Mají dnes fyzické digitální nosiče (CD, SACD atd.) ještě smysl?

CD, SACD, HDCD, DVD, DVDAudio, BluRay, streamovaní, formáty, média, online služby, playery, digitální knižnice a vše kolem digitálu
Odpovědět
hřebík
Kontaktovat uživatele:

Re: Mají dnes fyzické digitální nosiče (CD, SACD atd.) ještě smysl?

Příspěvek od hřebík »

Koukám, že diskuse se tu slušně rozběhla. Díky za reakce (FS, oldear, pítrs… ) a sorry, nemám čas na vše reagovat podrobně a konkrétně. Spousta souvisejících věcí se zde ale začala řešit tak i tak....

Některé militantní příspěvky docela překvapily (plný souhlas s mumu). O kvalitu (zdrojových dat) nám jde (v digitálu) snad všem, proto jsme na hififóru. A ať už je nosičem těch hudebních 1 a 0 fyzické médium, soubor na disku či stream z netu, je otázka kvality zdroje pro většinu zde určitě citlivá: Zmršené to nechce nikdo z nás, ať používáme fyzické či nefyzické nosiče.

Takže otázka pro všechny, kteří zde radikálně odsuzují stream (obviňují ho z úprav atd.) a staví fyzické nosiče (CD apod.) na piedestal kvality. O jakém streamu mluvíte? Hodně lidí tu poslouchá třeba Tidal, tak třeba Tidal: Upravuje tedy nějak podle Vás Tidal nějak paušálně (všechna) data, co dostane od vydavatelství? Máte k tomu nějaké faktické informace?

Ano, byly reálné aféry s nefyzickým prodejem/distribucí, pitvané na úrovni jednotlivých alb, třeba o HDtracks se jednu dobu hodně diskutovalo: https://forum.polkaudio.com/discussion/ ... -it-a-scam
Byla toho kolem docela velká aféra (zkuste googlovat hdtracks scam). Přestal jsem pak kvůli panice a pochybnostem z HDtracks nakupovat a dodnes nevím, jak to s nimi reálně je, konkurenční nabídka byla už tehdy slušná...

Obecná otázka: Dovolil by si někdo v dnešní době mnoha konkurenčních streamovacích hifi-služeb (Tidal, Quobuz atd.) a obrovského počtu online hifi obchodů upravovat prodávaná/distribuovaná hudební data tak, aby na to nikdo nepřišel a neřešil to (jejich zákazníci či dodavatelé/vydavatelství)? Jsou z posledních let známé nějaké aféry podložené fakty? Napadl někdo třeba Tidal, že hudební data upravuje? Pokud nějaká taková fakta máte, sem s nimi, určitě je tu řada lidí ocení.

Antony
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od Antony »

Proč by si to nedovolil? V rámci byznysu a prodeje hudebního materiálu pro konzumenty, kterým je jedno, co a jak hraje (tedy většině), jde jen o objem prachů. A prachy dovolují vše. Co víc řve, to se líp chytá na boomboxech, mobilech, ntb, PC bedýnkách, a podobném masovém hi-fi.
Stačí si jen vzpomenout na aféru, kdy Tidal lhal kolem MQA, než byl usvědčen. Prokázalo se, že to není lossless, ale Tidal mlží dodnes.
Srovnáním souborů CD vs stream se zabývalo spousta lidí, Google ti vyplivne desítky odkazů za pár vteřin. Hlavně, stačí používat vlastní uši a mozek.

Antony
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od Antony »

Poslouchám pouze ripy z CD, SACD a LP, současně Hi-Res oficiální downloady. Všechny podrobuji poslechovému srovnání. Nechávám si jen ty nejlepší. Takže po domovském intranetu provozuji home streaming. Proto dnes pro mne nemají fyzické nosiče jiný význam, než jako zdroj dat, případně jako sběratelská relikvie. Protože mi na hudbě i zvuku záleží.

hřebík
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od hřebík »

Antony píše:
12 bře 2020 21:38
Proč by si to nedovolil? V rámci byznysu a prodeje hudebního materiálu pro konzumenty, kterým je jedno, co a jak hraje (tedy většině), jde jen o objem prachů. A prachy dovolují vše. Co víc řve, to se líp chytá na boomboxech, mobilech, ntb, PC bedýnkách, a podobném masovém hi-fi.
Stačí si jen vzpomenout na aféru, kdy Tidal lhal kolem MQA, než byl usvědčen. Prokázalo se, že to není lossless, ale Tidal mlží dodnes.
Srovnáním souborů CD vs stream se zabývalo spousta lidí, Google ti vyplivne desítky odkazů za pár vteřin. Hlavně, stačí používat vlastní uši a mozek.
Ok, ale MQA bych tu raději vůbec neřešil.

