Poslech přes sluchátka

Sluchátka, sluchátkové zesilovače
Fidji99
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Poslech přes sluchátka

Příspěvek od Fidji99 »

novtom píše:
01 črc 2022 07:58

Ale zas na druhou stranu, našel jsem nahrávky, ze kterých mi naopak padala brada a seděl jsem u toho jak přikovaný a nebyl jsem schopen se od toho odlepit. Vůbec nevadilo, že tam je méně prostoru, ale našel jsem si tam vždy něco, co se mi hodně líbilo a chtěl jsem toho slyšet víc a víc. Něco, co jsem např. nikdy před tím neslyšel, čeho jsem si nevšiml.

Takže určitě u sluchátek zůstávám, je to jiný druh zážitku.
https://www.audiosciencereview.com/foru ... one.27977/

neviem ci mas moznost ekvalizacie, ale hlavne sluchatka sa daju pozunut na uplne iny level.
Inac Amir co sa tyka sluchatok robi neocenitelnu robotu.

novtom
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od novtom »

Používám HQplayer Embeded na Euphony linuxu a Audirvanu v Mac OS. Oba dva programy by to měly umět. Takže jdu googlit, jak to tam dostat. Díky za tip

Fidji99
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od Fidji99 »

Potom daj vediet - ako to dopadlo, to by ma zaujimalo, lebo on vyslovene pise o tom ako sa otvori priestor:

"The difference as expected was dramatic. The sound opens up with very nice spatial effects. "

novtom
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od novtom »

Snad jsem to udělal dobře. Na té Audirvaně mi ten rozdíl přišel spíš takový kosmetický (což bude dáno sluchátkovým zesilovačem). Na Euphony to popíšu asi takto (a prosím nesmějte se):
kolem hlavy máte jakousi bublinu, ve které hrají nástroje. Jestli si to myslím správně, nejde tu bublinu nafouknout tak, aby např. kytara hrála o metr dál od hlavy, to je dáno fyzikou. Ale po změně konfigurace to vypadá, jako by se ta bublina kolem hlavy zvětšila a ty nástroje uvnitř se nafoukly, tzn. zvětšily svůj objem.
Takže ano, efekt to má

Yiakubou
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od Yiakubou »

Krome EQ by mozna pomohlo zkusit nejaky crossfeed - to by prave melo pomoci lepe simulovat prostorovost jako u repro. V euphony nevim jestli to je, v HQP mozna jo, ale asi nebude uplne jednoduchy to nastavit, v Audirvane by to mohlo byt.

jarda-hifista
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od jarda-hifista »

Ahoj! Stereofonní zvuk je zvukem na přímce mezi body A a B. Pokud to neproženeš přes nějaký "spatial processing", bude to pořád zvuk na přímce. Ale equaklizérem to nedoženeš. Jrd

blesk666
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od blesk666 »

Jarda: zvuk sa siri v priestore vsesmerovo (samozrejme smerom k vyssim frekvenciam smerovo, teda s nejakm utlmom od nulovej osi az do 360st) rovnako ho zaznamenavaju aj mikrofony (pokial nie su vyslovene smerove) a nasledne by mali aj reprodukovat reproduktory. Bez toho by si nepocul napr rozdiel madzi nahravkou v zatlmenom malom kamrliku a nezatlmenej sale. Zvuk na priamke rozumiem striktne L-P lokalizacia co tak nefunguje v praxi

jarda-hifista
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Je rozdíl mezi tím, co slyšíme ušima a tím, co nahráváme. Pokud jde o záznamy symfonické, komorní nebo jiné akustické hudby, jsou prováděny většinou technikou dvou hlavních mikrofonů A-B, potom je to stereofonie časová, rozdíly času mezi dopady téhož zvuku na druhý, vzdálenější mikrofon, nebo pomocí souosých mikrofonů XY, kde se uplatňuje intenzita zaznamenávaného zvuku, a je to tedy stereofonie intenzitní. Oba typy záznamů jsou reprodukovány na přímce mezi reproduktorovými soustavami i když jsou na mikrofonech nastaveny carakteristiky třeba 8-mičky. Pokud se tam projeví efekt jiného prostoru, je to skoro vždy protifáze na určitých frekvencích. Typicky třeba diskant u klavíru, pokud jsou mikro nastaveny blbě. Multitrackové záznamy mají prostor vytvořený uměle při míchání stop, ale pořád je to stereo AB. Mnohdy je bohužel slyšet, že každý z hráčů sedí v jiné místnosti, potom je to ovšem chyba zvukaře.

