Prostor, prostor a zase prostor...

Řešení akustiky poslechové místnosti, akustické panely, basové pasti.
Odpovědět
Miero
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Prostor, prostor a zase prostor...

Příspěvek od Miero »

Tie moje navrhy by mali zvysit symetriu a odstranit prekazky medzi repro.
Stale to nebude "ono", lebo volny priestor na pravej strane stenu nenahradi, ale predsa aspon trochu.

Skus si ten zvuk predstavovat ako vlny vzduchu. K posluchacovi v idealnom pripade by mala dorazit rovnako odrazena vlna. Ten presun skrinky napravo by pomohol trochu odrazom od pravo-zadnej steny praveho reproduktoru. Sice sa ista cast energie este strati v kuchyni, ale bude jej o dost menej.

Schcip
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Schcip »

Tak jsem dne zkoušel hýbat s repro. Nejlepšího prostoru jsem docílil uprostřed pokoje, kde jsem měl reproduktory asi 1,5m od sebe a já od nich seděl asi 1,7m. Na zmiňovaném CD Rogera Waterse na mě v první písni mluvil chlapík zleva, ale ta šelma zprava nebyl pořád nic moc.
Ani tato ukázka http://www.qsound.com/demos/london-tour.htm nebyla úplně OK.
Zjistil jsem ale, že je lepší mít repro natočené rovnoběžně s místností než natočené k sobě. Ještě testnu levý reproduktor nechat rovnoběžně a pravý natáčet a asi to nechám být.
Díky za pomoc.

efičák
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od efičák »

V rámci domácí atmosféry klidu a dlouhotrvající shody ve sdílení společného prostoru obývacího pokoje bych navrhnul bedny na stěnu klasicky vedle televize, nebo monitory na blízký poslech, aby neovládaly celý prostor pokoje.

Cítím z Tvého příspěvku velký tlak na prostor ze strany Paní.
Pohodlné kvalitní sluchátka nejen odstraní kulisovou hudbu nebo zesílené reklamy, navíc se dělají i bezdrátové.
Nešetři a pořiď sobě Westone4, nebo dobrý bezdrát.
Líbezným úsměvem ozdobíš společné prostory a staneš se nezávislý .

zero
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od zero »

Schcip píše: celý obdélník má 4,5x8,5 m ale ten obývák má 4,5x 3,8m
Kdyby vás něco napadlo budu rád.
... sorry, nechci nijak prudit, ale přijde mi, že máš "chybu" hned na začátku: máš větší kuchyň než obejvák :roll:

Schcip
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Schcip »

to Zero: Ano, obývák je o malinko menší než kuchyň. Téměř uprostřed je komín (ten sloup), manželce kuchyň připadá malá, tak nevím :lol: .
to eficak: Mám AKG 701,ale je tam "krátký" kabel. S tím ozdobením společných prostor není nic. Vypadám jak pilot z druhé světové :) .
Nechtěl bych to tu zacpávat nesmysly, až na něco přijdu, napíši.

Prospero
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od Prospero »

Varianta A, tak jak ji navrhoval Miero, by byla urcite to nejlepsi reseni. *thumbs up*
Ta velka skrin, umistena vpravo, by nenahradila zed, vlevo ziskany prostor by ale umoznil posunout leve repro z rohu a prave repro, po posunuti skrinky s aparatem doleva, vice na poslechovou osu. Jejich rozestup by se tim trochu zmensil, coz by bylo vyhodnejsi, 3,2m je pomerne hodne. Obe bedny potom mozna jeste posunout kousek dal od zadni zdi, tady bych, jako minimum, doporucil nejakych 20-25cm.
Co ale uz i ted rozhodne nesedi je vzdalenost poslechoveho mista. Pri rozestupu beden 3,2m jsou 4,2m prilis. Nejidealnejsi je trojuhelnik rovnostrany, ne rovnorameny. Takze i bez dalsich uprav urcite posunout poslechove misto vice dopredu. On i vetsi odstup usi od zadni zdi udela nekdy “divy”. ;)
Za naprosto dostacujici rozestup beden povazuji max. 2,8 az 3m a stejne potom tedy i vzdalenost “posedu”.
S natocenim muzes samozrejme take experimentovat. Paralelni umisteni rozsiri “prostor”, jejich natocenim k sobe se “zaostruje” na prostredek. Pokud by vyhralo “natoceni” potom ale rozhodne obe pod stejnym uhlem, jinak si zvuk zase rozhodis.
Waters - “Amused to Death” se na tyhle pokusy ale moc nehodi, protoze je, stejne jako napr. Sting - “Soul Cages” nahrany v “Q-Soundu” tzn. uz ve studiu upraveny na “pseudo quadro”.(A normalne hraje prostorove i na prenosnem radiu!?) U mne ten pes na zacatku steka az z praveho kouta mistnosti a “trojka” projizdi prostredkem obyvaku. :lol:
Na vyladeni radeji pouzij nejakou dobrou STEREO nahravku s “decentnim” obsazenim, ode mne jako doporuceni napr. Kari Bremnes – “Over en By” nebo Luka Bloom – “Inocence”. Tam je prostoru az, az a kdyz ti zvuk na techto (nebo podobnych) nahravkach “docvakne”, budes uz mit prostor u vsech ostatnich take. (Samozrejme za predpokladu, ze v nahravce nejaky je. 8-) )
A jeste jedna rada: Posunovani i nataceni nejlepe provadet v “centimetrovych” krocich. Sice to zabere trochu casu, vysledek a spokojenost se ale urcite dostavi a tvou namahu a shovivavost “Pani domu” odmeni kvalitnim podanim jakekoli hudby! :D
P.S.: Ke tvemu budoucimu poslechoveho prostoru jen jedina poznamka: Rozhodne nikdy nestavet reproduktory "pres roh"! *taktone*

dadaft
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od dadaft »

lubin píše: Jsou nahrávky, které se "honí" dokola, oblétnou hlavu a vynoří se obkroužením velkého oblouku zase hluboko vepředu...
např. začátek The Castle Hall z desky Into the Electric Castle od Ayreon
nebo I Will Take You Home od Russela Meanse (soundtrack Natural Born Killers).

