Zkušenosti s 2.1 repro systémy

Diskuse k reprosestavám všech velikostí, tvarů, druhů, typů i váhy.
bohus
Příspěvky: 515
Registrován: 19 dub 2008 13:27
Kontaktovat uživatele:

Re: Zkušenosti s 2.1 repro systémy

Příspěvek od bohus » 17 dub 2018 11:40

*hura* Jó a i ta basa v podání Fedora Freša byla bombovější.

Oldear
Příspěvky: 342
Registrován: 23 kvě 2017 17:58
Kontaktovat uživatele:

Re: Zkušenosti s 2.1 repro systémy

Příspěvek od Oldear » 17 dub 2018 13:17

bohus
O tom však není sporu, prostě máš nekvalitní bedny, které neumějí spodní basy a tak to musíš podložit subem. Otázkou je jak to máš sladěno a jak by to hrálo vůči kvalitním bednám, které ty basy dokážou sami bez subu. Pokud Ti to však takto vyhovuje, tak nic proti.

jiri
Alexxy vylepšovat "Tórovo kladivem" ? Nechápu proč, ty bedny samotné jsou skvělé a chtěl bych je doma, bohužel jsou docela velké a mohutné. Nevíme co ta instalace má představovat, jestli nějaké PR ? To umístění v rohu a u zdi také není ideální. Pokud však do toho pustí někdo pořádné krmení, tak ty "kladiva" musí posluchače posunout i s křeslem. Je to však už extrém, ale velice pěkný - to uznávám. Budou tam rozsáhlé možnosti nastavení a integrace do systému, pomocí firemní řídící jednotky - Wilson Controller. Chtěl bych je někde slyšet v akci.

Uživatelský avatar
kychtax
Příspěvky: 1402
Registrován: 12 led 2015 11:17
Kontaktovat uživatele:

Re: Zkušenosti s 2.1 repro systémy

Příspěvek od kychtax » 17 dub 2018 13:49

Nekvalitni bedny? Ma atc 40ky...

Uživatelský avatar
Jiri
Příspěvky: 516
Registrován: 12 říj 2008 22:36
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Zkušenosti s 2.1 repro systémy

Příspěvek od Jiri » 17 dub 2018 14:00

ATC 40ky s 6,5 palc. basákem v uzavřené ozvučnici. To je snad jasné, že kvalitní 10 nebo 12palc sub. bude slyšet.

Uživatelský avatar
RedBaron
Příspěvky: 307
Registrován: 11 dub 2013 16:08
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Zkušenosti s 2.1 repro systémy

Příspěvek od RedBaron » 17 dub 2018 14:31

Ten basák je spíš osmipalec podle toho, co uvádějí ostatní výrobci, kteří to měří i se závěsem. V uzavřené ozvučnici má pozvolnější pokles než basreflexové bedny. Správně nakrmené by tyhle bedny měly hrát už někde na 30Hz a 25Hz tón by měl být slyšitelný. Ale nepochybuji o tom, že vzorně vykreslený bas ATC může chtít někdo podložit starým dobrým bigbítovým hukotem, na který jsou vlastně všichni a všude zvyklí :-)

bohus
Příspěvky: 515
Registrován: 19 dub 2008 13:27
Kontaktovat uživatele:

Re: Zkušenosti s 2.1 repro systémy

Příspěvek od bohus » 17 dub 2018 21:04

Jojky pánové, já nechtěl vyvolat nějakou neadekvátní bouři. Jen jsem si na základě tohoto vlákna zkusil pár svých testů.
Nedostatečné krmení ATC 40 mi doufám nemůže být vyčteno (2x550W) a že při zapojení subu Velodyne (i když jen SPL 800) to mělo dle mého názoru dole lepší šťávu tak to je můj názor který nikomu nevnucuji. A není to starý bigbeatový hukot, jen je to nějak plnější. Taky proto jsem to poslouchal na velmi nízké hlasitosti nastavené na subu.

