc to opravdu vypadá, že po aktualizacích je ten systém dost vyladěný.
Bedny mám daleko od zdí (1,5m a víc) a poslouchám near-field, v tomhle dobrý, akustika a symetrie prostoru bohužel už tak moc ne, ale tím že jsou bedny dál od zdí, to není smrtelné. Separace výborná, trochu chybí předozadní prostor a bas.

TeĎ je otázka, jak Dirac získat.
Nejlepší by asi byl hardware modul MDC do mého C368, zkusím jim napsat, jestli něco takového nechystají, pak by s Diracem mohly kromě C658, M10 a M33 začít fungovat i C368, C388, M12 nabo M32.
Nebo -- vzhledem ke své finanční lize -- si počkat na nějaký M10 z druhé ruky, vždycky se najde nějaký zelenáč, který koupí, aby zkusil, ale za chvíli chce něco jiného, a chce prodat.
Pak by to fungovalo pro všechny připojené zdroje zvuku.
Anebo jako software do PC, stejně hraju hlavně přes něj -- tam to ovšem jde jen pro aplikace jako přehrávač JRiver, možná i Foobar. Jsem teď zvyklý hrát se software přehrávačů Tidal a Spotify, nechce se mi to moc předělávat..., taky by to nefungovalo pro zvuk z TV...

Mno, musím něco počíst a pouvažovat...
---------------------------

P.S. Nemůžu si pomoct, ale tohle by měla být revoluce ve stereu srovnatelná s nástupem digitálu, tentokrát revoluce v doméně akustiky. A přístroje jako C 658 a M33 jsou předobrazy budoucnosti hi-fi sterea, jak prorokuje Březina z Hi-Fi Voice ...

Uživatelský avatar
Tomáš
Příspěvky: 782
Registrován: 05 říj 2008 20:17
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Dirac - poznatky a zkušenosti

Příspěvek od Tomáš »

Dadafte,na co ty vlastně ten Dirac live potřebuješ ? Bedýnky máš malé,místnost velikou,ty přece nemůžeš mít problém s akustikou.
Výborná dynamika, přitom paradoxně je zvuk celkově jakoby hladší, kultivovanější...
Dynamiku ti to rozhodně nezlepší,to je věc silnějšího zesilovače a větších,lepších beden, "hladší" zvuk získáš lepším DACem,to jsou všechno spíš zbožná přání.Nejdřív by sis měl nechat od někoho přeměřit akustiku místnosti a zvlášť poslechového místa a potom
případně o něčem podobném,jako je digitální korekce uvažovat.
Jo a jestli si ještě Topping D10 nezahodil,jsou k němu k mání nové ovladače(ne Windows),s nimi můžeš poslouchat i hi-res v DSD.
Odkaz jsem dal do patřičného vlákna.

Uživatelský avatar
dadaft
Příspěvky: 6640
Registrován: 24 dub 2008 09:50
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Dirac - poznatky a zkušenosti

Příspěvek od dadaft »

Tomáš --- U té recenze NAD M10 Atkinson testuje na svých monitorech KEF LS50 (viz odkaz výš), které má podobně jako já daleko od stěn a v podstatě mu to hraje výborně i bez Diracu ............ ale s ním je to prý ještě jiná káva, v případě monitorů je ten přínos hlavně na basech.
Vysloveně Dirac pro monitorový poslech s bednama daleko od zdí doporučuje. Si to přečti.
Takže i v mém případě by měl být Dirac Live přínos.

A taky mě to prostě dost zajímá, ty reakce lidí, kteří už v životě slyšeli opravdu hodně různých beden, zesíků, DACů (Atkinson, Rubinson, Březina) .... jsou zkrátka nadšené bez jakýchkoliv bočních "ale".

A taky bych prostě chtěl mít Déčkového NADa s Diracem :D . A myslím, že přichází doba proměny sterea. *jupi*

Uživatelský avatar
Tomáš
Příspěvky: 782
Registrován: 05 říj 2008 20:17
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Dirac - poznatky a zkušenosti

Příspěvek od Tomáš »

Žádný tvůj odkaz tady nevidím,ale něco jsem tam našel.Píše tam- vhodné do malé a střední místnosti,ale ty máš velkou,ne?
Dirac mám déle než rok a v podstatě dělám to co on.Změřím Diracem,on někdy navrhne dost debilní křivky,jak podle právítka,trošku upravím a přeměřím nějakým nezávislým programem (REW),znovu upravím křivku a opakuji,dokuď nejsem spokojen.Atkinson tam dost navyšuje basy v dolní části spektra,to by se ale nemělo,píšou to i Švédi,může to mít vliv na odezvu a rozházet fázi,i když ta verze 3 by to snad měla hlídat.
Že to Atkinson vychvaluje do nebes? Nezapomeň,že Stereophile je komerční časopis.
Tady je ten odkaz:
https://www.stereophile.com/content/nad ... amplifier

Uživatelský avatar
Tomáš
Příspěvky: 782
Registrován: 05 říj 2008 20:17
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Dirac - poznatky a zkušenosti

Příspěvek od Tomáš »

Obrázek
Tohle je návrh křívky KF LS50 podle Diracu (do 500Hz,je tam asi ta omezenější verze)

