Digitální zesilovače

Integrované i dělené zesilovače, předzesilovače, koncové zesilovače, monobloky, ...
Odpovědět
Uživatelský avatar
pompo
Příspěvky: 781
Registrován: 06 dub 2010 19:39
Kontaktovat uživatele:

Re: Digitální zesilovače

Příspěvek od pompo »

PMA píše:
pompo píše: No já bych se s tím klidně i smířil až na to že z CD už posloucháme jedničky a nuly bez skrupulí řadu let.Takže samotný záznam (hudba) múže být v pohodě zdigitalizovan a to docela nešťastným způsobem,ale jeho zesilování taktéž digitálně je najednou z hladiska nejvyšších kvalit vyloučeno.
Říká se tomu míchat dohromady hrušky a jablka.
Máte pravdu, jsem si vědom že tato analogie mírně pokulhává,přesto jsem nad tím chvíly přemýšlel a kromě rozdílu principiálního vidím hlavní v tom že na rozdíl od D-třídy zesil (in development).je CD formát je uzavřená (pro sebe překládám jako neřešitelná) kapitola.

Uživatelský avatar
pompo
Příspěvky: 781
Registrován: 06 dub 2010 19:39
Kontaktovat uživatele:

Re: Digitální zesilovače

Příspěvek od pompo »

Díky všem za zajímavou debatu zvláště pak BVa za odkaz, členům palipol a pasul za popis a vlastní názor. A na setkání s D-čkem jsem fakt zvědavý.

palipol
Příspěvky: 514
Registrován: 14 říj 2008 09:06
Kontaktovat uživatele:

Re: Digitální zesilovače

Příspěvek od palipol »

Hlava - vitaj po dlhom čase *thumbs up*

Pompo - rado sa stalo. Naštuduj potrebné, porovnaj teóriu s praxou, vypočuj si to. Pre vlastný úsudok niet inej cesty.

BVa
Příspěvky: 2902
Registrován: 11 srp 2008 11:50
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Digitální zesilovače

Příspěvek od BVa »

Pre pochybovačov ešte jeden námet na zamyslenie. Spínací kmitočet súčasných PWM koncov (to sú všetky momentálne vyrábané, ani jeden nepracuje ako paralelný výkonový D/A prevodník) je asi od 200kHz do 600kHz, takže perióda približne 2us. Informácia je prenášaná zmenou času zopnutia/rozopnutia. Nevyhnutný dead time, (aby to nevybuchlo) je minimálne 10 ns, je to čas, keď sú obidva spínače zavreté, výstup je vlastne neriadený. Aký je asi dynamický rozsah (tým je dané rozlíšenie a nevyhnutné skreslenie), ak by bolo všetko ostatné ideálne,čo nie je?
Samotný princíp PWM nie je špatný, ak by boli k dispozícii ideálne súčiastky (nulový odpor, nulové spínancie časy, žiadne parazitné vlastnosti..), ale reálne vyrobiteľné súčiastky sú bohužiaľ iné...Zlepšuje sa to, ale ideálne nebudú nikdy. Momentálne dosiahnuteľné objektívne vlastnosti (okrem výkonu)sú pri PWM koncoch stále rádovo horšie ako pri lineárnych zosilňovačoch. Je to len o miere ochoty akceptovať tieto nedostatky.

palipol
Příspěvky: 514
Registrován: 14 říj 2008 09:06
Kontaktovat uživatele:

Re: Digitální zesilovače

Příspěvek od palipol »

to BVa:
Nikto, vrátane mňa nepochybuje o Vašom teoretickom, ani praktickom backgrounde. Robíte ABčkový highend pre náročných, predávate ho spolu s Déčkovým lowendom v PA prevedení pre tupé masy pred pódiom. Účel svätí. Nemáte pocit viny, keď sa tu už bavíme o dokonalosti?
Ideálne nie je nikto a nič. Ale ak mi to aj napriek tomu pomôže zvýšiť hodnotu highendového hudobného zážitku v hraniciach normálneho, ľudského zmyslového vnímania, čo je aspoň pre mňa osobne to najpodstatnejšie, tak si takový, alebo makový prístroj zaobstarám. To je celé.

kazzatel
Příspěvky: 389
Registrován: 28 úno 2010 15:09
Kontaktovat uživatele:

Re: Digitální zesilovače

Příspěvek od kazzatel »

OK Palipole, mluvíš-li o hranicích lidského vnímání, tak si udělej jednoduchý test: porovnej si BEZPROSTŘEDNĚ PO SOBĚ digitál a nějaký SLUŠNÝ klasický zesik. Zjistíš, že rozlišení digitálu na skutečných výškách je JASNĚ HORŠÍ, že tam u digitálu " něco " chybí. Není to moc, ale je to JASNĚ SLYŠITELNÉ. Já osobně a mnozí také, to vnímáme i bez porovnání a to je to, co mi na digitálu vadí, samozřejmě v domácím poslechu - v autě nebo na koncertu je mi to putna...Nevnímáš-li to, nebo neslyšíš, pak ti zajisté digitál nevadí. Zásadní chyba je ta, že v 99 % případů se digitál předvádí bez porovnání - a dobře se ví proč...

