Zkušenosti s 2.1 repro systémy

Diskuse k reprosestavám všech velikostí, tvarů, druhů, typů i váhy.
Uživatelský avatar
Jiri
Příspěvky: 694
Registrován: 12 říj 2008 22:36
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Zkušenosti s 2.1 repro systémy

Příspěvek od Jiri » 13 dub 2018 10:38

Máte někdo praktické zkušenosti s 2.1 reprosystémy (monitory a akt. subwoofer) pro stereo poslech?
Zajímalo by mě jak je obtížné vyladit takový systém.

Za mě vidím hlavní hlavní výhody:
1. monitory lze snadněji umístit i v malé místnosti a subwoofer se někam "schová"
2. nepotřebuji silný zesilovač
3. akt. subwoofer obsahuje DSP na naladění pro konkrétní místnost
4. celkově to vyjde cenově levněji než kupovat top reprosoustavy s vekým basákem

a nevýhody:
1. asi by bylo ideální mít 2 akt. suby což už se prodraží
2. komplikovaná sladitelnost monitorů a subwooferu
Přílohy
2.1 magico.JPG

merhaut

Re: Zkušenosti s 2.1 repro systémy

Příspěvek od merhaut » 13 dub 2018 11:11

Mám 2.1 (regálovky Dy 1.1 + sub 250) v prostoru 20 m2 a naprostá dlouhodobá spokojenost. U stejné značky a modelové řady problém se "sladitelností" prakticky neexistuje, stačí pohlídat sfázování a umístit sub tam, kde se mi basy v poslechovém místě nejvíc líbí. Žádná velká věda.

Uživatelský avatar
Jiri
Příspěvky: 694
Registrován: 12 říj 2008 22:36
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Zkušenosti s 2.1 repro systémy

Příspěvek od Jiri » 13 dub 2018 12:22

Moc děkuji za tvoji zkušenost.
Prosím co rozhodlo v tvém případě jít do tohoto 2.1 řešení než pořídit velké reprosoustavy? Dělal sis i přímé porovnání?

merhaut

Re: Zkušenosti s 2.1 repro systémy

Příspěvek od merhaut » 13 dub 2018 12:51

Měl jsem předtím deset let velké soustavy Mivoc Acapulco, předtím Saroy, obé s 30 cm basákama. Přímé srovnání reg/sloupky doma jsem měl (např s Dy Focus 220), u mě rozhodl famózní zvuk 1.1 v podání středového pásma a výšek za pár drobných. Sub jsem doplnil o něco později. Potřebuju k psaní o muzice dlouhodobě neagresivní, spíš sušší neutrální zvuk, protože poslouchám vícero hodin denně při různých hlasitostech. Do velkých beden bych už proto doma v paneláku nešel.

Uživatelský avatar
Jiri
Příspěvky: 694
Registrován: 12 říj 2008 22:36
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Zkušenosti s 2.1 repro systémy

Příspěvek od Jiri » 13 dub 2018 13:25

Jasně, takže ti vyhovuje 2.1 zvukově. Ty velké bedny v paneláku bys nechtěl z důvodu vhodnosti do malých prostor nebo i po zvukové stránce ti 2.1 takto vyhovuje více?
Také odhaduji, že kvalitní akt. sub s 30cm měničem zahraje lepší basy než např. sloupky se 2 basáky 8palc..
Jak to zvukově akceptovatelné, že jeden akt. sub potom sloučí oba kanály? Hodně se doporučuje použití 2 subů právě kvůli zachování sterea i v této frekv. oblasti?

merhaut

Re: Zkušenosti s 2.1 repro systémy

Příspěvek od merhaut » 13 dub 2018 13:55

Stereo u basů neexistuje, basy nelze lokalizovat, lokalizace probíhá pomocí alikvótních tónů, vyzařovaných regálovkami. Problémem basů jsou stojaté vlny, pokud se u plnorozsahových beden stane, že jejich optimální umístění pro středy a výšky nerovná se optimálnímu umístění pro basy - nastává velký problém. Systém 2.1 umožňuje řešit synergii prostoru s bednami samostatně pro středy/výšky a samostatně pro basy, je tedy podstatně variabilnější.

2.1 mi vyhovuje především zvukově, velké bedny byly v basové oblasti daleko hůře "zkrotitelné", jejich umístění jsem musel řešit kompromisně, protože nejlepší místo pro středy/výšky nebylo nejlepším umístěním pro basy. Půdorysně 2.1 nic neušetří, naopak, přibude sub.