dadaft
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od dadaft »

Prospero píše:Waters - “Amused to Death” se na tyhle pokusy ale moc nehodi...
to je asi pravda. Amused to Death je pokud jde o tyhle superprostorové serepetičky nejlepší deska co znám (nicméně téměř ji neposlouchám :lol: ), ale jak říkáš - ono to je docela efektní i když sestava nehraje úplně správně.
lepší jsou méně nejednoznačné nahrávky, kdy je ten prostorový efekt jasně daný.
v těch dvou nahrávkách, co jsem uvedl výše, jde hlas zpěváka po kružnici dokola hlavy posluchače - a musí to být zcela plynulý pohyb, ne že se to někde zasekne a pak přeskočí o kus dál apod.
taky je dobrá třeba "Wearing Masks" z desky Miles Gurtu
http://www.amazon.com/Miles-Gurtu/dp/B0 ... ilok+gurtu
tam je takový zvukový puls (ten druhý), který vzniká vpravo vzadu za posluchačem a pomalu přechází křížem doleva dopředu (spojnici beden protne uprostřed) - tady je super mít k dispozici přepínač stereo - reverse ------- pokud při reverse (L=R a R=L) slyšíš naprosto totéž jako při stereu, jen to jde zkrátka naopak, tj. zleva zezadu doprava dopředu, začíná to být se symetrií dobré. :D
další klasický příklad je skladba "Two Suns in the Sunset" z alba The Final Cut od Pink Floyd - tam zase na začátku projíždí auta zezadu vpravo rovnoběžně s osou poslechu dopředu (vpravo) - opět je stereo-reverse praktické.................................................................
................................................ no a pak zní AtD tak, jak má.
vlastně všechno pak začíná znít tak, jak má.
i nahrávky bez "3D" efektů.

boxer

Příspěvek od boxer »

Schcip

Kouknul jsem na to tvoje snažení. S ohledem na to co a jak to řešíš a jak to máš a hlavně díky tvé Paní je jediné řešení.

SLUCHÁTKA.

Jinak se buď rozvedeš a stejně výsledek bude poloviční a nebo tě ten poslech přestane bavit a stejně skončíš u sluchátek.

Jediný návod mám ten, co psali někteří. Udělat to co nejsymetričtější a hlavně přepažit to místo do kuchyně a tím to oddělit.

Jinak je to rušení se navzájem a hlavně, oba budete trvale nasraní.

Miero
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od Miero »

páni, a ste si istí, že tu neriešite svoje manželky a partnerky? :-)
z takej veľkej kuchyne môže kľudne rozvoniavať každý deň, tak že na hifi je málo času... ;-)

boxer

Příspěvek od boxer »

Rozvoniavat je fain.

Ale mastné výpary z vaření, které se tak dobře "nalepují" do zařízení jsou horší, jak cigaretový kouř.

Časem to smrdí stejně a hlavně se toho nezbavíš.

Ale to je každýho věc. Ale co se týče poslechu, za tím si stojím.

Huop
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Huop »

Zdravím,
dokázal by někdo poradit s rozmístěním stereo sestavy v Lkové místnosti (spíše nudli), viz. obrázek ? Minikuchyňka (žádné vaření, jen káva) a pracovní koutek přemístit nemůžu kvůli instalacím. Drobné 4 černé čárky na stěnách jsou el. zásuvky. Samozřejmě je k dispozici další nábytek (sedačka, křeslo, stolky, skříňky...), ale díky možnosti jakéhokoliv rozmístění jsem ho nezakresloval.
Díky za jakýkoliv tip ;)
Obrázek

PítrsPraha
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od PítrsPraha »

No, to má k ideálu daleko.
Záleží jak moc chceš poslechu prostor přizpůsobit, kolik lidí se tam běžně pohybuje a jak frekventovaně užívanej ten prostor bude.

Jako ne příliš invazivní, ale v daných podmínkách jakž takž fungující řešení mě napadlo umístit bedny k horní vodorovný stěně. Pravou bednu do rohu, levou bednu cca 2 m od ní vlevo. Bedny odsunout od stěn min 0.5 m, čím víc, tím líp (hlavně tu pravou od boční stěny). Poslechový křeslo 2-2.5 m od spojnice beden, tzn. cca na hranici průchodu do "kuchyně", cca do jeho středu.
Na okno vpravo dát hutný závěs zakrývající celá okno a stěnu až ke dveřím. Rameno do "pracovny" přepažit garnýží a pověsit tam stejný závěs, ve stejné vzdálenosti od levý bedny jako je závěs od pravý bedny. Při poslechu zatáhneš, po poslechu roztáhneš.

A postesk:
Zajímalo by mě, jaký blbec je schopen takovejhle interiér navrnout. Funčně, prostorově i vizuálně je to otřesný. Proč dneska obecně panuje tak strašný odpor ke klasickým čtvercovým nebo téměř čtvercovým místnostem...?

Odpovědět