klub přátel (mini)monitorů

Diskuse k reprosestavám všech velikostí, tvarů, druhů, typů i váhy.
Odpovědět
Oldear
Příspěvky: 1453
Registrován: 23 kvě 2017 17:58
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: klub přátel (mini)monitorů

Příspěvek od Oldear »

Jarda, no jo, když tam ke stereu cpou ten " všespásný " sub. Díry v kmitočtovém rozsahu se neřeší.

audafreak
U tebe to není o poslouchání, Ty si rád hraješ a je Ti to přáno. Jak se říká: kdo si hraje, tak nezlobí.

Jen pro srovnání, slyšel si někdy čístý analog 2.0, např. z gramofonu a na nějaké solidní sestavě? To ber jako základ. Ano, ono stačí těch 25Hz - 20kHz, ale je potřeba u toho sdělit také to toleranční pásmo. Něco jiného je v +- 3dB a něco jiného např. - 8dB.
Pravdu má Fidji99, že je vždy lepší jakási rezerva u spodku ( nahoře to není třeba řešit ), protože pokud půjdou bedny od 14Hz v toleranci +- 3dB, tak na tom poslechu popíku, rocku a pod., to jinak zahraje těch uváděných 25 Hz, než když těch 25 Hz bude sotva vyhrkaných na spodním limitu ve velké toleranci. Tady platí ta analogie s těmi automobily. Pokud pojedeš po dálnici s něčím, co má 500 koní, tak na tu "naši" 130 o to budeš jen drnkat a pojedeš v naprostém klidu, ale v 3 válcové Fábii s 90 koníky, těch 130 dá s vypětím všech sil, za mohutných vibrací a randálu. No jistě , je to o pěnězích a to jak auta, tak i to Hifi.
Pokud píšeš o nějakých digitálních úpravách, jako přepočty a pod., tak měj na paměti, že tam zanášíš digitální zkreslení, artefatky a výslední zvuk má pramálo společného s původním zvukem originálu. Upravovat v digitální doméně lze, ale vyžaduje to velmi drahé přístroje.
Nutno také specifikovat, co je to "relativně levně". V Hifi platí to otřepané: "z ho*na bič neupleteš" aneb: "kvalita má svoji cenu".
Za mně, s levnými udělátky, do toho nešahat a raději poslouchat, tak jak to je. Hodně úspěchů.

Tak ať Tě to baví.

Jarda69
Příspěvky: 2530
Registrován: 24 kvě 2015 21:39
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: klub přátel (mini)monitorů

Příspěvek od Jarda69 »

Já jsem nakonec skončil u maličkých beden co hrajou rovně od cca 50Hz. Mají ale hodně dobré středy. Já mám rád zpěv a mluvené slovo, tak mi to vyhovuje.
Mám verzi se světlým "dřevem"

Uživatelský avatar
audafreak
Příspěvky: 161
Registrován: 24 zář 2020 17:06
Kontaktovat uživatele:

Re: klub přátel (mini)monitorů

Příspěvek od audafreak »

Ano, slyšel jsem různé hifi sestavy cenově až po sedmimístnou částku. A na začátku nebyla jednička. Vy máte nějaké poslechové zkušenosti s takovýmito moderními monitorovými systémy? Navíc v malé místnosti?

Ano, jsem technik a problematika zvuku a práce s ním mne dlouhodobě zajímá. Proto jsem si pohrál - abych mohl slušně poslouchat a pak už si hrát zase s něčím jiným.

Bavíme se tady o monitorech pro blízký poslech většinou v malé panelákové místnosti. To abychom se usadili do správného kontextu.

Jaké díry v kmitočtovém rozsahu máte na mysli? Repro v bezdozvukové komoře nebo ty způsobené místností? Mohl by jste nám ukázat měření vašeho systému? Jaké máte díry a v jaké místnosti?

Moje jsou tady, obyčejný panelákový obývák 3.5x5.5 nijak moc akusticky upravený, navíc repro nevýhodně podél delší strany, mezi nimi 55" TV, trojúhelník 1.9m. Dle hifi měřítek ta nejhorší kombinace prostředí.
Velikost děr si může každý odečíst sám. Oranžová čára je target.
Před kalibrací - zvlnění na středech způsobeno patrně odrazem od stěny za mnou, panel bohužel vše neutlumí:
21.before_calibration.png
Po kalibraci - nová verze software a trochu lepší výsledek na basech oproti předchozímu mnou postovanému screenshotu:
21.after_calibration.png
Screenshot surroundů nemám, ale byl rovnější, samozřejmě jen asi od 50Hz výše.

