Zřízení digitálního uložiště hudby (PC, NAS server apod.)

CD, SACD, DVD přehrávače, DAC převodníky, hudební servery, PC atd.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Acon
Příspěvky: 762
Registrován: 17 dub 2008 22:56
Kontaktovat uživatele:

Zřízení digitálního uložiště hudby (PC, NAS server apod.)

Příspěvek od Acon »

abcolútne netuším ako je to s kvalitou zvuku oproti TOP CDP príp. SACD,DVDaudio, no bol u mňa kamoš (frčí na notebooku cez nejaké lecné repro) ale mal so sebou všetko. Na čo som si spomenul z čias našej mladosti, všetko. Takže z hladiska komfortu to nemá chybu.

Uživatelský avatar
Hlava
Příspěvky: 111
Registrován: 04 zář 2008 12:48
Kontaktovat uživatele:

Re: Copak se to děje či neděje ?

Příspěvek od Hlava »

pipis píše:Klasické hučící PC mě děsí, ale tiché uložiště na NAS serveru se šikovným specializovaným přehrávačem (ne PC) mě poslední
dobou silně přitahuje.
Klasické PC může být i naprosto nehučící, stačí jen vhodně zvolit (podotýkám běžné, žádné speciální) komponenty a bez ucha u PC nepoznáš jestli je zapnuté nebo není.
pipis píše:- jaký použít HDD, popřípadě hod do placu konkrétní typ na HDD kolem 1TB a celkovou koncepci NAS serveru (cena, typ, hlučnost atp.)
Třeba řadu GreenPower od WD, tyto disky mají "jen" 5400 ot/min a navíc jdou už tak tiché ještě dále ztišit utilitou AAM.
Jestli NAS, tak je mi moc sympatický třeba Promise SmartStor NS2300N
pipis píše:- nejlepší způsob, jakým převést CD hudbu do flac nebo waw podoby (vhodný SW , mě napadá jen EAC)
Jedině dobře nastavený Exact Audio Copy. Anebo pak sosání dobře nagrabovaných věcí z netu ...
pipis píše:- možná by bylo vhodné použít pro převod z CD do digi podoby nějakou lepší CD-R nebo DVD-R mechaniku, to by mě taky zajímalo.
Jestli "lepší nebo horší", což stejně nijak nepoznáš, bych se spíš zaměřil na to, jestli umí daná mechanika kontrolu C2 chyb, atd.
pipis píše:- vhodný přehrávač do PC v případě používání PC
Foobar2000?
pipis píše:- klidně i šikovný EQ do PC pro řešení akustiky
Co ten Audionet Carma, co tu kdosi zkoušel, to neumí equalizovat? Já to nezkoušel, tak nevím ...
pipis píše:Osobně budu tyto věci řešit přes specializovaný player, zatím vyhrává řešení od LINN, ovládat bych pak tento přehrávač chtěl sympatickým
a již ověřeným EEE PC od Asusu, ale nemám ještě vše uzavřené.
Hmm, Linn? To je příšerně drahé co vím. Proč ne zvukovkou rovnou z PC? Proč ne zvukovkou třeba rovnou do Lyngdorfa, který už má i RoomPerfect v sobě? Co se týče dálkového ovládání, místo EEE je mi moc sympatické toto *palec*
Akorát zase ta cena, no.

Uživatelský avatar
AlienCZ
Příspěvky: 266
Registrován: 24 dub 2008 11:27
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Copak se to děje či neděje ?

Příspěvek od AlienCZ »

Hlava píše: Třeba řadu GreenPower od WD, tyto disky mají "jen" 5400 ot/min a navíc jdou už tak tiché ještě dále ztišit utilitou AAM.
Tohle jsem zrovinka včera s kýmsi řešil taky, jak to vlastně víš kolik WD GreenPower točí, protože na jejich webu jsem o otáčkách u Green řady nenašel ani zbla (možná se jen blbě dívám) a prodejci uvádějí rozporuplné informace, někdo 5400, někdo 7200 a někdo nic, podobně jako WD. U ostatních modelových řad Black a Blue otáčky uvedeny jsou. Není tam spíš nějaká technologie plynulé změny - regulace otáček?

