Damping factor

Integrované i dělené zesilovače, předzesilovače, koncové zesilovače, monobloky, ...
Uživatelský avatar
PítrsPraha
Příspěvky: 3959
Registrován: 05 pro 2013 10:13
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Damping factor

Příspěvek od PítrsPraha »

boxer:
Je třeba číst více než jen poslední příspěvek, když se chceš zapojit do diskuse. Za předpokladu, který uvádím v některém příspěvku výše a bez kterého je jakékoliv srovnávání komponent jen dojmologií, jsem se s tím nesetkal.

S tím Slovanetem to nechápu. Krom toho, že to sem opět nijak nepatří, je na Slovanetu napsaná spousta kravin a i smysluplných, přínosných a cenných příspěvků.

sekal
Příspěvky: 1502
Registrován: 11 bře 2010 14:30

Re: Damping factor

Příspěvek od sekal »

Boxere, do debaty se můžeš vměšovat až po přečtení všech souvisejících příspěvků k tématu ! Pítrs, který má již vše dávno vyřešeno (o mnoho příspěvků zpět), to tady nebude kvůli tvojí pohodlnosti znovu opakovat ! Je to na slovo vzatý odborník, jehož čas je drahý !

boxer

Re: Damping factor

Příspěvek od boxer »

No já jsem četl zaujatě celá vlákna, jak zdejší o DF, tak vedlejší o Vlivu operačního systému na obsah datového souboru.

A dost pečlivě, páč mě to zajímá. Nemůžu se zbavit dojmu, že buď Pitrsovi nerozumím nebo mu nerozumím. Možná je i jiná varianta, ale postovat jeho pingpongové otázky a odpovědi především s BVa nemíním.

Pitrsi, zkus si po sobě celá vlákna přečíst, zda na tebe, čistě náhodou, nevykoukne taky to, co vidím já.

Nëmohu se zbavit dojmu, že vyžaduješ odpovědi na věci, na které se tak jak si to představuješ, odpovědět nedá. Bohužel.

Myslím si, že BVa ti odpověděl zcela jeho plně výstižným stylem, ale ty si to nechceš nějak dosadit do své rovnice. Nemusíš nikoho poučovat, aby četl to či ono a aby zde dával či nedával odkazy na to či ono.


Na poslední tvém vyjádření jasně zaznělo, že by museli na stejný přístroj pohlížet různí lidé diametrálně odlišně, pokud by se to mělo vztáhnout na odpověď BVa.

A já ti zcela na rovinu napsal, že takových srovnání, kde se pět lidí nedohodlo na tom, jak daná sestava či komponet hrála, je na třeba Slovanetu opravdu dost. Ale vyhledávat to tedy nebudu.

Uživatelský avatar
PítrsPraha
Příspěvky: 3959
Registrován: 05 pro 2013 10:13
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Damping factor

Příspěvek od PítrsPraha »

OKej, nechtěl jsem se nikoho dotknout. Opakování věcí napsaných o pár příspěvků výš vede k znepřehlednění vlákna a zacyklení diskuse, proto jsem to sem nechtěl kopírovat.

Měl jsem na mysli svou větu "Pokud vycházíš z předpokladu, že zvuk jednoho zesilovače je při zachování ceteris paribus různými posluchači hodnocen diametrálně odlišně a více méně náhodně čistě podle psychiky posluchačů, pak by byla debata (a potažmo snaha výrobců o co nejlepší zvuk za dané peníze) bezpředmětná.". Tzn. jakékoliv hodnocení komponentů bez potřebného klidu a času věnovanému poslechu, v jiné akustice, s jinými komponenty, v jiném čase atd., nelze vůbec srovnávat. A taková jsou nejspíš ta srovnání na Slovanetu, o kterých píšeš.

Myslel jsem právě setkání posluchačů v jedné mísnosti,v jedné akustice a zkoumající rozdíly jednotlivých komponetů a/nebo hodnotící jeden který komponet, že pro nezůčastněného čitatele byla vyvolána otázka, zda tam vůbec byli a zda nebyl každý jinde. Takových hodnocení je na webu dost. Slovanet tím hýří.