Uživatelský avatar
pompo
Příspěvky: 781
Registrován: 06 dub 2010 19:39
Kontaktovat uživatele:

Re: Digitální zesilovače

Příspěvek od pompo »

Myslím že po přelouskání odkazů a slov odborníků jsem i jako tech.laik problém D-tř. zes. alespoň rámcově pochopil. Jsa si také vědom již známých problémů konvenčních (většinou nějakým způsobem kompromisních A,AB aj. nedigit.zesilovačů,) těmi problémy myslím tip. přechodové ale i další odrůdy zkreslení,dopad zpětných vazeb na zvuk,nízká účinnost při snaze se jim vyhnout,následné nebo další probl.s limitací,stabilitou,činitelem tlumení,atd... Nezaujatému jedinci nakonec zbyde prostá otázka - co z toho je horší a CO JDE OPRAVDU SLYŠET

Uživatelský avatar
pompo
Příspěvky: 781
Registrován: 06 dub 2010 19:39
Kontaktovat uživatele:

Re: Digitální zesilovače

Příspěvek od pompo »

kazzatel píše:OK Palipole, mluvíš-li o hranicích lidského vnímání, tak si udělej jednoduchý test: porovnej si BEZPROSTŘEDNĚ PO SOBĚ digitál a nějaký SLUŠNÝ klasický zesik. Zjistíš, že rozlišení digitálu na skutečných výškách je JASNĚ HORŠÍ, že tam u digitálu " něco " chybí. Není to moc, ale je to JASNĚ SLYŠITELNÉ. Já osobně a mnozí také, to vnímáme i bez porovnání a to je to, co mi na digitálu vadí, samozřejmě v domácím poslechu - v autě nebo na koncertu je mi to putna...Nevnímáš-li to, nebo neslyšíš, pak ti zajisté digitál nevadí. Zásadní chyba je ta, že v 99 % případů se digitál předvádí bez porovnání - a dobře se ví proč...
Možná pravda,ale když se porovnává slušný klasik měl by se také porovnávat se slušným D-čkem.Otázka je který jste slyšel ? ( Tento způsob zapojení totiž láká mnohé výrobce k velmi levným řešením)

Uživatelský avatar
PMA
Příspěvky: 1915
Registrován: 23 úno 2009 10:47
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Digitální zesilovače

Příspěvek od PMA »

pompo píše: Nezaujatému jedinci nakonec zbyde prostá otázka - co z toho je horší a CO JDE OPRAVDU SLYŠET
Nezaujatý jedinec se může podívat, co je vidět:

http://www.stereophile.com/budgetcompon ... ndex4.html

Slyšet je to jako nedostatek detailů a špatně podaný prostor.
Pavel Macura Audio

petrL
Příspěvky: 1363
Registrován: 22 črc 2008 08:47
Kontaktovat uživatele:

Re: Digitální zesilovače

Příspěvek od petrL »

Je zřejmé, že zastánci tř. D jsou typicky až fanatičtí. Tím myslím třeba L.Cadeddu z TNT audia, který se nadchnul už pro T-amp a od té doby vychvaluje cokoliv tř. D nebo T nebo co už. Přitom podle svých slov poslouchá extrémně nahlas. Je jasné, že za takových podmínek nejde o drobné nuance a barvy, ale o velký, celkový obraz. A méně výšek nakonec nevadí, aspoň se to dá poslouchat nahlas i v místnosti. Co na to zdejší zastánci D? Jak nahlas poslouchají?

P.S. T-amp mám. Zvuk má efektní, ale nepřirozený (hlavním nedostatkem jsou zkrácené dozvuky). Je poměrně snadné se pro něj nadchnout, pokud náhodou zvládá reprobedny - v tomhle je tř. D snad háklivější než lampy, i když ne na basech, ale naopak na výškách. Dlouhodobě vadí, což mi bylo jasné vždycky po návratu k lampáči - úleva.