Bavme se raději jen o bezztrátových formátech - CD a vyšší kvalita: Upravuje nějak Tidal to, co dostane od vydavatelství? Jak? Opravdu by si troufl? Kde jsou nějaká fakta, která to prokazují? Které odkazy konkrétně?

Na důvěře a víře v to, že ty bezztrátové formáty na Tidalu jsou přesně tím, co by koupili přímo od konkrétních vydavatelství, bez úprav na straně Tidalu, podle mě stojí a padá ochota předplácet Tidal a konzumovat z něj bezztrátovou hudbu i mezi mnoha hifisty zde (včetně mě). Vyvrací to někdo někde opravdu jasně (pro celý Tidal - tj. pro všechna alba či vydavatelství, jejichž hudbu prostředkuje - či aspoň pro nějaká alba/skupiny alb/vydavatelství)?

… A pak jsou tu i další bezztrátové streamingy, které se tváří jako hifi (třeba Quobuz). Ty bezztrátové formáty od vydavatelství nějak prokazatelně upravují?

Antony
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od Antony »

MQA je důkaz, že Tidal není důvěryhodný. Víc to zde nemá smysl rozebírat, protože to není tématem tohoto vlákna.
Otázka v tématu vlákna zní jinak. Pokud se budu věnovat jí, pak odpovím tak, jako jsem již několikrát výše odpověděl. A mohu jen doplnit, že pokud najdu alespoň pár důvodů pro smysl pevných nosičů, pak smysl komerční hudebních streamovacích služeb je z hlediska náročného posluchače čistá nula. Z hlediska konzumenta je to samozřejmě výhra, ale zde se bavíme o nehudebních aspektech služby. Tedy rychlá dostupnost, pohodlí, lacinost. To mne nijak neinteresuje ani neimponuje.

hřebík
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od hřebík »

Díky, Tvé nedůvěře vůči Tidalu takto rozumím. Ano, MQA je sice mimo téma, protože neexistuje odpovídající fyzický nosič, ale zmínil jsi ho jako první a postavil na něm zbytek argumentu proti bezztrátovým formátům na Tidalu, které by měly být ekvivalentní (SA)CD verzím, proto na něj reaguji. MQA šlo a jde mimo mě, pár alb jsem si ze zvědavosti poslechl, ale opakovaně neposlouchám - nemám a nechci nativní MQA DAC, nepotřebuji a nechci MQA. K jádru tvého argumentu důvěryhodnosti Tidalu: Opravdu přímo samotný Tidal někde někdy deklaroval, že je MQA bezztrátové? Na jejich stránkách o bezztrátovosti MQA nic nevidím, ale třeba to mají jinde: https://support.tidal.com/hc/en-us/arti ... AL-MASTERS
Samozřejmě tam MQA chválí do nebes, ale bezztrátovost v tomto odkaze nedeklarují.

Osobně Tidalu věřím, že s alby v bezztrátových formátech (CD a výš) snad nemanipuluje, některá stará alba znějí dobře. Pokud má někdo opačná fakta k Tidalu či jiným streamingům (třeba Qobuz), rád se je dozvím.

