Prostor, prostor a zase prostor...

Řešení akustiky poslechové místnosti, akustické panely, basové pasti.
Odpovědět
pompo
Kontaktovat uživatele:

Re: Prostor, prostor a zase prostor...

Příspěvek od pompo »

dadaft píše:napadá mě několik otázek.
zvukoví technici skončili svou práci, nahrávka je hotová. vynechme, jestli používali třeba dva mikrofony pro zachycení akustických nástrojů nebo je to zcela syntetický zvuk, který hudební nástroj v obvyklém významu toho slova neviděl. ponechme stranou, jakým způsobem vznikl "prostor" nahrávky, kolik je tam delaye nebo hallu. máme prostě běžnou stereofonní nahrávku s nějakým způsobem obsaženým prostorem, s lokalizovanými nástroji atd. jsou zhotoveny matrice, vyrobeny vlastní nosiče, náklaďáky je rozvezou, prodavači vystaví, my si je koupíme a přineseme domů. večer pečlivě prohřejeme aparát, párkrát rituálně udeříme hlavou do totemu, podlahu posypeme čajovými lístky případně si zapálíme cígo, a jdeme na věc. připusťme, že jsme zkušení hifisti, kteří vědí, že akustika poslechového prostoru je základ kvalitního poslechu, a máme toto dobře ošetřeno. podlahu pokrývá hustý koberec s vysokým vlasem, ze stropu hrozí spadnout jakási prapodivná konstrukce, stěny jsou pokryty střídavě regály plnými knih, z nichž u dobré poloviny netušíme, o čem pojednávají, případně jsme je četli už dávno, a objekty speciálních tvarů i pořizovací ceny, v koutech trůní umně maskovaná minerální vlna...; nebo to máme vyřešeno jinak. prostě jsou ošetřeny první odrazy, frekvenční boule a propady atd. atpod. nicméně místnost má na každý pád jistý dozvuk. jsme na něj zvyklí. když si uvědomíme, že se ve studiích mixuje na monitorech, tedy bez dozvuků, nekocháme se vlastně totálním zkreslením? nebo jinak: není opravdu high fidelity poslech jedině poslech v blízkém poli? nebo se dá poslechový prostor "vyladit" tak, aby nezkresloval? jak?

Docela trefné.Dá se vyladit ale jen mírně víc než přibližně, takže od boku a na ucho.

STUDIO_ESO
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od STUDIO_ESO »

merhaut píše:a z těch nekonečných prostor přiletí ufo ...
Dobrý den vážený pane kolego,
jsa dosud plně nezasažen stařeckou demencí, chápu (a plně akceptuji), že se nikdy nemohu byť jen přiblížit údernosti Vašich příspěvků, zvláště pak ne těch o pouze 2-3 slovech. Přesto se o něco podobného pokusím, Vámi inspirován:
-kladivo na Dadafty (nemám nic osobního proti D., a každý nechť si dosadí své oblíbené jméno, dle osobních preferencí...)
-nový Syrový
-Hudební zvuk

Je to dost hutné čtení, kniha vyšla v minulém roce. Ale třeba o tom už víte. Nevěděl jsem kam tento příspěvek napsat, Vaše vlákno jsem nenalezl...

S pozdravy,
Šimko Josef-STUDIO ESO

Křeček
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Křeček »

... prosím smazat duplicitu, díky...
Naposledy upravil(a) Křeček dne 07 kvě 2010 11:41, celkem upraveno 2 x.

Křeček
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Křeček »

STUDIO ESO
Výborný tip, také vřele doporučuji *thumbs up* !
A je to i vcelku stravitelně napsané.

Asket
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Asket »

v predchozich prispevcich v teto sekci si hodne vazim Dadafta a jeho laborovani se 4 bednama... *klanimse*

Kdyz zajdu ke kolegovi, ktery tuni pokoj - ma jej sice maly, ale je volny na hifarnu.... tak pokazde co prilezu cumim na to co mu leze z Mission beden a KEFu jako tele.... ale fakt...... a pritom boncka pres Denona 3805 nebo lampac....

mistnost dela hodne, rozmisteni repro take.... vzdyt ja tu pak po odchodu od nej furt tocim s reprama a zjistuji, ze lepe ci hur hraji nez predtim, ale nemaji takou sirku jako Mission repra a kdyz udelam jedno snizuje se zase hloubka a tak dokola.......
A kdyz bych chtel tunit pokoj tak musim nejak s rozumem, pac aby byl i pro navstevy.... jako na 5.1 respektive jsem schopen udelat i 7.1 u me... ale tech 5.1 je fakt srot repro takze radeji stereo.