Uživatelský avatar
Jiri
Příspěvky: 694
Registrován: 12 říj 2008 22:36
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Zkušenosti s 2.1 repro systémy

Příspěvek od Jiri » 13 dub 2018 14:26

Jasně, takže flexibilní umístění subwooferu v místnosti umožní řešit problém stojacích basových vln. Potom přijde na řadu ještě ladění DSP na akt. subwooferu?

zabiny007
Příspěvky: 1293
Registrován: 26 kvě 2014 14:16
Vybavení

Re: Zkušenosti s 2.1 repro systémy

Příspěvek od zabiny007 » 13 dub 2018 14:31

Mám dvoupásmový sloupky a i když mám sub, tak jej pro stereo už nevyužívám. Nějaký čas jsem jej zkoušel zapojovat a to jak přes REL systém (napojení přímo na repro výstupy koncáků), tak i přes mix v preampu a snažil se tak dohnat strmý pokles pod 40Hz (-10dB na 30Hz a - 40dB na 20Hz). Sladění trvalo docela dlouho (správné umístění subu, naladění hlasitosti a dělící frekvence) a nějaký čas jsem s tím spokojeně žil. Pak jsem jej ale zkusil po čase zase vypnout a zjistil jsem, že když jedu bez něj, tak je to lepší a čistší, takže nyní jedu "dole bez" :lol: .

P.S.:
Ale nutno podotknout, že mezitím jsem udělal v sestavě spoustu zásadních změn, spojených s napájením a filtrací a taky výkonem zesáků (pořízení dalšího konce a přepnutí do můstku, kdy místo 2x 120/8 poháním bedny ve stereu 2x 380/8 ). Takže je možné, že i tyto změny měly vliv na to, že se sub se stal ve stereu i u mých 2p beden zbytečným.

merhaut

Re: Zkušenosti s 2.1 repro systémy

Příspěvek od merhaut » 13 dub 2018 14:34

Špičkové DSP samozřejmě nastavení usnadní. Já jsem zvolil sub bez DSP, ale zase stejné značky jako regály, abych měl v celém slyšitelném pásmu stejný zvukový azimut.

Miero
Příspěvky: 840
Registrován: 07 kvě 2010 20:33

Re: Zkušenosti s 2.1 repro systémy

Příspěvek od Miero » 13 dub 2018 15:44

Skusenosti nemam zial ziadne, ale niekedy by som chcel skusit bass management s multi-subom.
Je na to takato sikovna skatula:
- https://www.minidsp.com/products/dirac-series/ddrc-88a

PítrsPraha
Příspěvky: 2585
Registrován: 05 pro 2013 10:13
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Zkušenosti s 2.1 repro systémy

Příspěvek od PítrsPraha » 13 dub 2018 16:14

Taky na stereo používám sestavu 2.1, viz popis Vybavení. Mám kombinaci středně velkých sloupovek (čistokrevná třípásma se dvěma 7'' basáky v každé z nich) a k nim 12'' sub. Provozováno nejdřív ve 30 m2 panelákovém obýváku, teď ve 26 m2 poselchovce v rodinném domě. Sloupy reálně končí těsně pod 40 Hz a sub používám na vykrytí zbytku směrem dolů. Tedy tam, kde končí bedny, začíná sub, který reálně jde někam na 28 Hz. Frekvenčně se překrývají minimálně.

Dovolím si několik komentářů k tvým předpokladům. Ber je prosím jako moje subjektivní vnímání věci, založené na mých poslechových zkušenostech, preferencích a vycházejících z beden / sestav, které jsem měl za život možnost slyšet.

Začnu svým dlouholetým poznatkem. Malé bedny nezahrají velký zvuk. Velká ozvučnice má své opodstatnění. Ať jsem slyšel jakkoliv kvalitní regálovky, žádné z nich nepředají energii symfonického orchestru, bigbandu nebo rockového nářezu tak, jako kvalitativně odpovídající sloupovky. Velké bedny vyplní prostor zvukem jiným způsobem a nejde jen o basy, ale celkově o podání zvuku. A když pátrám v paměti po zážitcích toho "nej..." zvuku, který jsem kdy slyšel, vždy to bylo spojení extra výkonných zesilovačů a velkých až obrovských beden.

1. monitory lze snadněji umístit i v malé místnosti a subwoofer se někam "schová"
Pokud jsou monitory umístěné správně, tedy v prostoru a na stojanech, zabírají stejně místa jako sloupovky podobné šířky a hloubky.
Umístění subu ve stylu "někam se schová" je nejlepší cesta k nespokojenosti se zvukem. Sub by měl být tam, kde i bez DSP zní nejlíp. To místo se nejsnáz hledá tak, že sub umístíš do poslechového místa (včetně stejné výšky, kde máš při poslechu hlavu) a pak se plazíš po pokoji a hledáš místo, kde basy znějí nejlíp - pevně, prokresleně, hrají v co nejširším spektru. To je správné místo pro sub. Pokud máš pravidelnou místnost z neproblematických materiálů stěn, podlahy a stropu, s hledáním správného místa velmi efektivně pomůže Room Simulator vestavěný do REWu. Na šikmej strop, sádrošový stěny, dřevěnou podlahu atd. z mojí zkušenosti nefunguje.