Fyzické nosiče jsem vzdal před lety z více důvodů:
- Vyřazení posledního přehrávače, rozhodnutí nekupovat nový a pořídit raději pořádný DAC (mělo a má to svá úskalí, ale to je jiné téma). // Pro zcela neznalé: v těch CD přehrávačích máte taky DAC.
- Sběratelství fyzických nosičů mi začalo přerůstat přes hlavu a chtěl jsem být mobilnější...
- Vynakládaný čas na správu fyzických nosičů byl obrovský a neodpovídal "kvantitativně" požitku z hudby, už to bylo často víc sběratelství a správa sbírky než poslech hudby. Bohužel jsem pak nešťastnou nehodou zničil velkou část nagrabované sbírky (spadl mi nezálohový harddisk za chodu). Přesto jsem nový přehrávač pořizovat nechtěl a opakovat grabování se mi nechtělo, přišlo totiž období bezztrátových online obchodů a streamingů, včetně řady porodních bolestí.
- Příchod online obchodů a streamingů s nepřeberným výběrem mě nadchl. Pochybnosti o kvalitě je provázely od počátku, průšvihy i aféry nějaké byly, ale stejné problémy provázely i některé fyzické nosiče, takže vcelku nic nového.... Poslední roky ale začínám po havárce souborů na disku čím dál víc preferovat online streamingové služby s důvěrou/vírou, že bezztrátové soubory jsou v nich bitově ekvivalentní fyzickým nosičům. Pokud se mýlím, rád se nechám vyvést z omylu, ale zatím mi nikdo nepředložil jasná fakta, že Tidal či Quobuz apod. nějak globálně upravují bezztrátové věci. Nemohu si to bohužel ověřit podle fyzického CD, přehrávač už nechci, CD/DVD mechaniky nemám už ani v počítačích. Pro některé zde jsem určitě ztělesněním totální hifistické špíny, ale rozumím a je mi to upřímně naprosto fuk :) Opačná kontroverzní otázka: Podle čeho ověřit CD? Není dnes ověření opačným směrem důvěryhodnější - tj. ověřit CD podle online verze?

Antony
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od Antony »

Důvody, proč jsem opustil sbírku CD mám s podstatě stejné.
Nahradil jsem ji domácím streamingem vlastních datových souborů, nikoli online streamingem od komerčních poskytovatelů. Důvod byl jediný. Tito poskytovatelé nabízejí sice hodně hudby (ale spousta pro mne zajímavých titulů tam také chybí), zato v podstatně horší zvukové kvalitě.
Pro ověření kvality zvuku stačilo přenést zvyklosti z budování CD sbírky i na vyhodnocování zvuku z ostatních zdrojů. Tzn. porovnávání jednotlivých hudebních souborů. Primárně poslechem, i různými softwareovými pomůckami. Cílem je mít z poslechu radost. Tu mi přeřvané a komprimované hudební záznamy nepřinášejí. Ale třeba někomu ano, každý máme svůj žebříček hodnot..
Na CD si můžu vybrat edici téhož titulu z mnoha možností. Každá má jiný zvuk, vyhodnotím ten nejpřijatelnější. Na streamu si vybrat nemůžu nic, tam jsem pod diktátem poskytovatele. Posluchačská svoboda je zásadní věc, a tu mi v této věci stream bere. Je jedno co ověřuji, jestli stream podle CD, nebo CD podle streamu. Pokaždé vyhraje CD rip, LP rip, slušný Hi-Res download. Nosiče nemusím mít fyzicky, to je další svoboda.

JV
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od JV »

No a ja som si včera objednal ďalšie CDčko a za poslené 2 - 3 mesiace mi pribudlo asi 10 LPčiek. A aj tak najxiac počúvam rádio.
Slovami klasikov:
Někdo má rád psy
Druhý zase vdolky
Pro mne je teplo myšího kožíšku ráj...

Proste každému podla jeho chuti a možností.

lechos
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od lechos »

ber to jako investici: za 50 let budou LP sakra v ceně... :)

overgrounder
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od overgrounder »

*offtopic*
Za 50 let bude mít zbytek lidstva úplně jiné starosti. To jen my teď máme to nezasloužené právo zabývat se marnivostí všeho druhu.

komar
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od komar »