blesk666
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od blesk666 »

Spytam sa inak. Co je potom to co pocujeme pri reprodukcii pred a za reprosustavami? (typicky “za” repro pocujeme dozvuk salu, alebo aj to ze kotly su za slacikmi, potlesk zo zadnych radov publika, vykriky z publika…)

jarda-hifista
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Jsou dobré sály a špatné sály. Pokud je to i ve sluchátkách, je to na nahrávce. Některé záznamy s tím pracují záměrně. Pokud to ve sluchátkách není, tak je to interakce poslechového prostoru s postavením beden, protože šikovným postavením beden v poslechové místnosti dokážeme vytvořit nádherný "raum", který ovšem na záznamu není. Na to právě, podle mě, poukazují ta sluchátka.

blesk666
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od blesk666 »

tak teraz uz vobec nerozumiem tomu co si chcel napisat tymto:
“ Stereofonní zvuk je zvukem na přímce mezi body A a B. Pokud to neproženeš přes nějaký "spatial processing", bude to pořád zvuk na přímce”

ked zaroven pises:
“Jsou dobré sály a špatné sály. Pokud je to i ve sluchátkách, je to na nahrávce. Některé záznamy s tím pracují záměrně. Pokud…”

Jarda69
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jarda69 »

Je to o nahrávání. Teď si honem nevzpomenu na to cizí slovo, ale nahrávky určené pro sluchátka umí prostor parádní.
I kdyby šlo jenom u šustění nějakým pytlíkem, které s pohybuje kolem hlavy, tedy i za hlavou.

blesk666
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od blesk666 »

asi myslis binaural nahravky

jarda-hifista
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Vysvětlím to na příkladu: máme sál, orchestr a dvojici hlavních mikro. třeba kulové charakteristiky. Pro jednoduchost máme ještě jeden spotový mikro s ledvinou na klarinetové sekci. Zvuk z klarinetů letí k spotovému mikro např.3 msec a k hlavní dvojici např.18msec. Zároveň na něj dopadá různě zpožděný zvuk celého orchestru. Pokud to nechám takhle, rozostřím si stereo obraz z hl. dvojice a nejpíš to chytne trochu prostoru. Těch spotových mikro tam může být třeba 10. A každý přidá svou trošku do mlýna,takže ve finále máme stereo s všelijak rozbitým, rozfázovaný a zpožděným pozadím. Jestli to můžu nechat se přesvědčím úplným zmoněním signálu. Pokud tam na mono nic nechybí a nic se neodečítá, můžu to nechat. To jsou ty případy, kdy se s tím záměrně pracuje, protože zvuk sálu je krásně barevný, má pěkný dozvuk, atd. Bylo období, že se zvuk všech mikrofonů-pokud jich nebylo hafo- pozdil zpožďovací linkou na úroveň hlavní dvojice, v našem případě o 15 msec. Krásně to do sebe zapadlo, ale ztratil se ten šmrnc, nahrávka je plochá a korelátor ukáže absolutní fázi. Takže mám-li to shrnout, pořád je to reprodukce mezi AB na přímce, jinak v klasickém stereu nelze, ale může tam být cítit prostor sálu. Hloubku už si domyslíme vlastním mozkem a dál se na tom podílí i naše poslechovka. Všechno je o hlasitosti, intenzitách, zpoždění, odrazech a fázování zvuku. uff :)

jarda-hifista
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Ještě jsem si všiml pozdě, nahrávky speciálně pro sluchátka se točívaly na umělou hlavu. Dnes nevím.

Odpovědět