Audio a počítač

CD, SACD, DVD přehrávače, DAC převodníky, hudební servery, PC atd.
Odpovědět
Aleska
Kontaktovat uživatele:

Re: Audio a počítač

Příspěvek od Aleska »

bh69 píše:... ale o tom, jestli clovek akceptuje ten disk v htpc nebo ne. Ja po mych zkusenostech ne. Navic NAS ma vyhodu, ze muze slouzit i pro vic mist/lidi najednou. Plus automaticke uspani atd.
V tvém případě chápu, protože máš negativní zkušenost, ale to se dá jednoduše řešit specializovaným přehrávačem s minimálním SSD diskem + externí HD, uložený v akusticky izolované skříňce kdekoliv.
Myslím si, že případů kdy hudbu z NAS posloucháme na více místech najednou, natož více lidí najednou, je tak málo, že to ani nemá smysl řešit - možné to ale je, pro někoho i optimální, dle mne ale zbytečné, pakliže se nejdná o hudbu "z pozadí", prostě zvukovou kulisu. A automatické vypnutí/zapnutí (uspání) se dá nastavit u každého HD.

*offtopic* Zrovna připravuji k odeslání externí 2,5" HD - je tak tichý, že ani při zapínání jej neslyším. A nevibruje, nepíská, nedrnčí, prostě akusticky NENÍ.

jacq
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od jacq »

Aleska píše:ale to se dá jednoduše řešit specializovaným přehrávačem s minimálním SSD diskem + externí HD, uložený v akusticky izolované skříňce kdekoliv.
no o tom jsem mluvil - prehravac s ssd diskem (pro me HTPC) a externi hdd (pro me NAS).
omlouvam se, ja jsem to pojmul sireji (nedokazal jsem se odprostit od sveho pohledu na vec a svych potreb), proto porad melu o tom NASu.
pak staci, jak pises, externi disk zavrit do skrinky.
bh69: tezko rict, ve vysledku je asi pohodlnejsi koupit hotove reseni, ale NAS (levnejsi) je jen deska, pamet, zdroj a predinstalovany freeNAS.

Odar

Příspěvek od Odar »

U hotovych NAS ma odradza rychlost LAN. 1Gbit siet pusti viac, ale bezne dostupne NAS to vykonovo nezvladaju.

Aleska
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Aleska »

Odar píše:U hotovych NAS ma odradza rychlost LAN. 1Gbit siet pusti viac, ale bezne dostupne NAS to vykonovo nezvladaju.
Mluvíme-li stále pouze o audiu (ne video/HTPC), pak jakou přenosovou rychlost potřebuješ ? Kdybys' to do SW přehrávače nosil po kbelíčkách, tak se ani nezapotíš, tak pomalu stačí dodávat data, cituji Wikipedii:
Přenosové rychlosti LAN začínají na desítkách megabitů za sekundu, od roku 2004 umožňují přenos s rychlostí až několik gigabitů za sekundu.
A u paměťových přehrávačů, jako je například cPlay, je to již úplně putna - než z paměti odehraje vložená data (v mém případě je to cca 1/3 alba), tak si zatím data doplní a ani nepoznáš kdy to udělal.

MartinSt4
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od MartinSt4 »

Odar píše:U hotovych NAS ma odradza rychlost LAN. 1Gbit siet pusti viac, ale bezne dostupne NAS to vykonovo nezvladaju.
To určitě, ale v domácích podmínkách, na přehrávaní hudby a filmy bohatě stačí.
Mám osobní zkušenost z velmi levným NASem http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=86134, je mi jasné, že to hračka oproti značkovým a výkonným NASům jako např. Synology, ale ta cena je poloviční až třetinová.
V pohodě zvládá hudbu, mkv, BD, BD Iso na gigové síti (přehrávač má stejně jenom 100MBit), při kopírování je pomalejší, ale to mně netrápí.

Odar

Příspěvek od Odar »

Mne ta rychlost nestaci (evidentne som iny :lol: ). Preto som upgradoval zo 100Mbit na 1Gbit. Na druhu stranu asi bezne nekopirujete 40 GB dat (a sem tam 250 GB) po sieti, co? *sunglases*

Jednoducho ja od NASu ocakavam, nech to "tlaci" aspon tolko, co tlacim teraz cez siet z notebooku do HTPC (cca 40 MB/s). Cokolvek pomalsie je pre mna tazko akceptovatelne. Ale je to len moj pohlad na vec.

pompo
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od pompo »