„Mají dnes fyzické digitální nosiče (CD, SACD atd.) ještě smysl?“

Z mého pohledu poměrně jednoduchá otázka.
Mají pro toho kdo je dokáže ocenit. Těžko vysvětlovat někomu (mladšímu) koho nosiče neprovází celý život, co pro něj znamenají a proč je i v dnešní době kupuje. Tak jako mě těžko někdo přesvědčí, abych platil za stažení nebo jen poslech hudby! Chápu že streamování hudby je v dnešní době hit, ale placka je placka.
Pak taky odpadá problém „ pouští tam tu kvalitu co jsem si zaplatil?“ „dá se jim věřit?“
Vezmu placku, první vydání (co si střežím jako oko v hlavě) a vychutnám si kvalitu bez jakýchkoliv pochyb. *palec*
Další věc, ve sbírce mám kousky různě limitované nebo jinak vzácné, o kterých vím, že jich po světě moc neběhá.
Když si to jde člověk pustit, tak ten pocit se těžko popisuje.
Ale jedno vím jistě, žádný flac s HDD mi toto nezprostředkuje a streamování už vůbec ne!
Netvrdím, že nestahuju! Stahuju, ale jen proto, abych naposlouchal a zjistil, zda má smysl si koupit originál a pak mažu!
To je jediný důvod proč bych těchto moderních služeb využíval.

progsociety
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od progsociety »

Antony píše:
13 bře 2020 07:08
Nahradil jsem ji domácím streamingem vlastních datových souborů, nikoli online streamingem od komerčních poskytovatelů... Na CD si můžu vybrat edici téhož titulu z mnoha možností. Každá má jiný zvuk, vyhodnotím ten nejpřijatelnější. Na streamu si vybrat nemůžu nic, tam jsem pod diktátem poskytovatele. Posluchačská svoboda je zásadní věc, a tu mi v této věci stream bere. Je jedno co ověřuji, jestli stream podle CD, nebo CD podle streamu. Pokaždé vyhraje CD rip, LP rip, slušný Hi-Res download. Nosiče nemusím mít fyzicky, to je další svoboda.
Ak som to dobre pochopil, na porovnávanie rôznych vydaní musíš kúpiť originál CD-čka. Keďže streamuješ, máš ich zrejme ripnuté v PC. Co sa potom stane so všetkými fyzickými nosičmi? Putujú na predaj (discogs.com)?

PetrD
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od PetrD »

Každý ať si poslouchá co chce a jak chce . . .
V roce 2020 jsem zakoupil 18ks originál CD + 4 blu-ray (koncerty). A co jako?! ;)

PS: A když nebude Ježíšek svině lakomá, třeba to zaokrouhlím :)

JV
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od JV »

PetrD: Presne - každému ako vyhovuje.
Kupujem CD, DVD, LP - nové aj bazarové. Občas sa mi podarí pri tých z druhej ruky kúpiť aj s nejakou vadou, hlavne pri LP je riziko zníženej kvality väčšie, ale pokial natrafím na kvalitný kus, tak to proste stojí za to. Ale nemám ani problém pustiť na chalupe MP3 z telefónu, lebo tam sa mi (okrem zopár starých kaziet) nechce skladovať nejaké nosiče. Ale možno tam časom zadovážim nejaký gramec a urobím si doma trochu miesta na kavlitnejšie platne.

Antony
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od Antony »

progsociety píše:
13 pro 2020 21:19
Antony píše:
13 bře 2020 07:08
Nahradil jsem ji domácím streamingem vlastních datových souborů, nikoli online streamingem od komerčních poskytovatelů... Na CD si můžu vybrat edici téhož titulu z mnoha možností. Každá má jiný zvuk, vyhodnotím ten nejpřijatelnější. Na streamu si vybrat nemůžu nic, tam jsem pod diktátem poskytovatele. Posluchačská svoboda je zásadní věc, a tu mi v této věci stream bere. Je jedno co ověřuji, jestli stream podle CD, nebo CD podle streamu. Pokaždé vyhraje CD rip, LP rip, slušný Hi-Res download. Nosiče nemusím mít fyzicky, to je další svoboda.
Ak som to dobre pochopil, na porovnávanie rôznych vydaní musíš kúpiť originál CD-čka. Keďže streamuješ, máš ich zrejme ripnuté v PC. Co sa potom stane so všetkými fyzickými nosičmi? Putujú na predaj (discogs.com)?
Během posledních 30 let mi prošlo rukama o hodně víc jak 10 tisíc CD. Většinu jsem koupil, nagraboval a posléze prodal. Některá CD byla půjčená. Mám účty na eBay, Discogs, Aukro, a dalších.
V posledních létech se zaměřuji na získávání hudby oficiálním downloadingem. Bandcamp, a další servery. Fyzické nosiče vlastnit nepotřebuji, to jsem už myslím psal.

Odpovědět