V bezdozvukové komoře KH80
Obrázek

A ve spojení se subem KH750
Obrázek

Podobně vycházejí i nezávislá měření, lze dohledat na ASR i jinde.

Jinak ta "levná udělátka" se používají v nahrávacích studiích, kde vznikají ty nahrávky, které pak posloucháme na své sestavě. A patří k takové vyšší střední třídě.
Účinnost těch udělátek lze lehce porovnat přepnutím s/bez úprav. Velký rozdíl ve prospěch "udělátek". Opravdu velký.

Všechno má samozřejmě svá pro a proti, proto je vždy třeba zasazovat do daného kontextu. Bavíme-li se o nearfield poslechu v malé místnosti, tak argumenty že drahý aparát ve velké místnosti je lepší apod. je irelevantní, kdoví jak by hrál v té malé místnosti, pokud by se do ní vůbec vlezl.

Oldear
Příspěvky: 1453
Registrován: 23 kvě 2017 17:58
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: klub přátel (mini)monitorů

Příspěvek od Oldear »

audafreak
Zřejmě pácháš nějaké novátorské počiny a moc to nepobírám. To se jedná o nějaké bakeliťáky k ozvučení PC ve 4.0, resp. 4.1? Kde jsi nechal centr, když píšeš i o DTS-MA a Dolby TueHD?
Jsme na Hifi foru a já čekal, že to bude na poslech hudby, nikoliv na prohlížení grafů, no nevadí. Správný dotaz měl progsociety, jestli to mrskáš několikrát po sobě AD/DA a pak ještě "vylepšuješ" levným DSP v bednách, tak to potěš koště. Ani bych to nechtěl slyšet.
Daleko čistější řešení je to Jarda 69, sice tam nebude mít ty nejnižší tóny, ani ne tak rovné grafy, ale jestli to jde od cca 60Hz rovně v rozumné toleranci, tak to v malé místnosti poslouchatelné bude, protože ten zvuk nebude digitálně zprasený.

O dírách v kmitočtovém rozsahu jsem nepsal u sebe ( já mám poslechovku "udělanou" ), ale měl jsem na mysli napojení toho subu KH 750 na ty bakeliťáky KH 80.
Neboj i já mám u PC bakeliťáky ve 4.1 ( už asi 30 ti leté ) a na systémové zvuky a střih videa to stačí, ale zároveň mám optiku ze zvukovky do věže, když potřebuji něco detailněji a v lepší kvalitě.

Klidně v tom pokračuj, ať se Ti daří a neber to nijak ve zlém. Hifi forum by mělo být Hifi forum.

Uživatelský avatar
audafreak
Příspěvky: 161
Registrován: 24 zář 2020 17:06
Kontaktovat uživatele:

Re: klub přátel (mini)monitorů

Příspěvek od audafreak »

Taková míra ignorance se hned tak nevidí.
Možná bude lepší když od PC odejdete do své "udělané" poslechovky zahořovat kabely, aby vás ty grafy bez děr nevzrušovaly. Když to nepobíráte, tak se k tomu raději nevyjadřujte. Ta informace patrně není pro vás.

Uživatelský avatar
audafreak
Příspěvky: 161
Registrován: 24 zář 2020 17:06
Kontaktovat uživatele:

Re: klub přátel (mini)monitorů

Příspěvek od audafreak »

Jarda69 píše:
31 říj 2022 10:59
Já jsem nakonec skončil u maličkých beden co hrajou rovně od cca 50Hz. Mají ale hodně dobré středy. Já mám rád zpěv a mluvené slovo, tak mi to vyhovuje.
Měl jsem podobný vývoj i důvody.
To bude tím, že hrají rovně. Nechybí jim středy. Většina hifi má zvednuté výšky a basy, středy trochu upozaděné, či jinak pokřivené charakteristiky. A na těchto systémech jsem měl dost problém slyšet zvuky, které teď na rovném repro slyším zřetelně. Ověřeno mnohokrát u mne i jinde.
Byl jsem s tím spokojen, ale když jsem pak přidal sub, dostalo se to na úplně jiný level. A už nemohu zpět. Teď když vypnu bass management a vše jde jen do monitorů, zní to tence. Ten spodek mi tam už chybí.

progsociety
Příspěvky: 521
Registrován: 09 kvě 2019 22:43
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: klub přátel (mini)monitorů

Příspěvek od progsociety »

bacil2 píše:
30 říj 2022 21:30
k absolútnej dokonalosti diskusie v tomto vlákne chýba už iba nejaká ďalšia sofistikovaná otázka od progsociety ;)
Myslím, že netreba. Aj bez mojej intervencie sa tu bavíte neuveriteľne sofistikovaným spôsobom *bravo*

Skrátka a jasne, pre troublemakera kalibru progsociety vhodné monitory ešte nevyrobili.

