Dirac - poznatky a zkušenosti

CD, SACD, HDCD, DVD, DVDAudio, BluRay, streamovaní, formáty, média, online služby, playery, digitální knižnice a vše kolem digitálu

fb_viliam
Příspěvky: 2
Registrován: 20 pro 2021 18:17
Kontaktovat uživatele:

Re: Dirac - poznatky a zkušenosti

Příspěvek od fb_viliam »

Ahojte zajtra 21.12.2021 si idem pre NAD M33 a repro DYNAUDIO evok 30.

Mám pár otázok k DIRAC LIVE.
Chcem to nastavovat v ich softe určený pre WIN10 (už som ho nainstaloval)

Otázky:

01.ako pred procesom kalibracie (DIRAC live) prepojim NAD-M33 s mirkrofonom a notebookom?
02.kalibruje sa iba STEREO zostava? (predné repro, hlavné)
03.čo ak mam M33 cez RCA pripojeny SUB od Bluesound (kalirbuje sa tiež) ?
04.to iste Soundbar od Bluesoundu, a zadne repro od Bluesoundu FLEXi2 (efektové)


bod.3-4 planujem pri DOLBY ATMOS.

Ďakujem Vilo-BA

Fidji99
Příspěvky: 1082
Registrován: 19 srp 2018 01:33
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Dirac - poznatky a zkušenosti

Příspěvek od Fidji99 »

Kupil si si relativne velmi dobru stereo zostavu, s moznostou bass managementu.
Body 1-3 ano + najdes dobre navody hocikde. Oplati sa potom poexperimentovat, za par tyzdnov budes v Diracu profik.

Ten Sub bude slabina popri tom NAD + Dynaudio. Ale to zistis postupom casu.

Akurat mi nie je celkom jasne, ako zo stereo zostavy chces spravit Atmos - s niekym si sa radil? Alebo si len myslis, ze to ide zapojit spolu do Atmosu? Ale mozno to uz dnes ide nejako vsetko skombinovat a len ja som zamrznuty v predstave, ze na Atmos potrebujes aspon 9.1 kanalovy processor.

Uživatelský avatar
Vohrada
Příspěvky: 68
Registrován: 28 úno 2020 13:15
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Dirac - poznatky a zkušenosti

Příspěvek od Vohrada »

Ahoj,
předesílám, že jsem v této oblasti naprostý laik a začátečník (i když, to předpokládá, že jsem aspoň začal, což u mě neplatí - takže pre-začátečník? 🙂), proto prosím o shovívavost při reakcích na mé (pravděpodobně nepřesné a možná trochu zcestné) dotazy.
Nastíním situaci:
Akustika v mém panelákovém obýváku není rozhodně ideální a možnosti umístění různých akustických prvků má své meze (jak funkční, tak vizuální a partnerčiny...). Takže jsem začal uvažovat o možnostech akustické korekce místnosti, např. pomocí Diracu.
Vzhledem k tomu, že zvažuji nový integrovaný zesilovač, jako první mě napadlo pořízení Arcamu HDA SA30 - ten by si s mými Wharfy mohl rozumět a má Dirac korekci vestavěnou. U toho si fungování Diracu umím (a možná i správně) představit - na základě provedeného měření a po aktivaci některé z křivek Diracu si zesilovač upraví výstupní signál pro repro sám.
Ale ještě zvažuji možnost zakoupení jiného zesilovače (pouze analog, bez Diracu nebo jiných korekcí). Jaké jsou v tomto případě možnosti akustických korekcí místnosti, např. Diracem (nebráním se ani jinému způsobu/systému/softwaru)? V tom případě vložím nějaký HW zvukový procesor do cesty zdroj signálu - zesilovač a ten pomocí propojení s PC a měření nastavím pro konkrétní podmínky mistnosti? A když ano, jaký HW prvek vložit? Našel jsem na netu např. DDRC-22A (https://audiolabk.cz/ddrc-22d.html), ale ten jsem nenašel nikde ke koupi (a ani nevím, jestli je to to pravé).
Dokáže někdo laikovi poradit, jak na věc?
Předem díky za jakoukoliv radu.

Fidji99
Příspěvky: 1082
Registrován: 19 srp 2018 01:33
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Dirac - poznatky a zkušenosti

Příspěvek od Fidji99 »

A aky problem vnimas v ramci akustiky?

DRC nevyriesi vsetko, preto treba mat nejaku predstav, co od toho cakas.

Uživatelský avatar
mrba
Příspěvky: 230
Registrován: 27 srp 2014 07:19
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Dirac - poznatky a zkušenosti

Příspěvek od mrba »

@Vohrada: Ak by si bol ochotný prehrávať len z PC, riešením by mohol byť aj Dirac Live bežiaci v PC.
Výhoda: výkonnejší procesor ako v HW riešeniach.
Nevýhoda: v podstate nemožnosť analogových vstupov.