Uživatelský avatar
NIN
Příspěvky: 1240
Registrován: 30 led 2013 15:38
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Zkušenosti s 2.1 repro systémy

Příspěvek od NIN » 18 dub 2018 10:50

Já jsem teda zvyklej na plnej bigbítovej spodek a to mi aparatura poskytuje. Dneska bych regálovky čistě bez subu už asi nezkousnul. Ale zase je to preferencích většinového hudeního žánru. Na něco budou samotné regály určitě ideální.

Oldear
Příspěvky: 342
Registrován: 23 kvě 2017 17:58
Kontaktovat uživatele:

Re: Zkušenosti s 2.1 repro systémy

Příspěvek od Oldear » 18 dub 2018 11:21

bohus
Tak ještě jednou názor. Nejsem zastánce 2.1 pro hudbu, pouze 5.1, či více na mch a hlavně DK. Pokud Tobě to tak vyhovuje je to naprosto v pohodě a užívej si hudbu a zvuk dle svých potřeb a přání.

Já jsem otravný puňtíčkář a perfekcionalista, tak jen pár postřehů. Vůbec nevím jak to máš zapojený a na čem to posloucháš, jestli máš něco sofistikovaného na komplexní nastavení, pravděpodobně nikoli, když píšeš - poslouchal jsem na velmi nízké hlasitosti na subu.
Tam nejde o to, zda na subu nízkou, nebo vysokou hlasitost, jsme na HIFI foru a chceme poslouchat hudbu věrně a tak jedině správně je - na hlasitosti "akorát". A to tzv. "akorát" se nastavuje pomocí jistých pomocníků jako např. RoomPerfect, DG 58, Audyssey, MCACC a pod., které Ti srovnají celé frekvenční pásmo co nejvíce do roviny a zahrnou do něho i ten zapojený sub. Např. bedny jsou dole v rovině od 50Hz a ten sub bude výše uvedeným nastavením pokračovat dolů ještě na 40, 30, popř. i 20Hz pokud možno v rovině a hlavně ve stejné hlasitosti, jako hraje těch 50Hz přímo z hlavních beden. A takto nastavený systém se pak může porovnávat s tzv. "dospělými" bednami. Ze zkušenosti vím, že je tam i při takovémto nastavení slyšitený problém právě na tom crossoveru a oříznutí jak beden, tak i subu - jde to přes sebe. Proto to proti "dospělým bednám" nedosahuje stejné kvality. U varhanních koncertů je to velice markantní.
Nikomu určitě nechci nic diktovat, každý má nějakou zkušenost a právo, poslouchat si jak jemu se to líbí.
Tak hlavně poslouchejte hudbu. A já se jdu poprat s DPH - bohužel.

Uživatelský avatar
Bery
Příspěvky: 41
Registrován: 28 srp 2008 17:26
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Zkušenosti s 2.1 repro systémy

Příspěvek od Bery » 18 dub 2018 14:46

Jiri píše:
16 dub 2018 08:29
... Docela mě překvapuje, že se přidávají suby i k velkým 3-pásm. bednam typu B&W 800.
To bych rád slyšel.
Co se mě týká tak velké sloupy jsem prodal kvůli problémům s akustikou ...
Pokusím se svou zkušenost s 2.1 stručně popsat.
Velodyne DD-15 není žádné ořezávátko a tenkrát jsem jej pořizoval ještě k Heil AMT Kithara k posílení nejnižší oktávy.
Když jsem následně místo Heilů pořídil 250 litrová monstra, říkal jsem si, že sub prodám, ale ukázalo se, že přes hotovou akustiku místnosti jsou frekvence pod jistou hranicí ovlivnitelné jen mírně. Proto jsem si Velodyne nechal a paradoxně s ním doplňoval "díru" někde kolem 55-80 Hz. Spokojenost.
Správné fázování je samozřejmostí. Stejně tak nalezení ideálního místa. Takže měření, ladění, poslech a dokola.
Velodyne má měření svoje, bez měření by to bylo asi nesladitelný pro dobrý poslech.