Fidji99
Příspěvky: 1082
Registrován: 19 srp 2018 01:33
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: klub přátel (mini)monitorů

Příspěvek od Fidji99 »

Jarda69 píše:
30 říj 2022 21:15
Stejně je to sranda, když se u mini monitorů řeší, jak zahrajou 20Hz.
Diskusia na temu, ako dostat z monitorovej zostavy aj basy, je asi uplne namieste.
Niekdo by si totiz mohol mysliet, ze je odsudeny cely zivot pocuvat bez basov, ked ma monitory.

Uživatelský avatar
audafreak
Příspěvky: 161
Registrován: 24 zář 2020 17:06
Kontaktovat uživatele:

Re: klub přátel (mini)monitorů

Příspěvek od audafreak »

Asi tak, problém je, že mnozí žijí ze zkušeností starých 20 let a nechápou, že vývoj trochu postoupil a možnosti jsou už úplně jinde.

Uživatelský avatar
audafreak
Příspěvky: 161
Registrován: 24 zář 2020 17:06
Kontaktovat uživatele:

Re: klub přátel (mini)monitorů

Příspěvek od audafreak »

Už jsem předchozí příspěvek nemohl upravit.

Mimochodem sub nemá za úkol jen přinést více spodku, také ulehčit monitorům, čímž mohou hrát středy čistěji i při vyšší hlasitosti. Podobně jako u 3pásmového repro. Dále sub oproti vlastním monitorům můžete dát na vhodnější místo vzhledem k reakci místnosti a stojatých vln. Fázové korekce subu a monitoru řeší právě to DSP díky vhodnému delay apod..
Kdo problémy se subem posuzuje dle zkušeností z před 20 lety, je mimo. Znáte to, tělesa těžší než vzduch přece nemohou létat.
Ale je už jiná doba a mnohé je jinak.

Jarda69
Příspěvky: 2530
Registrován: 24 kvě 2015 21:39
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: klub přátel (mini)monitorů

Příspěvek od Jarda69 »

Fidji99 já jsem na basy rezignoval. Mně připadá, že každejch pár Hz směrem dolů stojí děsný prachy. Aby slušně hrálo 20Hz, tak to asi chce velikou celkovou plochu membrány a upravenou poslechovku. Ale možná se pletu.

Oldear
Příspěvky: 1453
Registrován: 23 kvě 2017 17:58
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: klub přátel (mini)monitorů

Příspěvek od Oldear »

audafreak
Možná trochu uber a nepoučuj, kdo se k čemu může vyjádřit a cosi zahořovat, ikdyž to není můj případ. Napsal jsem to ještě decentně a je zřejmé, že né zcela chápeš kudy jede kočár, ale je to Tvoje věc.

Popiš nám "ignorantům" kam pouštíš ten centr, když na tom Tvém udělátku 4.1, hraješ to DTS-MA a Dolby TueHD, jak jsi uvedl.

Dík.

Jarda69
To je svatá pravda a léty odzkoušená. Dostat tam ten spodek je výrobně nejnáročnější a také nejdražší. Sub na filmový MCH je super a plně dostačující, ale na poslech sterea velmi problematické. Už to tady bylo probíráno několikrát a hlavně jsou zapotřebí suby nejméně dva a kvalitní.

skypi
Příspěvky: 289
Registrován: 12 čer 2009 20:21
Kontaktovat uživatele:

Re: klub přátel (mini)monitorů

Příspěvek od skypi »

Tak určitě, na poučování máme Tebe... Možná, kdybys sem postnul měřeníčko, abychom viděli, kudy jezdí ten kočár Tobě a "co posloucháš" v poslechovém místě Ty u sebe, když u audafreaka to na Tebou proklamované "díry" nevypadá...

Uživatelský avatar
Lad2000
Příspěvky: 771
Registrován: 10 dub 2011 17:59
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: klub přátel (mini)monitorů

Příspěvek od Lad2000 »

Někdo jezdí kočárem, někdo už má holt automobil.
Audafreak *thumbs up*

Jarda69
Příspěvky: 2530
Registrován: 24 kvě 2015 21:39
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: klub přátel (mini)monitorů

Příspěvek od Jarda69 »

Kůň je hezké zvíře a s autem si nepokecáš ani ho nemá cenu hladit.

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Fidas a 1 host