Uživatelský avatar
Vohrada
Příspěvky: 68
Registrován: 28 úno 2020 13:15
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Dirac - poznatky a zkušenosti

Příspěvek od Vohrada »

Jde mi hlavně o lepší prostorovost hudební scény.
Rád bych přesnější lokalizaci nástrojů/hudebníků (vylepšení pravolevé lokalizace, případně přidání předozadního prostoru). Aktuálně to není v tomto ohledu žádná sláva (pozice nástrojů jsou často dost neurčité) a je to, myslím, dané i ne zcela ideálním trojúhelníkem repro-posluchač-repro (bedny mám poměrně daleko od sebe na to jak blízko od spojnice repro-repro sedím).
A samozřejmě jakékoliv další vylepšení zvuku, které korekce může přinést, vítáno. ;)

Uživatelský avatar
Vohrada
Příspěvky: 68
Registrován: 28 úno 2020 13:15
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Dirac - poznatky a zkušenosti

Příspěvek od Vohrada »

mrba píše:
12 bře 2022 10:27
@Vohrada: Ak by si bol ochotný prehrávať len z PC, riešením by mohol byť aj Dirac Live bežiaci v PC.
Výhoda: výkonnejší procesor ako v HW riešeniach.
Nevýhoda: v podstate nemožnosť analogových vstupov.
To se obávám, že u mě asi nepřipadá v úvahu...

Fidji99
Příspěvky: 1082
Registrován: 19 srp 2018 01:33
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Dirac - poznatky a zkušenosti

Příspěvek od Fidji99 »

Vohrada píše:
12 bře 2022 10:27
Jde mi hlavně o lepší prostorovost hudební scény.
Rád bych přesnější lokalizaci nástrojů/hudebníků (vylepšení pravolevé lokalizace, případně přidání předozadního prostoru). Aktuálně to není v tomto ohledu žádná sláva (pozice nástrojů jsou často dost neurčité) a je to, myslím, dané i ne zcela ideálním trojúhelníkem repro-posluchač-repro (bedny mám poměrně daleko od sebe na to jak blízko od spojnice repro-repro sedím).
A samozřejmě jakékoliv další vylepšení zvuku, které korekce může přinést, vítáno. ;)
No tak s blbo postavenymi bednami (aspon ten problem co opisujes) ti DRC moc nepomoze.

Uživatelský avatar
Vohrada
Příspěvky: 68
Registrován: 28 úno 2020 13:15
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Dirac - poznatky a zkušenosti

Příspěvek od Vohrada »

No každopádně rád bych to aspoň vyzkoušel (i kdyby jen zapůjčením nějakého HW řešení), ale nevím, jak na to...

Uživatelský avatar
mrba
Příspěvky: 230
Registrován: 27 srp 2014 07:19
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Dirac - poznatky a zkušenosti

Příspěvek od mrba »

Vohrada píše:
12 bře 2022 10:29
mrba píše:
12 bře 2022 10:27
@Vohrada: Ak by si bol ochotný prehrávať len z PC, riešením by mohol byť aj Dirac Live bežiaci v PC.
Výhoda: výkonnejší procesor ako v HW riešeniach.
Nevýhoda: v podstate nemožnosť analogových vstupov.
To se obávám, že u mě asi nepřipadá v úvahu...
V tom prípade:
ak stereo, napr. Arcam SR250 Stereo
ak viackanál, ponuka AVR je veľmi široká ( https://www.dirac.com/online-store/ )
inak napr. minidsp ( https://www.minidsp.com/products/dirac-series )

Uživatelský avatar
mrba
Příspěvky: 230
Registrován: 27 srp 2014 07:19
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Dirac - poznatky a zkušenosti

Příspěvek od mrba »

Fidji99 píše:
12 bře 2022 10:35
...

No tak s blbo postavenymi bednami (aspon ten problem co opisujes) ti DRC moc nepomoze.
Podľa mňa Dirac Live vie čiastočne pomôcť aj v tomto.

Uživatelský avatar
mrba
Příspěvky: 230
Registrován: 27 srp 2014 07:19
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Dirac - poznatky a zkušenosti

Příspěvek od mrba »

Toto vlákno som si všimol až dnes, tak doplním aj niečo z mojich poznatkov, ktoré som na inom fóre uviedol cca pred rokom:

mrba píše (10.3.21):
"Tak po pár týždňoch počúvania cez oba filtre (z REWu aj Diracu) už inak počúvať neplánujem. Baví ma počúvanie ako klavíru, tak i Vivaldiho koncertov či Beethovenových symfónií. Či by som to rozoznal v slepom teste neviem. Rýchle vypnutie jednotlivých filtrov síce je možné, ale žiaľ Dirac, keď sa filter vypne upraví aj frekvenčnú charakteristiku. Síce pri vysokých frekvenciách (nad 16 kHz) , ale prichádza aj k zmene úrovne takže jednoduché rýchle porovnanie nie je možné. Môže to byť spôsobené aj psychoakustikou, keďže viem, že ten impulz je ideálnejší. Ale je to jedno, hlavne, že ma takéto počúvanie baví a vydržím pri ňom aj mnoho hodín. Počúval som všetko možné, od Beatles cez Olympic, Aguileru či Jazz až ku rôznej klasike a vždy som mal z toho dobrý pocit."