Hellboy píše:Používám disky samsung spinpoint a tuším, že ještě WD oboje v ECO variantě. Jsou zavěšené na silikonových blocích, takže se de facto houpou a vůbec se nedotýkají case kov na kov. Klasické chrochtání disku neslyším vůbec, s tím vysokým zvukem nemám problém taky, možná, že je to slyšet u notebooků, ale mám pocit, že by to mohlo mít souvislost s počtem otáček disku (?), tedy čím víc, tím vyšší zvuk? Já osobně mám počítač asi 4 metry od místa poslechu a nic neslyším. Vnitřek bedny jde ještě vylepit protihlukovými izolačními materiály, což ale zase zvýší teplo uvnitř. V každém případě, SSD disk tohle odstraní stoprocentně a to včetně nulového generování tepla, jen si budete muset maličko připlatit :) Jinak dnešní ECO disky mají rychlost někde okolo 5000RPM, což je podstatně míň, než bylo normální před pár lety. Dal bych tomu šanci, můžete to zkusit u nějakého známého, jestli něco uslyšíte. Třeba tohle bych já použil s klidem http://www.alza.cz/seagate-barracuda-gr ... 215802.htm
Kluci tohle vysokofrekvenční rušení (pískání) dělávají některé tipy zdrojů resp.cívky (které nemají zalité vinutí lakem jak by měli mít,občas to dokážou dělat i cívky na mobo.HDD vydávají zase jiné (svoje tip.pazvuky při seekování atd.ale zpravidla nepiští.

bh69
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od bh69 »

pompo píše:Kluci tohle vysokofrekvenční rušení (pískání) dělávají některé tipy zdrojů resp.cívky (které nemají zalité vinutí lakem jak by měli mít,občas to dokážou dělat i cívky na mobo.HDD vydávají zase jiné (svoje tip.pazvuky při seekování atd.ale zpravidla nepiští.
bohuzel pisti .. mam to jasne odzkousene na USB externi 2.5" disku ... resp. nevim jak to presne nazvat, protoze to neni bezne piskani, ktere je jasne lokalizovatelne a rozpoznatelne, primo slysitelne. Tohle je spis na urovni neprijemneho pocitu "akustickeho tlaku", je to takovy pocit nepohody (a postupne az nervozity a nevolnosti), ktery az postupne prejde v piskani v usich (casto az po vypnuti daneho zarizeni !), ktere pak jeste pretrvava nejakou dobu (a to i dost dlouhou dobu - u problemu stejneho druhu, ktery jsem mel se zminenym PC, jsem pak tohle piskani slysel jeste v tichu, napr. v noci. Strasne neprijemna vec. A samozrejme jsem mel podezreni na zdroj, menil jsem ho, pak i na motherboard, ale jejich vymena nic nezlepsila) Ale nevylucuju, ze to je projev elektroniky disku, nikoliv mechanicka pricina - uz proto, ze mechanicke projevy vetsinou nemivaji takove ucinky, nejsou tak neprijemne.

pompo
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od pompo »

bohuzel pisti .. mam to jasne odzkousene na USB externi 2.5" disku ... resp. nevim jak to presne nazvat, protoze to neni bezne piskani, ktere je jasne lokalizovatelne a rozpoznatelne, primo slysitelne. Tohle je spis na urovni neprijemneho pocitu "akustickeho tlaku", je to takovy pocit nepohody (a postupne az nervozity a nevolnosti), ktery az postupne prejde v piskani v usich (casto az po vypnuti daneho zarizeni !), ktere pak jeste pretrvava nejakou dobu (a to i dost dlouhou dobu - u problemu stejneho druhu, ktery jsem mel se zminenym PC, jsem pak tohle piskani slysel jeste v tichu, napr. v noci. Strasne neprijemna vec. A samozrejme jsem mel podezreni na zdroj, menil jsem ho, pak i na motherboard, ale jejich vymena nic nezlepsila) Ale nevylucuju, ze to je projev elektroniky disku, nikoliv mechanicka pricina - uz proto, ze mechanicke projevy vetsinou nemivaji takove ucinky, nejsou tak neprijemne.[/quote]

Já se s tím u pevného disku zatím nesetkal,nebo jsem hlušec.Nicméně pokud takový máš tak ho prostě zahoď (daruj nehifistovi),pokud ti to dělá více disků změň tip nebo značku.A pokud to slyšíš u každého hadru máš prostě asi PC nervózu ale také možnost poslouchat třeba kotoučák.

eLko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od eLko »

Moj osobny pohlad na audio a pocitac. Myslim si,ze casom uz odzvoni CDP a digitalne prehravanie sa uberie smerom streamovania hudby, ktora je ulozena na jednom mieste.
Nepacia sa mi osobne varianty s HTPC alebo tahanie USB kablov z PC do DACu alebo vytunenie osobneho PC pomocou zvukoviek,hodin a zosynchnronizovania s DACom a celkovo,ked ma PC sluzit ako prehravac. Vsade mi nieco vadi,ale to je subjektivne. Pre mna osobne by malo PC sluzit iba ako ulozisko hudobnych dat(ziadne posielanie SPDIF von,ziadne prehravanie v PC,cisto sklad).

