Prostor, prostor a zase prostor...

Řešení akustiky poslechové místnosti, akustické panely, basové pasti.
Odpovědět
Aleska
Kontaktovat uživatele:

Re: Prostor, prostor a zase prostor...

Příspěvek od Aleska »

Naprostý souhlas ! Já po dvou dokonce slyším i zvukový rozdíl mezi napájením z ebonitové tyče + liščího ohonu a šlapacím dynamem !

Asket
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Asket »

No jaksi se snazim vyhybat mp3.... a co je pod 192kbp radeji neposloucham.... pac to je zmechanizovany des...
Pisete, ze Joiny u vas nekterych maji lepsi kvalitu... no u me je to naopak. Me opravdu pripadaji takove uzavrene zkracene dane podium imaginarniho prostoroveho poslechu...

Posledni dobou se koukam po DTS hudbe a jejich prostoru v hudbe.... asi mam spatne vychytane zadni bedny, pac porad s nimi laboruji....
Treba pri Rammsteinech (Sehnsucht) proste hudba je jednobodova... hlavou nesmite uhnout ani o 2cm v jakykoliv smer, pac se to cely prostor prednesu zkresluje - proste jste prispendleni ve stredu vsech beden......
Kdezto jine dts jsou bud vice vpred ci vzad... a tak stale laboruji s nastavenim, ackoliv jsem na jednom miste....... ale s tanou presnou jednobodovosti jsem se zatim nikde nesetkal jen u Rammsteinu... Ani J.M.Jarre to tak nema ma sice vetsi vzdaleny prostor... jak pise Dadaft, ze se bedny ztraceji..., ale ne tak, ze by vas to pripichlo detailnosti...
ps Cantony 109 jsem ucpal na bassreflexu, nyni mi pripadaji vernejsi basy (otazka nazoru)

jacq
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od jacq »

mozna trosku OT, ale s prostorem to souvisi...
vcera se mi stala takova vec:
nekde v protejsim baraku byl zavreny pes a stekal. vykouknul jsem z okna a hledal zdroj signalu. chvilku se mi zdalo, ze je vlevo, chvilku, ze vpravo. nedokazal jsem ho lokalizovat ani v ostre levopravem smeru. a to jsme v poslednim (desatem) patre siroko daleko nejvyssi barak, nemelo by se to od niceho moc odrazet. toto zjisteni me vydesilo, protoze hledam prostor v nahravkach, lokalizuji zpevaky, nastroje... a nedokazu lokalizovat venku stekajiciho psa.
kde je problem, v prostredi ulice (preci jen velky prostor v porovnani s obyvakem), nebo v usich? nebo si prostor u nahravek castecne domyslim, protoze vim, jak teleso vetsinou byva organizovano a mozek mi pomuze prostor domyslet?

Schcip
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Schcip »

Nechtěl jsem zakládat nové vlákno. Mám několik otázek k předozadnímu prostoru.
Mám sestavu Yamaha BlueRay přehrávač,receiver Yamaha HTR6130, JBL E60 s vyměněnými výškovými reproduktory a úpravnou výhybkou. Zapojeno jak analogem tak digitálem. Celková cena 20.000Kč
Zde na fóru jsme se dočetl, že vhodná nahrávka pro prostor je: Roger Waters - Amused to death (ano je, viz. níže).
Doma jsem CD testoval a náznaky tam jsou, zkoušel jsem hýbat se vším možným a nic.
Nakonec jsme nevydržel a koupil jsem CD, které má napomoci rozmístit reproduktory v místnosti od ISOTek,docílil jsme toho, že můj steroprostor tvoří elipsa s hloubkou půl metru. Poslechovým test 360° z CD.
Včera jsem zakoupil aktivní reproduktory KURZWEIL KS-40A za 2000Kč. Mám je v práci u notebooku na integrované zvukové kartě. Nehraje to vůbec špatně, ale oproti domácí sestavě to nemá tolik detailů. Jenže to má super předozadní prostor. A tak si říkám čím to je?

Mám nahradit reciever stereo zesilovačem?
Mám vyměnit reprosoustavu?
Nejsou ty reproduktory moc velké do místnosti 6x4,5m?

Jaké máte zkušenosti vy?

Miero
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od Miero »

Ako máš umiestnené reprobedne v miestnosti a čo máš okolo nich? Môžeš ukázať foto?

fox
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od fox »

Když jsem kdysi hrál na receiver domácího kina a měl jsem stereo reproduktory v místnosti rozestavěné nesymetricky , hrál "Roger Waters - Amused to death" bez prostoru a dost zkresleně. Až při symetrickém rozmístění beden v místnosti se to zlepšilo. Dnes, když hraji na stereo sestavě v poslechovce, slyším zvuky z této nahrávky ze všech směrů. Nezasvěcené návštěvy nevěří, že nehraje domácí kino z multi kanálu. Budu zvědavý, jak to bude hrát v multi kanálu na novém SACD.

lubin
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od lubin »

Nezasvěcené návštěvy se často ptají, kde jsou další reprobedny...ano! :D Pakliže se podaří symetricky umístit repro a pořešit slušně akustiku, tak pes neštěká ze dvora, ale z pole za barákem.. :lol: (Roger Waters - Amused to death). Jsou nahrávky, které se "honí" dokola, oblétnou hlavu a vynoří se obkroužením velkého oblouku zase hluboko vepředu...