Uživatelský avatar
Hlava
Příspěvky: 111
Registrován: 04 zář 2008 12:48
Kontaktovat uživatele:

Re: Zřízení digitálního uložiště hudby (PC, NAS server apod.)

Příspěvek od Hlava »

pipis píše:K HDD - 5400ot tedy z hlediska rychlosti stačí? Věřím, že ano, jen se ptám, nemám zkušenost.
Nepoznáš v podstatě rozdíl mezi 7200 a 5400 ot. 5400 ot jsou běžně třeba v noteboocích - je to málo? Já mám doma jedno PC s tím WD GP diskem a WinXP celé PC naběhne při startu dřív, než se stačím jít vychcat :lol: Kopírování z disku na disk jede 50 MB/s. Je to pomalé?
pipis píše:U těch NAS serverů si říkám, zda to dělat v RAIDu - min. 2xHHD, nebo ne a pokud ano, tak v jakém
modu RAID0, 1 ????
Já jsem to taky řešil, no původně jsem toužil tvrdohlavě po RAID (je to mód 1), koupil si dva disky, ale nakonec jeden leží stejně v šuplíku a slouží jen pro ruční zálohu - připojit, zkopírovat. Pokud NAS, tak tam bych si ty dva disky asi strčil. Ten Promise se mi moc líbí.
pipis píše: Linn není příšerně drahý, líbí se mi 2 modely:
...
Hod mi nějaké info o tom Room Perfektu, jak bys to konkrétně řešil, na mellise jsem toho moc nenašel. Jen předzesilovač s RP za 95000,-
Velký problém toho Linnu vidím v tom, že je to "blackbox". Co když přijde nový formát FLACu? Umí to třeba přehrávat i APE? WV? Neříkám že to nehraje dobře, ale PC mi přijde lepší v tom, že jakmile se objeví nový formát, hned je i nový SW kterým to přehraju. Roomperfect nevím jak funguje, nikdy jsem to naživo neviděl, ale na fórech to pár lidí tuším má, tak by mohli poreferovat? Jinak ano, myslel jsem ten DPA-1 za 96,- jinak je pak zhruba za dvojnásobek ještě Audionet MAP V2. O dalších předzesech s roomkorekcí nevím.

Jak bych to konkrétně řešil? Mě napadají tři cesty kudy se vydat:
1/ PC + LynxL22 + nějaký soft na roomkorekci (jaký?) + analog předzes/zes a dál do beden
2/ PC + nějaký soft na roomkorekci (jaký?) + karta s digitálním výstupem (jaká?) + DAC + analog předzes/zes a dál do beden
3/ PC + karta s digitálním výstupem (jaká?) + digitální předzes/zes s roomkorekcí a dál do beden
Ale jak vidno, každá z variant má zatím alespoň jednu neznámou :?
AlienCZ píše:jak to vlastně víš kolik WD GreenPower točí ...
Plynulou regulaci otáček nejspíš nemá, na vícero fórech se psalo, že to je asi blbost. Navíc z nich vyplynulo, že má asi těch 5400 ... říká se to.

Uživatelský avatar
Hlava
Příspěvky: 111
Registrován: 04 zář 2008 12:48
Kontaktovat uživatele:

Re: Zřízení digitálního uložiště hudby (PC, NAS server apod.)

Příspěvek od Hlava »

Jinak ještě ta varianta s NAS, mi se třeba hodně líbí takovéto řešení:

NAS jak už jsem uvedl Promise SmartStor NS2300N a k tomu po síti připojit (a teď můžou být po bytě i třeba dva takovéto - jeden u aparatury osazený zvukovou kartou, druhý u TV jako HTPC osazený digitunerem; data samozřejmě ukládají a sosají z NAS serveru) tuto kouzelnou krabičku - mCubed HFX Micro. Má to notebookovský zdroj, nemá to tudíž žádný větrák, osadit to malým SSD diskem jen na systém, takže opět bezhlučné, chlazení procesoru je vtipně přes heatpipe vyvedené na boční chladiče, takže opět bez ventilátoru. Prostě ticho. Existuje do toho modul pro DO. A i mechanika na grabování se do toho dá umístit. *palec*
Jedinou nevýhodu vidím v malé podpoře základních desek, není moc z čeho vybírat. A samozřejmě se to nedá nijak dál rozšiřovat, ale to by až tak snad nevadilo.