Ale udelal jsem si test pres cd ja ani kolega neshledal nejake boule u me.... (u nej byli pred vytlumenim) presto bych to rad vice u sebe utlumil....
jinak rozestavel pokoj atd....
jenze v panelaku 2+1 toho se moc laborovat neda... teda bud to ci ono... a prostoru tu neni mnoho...
tudiz prijde-li navsteva tak bude cumet chvili na penove hroty na stenach nebo koberce pribite ke stropu a pres okna apod....
a nebudou nic chapat... pac mi znami nechapou ci nechteji nic chapat.... ale kvalitu chteji, presto nic neobetuji.

udelat skvelou akustiku v mistnosti, ktera je vzhledove prijemna s rozestavenymi reprama tak, ze vznikne prostor o kvalitni barve zvuku je tezky a nakladny.. ale zase ne nerealny....

zkusim udelat ten prostor s temi 4 reprama jak psal Dadaft... sice 2 budou sroty, mozna neco z toho vyleze a kdyz to bude neco ukazovat...tak budu okukovat hifibazar... skoda jen, ze to leze tolik do prasuli.... jenze neumim udelat kvalitni reprak z civky a magnetu a kaloty.... nemam stolarnu takze vsechno musim jako vetsina kupovat...

ale zdejsi rady jsou k nezaplaceni. *klanimse*

Aleska
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Aleska »

Obrať se na Dadafta. Netvrdím, že zrovna toto, ale bude to hodně blizoučko...

Fidas
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od Fidas »

Já to zkusil přesně podle schématu, lokalizace se nezhoršila, prostor se nezvětšil ... *thumbs down*
Pravdou je, že nemám dva páry stejných repro .. ale ten pán na obrázku z pokojíku tam měl také různé dva páry.

dadaft
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od dadaft »

nechtěl jsem se do toho míchat, ale budiž. proč si zase jednou od hifistů nevyslechnout něco nehezkého, že? na okraj poznamenávám, že jsem tomu věnoval tisíce hodin. nekecám. se čtyřma bednama se to obecně nedá zvládnout. vychytat pro nějaký konkrétní prostor to jo, ale aby to fungovalo někde okamžitě a bez okolků, to na 4 škopcích nejde.
jediná šance je 2x 2 v 1, jak jsem to popsal ke konci ve svém vlákně. takové bedny budou fungovat kdekoliv a jejich ustavení v místnosti je sranda pro děti. drobnými korekcemi v ustavení se dá v podstatě korigovat jakákoliv nesymetrie místnosti popř. rozdílná odrazivost stěn apod.
dnes jsem si uvědomil, že to funguje jako ony 3D televize (to jsou de facto taky dvě tv v jedné) - že jim většina nevěří je úplně jedno, jsou ještě v plenkách, časem se prosadí. jde o to, co je k posluchači (divákovi) blízko. to je jádro pudla. ne o to, co je daleko. tam se 3D chová úplně stejně jako 2D. ale u toho, co je blízko, je ten efekt neskutečný...
u dobře udělaných nahrávek je to naoprosto vtahující. když van morrison zpívá reminds me of you, přímo "vidím" jak zvukový mistr rozmístil jednotlivé aktéry scény, že druhý zpěvák stojí půl kroku před ním atd.
předozadní prostor (hlavně ten nejbližší) se prostě neuvěřitelně zpřehlední.
a naopak třeba věci, které mají tendenci k roztržení mezi bedny, typicky třeba koncertní křídlo, se jakoby zasunou kus dozadu a zní jako jeden velký nástroj v určitém prostoru.
stejně tak symfonický orchestr - třeba u Berlioze mně stojí klavír asi 2m za zadní a 3m vedle boční zdi. je naprosto zřetelný. bez jakýchkoliv akustických úprav. v paneláku.

a není to žádný pseudoprostor ani podobné kecy. kdo neví, nepozná nic. jen že to hraje kurňa nějak líp...

tenhle obrázek trošičku vystihuje, co myslím:
Obrázek

*sunglases*

p.s. *hura*

Asket
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Asket »

Dadaft

skoro dany obrazek vystihuje... ackoliv to leze jak nahoru tak bokem tak dolu....
ale ver ze obraz je jeste vice pred obrazovkou...

Jenze vazeni nikdo vam asi nerekl ze takova cumina pres brejle cca hodka je zahul na hlavu a oci... pac zalezi na frekfenci zobrazeni snimku... mam to na starem kompu a kupoval jsem k tomu 19" monas aby stihal aspon 2x 75Hz pri urcitym rozliseni.... a ackoliv jsem dal 2x 50hz pri vetsim rozliseni tak obraz stejne byl radkovany....

PS a vam se libi obraz radkovany ??? me se nelibi uz televize z jednoho duvodu... ma moc velke body, natoz aby mi tam delal radky.... je sice krasne full hd ale pri velkem obrazu stejne vidite body.... to spise uz UHDTV na velky obraz... kdyby ty body davali stejne velke jako na monasu k pc.... pak by byl jemny obraz.. ale s takovymi body bude u 3D obrazu furt a stale radkovani.... a nac delat obrazovy prostor ktery neni jemny a pekny, ale radkovany ??? do 3D telky bych nesel. Me staci ta stara grafarna (1998) co jsem pouzival na grab. videa do pc... a ty 3D brejle byli u toho jako bonus a dlouho jsem je ani nepouzival. Ale efekty byli zajimave ze je neco pred obrazovkou... tot asi vse za tuto komedii drahy peniz.... osobne si myslim, ze ten kdo to koupi je pablb, pac by si mel radeji investovat nekam jinam...