Schcip
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Schcip »

Pokusil jsem se to trochu načrtnout
Obrázek

s těmi rozměry jsme to prve trochu přestřelil. celý obdélník má 4,5x8,5 m ale ten obývák má 4,5x 3,8m
reproduktory jsou označeny jako červené obdélníčky, trochu jsem bojoval s basem u levého reproduktoru, trochu se to v tom rohu tlouklo.
zelené šipky ukazují moje pokusy s umístěním reproduktorů i posluchače.Moc to nepomohlo,ale neměl jsem nikdy (za tři roky co tu bydlím) tolik času abych mohl posouvat repro po centimetrech. Většinou jsem se někde dočetl jak to nastavit a otestoval jsem to. Na stěnách jsou ještě skříňky a na protilehlé takový šikovný obraz. v těch píšerných parapetech jsou husté záclony a dole radiátor.
Moc možností na posuv nemám nejlépe jen posluchače, místnost slouží více jako obývák než poslechovka (manželka a děti)
Jinak ta kancelář je holobyt se stolem v jedné třetině a na něm repro sedím asi 1,5m od repro. Když mluvím, tak se mi od protilehlé zdi odráží hlas.

Kdyby vás něco napadlo budu rád.

fox
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od fox »

Repro umístit na opačnou stranu pokoje, tak aby byla místnost v místě beden co nejvíc symetrická. Bedny posunout víc do prostotu ode zdí. Jinak nebude v nahrávce slyšet prostor a basy budou dunět.

Ramones
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Ramones »

Ach jo :(

Když to, po těch letech pročítání hifi fór, zhodnotíme, zjistíme, že drtivá většina členů má zásadní problém...manželku :P
Laboruje se v diskuzích s kabely, napájením, vedou hádky o kde co, ale základní podmínka k dobrému poslechu, vzdušný, rovnostraný trojúhelník v přívětivě akusticky vybavené místnosti jaksi chybí.
Prostory hezké, ale rozestavení vhodné akorát pro poslech hudby na pozadí nebo při večírku. Zážitek plnohodnotného sterea od toho nečekej.
Pokud máš pracovnu pro sebe, vyšperkuj si ji pro poslech a v obýváku bude stačit obyčejné kombo s repráčky pro hudební kulisu nebo DK k TV, ale taky jen pro povrchní poslech.
Hifi "klasika"...bedny u zdi, případně v rozích, posluchač na sedačce u protilehlé zdi a duní a duní a duní.... *taktone*

Kokin
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Kokin »

Schcip
Tak jak to máš, to nemůže fungovat. Pravá bedna hraje do úplně jiného prostoru než levá. Fox má pravdu. Bedny k protější straně, co nejvíc do prostoru, necpat ke stěnám a do rohů. Na okno těžký závěs a naproti němu na stěnu nějakej absorbční panel, at je to co nejvíc symetrické. Poslechové místo aspon 2m od stěny, nejlépe určit experimentováním. Za něj na stěnu nějakou difuzní plochu (knihovna atd.). Rozteč trojúhelníku 3m a 4,2m je moc.

Schcip
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Schcip »

Jestli jsme to dobře pochopil, tak největší problém je v tom, že je ta místnost otevřená u toho pravého reproduktoru, pak dálka od posluchače a to že jsou reproduktory v rohu.
Taky jsem si to myslel, ale v tuto chvíli s tím asi nic moc neudělám.
Testoval jsem jen vysunutí reproduktorů a posluchače jak jsou naznačené šipky, ale díky délce kabelů jsem se nedostal za ten otvor do druhé místnosti.
Jsem rád, že jste zavrhli teorii, že by to mohlo být recieverem.
Asi to nechám být (nebudu provokovat manželku), možna při Vánočním úklidu zkusím ty repro dát na tu druhou stěnu.
Na jaře začínám stavět domek bude tam obývák v podobném tvaru:
Kam dát reproduktory tam?
Obrázek
Přemýšlel jsem o dvou variantách.
Obrázek není správně v poměru.
Jak byste to udělali tady?
Upozorňuji je to obývací pokoj ne poslechovka *fnuk* repro max 30cm od zdi, max. nárazově vysunout a pak zase zastrčit.

fox
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od fox »

Tak si myslím, že nový domek tě nezachrání. :?

Miero
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od Miero »

Schcip, na začiatok v súčasnom byte by ti aspoň trochu mohlo pomôcť i bez veľkého sťahovania toto:
A) repro - skrinka prehravaca - repro - vysoka skrin (lepšia varianta)
B) vysoka skrin - repro - skrinka prehravaca - repro (menej lepšia varianta)

Tú "B" manželka zvládne určite, ale asi aj "A", ak to bude len "na skúšku" :-)

Schcip
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Schcip »

Varianta B mě také napadla, jenže nad tou přehrávací skříňkou je police a pověšená další malá skříňka, které jsou společně spojené.
Proto stěhování velké skříně je ne zrovna jednoduše realizovatelné.
Proč toto navrhuješ? Chceš dát více repro k sobě, nebo odstranit ten kout vlevo? Ta velká skříň vpravo u varianty A by měla nahrazovat zeď?

Odpovědět