Nepochybně existuje skupina lidí, kteří tvrdošíjně navzdory prokazatelným poslechovým testům a měřením zastávají názor, že neexistuje faktický objektivní zvukový rozdíl mezi komponenty. Že jediný rozdíl vzniká v hlavě posluchače a je ryze subjektivní a tedy pro každého jiný. A rádi dodávají, že tím větší, čím více dotyčný za aparaturu zaplatil.

Tady jsem mírně mimo. BVa tvrdí a s ním jeho souhlasníci, že pokud jsou oba přístroje ve všech dostupných měření stejné, musí i stejně hrát. Nuantivní rozdíly nulanula prd % jsou pod slyšitelnou hranicí ucha. Takže tady nevím, nač jsi vlastně narážel.

Nevím, jestli by se do téhle skupiny zařadil někdo z členů tohoto fóra. Já bych tam sebe rozhodně neřadil, zvukový rozdíl (ale i shodu) mezi různými komponenty poznám docela bezpečně a to opakovaně a se stejným výsledkem. A myslím, že tohle zvládne většina hifistů. Tzn. ona případná "jinakost" zvuku není způsobena mozkem, ale komponenty. Mozek ji jen zpracuje a na základě zkušenosti s bezprostředním porovnáním s jiným komponentem je schopen popsat, v čem se hudba liší.

Dovolil bych malinko polemizovat s větou zvukový rozdíl (ale i shodu) mezi různými komponenty poznám docela bezpečně a to opakovaně a se stejným výsledkem, protože jsem byl za svůj život tomuto tvrzení vystaven nesčetněkrát, někdy i sám sobě. Pouze do doby, do kdy bylo slyšet viditelně.
Ve slepém testu ( a že jich na webu je milion) byli i ti nejlépe slyšící netopýři ( většinou ti nejvíce bijící se v prsa) postaveni do rolí kuchařů, kteří "slepí" nepoznali ochutnávkou kečup od hořčice
.

jimmi
Příspěvky: 1170
Registrován: 14 kvě 2012 09:04
Kontaktovat uživatele:

Re: Damping factor

Příspěvek od jimmi »

BVa píše:2 jimmi
Ak to bude
zosilnovač ktorý bude" totožný meraním "

, samozrejme nie jedným parametrom, ale komplexnou sadou meraní, tak bude aj totožne ovplyvňovať signál a bude totožne hrať..
Ak sa použije
rovnaké zapojenie ale kvalitnejšie sučiastky , o dosť lepšie kondenzatory-poprípade aj vačšia kapacita ,krabica z hliníku, lepšie trafá-aj ešte viac predimenzované celkovo tvrdší zdroj , kvalitnejšie repro terminaly
tak sa možno prakticky bezvýznamne (určite nepočuteľne, hlboko pod prahom rozlíšenia sluchu..) zmení nejaký parameter (napr. iné tranzistory majú iné vlastnosti, budú vyžadovať zmenu aj iných súčiastok, čo môže trochu zmeniť napr. SR, skreslenie niekde vysoko nad audiopásmom) a tvrdšie trafo zvýši o pár watt maximálny možný výkon,napr. namiesto 110W to bude 115-118W, to je všetko. Nič iné (ešte okrem ceny..) sa nezmení a som 100% presvedčený, že v slepom teste to nikto nepozná.
Krajšia krabica, strieborné vodiče vnútri, terminály ako na zváračke ani exotické kondenzátory s puzdrom z bambusu (aj také sú..) vlastnosti nijako nezlepšia..
Dakujem za odpoved .
.....................

Ale ja by som nesuhlasil a polemizoval.

Krajšia krabica a hlavne z hrubého hliniku určite má celkovo vplyv na brum samotného zosilnovača čo človek počuje dalej na potlačenie rušenia , odolnosť RMI, RFI a iných ,mikrovibrácii , odvod tepla a teda celkovo vplyv na zvuk.A to aj chladiče.

Kvalitnejšie aj tvrdšie trafo menej brumí a dodá stabilnejší prud.Kvalitnejšie robustnejšie terminaly maju dlhšiu životnosť a vačšiu pritlačnu dlhodobu funkciu aj vačšiu styčnu plochu a tým lepší spoj.

Pekná krabica sice predraží cenu ale posunie aj hodnotu zosilnovača do inej kvalitatívnej aj vizuálnej hladiny a lepšie oku lahodí a v celkovom dosledku sa určite bude viac páčiť záujemcom (aj im lepšie zapadne ku ostatným hifi komponentom čo už maju alebo plánuju kupiť) skrátka movitejším potencialnym kupcom , "dizajn predáva".