Uživatelský avatar
pompo
Příspěvky: 781
Registrován: 06 dub 2010 19:39
Kontaktovat uživatele:

Re: Digitální zesilovače

Příspěvek od pompo »

petrL píše:Je zřejmé, že zastánci tř. D jsou typicky až fanatičtí. Tím myslím třeba L.Cadeddu z TNT audia, který se nadchnul už pro T-amp a od té doby vychvaluje cokoliv tř. D nebo T nebo co už. Přitom podle svých slov poslouchá extrémně nahlas. Je jasné, že za takových podmínek nejde o drobné nuance a barvy, ale o velký, celkový obraz. A méně výšek nakonec nevadí, aspoň se to dá poslouchat nahlas i v místnosti. Co na to zdejší zastánci D? Jak nahlas poslouchají?

P.S. T-amp mám. Zvuk má efektní, ale nepřirozený (hlavním nedostatkem jsou zkrácené dozvuky). Je poměrně snadné se pro něj nadchnout, pokud náhodou zvládá reprobedny - v tomhle je tř. D snad háklivější než lampy, i když ne na basech, ale naopak na výškách. Dlouhodobě vadí, což mi bylo jasné vždycky po návratu k lampáči - úleva.
Tento dotaz jak by se mohlo zdát směřuje i na mě,i když mylně. Nejsem skutečně zastáncem diskutovaných D-ček. Za prvé jsem fakt doteď žádný neslyšel,jen mě to prostě zajímá.Za druhé mám právě objednaný konvenční zesilovač a za třetí moc nahlas pouštět hudbu ani nemohu bydlím (zatím v panelovém bytě). Měla-li to být narážka na hluchotu,pak u mě bude způsobena věkem ne hlasitým poslechem (a to ani sluchátek).Zbývá už jen podsunout zálibu v poslechu těžkých kovů. Hodnotím naopak snahu alespoň popsat zvuk nedostatky a odvahu hned v další větě přiznat přítulnost k lampám.

BVa
Příspěvky: 2902
Registrován: 11 srp 2008 11:50
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Digitální zesilovače

Příspěvek od BVa »

Účel svätí. Nemáte pocit viny, keď sa tu už bavíme o dokonalosti?
palipol
Trochu scestné..Podľa toho by mali mať pocit viny napr. v Renaulte alebo Mercedese..Angažujú sa v F1 a ponúkajú aj úžitkové autá. Lenže netvrdia, že nákladiak je lepší ako F1, to je podstatné, a to robia niektorí výrobcovia D-koncov..Samozrejme aj s nákladiakmi sa dá pretekať na okruhu,účastníkov to baví, ale F1 to nie je.
Ano, účel svätí, ale svätí výber prostriedku pre dosiahnutie požadovanéhu cieľa. Na presných, kvalitných 100-200W (nutných pre "normálne boxy v normálom priestore") nie je D trieda dobré riešenie, na 2kW nie je zase AB reálne riešenie. Toto je nepochopiteľné?
Existuje , ako obvykle, kombinácia obidvoch princípov, ktorá spája ich výhody, tzv.tracking supply.,Je to AB koniec napájaný pre zvýšenie účinnosti premenlivým napätím podľa signálu so spínaného "predkonca", tak aby sa znížili tepelné straty lineárneho, presného konca.Lenže nato je nutné veľmi dobre zvládnuť obidve technológie,je to drahé na realizáciu, a preto to v "highende" doteraz nenájdete, len v profi praxi.
Naposledy upravil(a) BVa dne 12 zář 2010 11:13, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Aleska
Příspěvky: 2673
Registrován: 02 kvě 2008 07:07
Kontaktovat uživatele:

Re: Digitální zesilovače

Příspěvek od Aleska »

pompo píše:..... a odvahu hned v další větě přiznat přítulnost k lampám.
Proč ?

Já osobně jsem milovník zvuku elektronek KT88 a přitom jsem si v současnosti pořídil nový tranzistorový zesilovač DPA223, což je dítě Kazzatelovo a ten jak známo, zrovna milovník elektronek není...

To není odvaha, to je prostě vývoj a ten může jít jak od elektronek k polovodičům, tak i obráceně. Záleží jen na preferencích každého z nás, a ty mohou (a jsou) být různé a někdy i hrůzné. :lol:

kazzatel
Příspěvky: 389
Registrován: 28 úno 2010 15:09
Kontaktovat uživatele:

Re: Digitální zesilovače

Příspěvek od kazzatel »

Láďo, nevím cos měl v ruce, ale já jednou měl Carverův konec ( Sunfire ) a to byl snad nejhorší zesik, kterej jsem kdy viděl...Ono leccos na papíře vypadá dobře, ale realita je pak zcela jiná...

BVa
Příspěvky: 2902
Registrován: 11 srp 2008 11:50
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Digitální zesilovače

Příspěvek od BVa »

LabGruppen.

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Bing [Bot] a 1 host