Uživatelský avatar
Mark Levinson
Příspěvky: 1361
Registrován: 17 dub 2008 20:39
Kontaktovat uživatele:

Re: Zřízení digitálního uložiště hudby (PC, NAS server apod.)

Příspěvek od Mark Levinson »

A co použít třeba Mediabox, který ohromuje kvalitou obrazu a hlavně zvuku.
Obrázek
Je vybaven 24 bit/192kHz D/A převodníkem (Analog Devices), kvalitními nízkošumovými operačními zesilovači (Burr-Brown) a speciálně vyvinutým časovacím obvodem. Díky dobře vyřešenému chlazení poslech ani filmový zážitek neruší hučení žádných větráků. Náročného posluchače těžko uspokojí ztrátové kompresní formáty (MP3, WMA, AAC), proto podporuje WAV, PCM a díky novému firmwaru i bezeztrátový formát FLAC.
Výhradní dovozce do ČR je High end studio Pánský dvůr. Je možnost i zapůjčení na zkoušku.
http://www.panskydvur.unas.cz/dovoz/pix ... /index.php

DaF
Příspěvky: 20
Registrován: 23 dub 2008 12:51
Kontaktovat uživatele:

Re: Zřízení digitálního uložiště hudby (PC, NAS server apod.)

Příspěvek od DaF »

V současnosti již půl roku používám tuto kombinaci místo CD přehrávače:

Software:
- Windows XP
- FooBar2000, http://www.foobar2000.org/
+ Kernel Streaming, Monkey's Audio decoding, ALAC decoding
- George Yohng's VST Wrapper, http://pelit.koillismaa.fi/plugins/show.php?id=213
- KarmaFX Equalizer: A digital 31 band graphic stereo equalizer, http://karmafx.net/

Hardware:
- Notebook: Pentium M 1,7 GHz, 1GB RAM, 80 GB HDD
- zvuková karta: EMU1616 PCMCIA
- úložiště: 320 GB ext. HDD, 2,5 palců
- klávesnice: Genius Klávesnice Luxemate 810 USB bezdrátová
- chladič pod notebook: Zalman NC-1000 stříbrný

Zbytek:
- NAD c320bee
- Xavian Mia II
- Xavian Basso


A teď bych to měl asi trochu popsat 

Takže notebook používám pouze pro přehrávání hudby, čili z toho důvodu tam není žádný jiný software nainstalovaný (ani antivir a jiné blbosti :D ) a proto je start WinXP velmi rychlý – odhadem kolem 15-20 s. Notebook není z dnešního pohledu nic moc, ale nepřehrávání hudby je v podstatě předimenzován. Problém se zapínáním poměrně hlučného větráku jsem vyřešil chladičem pod notebook, který je už ze 2 metrů neslyšitelný a větrák v notebooku se vůbec nespouští. Zvukovku mám EMU1616 a z jejího externího boxu je vedený analogový signál do zesilovače. Pro uložení dat jsem nakonec zvolil ext. 2,5 palcový disk, který není problém kamkoliv přenést a v práci jej mám komplet zálohován na dalším disku. Na 320GB disku mám v současnosti asi 1200 alb a mám ještě 25GB volného prostoru. Nespornou výhodou je, že nepotřebuje ext. napájení a je naprosto bezhlučný. Pro pohodlné ovládání jsem zakoupil bezdrátovou klávesnici s integrovanou myší a upravil velikost písma ve Foobaru, tak že je to bez problémů čitelné i ze 4 metrů.

Pro přehrávání jsem použil Foobar2000 ve spojení s VST pluginem pro real-time aplikaci parametrického EQ KarmaFX. Tomuto jsem se poměrně věnoval, protože jsem pro začátek chtěl spravit basovou část spektra vzhledem k nemožnosti měnit ustavení komponent v místnosti. KarmaFX EQ má výhodu v tom, že lze nastavit ekvalizaci pouze basů a to velmi detailně pomocí 31ti pásem. Zkoušel jsem i řadu grafických eq od profi firem Waves apod., ale žádný z nich neposkytoval možnost detailního nastavení frekvencí v oblasti basů.
Co se týče systému uložení dat na disku jsem si vytvořil adresáře hudebních interpretů a v nich mám podadresáře s jednotlivými CD dle tohoto klíče např.:
Aerosmith
=> Aerosmith - 1993 - Get A Grip
=> Aerosmith - 1997 - Nine Lives
=> Aerosmith - 2001 - Just Push Play
=> Aerosmith - 2004 - Honkin' on Bobo
Foobar2000 umožňuje zobrazit strukturu disku dle adresářů a jednoduchým „odentrováním“ daného adresáře se spustí celé CD. Tento systém jsem chvíli ladil, protože nesnáším software, který automaticky organizuje hudbu či fotky a jiné. Navíc zdaleka ne u všech souborů mám správně nastavené ID tagy, takže by v tom byl pěkný chaos.

Od května jsem v podstatě nesáhnul na CD placky a přehrávač, vyjma puštění koncertů z DVD.

Tož tolik asi, uff :D

Uživatelský avatar
Donuts
Příspěvky: 489
Registrován: 23 dub 2008 07:06
Kontaktovat uživatele:

Re: Zřízení digitálního uložiště hudby (PC, NAS server apod.)

Příspěvek od Donuts »

A co použít třeba Mediabox, který ohromuje kvalitou obrazu a hlavně zvuku.

:lol:

Uživatelský avatar
Aleska
Příspěvky: 2673
Registrován: 02 kvě 2008 07:07
Kontaktovat uživatele:

Re: Copak se to děje či neděje ?

Příspěvek od Aleska »

pipis píše: Prosím Alesku, nechtěl by jsi pro nás vplouvající do těchto nových vod udělat nějaký seznamovací příspěvek nebo nové vlákno??
Pipisku, rád - ale jsem nyní v situaci, kdy svůj starý (???) počítač (Intel Quad, 4GB RAM, 1TB Hard) dávám vnukovi a dělám si "nástřel" na nové audio PC, ale raději řeknu rovnou "audio HTPC/PC". Mám to trochu komplikované tím, že PC používám na statistické výpočty, kdy program jede třeba 8 minut a pak znovu, znovu, znovu...

Ale alespoň toto:

a) Na přehrávání hudby v jakémkoliv formátu nepotřebujete výkon. Moje současné PC jede jen na 1% při přehrávání hudby. Jedno jádro pracuje, ostatní 3 se doslova flákají. Jenom jednou jsem jej viděl vytížené na 100% a to když jsem ve Foobaru2000 dělal kontrolu kvality nahrávek. Takže stačí maximálně (High-End) dvě jádra.

b) Ale potřebujete dostatek paměti, tj. RAM. Používám XP, takže má RAM je využitá snad ze 2/3, ale je připravená na Visty. Takže 2 GB jako minimum, raději 4 GB rovnou,či více, ať na Visty můžete přejít.

c) Nebudete-li používat jiné programy, použijte jako primární HARD disk ten nejtišší, stačí o malé kapacitě. Spočítejte si kolik zabererou Visty, Foobar, prohlížeč obrázků, pro jistotu Word, Excel a Outlok, ZIP či RAR.... a nakupte o 1/3 větší. Opět říkám, rychlost přenosu nebude rozhodující, moderní disky jsou dostatečné.

d) K tomuto si kupte diskové pole, dnes jsou až šíleně levné a lze je připojit na USB, takže mohou být i v jiné místnosti. Já si představuji pole 6x500 GB a začnu 2 disky, po zaplnění z 1/2 dokoupím další...

e) Základní deska - kupte s integrovanou zvukovkou, ale musí mít digitální výstup !!! Těm 0 a 1 na výstupu to nikterak neublíží. Digi coax na další zpracování sterea, optiku na připojení DK ve vysokém rozlišení a multiformátu.
Pro klid "na duši" a "High-End" sám přemýšlím nad interní zvukovkou Lynx, REM, ale hledám jen tu, která bude mít World-Clock (out) a opět digitální výstup. Bude-li vybavena A/D převodníkem (IN) jen dobře = nebo alespoň MIC (IN), a to jen proto, aby bylo možné použít některý z audio software, který potřebuje MIC vstup - jinak jej nepotřebujete.
f) Skříň: Klasická PC skříňka "naležato", v barvě dle libosti - na LCD displeje se vykašlete, tu samou službu vám udělá klasický LCD displej, nebo LCD TV. Čím jednodušší, tím lepší. je jedno, zda bude mít jeden šuplík či dva mechaniku. Stačí jedna (obě na 99,99 % najednou nikdy nepoběží). Podívejte se na testy mechanik, která má nejméně chyb při čtení.

g) Zdroj - tichý, ale raději na 2x větší příkon a značkový,čím méně bude zatížen, tím lépe.

h) Grafická karta: Hry hrát nebudete, takže výkon není podstatný. Ale od sterea se stejně dostanete k multiformátu, takže ať má karta výstup na vysoké rozlišení - zde záleží, jaký dispej zvolíte. Pozor - výkon grafické karty ale musí odpovídat rozlišení monitoru !

ch) Myš a klávesnici na USB s dálkovým přenosem (ty kabely byly nepříjemné)

i) Cokoliv budete se zvukem dělat, dělejte jej v digitální doméně. A je jedno, zda to bude softwarové, či hardwarové. Jako přehrávač použijte zásadně Foobar2000, nastavený na 24 bit výstup. Měl jsem nainstalovánu celou řadu přehrávačů, ale pro stereo jen Foobar2000. A čím větší efekty, tím větší šmejd. Na přehrávání videa námět nemám, ale je celá řada vynikajících free přehrávačů videa. Zapomeňte na názory, že je jedno jaký přehrávač - je to práce lidského umu, já také netvrdím že zvuk gramofonových přenosek je stejný - i zde platí, že když dva dělají totéž, není to totéž.

j) Od softwarové EQ jsem se dnes dostal k hardwarové EQ. Je to uživatelsky výhodnější a hlavně přívětivější. Na EQ v basové oblasti plánuji Velodyne SMS-1, na zbytek nyní mám Alesis 230D (takže bude na prodej), ale nahradím jej Behringerem DEQ2496 Pro.
Vše v digitálu. Ať je náhled na Behringer jakýkoliv, jede 24 bit/176 kHz a na netu jej srovnávají jako skoro stejný (po zvukové stránce) k Benchamarku DAC 1, po modifikaci je prý ještě lepší... Jak vám to bude hrát je jen a jen otázka DACu a jeho kvalit. To spojení digitálního výstupu zvukovky Lynx či REM s Behringerem a následně s DACem má výhodu v použití World-Cloku ze zvukovky (čili v omezení jiteru a podobných nepříjemností) do ostatních částí řetězce, mají-li pro něj vstup (IN). Já osobně mám do okruhu zapojený ještě navíc Adyton "Lisa" a to hned na výstupu z PC. Vlastně mi odděluje PC od ostatního řetězce a protože v něm je zabudován DSP čip, tvaruje ty 0 a 1 do optima (ono to přece jenom není voodo, viď Peere ).
Všechno co si ukládám nově do PC je FLACu, řadu nahrávek mám i v MP3. Jsem nesmírně citlivý na zkreslení vznikající amplitudovým ořezáním a tyto nahrávky okamžitě vyřadím. Na druhé straně mi ale navadí i nižší bitrate (opakuji, když není amlitudově zkreslen). A zde pozor: zkreslení není totéž co omezení ! Dobře nahraná MP3 v 320 kb/sec je prakticky (ve slepém testu po dvojím přehrání) nerozeznatelná. Pouze tehdy, když víte jaký formát právě hraje, tak si rozdíly začnete uvědomovat = jsou tam.

Osobně bych se vyvaroval moderním multimediálním hračičkám, ať jsou nazvána jakkoliv. Již jen to, že jsou nadšeně oslavována u mne budí podezření. Audiofilním přístrojem dokáže dobrý reklamní agent nazvat i vyschlé dřevěné necky a vsadím se, že díra po špuntu bude basreflexem naladěným proklatě nízko. A údaj 24 bit/176 kHz ? To jsou v reklamě pouze písmena, mnohdy mají Tesco výrobky kvalitu lepší... A jestliže se rozhodnete si je zakoupit, tak na netu vyhledejte jejich recenze a to nejen ty "oslavné" (a zaplacené), ale hlavně ty kritické (to vás čeká a nemine).

Uživatelský avatar
Aleska
Příspěvky: 2673
Registrován: 02 kvě 2008 07:07
Kontaktovat uživatele:

Re: Zřízení digitálního uložiště hudby (PC, NAS server apod.)

Příspěvek od Aleska »

pipis píše:

Proč ne zvukovkou třeba rovnou do Lyngdorfa, který už má i RoomPerfect v sobě?
Díky[/quote]

Kdybych měl Lyngdorfa, tak rovnou digitálem z výstupu integrované zvukovky do něj, nebo použít Lynx (RAM) zvukovku a opět digitálem ven do něj. A máš vystaráno.

Uživatelský avatar
AlienCZ
Příspěvky: 266
Registrován: 24 dub 2008 11:27
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Zřízení digitálního uložiště hudby (PC, NAS server apod.)

Příspěvek od AlienCZ »

Ještě k těm "prapodivným" otáčkám u GreenPower serie:
Ta technologie se jmenuje IntelliPower, tady je k tomu nějaké DEMO:
http://www.wdc.com/en/products/products ... anguage=en

taky nedokážu říct o co jde, moje angličtina na to nestačí.

Uživatelský avatar
Aleska
Příspěvky: 2673
Registrován: 02 kvě 2008 07:07
Kontaktovat uživatele:

Re: Zřízení digitálního uložiště hudby (PC, NAS server apod.)

Příspěvek od Aleska »

pipis píše:K čemu je tedy dobré použít tento Green disk, je tišší než jiné?

Jak kvalitní DA převodníky používá lyngdorf? Dají se srovnat řekněme s CD např. Audionetu?
O Lyngdorfu nic nevím, ale Room EQ mě moc láká.
Mělo by to být tišší, menší spotřebu se všemi důsledky z toho plynoucími, ale na českém netu (když jsem hledal recenze na disky), tak z toho nikdo "na větvi" nebyl a lze říci, že se za zvýšenou cenu Green disk nevyplatí. Mimochodem, jak často odejde disk ? Mně se to ještě nikdy nestalo.

Ten Lyngdorf je tak kvalitní, že tuto otázku bych neřešil. Podívej se na Slovanet a naše bývalé fórum a tam jsou zkušenosti s ním popisované. Sám znám dva naše kolegy, kteří jej mají a řekli, že po jeho instalaci se vyřešily všechny problémy. Sám Lyngdorf je "GURU" digitální techniky a toto není jeho první digitální audio počin, jen se udělal sám pro sebe.

boxer

Re: Zřízení digitálního uložiště hudby (PC, NAS server apod.)

Příspěvek od boxer »

Pokud se zakladatel značek Dali, Gryphon a NAD po třiceti letech v oboru rozhodne pod svým jménem vyrukovat s vlastní firmou, můžeme tušit něco mimořádného. Peter Lyngdorf založil před třemi lety Lyngdorf Audio a v nových modelech navázal na vlastní konstrukční prvky z digitálních zesilovačů, úspěšně prodávaných především ve Spojených státech pod značkou TacT......

Uživatelský avatar
Hlava
Příspěvky: 111
Registrován: 04 zář 2008 12:48
Kontaktovat uživatele:

Re: Zřízení digitálního uložiště hudby (PC, NAS server apod.)

Příspěvek od Hlava »

pipis píše:Jak kvalitní DA převodníky používá lyngdorf? Dají se srovnat řekněme s CD např. Audionetu?
O Lyngdorfu nic nevím, ale Room EQ mě moc láká.
To by mě taky zajímalo jak je na tom ten Lyngdorf. Ale když vezmu, jak obrovský přínos ve zvuku udělá ekvalizace prostoru jen "základním" levňoučkým Behringerem DEQ2469 i přes to, že v bypass režimu je výrazně slyšitelně horší jak Audionet ART G2, pak si myslím, že pokud ten Lyngdorf je alespoň na trochu slušné úrovni (což se asi dá předpokládat), tak bych se toho vůbec nebál. Jo jo, já už to říkal, že vyzkoušet Behringera by měla být povinnost každého hifisty *jupi*
Jinak Room EQ mě taky dost láká, nechystáš se v brzké době do Melissy?
Aleska píše:Mimochodem, jak často odejde disk ? Mně se to ještě nikdy nestalo.
Mi se to za celou asi 15ti letou PC éru stalo jednou jedinkrát a i tak to byl tehdá jakýsi disk "stařeček". Po zapnutí začaly lítat hlavičky sem-tam bez přestání a bylo po něm. Aspoň jsem se tehdá mrknul dovnitř jak to všechno vypadá a funguje. Nicméně 100% bych na funkčnost nespoléhal, už se mi párkrát zálohy vyplatily, byť ne ve spojení s odejitým diskem ...

Uživatelský avatar
Aleska
Příspěvky: 2673
Registrován: 02 kvě 2008 07:07
Kontaktovat uživatele:

Re: Zřízení digitálního uložiště hudby (PC, NAS server apod.)

Příspěvek od Aleska »

Ahoj,

včera jsem tu zveřejnil mé úvahy nad digitálním úložištěm hudby, tak jak to cítím. Protože mne popadla pracovitost, dal jsem dohromady "nástřel" jak by to mělo vypadat - podotýkám, že to není HTPC v pravém slova smyslu, protože jej potřebuji na statistické výpočty, které jsou též mým koníčkem a občas mne i "přiživují".
Protože vlastní PC bude umístěno do racku a nechtěl jsem vyhazovat peníze, kouknul jsem se na český net a ejhle:

Obrázek

a máme zde vcelku pohledný HP Compaq dc5800 SFF, osazený Intel Core2Duo E8200 2,66 GHz s 2 GB RAM a 250 GB Hard disku a to jen za 7.200,- Kč. Samolepky půjdou pryč, rozměry 340x105x390 mm (š x v x hl) - zrovna se tam vejde vedle Adytonu "Lisa". Zvukovku firma vymění za tu nejlacinější s dvěma digitálními výstupy (coax, optika), USB portů to má dostatek, takže na jeden z nich půjde tento další krasavec:

Obrázek

Synology CS407e SATA NAS Server se dá u nás koupit za prakticky tutéž cenu, jen to chce hledat, já jsem našel 6.745,- Kč a nechám si tam rovnou v prodejní firmě zabudovat tento hard disk:

Seagate Barracuda 7200.11 ST3500320AS - 500GB SATA II

který se v současnosti prodává za cca 1.500 Kč a já jeden již mám ve svém současném PC, takže dokoupím 3 ks a mám celkem skoro 2 TB úložné plochy.

Myš a klávesnici mám USB (bezšňůrově), na czechcomputer jsem dokonce viděl i hračičku na bezkabelový přenos z USB portu PC do LCD displeje, takže bych již jen měl jeden kabel a to k displeji a to již není problém. Ještě mne láká 22 palcový širokoúhlý displej, ale to si gramem nechám až na vánoce...

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host