Tak isto je potom viac konkurenčne schopný výrobok sa presadiť po celom svete. Dnes určite nebude problém aj do číny krabice si dať vyrobiť a doviezť. Alebo už tam kupiť rovno hotové.

Kvalitnejšie sučiastky aj prevedenie celkovo predlžia životnosť a spolahlivosť zosilnovača.

Da sa o tom aj viac rozpísať....

Odar
Příspěvky: 1821
Registrován: 12 úno 2010 10:44

Re: Damping factor

Příspěvek od Odar »

jimmi píše:iných ,mikrovibrácii
Napr. ked je zemetrasenie v Australii, tak aby to nechytal zosilnovac na Slovensku a nebolo nutne stavat ho na hroty :?:

BVa
Příspěvky: 2902
Registrován: 11 srp 2008 11:50
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Damping factor

Příspěvek od BVa »

2 jimmi
Krajšia krabica a hlavne z hrubého hliniku určite má celkovo vplyv na brum samotného zosilnovača čo človek počuje dalej na potlačenie rušenia , odolnosť RMI, RFI a iných ,mikrovibrácii , odvod tepla a teda celkovo vplyv na zvuk.A to aj chladiče.
Nič z toho nie je pravda, krabica brum zapojenia neodstráni, ani "mikrovibrácie" (na vibrácie sú citlivé gramofóny a lampy), nie tranzistorový zosilňovač, chladiť krabicou je nezmysel, dopadne to potom ako pri Densene, vplyv chladičov na zvuk je mi záhadou.... Tvrdšie trafo nedodá žiadny stabilnejší prúd, ani nebude menej brumieť, stále to bude striedavý zdroj 50Hz,len bude jednoducho "tvrdšie" (menší pokles pri záťaži). Drahá krabica nikam neposunie kvalitu zosilňovača (krabica "nehrá"), len zvýši výrobné náklady, hrať lepšie preto nebude. "Hrá" to čo je vnútri a to podľa toho, ako je to urobené. S rovnakými nákladmi sa dá urobiť výborný zosilňovač, ale aj nepodarok...Nesúhlasiť môžeš, ale pravda to preto nie je.
Nakoniec však si skús uplatniť tieto "teórie" z marketingových materiálov v praxi , daj si všetko takto vyrobiť v Číne a hurá v Novom roku do sveta s ďaľším "PRC" výrobkom. :).

jimmi
Příspěvky: 1170
Registrován: 14 kvě 2012 09:04
Kontaktovat uživatele:

Re: Damping factor

Příspěvek od jimmi »

BVa píše:2 jimmi
Krajšia krabica a hlavne z hrubého hliniku určite má celkovo vplyv na brum samotného zosilnovača čo človek počuje dalej na potlačenie rušenia , odolnosť RMI, RFI a iných ,mikrovibrácii , odvod tepla a teda celkovo vplyv na zvuk.A to aj chladiče.
Nič z toho nie je pravda, krabica brum zapojenia neodstráni, ani "mikrovibrácie" (na vibrácie sú citlivé gramofóny a lampy), nie tranzistorový zosilňovač, chladiť krabicou je nezmysel, dopadne to potom ako pri Densene, vplyv chladičov na zvuk je mi záhadou.... Tvrdšie trafo nedodá žiadny stabilnejší prúd, ani nebude menej brumieť, stále to bude striedavý zdroj 50Hz,len bude jednoducho "tvrdšie" (menší pokles pri záťaži). Drahá krabica nikam neposunie kvalitu zosilňovača (krabica "nehrá"), len zvýši výrobné náklady, hrať lepšie preto nebude. "Hrá" to čo je vnútri a to podľa toho, ako je to urobené. S rovnakými nákladmi sa dá urobiť výborný zosilňovač, ale aj nepodarok...Nesúhlasiť môžeš, ale pravda to preto nie je.
Nakoniec však si skús uplatniť tieto "teórie" z marketingových materiálov v praxi , daj si všetko takto vyrobiť v Číne a hurá v Novom roku do sveta s ďaľším "PRC" výrobkom. :).
Ked brum je vo vnutri a robí ho trafo , hrubá krabica ho zatlmí,nebude tak počuť.A teda popierate vplyv hrubej hliníkovej krabice odolnosť voči rušeniu RFI/EMI a mikrovibráciam .(RMI bol preklep) Tenký vrchný 1mm plech asi na zosilnovači rezonuje a vibruje oproti 5mm a z hliníka alebo duralu.
Celohliníková konštrukcia nemá vplyv aj na to zníženie teploty a teda celkovo na stabilitu a zvýšenie životnosti sučiastok ?