kryton píše (20.3.19):
"Průběžně jsem se asertivně dotazoval firmy Dirac, kdy že bude konečně uveden na trh jejich Dirac Live Audio Processor ve formě VST pluginu, až se mnou ztratili trpělivost a poslali mi jeho beta verzi včetně funkčního cloudového účtu. Mám tedy nyní možnost si vyzkoušet, jak funguje DRC pomocí tohoto nástroje.
...
[*]Výsledek i přes velice rychlý postup předčil všechna očekávání. Při srovnání se standardním ručním DRC filtrem není hlavní rozdíl v lepší frekvenční vyrovnanosti, ale v dynamice a lokalizaci, která je u dobrých nahrávek dechberoucí. Vše je živější, zaostřenější, lépe lokalizovatelné a dynamicky výbušné a přitom jakoby kultivovanější (nejde o žádné prvoplánové zhezčení)
..."

mrba odpovedá (29.6.21):
"Tak po sfunkčnení Dirac Live Processor v Audirvane a niekoľkotýždňovom počúvaní sa pod tento výrok môžem podpísať aj ja. Pri krátkodobom porovnávaní som ten rozdiel až tak nevnímal, ale teraz po niekoľkých týždňoch aktívneho počúvania je hlavne tá lokalizácia nástrojov a priestorovosť to, čo si asi najviac uvedomujem, že sa zlepšilo."

blesk666
Příspěvky: 888
Registrován: 03 dub 2013 16:57
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Dirac - poznatky a zkušenosti

Příspěvek od blesk666 »

U mna bol najvatsi posun v priestorovom zobrazeni sceny prechodom z Emm Labs DAC2 na Ayon CD3s. Zaujimave ze prakticky vsetky tieto kladne atributy zobrazenia priestoru mam achivane aj ked namiesto Ayon CD3s v roli DAC prepnem na Denafrips Venus II. Podotykam ze Emm Labs DAC2 bol u mna subjektivne lepsi ako napr: Casea Orion Lite, Cambridge Audio Dacmagic Plus, Wadia Intuition, Wadia 321, 122, CA 851N, PS audio PerfectWawe DirectStream Junior… To vseyko som doma priamo porovnaval, ked som vyberal DAC par rokov dozadu

Fidji99
Příspěvky: 1082
Registrován: 19 srp 2018 01:33
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Dirac - poznatky a zkušenosti

Příspěvek od Fidji99 »

@mrba, jasne, dorovnanie a sfazovanie stereovahy, v relativne normalnych akustickych podmienkach bude mat presne taky ucinok ako opisujes - spresnenie lokalizacie atd. Ale bedne postavene vyrazne suboptimalne mimo stereo trojuholnik, hrajuce mimo osu, pocitam ze posluchove miesto bude nalepene na stene [dedukujem z nemoznosti posunut sa dozadu] - tam DRC realne nepomoze, maximalne tak vycisti basy [aj ked kolega hra tak od 45Hz, cize tam zasadny problem asi ani nebude]

@Vohrada, treba od toho mat realne ocakavania - zmena tam nejaka urcite bude, mozno subjektivne k lepsiemu, mozno k horsiemu, ale zakladny problem nevyriesis, a to je zakladny komponent kazdej zostavy - miestnost. Ja som fanusik DRC, zacinal som tiez s "DRC nado vsetko", ale postupom casu stale viac a viac sa ucim, ze mat dobre repro, dobre postavene, v dobrej miestnosti je proste nenahraditelne. a potom DRC funguje uplne vyborne. Skus si len tak, ked bude polovicka u zubara/kadernika postavit bedne dobre do miestnosti a uvidis aka to bude zmena.

Co sa tyka HW - asi by som siel do DIRACu v nejakom DAC/streameri/preampe, ako v integraci - ludia nemaju s tymi integracmi dobre skusenosti [NAD. Arcam]. Az sa chces dostat do sveta DRC - asi by som skusil nieco od MiniDsp. Za par mesiacov, ked sa tomu povenujes, sa potom budes moct rozhodnut, ako dalej.

@blesk, myslim, ze kolega neriesi "priestor", "vzdusnost", "muzikalnost" a "mikrodetail" , skor zasadny akusticky problem. Posun si posluchove miesto o meter a pol dopredu, a uvidis ako ti Ayon bude podavat priestor.

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host