2. nepotřebuji silný zesilovač
Osobně jsem ještě nezažil situaci, kdy by slabší zesilovač hrál s nějakýma bednama (regálovkama či sloupama) líp než výrazně silnější kolega (to myslím v obecné rovině - jistě by se dala najít kombinace nepovedeného/nevhodného siláka, kterého strčí do kapsy kvalitní/vhodný slaboch). Za sebe osobně nedávám žádnou vazbu mezi velikost beden a výkon zesilovače. Toho není nikdy dost.

1. asi by bylo ideální mít 2 akt. suby což už se prodraží
Ano, dva suby jsou zvukově bez pochyb lepší než jeden. Mnohem efektivněji a líp se se dvěma suby řeší módy místnosti. A taky proto, že kvalitní basy prostě jsou o ploše basových repro (samozřejmě ne jenom o ní) a druhý sub je v tomhle ohledu velkým přínosem.

2. komplikovaná sladitelnost monitorů a subwooferu
S jedním subem v tom nevidím výrazný problém. Jde to poměrně dobře sladit i jen na ucho. S kalibrovaným mikrofonem (do 3 tis. Kč) a nějakým měřícím SW (třeba zmíněný RAW, který je zdarma a velmi jednoduchý na ovládání, za 15 minut s ním umíš) pak za jeden den sestavu vyladíš perfektně co se týká umístění a základního naladění subu (fáze, hlasitost, dělící frekvence). Pak následuje poslech, poslech a poslech a jemné dolaďování přechodové frekvence a hlasitosti subu. To už jsou ale jen nuance.
Naladit dva (či více) subů už chce mít nějaké nemalé zkušenosti, perfektně měřit a mít hodně trpělivosti. Množství kombinací poloh subů vzhledem k módům místnosti a jejich naladění je nekonečné.


A podstatná věc na závěr - omlouvám se, pokud je jasná. Sub by se neměl nijak podepsat na množství (objemu) basů, musí jen prohloubit rozsah stávajících reprosoustav. Nesmí nijak zabarvovat zvuk ani měnit jeho tonalitu - při jeho zapnutí a vypnutí se nesmí basy zakulatit, oteplit, nebo naopak seschnout. Nesmí být slyšet, že teď hraje sub a teď reprosoustava. Zapnutí subu se musí projevit jen prohloubením basů bez změny charakteru zbytku basů.

Uživatelský avatar
lachim
Příspěvky: 2257
Registrován: 17 dub 2008 18:43
Kontaktovat uživatele:

Re: Zkušenosti s 2.1 repro systémy

Příspěvek od lachim » 13 dub 2018 16:25

Jiri
Muj nazor je, ze:
- Zvuk velkeho tripasma ( velke bedny) zadnym subem nelze "dohonit".
Slysel jsem I draha sterea se subem. Nikdy se mi to nelibilo. Ac nelze teoreticky urcit zdroj basu, zvuk se subem neni nikdy ani zdaleka podobny zvuku z dobre ustavene a nakrmene, velke bedny.
- Konkretne v pripade tveho sterea neni zapojeni hrombedny resenim. Ke tvym vivid a tvemu zesiku nikdy sub poradne "nenazenes".
Nebo nazenes, ale nikdy to nebude "TO orechove".
- Od urcite vrstevnice audio kopce nelze ve stereu woofer poslouchat. Neni ho ani jak spickove pripojit.
Umis si predstavit dalsi par repro kabelu sroll zapojeny na klemy woofer napr. RELb1? Ja zvukove neee.

samozrejme pisi o spickovem stereu za stovky tisic pro soustredeny poslech vazne hudby.
Jako je tvuj pripad sestavy.

Miero
Příspěvky: 840
Registrován: 07 kvě 2010 20:33

Re: Zkušenosti s 2.1 repro systémy

Příspěvek od Miero » 13 dub 2018 16:35

v pripade dvoch/troch subwooferov uz nemusia byt take silne ako ked je len jeden ... mohli by stacit nejake s 10" alebo 12" menicom

priklad ako sa meni frekvecna charakteristika pridanim dalsich subov (spravne nastavenych)
https://mehlau.net/audio/multisub_geddes/

PítrsPraha
Příspěvky: 2585
Registrován: 05 pro 2013 10:13
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Zkušenosti s 2.1 repro systémy

Příspěvek od PítrsPraha » 13 dub 2018 16:42

Tyhle dva obrázky jsou podle mě ideální ukázkou toho, jak NEmá vypadat výsledek zapojení subu. Obrovský nárůst basů tam, kde mají hrb samy bedny (50 Hz) a zbytek téměř nic.

Obrázek
Obrázek

Dovolím si sem dát své výsledky. Křivky reprezentují stavy jen bedny, jen sub, bedny+sub:

Obrázek

Miero
Příspěvky: 840
Registrován: 07 kvě 2010 20:33

Re: Zkušenosti s 2.1 repro systémy

Příspěvek od Miero » 13 dub 2018 16:46

keby si to aspon docital do konca...
po pridani druhe a tretieho subu to meranie vyzera uplne inak:
Obrázek
Obrázek

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Bing [Bot] a 1 host