Preto si osobne myslim,ze najkomfortnejsie a mozno aj zvukovo najlepsie riesenia su momentalne streamre od Linnu a PS Audia ( ja mam skusenosti s tymito dvoma znackami)
Hudbu je ulozena v spominanom PC. Je jedno aka mechanika bola pouzita na ripovanie,ide len o to,aby data boli naripovane 1:1 pomocou spravnej metody. Programy EAC (PC) alebo XLD (MAC). Pripadne zakupena hudba napriklad z hdtracks.com.
Dalsi krok je dostat tieto data 1:1 do streamerov. V tomto tu je uzasny komfort,ze staci pripojit aj PC aj streamer do rovnakej siete (ja mam PC-wifi, streamer-ethernet kabel) a streamer si po sieti taha data 1:1 do svojej pamate alebo teda bufferu. S laptopom mozete behat po byte,ziadne kable,vsetko ide cez wifi do siete.

No a potom vsetko ostatne zvlada sam streamer. Ked to mam laicky povedat,tak je to v podstate PC a DAC dokopy. PC cast bufferuje data do pamate,digitalne data spracuje a prehra,ma vlastny SW,kde vychadzaju updaty (napriklad PS Audio velmi dba na ohlasy zakaznikov a stale vylepsuje SW). Dalej PC cast posle data do DACu a je to.
Netreba riesit ziadne hodiny,ziadne digi vystupy,ziaden SW. Vsetko ladi sam vyrobca ako najlepsie vie. Vsetko co staci,je mat PC s ulozenou hudbou(moze byt uplne v inej miestnosti) a streamer pripojeny do rovnakej siete.

Druha vec je cena,ktora je momentalne vyssia. Ale ked sa zas pozrieme na to,ze sa kupuje vynikajuci DAC a PC streamovacia cast,kde DAC tvori 80% ceny,tak to vyzera uz inac.

Aleska
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Aleska »

eLko píše:.... S laptopom mozete behat po byte,ziadne kable,vsetko ide cez wifi do siete.....
Nejspíš nejsem dostatečně progresívní, ale jestliže toto je jediný důvod, tak klidně zůstanu u klasického PC v HTPC case, vše uložené v racku, protože při poslechu hudby zásadně neběhám :lol:
Připadá mi to jako drbání pravou rukou za levým uchem, když mohu jednoduše levou. Je ještě nějaký důvod, proč to hnát wifinou ? Myslím z hlediska kvality, ne proto abych byl IN.

eLko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od eLko »

Z hladiska kvality to je uplne jedno. Ide iba o to,aby tam prisli tie data. A pridu tam 1:1 aj cez wifi aj cez ethernet kabel. Myslel som tym skorej,ze je jedno,kde mas ten laptop alebo PC. V inej miestnosti,alebo popri hudbe surfujes na nete a mas ho na kolenach. Ono si to iba taha data z neho,ale neprehravas nic tym PC.

Ale celkovo to je lepsie ako HTPC myslim,lebo HTPC musis hnat dalej cez DAC,nie? Riesit SPDIF,zvukovku,hodiny atd.
U tychto streamerov neriesis nic,kedze to je vsetko prepojene priamo vo vnutri pravdepodobne cez I2S rozhranie,cize nic nekodujes a nedekodujes. Vsetko by ti malo ist priamo oddelene do DACu.

bh69
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od bh69 »

eLko píše:HTPC musis hnat dalej cez DAC,nie? Riesit SPDIF,zvukovku,hodiny atd.
SPDIF neni nutne ani v tomto pripade - resenim je USB, kde problem hodin odpada. Ale jinak souhlas, ze kvalitni stremovaci klient by byl idealni reseni - ale ne za ty penize, co ted stoji. Na druhou stranu - proc wifi ? NAS i klient jsou porad na stejnem miste a pokud je v byte trochu vyresen rozvod LAN, tak proc si zamorovat prostredi dalsim elektromagnetickym smo gem ?
Naposledy upravil(a) bh69 dne 24 črc 2011 19:07, celkem upraveno 1 x.

eLko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od eLko »

Neviem kto to uz spominal,ze USB vstup v DACu tiez neni najlepsie riesenie...

bh69
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od bh69 »

eLko píše:Neviem kto to uz spominal,ze USB vstup v DACu tiez neni najlepsie riesenie...
zalezi jak je to udelany - konecne jako u vseho. I teroreticky dobre reseni se da zkazit realizaci a naopak.

Odpovědět