Tak isto kvalitnejšie trafo má mať celkový aj brum menší , vačšia kapacita a kvalita kondenzátorov a celkovo spolahlivosť, životnosť kvalitnejšich sučiastok atd.To nemá žiadny prínos? Do podrobných technických detailov nezachádzam( na to nemám technické vzelanie,som len užívatel a laik ) ale že to všetko popierate tomu nerozumiem. :roll:

BVa
Příspěvky: 2902
Registrován: 11 srp 2008 11:50
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Damping factor

Příspěvek od BVa »

Ak brumí trafo (mechanicky), je špatné a treba ho vymeniť, nie tlmiť "krabicou". Vplyv rušení lepšie (efektívnejšie) ako hrubá krabica potlačí kompetentný návrh (DPS, "drátovačka", zemnenie). Aby krabica chladila musí byť do nej teplo efektívne odvedené čo najkratšou cestou cez dobrý tepelný vodič , čo podstatne lepšie a lacnejšie urobia chladiče. Krabicu stačí odvetrať, prínos bude lepší ako uzavretá krabice z 10mm hliníka.. Nemám samozrejme nič proti použitiu čo najlepších súčiastok tam, kde to má význam a kde je to efektívne. Ale napr. je zbytočné použiť do zdroja drahé elyty pre náročné priemyselné použitie v nepretržitej prevádzke s garantovanou dobou života 80000 hodín pri 80 stupňoch,navyše 10x predimenzoané kapacitne (nič to neprinenesie, práve naopak..), ak by pri normálnom používaní niekoľkonásobne prežili ostané komponenty aj majiteľa.. Je to celé o komplexnom, vyváženom prístupe, nie o vonkajších efektoch.

boxer

Re: Damping factor

Příspěvek od boxer »

BVa

Měl bys kabelomana poslechnout. Dle jeho vyjádření bude postavený zesilovač hrát sice stejně, ale bude 3x dražší a teprve pak si ho trouba koupí. Doplní to pak řádnými highend kabeli. Na Slovanetu jich prodává už dlouho pěknou nůši.
Všechny byly předtím nejlepší,ale pak se asi přehřály a musí pryč.

Jen s tou mikrofoničností tranzistorů a hlavně ¨kondenzátorů to chce něco udělat. Ani 100 kg bedna z hliníku nepomůže. To jde do těch kabelů.

Možná dát pod zesík cerabally by to vyřešilo na 99%.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Jimmi

Běž si svoje komplexy s káblama a svý blbiny vyřizovat na to vaše HIGH fórum.. Zdejší LOW fórum tě není hodno.
A já budu rád, když zde BVa nebude zbytečně spotřebovávat svou energii pro nesmyslný, provokativní a blbý dotazy.
Budu raději, když zde bude dávat informace těm, kteří to ocení a ne že se otráví stejně jako s magorem Aretaxem.

A na vkládání těch přiblblých karaoke textů jsem tě dvakrát upozornil.

Po třetí už nebudu.

jimmi
Příspěvky: 1170
Registrován: 14 kvě 2012 09:04
Kontaktovat uživatele:

Re: Damping factor

Příspěvek od jimmi »

Boxer podla akých pravidiel máš mandát nazývať ma "troubou" ?

Ako je možné mne neukazuje moj predchadzajuci príspevok? Prečo mi bezdovodne mažeš príspevky?

boxer

Re: Damping factor

Příspěvek od boxer »

Bezdůvodně?

Upozornění na nevkládání karao textů jsi byl a stejně jsi ho tam dal znovu. Provokuješ.

A trouba jsi. Mimochodem, ty jsi mne nazýval taky různě, tak nebuď cimprdlich.

Víš co, odpočni si od našich Názorů do Silvestra. Vyblbnout se můžeš jinde dosyta.

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host