A k prostoru k bednam
souhlasim opet s Dadaftem, ze dat bedny tak a podlechnout a udelat zaver.... je fakt hloupe....
trochu dele s tim laborovat a pak dat verdikt.
To je jak na zavodnim okruhu udelat kolo a prohlasit, ze to lepe uz nezajedete, ackoliv jste to jeli poprve....
Podle me ten prostor tam bude.... jen zjistit ty odrazy a spocitat to... nebo zkouset kde se to setka

dadaft
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od dadaft »

Asket
tyhle televizky jsou něco jako digitální hodinky z burzy. dokud nebudou obrazovky přes celou stěnu a vychytané, není o čem mluvit...
Asket píše:Podle me ten prostor tam bude.... jen zjistit ty odrazy a spocitat to... nebo zkouset kde se to setka
neseká se nic. šířka, která je samotnou hloubkou, a hloubka, která je samotnou šířkou. ustavit bedny je tak prosté jako udělat bobek. zmizí bedny i místnost a zůstává jen hudba.
tímto na tohle téma definitivně končím.

Fidas
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od Fidas »

... je prosté jak udělat bobek ...heh, ale někdy je nutno dobře zatlačit! *2thumbsup*

Asket
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Asket »

zeptam se vas na neco... hlavne me neukamenujte prosim...

tema o prostoru tu je stale.... a to mam take na mysli...... jenze (bez vysmechu pls..)
uz jste zkouseli prehrat mp3 v kvalite joinstereo ??? Mno ja se dohaduji nekde jinde na netu, ze to je total na prd kvalita....
No ja osobne jsem fakt malo narazil nekde sehnat kvalitni mp3 ciste ve stereu.... prevazne vidim mp3 v joinstereu....
OT: "Jinak pro info ja si sosnu hudbu poslechnu a pokud se mi to zda dobre tak kupuji origos..."

Mno vsichni vime jak zni zmasakrovana mp3... ale kdyz jsem poslouchal v joinstereu -obcas - casto :),
tak se mi zdal dany prostor uzsi a dost plochy (kratky)... proste jako by bez hloubky... spise hloubka byla tak do metru max dva....
jak se u vas projevuje joinstereo o proti cisteho sterea v mp3kach na prostoru prednesu ???

OT: (offtopic)
Dohaduji se jinde na netu, ze na wiki a jini maji sice uzasnou myslenku -teorii o joinu, ze zmasakruje data trochu tak, ze LaP kanaly odecte a co je stejne da zmixovat a co neni bude jako zachovane stereo... tim ma usetrit objem....
Mno ja za dobu 14let na netu jsem nenarazil na tu jejich ideu joina..., protoze se mi vzdy zdal totalne zmasakrovany s dementnimi preslechy do LaP kanalu, ackoliv tam nemaji co delat..... takze jejich puvodni dobra myslenka v praxi nefunguje... tot muj nazor v OT

Jen bych rad vedel vas nazor po poslechu (kdo to prezije) jak se u vas jevi hudba v prostoru, zda jako u me takova plocha bez hloubky a uzka...malo do stran, ci mate stejnou prostorovost jako u mp3 v kvalite cisteho sterea...
(test udelejte dle svyho... treba z notebooku,z pc ci z dvd...)

PS dodatek.... tak ted znamy udelal 2 ripy do sterea a do jointsterea... a dosahnul zajimavych vysledku... pry preslechy nema u joinu a pry jsou vnitrne rozdilne, ale kapacitne stejne.....
zkusim to od nej sosnout a uvidime jak se to projevi na prostoru....

Miero
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od Miero »

Asket píše:uz jste zkouseli prehrat mp3 v kvalite joinstereo ??? Mno ja se dohaduji nekde jinde na netu, ze to je total na prd kvalita....
No ja osobne jsem fakt malo narazil nekde sehnat kvalitni mp3 ciste ve stereu.... prevazne vidim mp3 v joinstereu....
vyhodou joint sterea je ze nahravka s nevyraznym priestorovym zvukom sa zakoduje kvalitnejsie:
- kvalita mp3ky zakodovanej v stereo s bitrate 128kbps by mala byt zhodna s dvoma 64kbps na kazdy kanal
- kvalita mp3ky zakodovanej v joint-stereo s bitrate 128kbps bude pri nahravke s nevyraznym stereo zvukom podobna zakodovanej v stereo 256kbps

navyse v joint stereo sa v stereo obraze potlacaju niektore frekvencie, na ktore je ludske ucho menej citlive, takze usetrene bity sa mozu pouzit na frekvecie ktore je pocut lepsie

nu, ale kazdy mame trochu ine ucho ... a je mozne ze to tvoje vytrca z grafu ucha priemerneho cloveka a tak v joint-stereu nepocujes tie potlacene frekvencie, ktore si inak uzivas

PS: ale ak ma mp3ka vyrazne horsi priestor ako original, tak podozrievaj zastaraly mp3 enkoder ... moderne enkodery (lame) su kvalitou vyrazne inde ako tie okolo roku 1998

Renown
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od Renown »

jednoznačně potvrzuji. Po jointu to hraje jednoznačně lépe *palec*

Odpovědět