Obrázek
To je vlastní Atkinsonovo měření
modrá - bez Diracu
červená - s Diracem ,jak si ji Dirac sám navrhl,je to špatné a vlastně to ani neodpovídá křivce na předchozím obrázku
zelená - po úpravě Diracovy křivky

Uživatelský avatar
Tomáš
Příspěvky: 782
Registrován: 05 říj 2008 20:17
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Dirac - poznatky a zkušenosti

Příspěvek od Tomáš »

Tak jsem si včera udělal nějaká nová měření s nejnovější verzí Diracu 3.0.5.Ten se chová opravdu trochu jinak,než předchozí verze
(viz obrázky od Atkinsona),dříve jsem tam měl okno od 20 do 20 000 Hz a frekvenční charakteristiku beden v poslechovém místě.Teď se tam objevilo okno 62 až 23 kHz,
frekvenční charakteristika to rozhodně není (na fotce výchozí návrh Diracu),úpravy Diracu jsem nastavil v rozmezí od 35 do 900 Hz,udělal 4 varianty filtrů a vše jsem neustále kontroloval a proměřoval REWem ze stejného poslechového místa.Malého hrbečku na 800 Hz jsem se nějak nemohl zbavit.Oproti dvojce asi opravdu zapracovali na fázi,poslechový je výrazně lepší,i se zlepšil
basový management (mám v pokoji výraznou rezonanci na 50 Hz.

Obrázek
výchozí návr od diracu

Obrázek
jeden z filtrů,víc basů,REW,vyhlazeno 1/12 oct

Obrázek
jeden z filtrů,míň basů,vyhlazeno 1/12 oct

Uživatelský avatar
Tomáš
Příspěvky: 782
Registrován: 05 říj 2008 20:17
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Dirac - poznatky a zkušenosti

Příspěvek od Tomáš »

Už se tady zase tajně přesouvaly příspěvky.Těch předposledních 5 ode mne a Dadafta patří do vlákna NAD

Uživatelský avatar
Tomáš
Příspěvky: 782
Registrován: 05 říj 2008 20:17
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Dirac - poznatky a zkušenosti

Příspěvek od Tomáš »

Dirac Live se ve Stereophile v roce 2020 (stejně jako v r.2019) umístil na prvním místě v doporučených komponentech signálových procesorů edice 2020
https://www.stereophile.com/content/rec ... 0-edition
více-klikněte na obrázek signálové procesory

Uživatelský avatar
weiron
Příspěvky: 571
Registrován: 27 dub 2014 16:46
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Dirac - poznatky a zkušenosti

Příspěvek od weiron »

Tomáš:
mohl by jsi sem dát graf kde bude pěkně vidět vliv Diracu. Myslím jeden graf kde budou obě naměřené křivky s Diracem a bez. Přiblížené měření na 5db jedno okno.

Uživatelský avatar
Tomáš
Příspěvky: 782
Registrován: 05 říj 2008 20:17
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Dirac - poznatky a zkušenosti

Příspěvek od Tomáš »

Obrázek
červená -původní bez Diracu
fialová s Diracem filtr míň basů,jako obrázek nahoře,filtr do 1kHz,potom by to mělo být přibližně stejné
Blbě se to srovnává,protože mini DSP dost užírá hlasitost,než ADI 2 Dac,musí se s tím dost laborovat,aby úroveň signálu byla přibližně
stejná

Uživatelský avatar
weiron
Příspěvky: 571
Registrován: 27 dub 2014 16:46
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Dirac - poznatky a zkušenosti

Příspěvek od weiron »

Díky.
Čekal jsem že to bude teda rovnější. Alespoň +-2db.

Uživatelský avatar
dadaft
Příspěvky: 6640
Registrován: 24 dub 2008 09:50
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Dirac - poznatky a zkušenosti

Příspěvek od dadaft »

Tomáš --- Nemáš to moc do rovna? Tenhle průběh by se asi hodil pro monitory jak je má třeba Atkinson (větší místnost, daleko od zdí). Pro klasický domácí poslech by ten průběh měl mít mírný sklon od basů směrem k výškám (tak - 5-8 dB). V tvém případě vyplnit ty propady mezi 50 a 200 Hz a mezi 200 a 600 Hz a trochu to ztlumit na 40 a 180 Hz.
???

Uživatelský avatar
Tomáš
Příspěvky: 782
Registrován: 05 říj 2008 20:17
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Dirac - poznatky a zkušenosti

Příspěvek od Tomáš »

to Dadaft
Jednak mám dost blbou akustiku,protože pokoj je 3,4x6,6m,takže bedny mám sice dost daleko od zadní stěny ale dost blízko bočních stěn.A pokaď by sis to chtěl někdy pořídit,tak si o tom ještě něco přečti,ale ne na jejich webu,tam není skoro nic.Dirac za každou cenu nevyrovnává kmitočtovou charakteristiku,není to hlavní priorita(podívej se na atkinsonovo měření,to vůbec není rovina)ale i fázi a časovou odezvu.
Jakžtakž rovnou frekvenci šlo udělat v Dirac 1 ale v té trojce už mám v té své nudli konečně pro100stor :D

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host