Uživatelský avatar
NA
Příspěvky: 1114
Registrován: 11 čer 2008 12:29
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Zkušenosti s 2.1 repro systémy

Příspěvek od NA » 18 dub 2018 16:44

Přidání subwooferu k hlavním bednám je v podstatě udělání z třípásmové bednu 4p. Takže musí být napojení na stávající reproduktrory uděláno korektně, stejně jako mezi ostatními měniči v bednách. Nikdo nepochybuje, že celková kvalita reprodukce reprosoustav závisí krom kvality měničů a součástek vyhybek i na dokonalosti akustického sladění, tedy napojení basáku na střeďák, a jeho zase na výškáč. Napojení bubbasu je to samé, a musí se tedy provézt správným způsobem. Zde pro to máme uživatelky dostupné možnosti, zejména ovládací prvky na zesilovači u té hrombedny. Minimálně tam je možnost nastavit dělicí frekvenci, její strmost, celkovou hlasitost a otočení, nebo plynulá změna akustické fáze.
Takže krom nalezení vhodného umístění subwooferu kde bude nejméně docházet k vybuzení nechtěných módů místnosti je potřeba mít možnost udělat akustické měření aby bylo na grafech vidět jak je nejspodnější pásmo doplněno a jak to poznamenalo spodek vyzařovaný basákem beden ke kterým se subwoofer přidává.
Pokud je samotná hrombedna dostatečně kvalitní a udělá se nastavení opravdu korektně není důvod k tomu aby byl výsledek problematický. Je to jako poloaktivní bedna, kde má basák svůj zesilovač a aktivní vyhybku a zbytek jede přes pasivní vyhybku z hlavního zesilovače. Tu poloaktivní bednu naladí výrobce a zde to ladí uživatel z čehož pramení možné nedokonalosti, jde o jeho zkušenost a měřící možnosti.

Dělal jsem si testy vnímání pokud jde o slyšitelnost při doplňování nejspodnější oktávy. Pokud hrají bedny dostatečně hlasitě i 30-35Hz není přidání pod 30Hz vnímatelné, možná u varhanních záznamů a nějaké elektronicky vzniklé muziky. U ostatních věcí to k pozitivnímu efektu u mě v poslechovce nevedlo.

Uživatelský avatar
lachim
Příspěvky: 2348
Registrován: 17 dub 2008 18:43
Kontaktovat uživatele:

Re: Zkušenosti s 2.1 repro systémy

Příspěvek od lachim » 19 dub 2018 10:47

NA
teroreticky jistě lze perfektně pro stereo woofer naladit.
ale prakticky jsem to u nikoho nikdy neslyšel tak, aby se mi poslouchané stereo s wooferem líbilo.
vždy jsem slyšel bedny a woofer
ty jsi to někdy u někoho na stereu slyšel tak skvěle nastavené, jak o tom píšeš?
že bys nepoznal, že hraje hrombedna...

Uživatelský avatar
NA
Příspěvky: 1114
Registrován: 11 čer 2008 12:29
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Zkušenosti s 2.1 repro systémy

Příspěvek od NA » 19 dub 2018 15:00

Sub ve stereu jsem zažil snad jednou, dvakrát v životě, takže z toho nelze dělat závěr.
Neříkám, že je to jednoduché, ale je to méně náročné než napojovat měniče ve vícepásmoté bedně.
Pokud by to nemělo jít, tak by všechny více jak jednopásmové bedny měly slyšitelně odtržené basy od středů a středy od výšek, takže by v případě 3P bedny bylo slyšet že hraje basák, střeďák a výškáč. Takové nepovedené bedny také existují, při poslechu si člověk uvědomuje, že nemají spojitost přes celé pásmo ideální, že jsou odtržené basy či výšky.
Je to o tom, že uživatel nemá zkušenosti a prostředky jako profesionál, a navíc tu je ten problém s vhodným umístěním, na těchto dvou věcech to stojí a padá.
Je tu ještě fakt, že zastánci hornových jednopásmových beden tvrdí, že jim vadí poslouchat vícepásmová bedny, že u všech vnímají to napojování rozdílných měničů. Takže to ještě každý bude jinak vnímat vzhledem k citlivosti na určité atributy ve zvuku.

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti