Klasická hudba

Různé hudební žánry
Odpovědět
sostakovic
Kontaktovat uživatele:

Re: Klasická hudba

Příspěvek od sostakovic »

jestli chceš nutně Mahlera, začni třeba čtvrtou.

sostakovic
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od sostakovic »

Trošku jsem pozapomněl, že jsi takový náš Jára Cimrman a jdeš na vše z úpně jiné strany.
Pak dopručuju
Einstein on the Beach od Philipa Glasse
:D

efičák
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od efičák »

Přišel kamarád a chce tu vážnou hudbu, co slyšel minule.
Vylučovací metodou jsme vyloučili, že by to byla vážná.
8-)
Pro něj je "vážná":

Obrázek

Poprvé mě dostala Tokáta a Fuga D-Moll, číslo katalogu BWV 565.
Bylo mi pod deset a hrál tranzistorový monofonní přijímač Riga.
Tehdy poprvé mi vadil chrastící volič vln, či jakýkoli chrastící přepínač.

Správný nástroj

http://www.youtube.com/watch?v=Zd_oIFy1 ... re=related

Moderní nástroj :roll:

http://www.youtube.com/watch?v=_pY08e_tdtA

humpf
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od humpf »

Koukám, že habrovými hradbami havrani, ni varani ve varu her nevrhčí.

Mám čistě laický dojem (který si rád nechám opravit), že záleží hlavně na zvukaři. Varhany bývají často po kostelích a mám dojem, že při nahrávání je možná potíž vybrat a umístit mikrofony - a) sejmout věrně nástroj, b) nakolik jej mít v prostoru. "Věrný" záznam je zblízka, tj. bez prostoru, a tím pádem taky z pozice, ve které běžný posluchač v kostele nebývá. Tohle dilema nastává taky u jiných nahrávek, ale tady mi přijde ten rozdíl obzvlášť velký. Ostatně, varhany jsou umístěné v prostoru jinak než jiné nástroje. Výzva bude asi mít věrný záznam s prostorem. Což platí vždycky a já mám jen dojem, že na varhanách by to mělo být jen nejvíc slyšet. Otázka teda zní: v jaké místnosti a kde v ní sedíte, když posloucháte své varhanní skladby? Sedíte ve svém obýváku a přitom pár metrů od píšťal, nebo sedíte v kostelní lavici? A dá se to v tom druhém případě poslouchat? Které nahrávky pro sólo varhany si vlastně přehráváte rádi? Máte tipy?

Tak třeba se mi povede nakonec říct něco tak pitomého, abych zvedl někoho znalého ze židle a on sem k mé radosti a hanbě bez varování ve varu s vrčením vrhčí vrhnout na varhany varovné narovnání. :idea: :shock:

Pokud vám ty otázky přijdou jako ouplná blbost, tak mi samozřejmě uděláte velkou radost, když mě budete laskavě ignorovat.

PS OT V září už konečně opravdu vyjde balíček s kompletem Beethovenových symfonií s Osmo Vänskem. Německý amazon zatím hlásí 26Euro.

dadaft
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od dadaft »

já si vzpomněl, že na výběrovce Bacha, co jsem dostal od současné ženy bývalého a možná budoucího šéfa (dneska jsem s ním shodou okolností mluvil, tak se mi to teď spojilo) jedna varhaní skladba je. je to ten případ nahrávky z blízkosti. píšťala dozní a je prostě šmytec. v té nahrávce je čistě jenom nástroj.
pěkně to ukáže hned následující skladba pro klavír. je dál než byly velké varhany a člověk okamžitě s povděkem kvituje, že nelítá v luftě ale má střechu nad hlavou...

PMA
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od PMA »

Viděli jste někdy snímání varhan??
Pavel Macura Audio

humpf
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od humpf »

Jejda, to vypadá,že jsem vzbudil mylný dojem, že mě zajímá technická stránka věci. Ne, nezajímá a nezajmala mě ani dřív, i když jsem měl příležitost. Myslel jsem, že můj nezájem o tuhle stránku je zřejmý, netajím se tím, dokonce to vždycky znovu připomenu. A koneckonců, kdyby mě zajímala a chtěl to řešit (imho naivně) tady, šel bych do technického vlákna.

Tak ještě jednou, kdyby chtěl si chtěl někdo popovídat:

Výzva bude asi mít věrný záznam s prostorem. Což platí vždycky a já mám jen dojem, že na varhanách by to mělo být jen nejvíc slyšet. Otázka teda zní: v jaké místnosti a kde v ní sedíte, když posloucháte své varhanní skladby? Sedíte ve svém obýváku a přitom pár metrů od píšťal, nebo sedíte v kostelní lavici? A dá se to v tom druhém případě poslouchat? Které nahrávky pro sólo varhany si vlastně přehráváte rádi? Máte tipy?

humpf
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od humpf »

A díky dadaftovi za info, jjak to slyšel on.

mesires
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od mesires »

Eficak: ten Richter je dlouhodobe muj nejoblibenejsi. Proste narez !!!
Mohl bych se u Tebe nekdy stavit? Rad bych zase chvili pokecal ...

humpf: po prvotnich spatnych zkusenostech s poslechem varhanich skladeb jsem tuto oblast zavrhl. Inspirovan vasi diskusi tomu ale dam sanci a vyhrabu / sezenu co nejvice nahravek a znovu poslechnu. Jak to tak tady ctu, tak je docela mozne, ze jsem mel smulu na nahravku. Za overeni clovek nic neda *2thumbsup*

efičák
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od efičák »

Mesire stav se. Napiš termín v SZ.

Humpfe fakt je to s varhanama náročné na poslech a toleranci sousedů. Pronikají zdmi.
Na pocit vzdálenosti od nástroje se musím podívat.
Doprovod varhan je bez akustických potíží, sólové varhany poznají kompromisy a poslech je nepříjemný.
Když vezmu velikost největších píšťal, s nároky akustického jazzu to srovnat nemohu.

http://homen.vsb.cz/~ber30/

Rowing
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Rowing »

Za prvé nejsem zase nějak výrazně vášnivý posluchač vážné hudby, ale občas na filharmonii apod. rád zajdu a když je nálada, tak si občas něco pustím z tohoto soudku doma.
Zatím zejména naše klasiky Dvořáka, Smetanu, z dalších především Beethovena, Bacha, ... chystám se doplnit ve sbírce nějakého Mozarta, ...
Jsem rád za tipy na zajímavé kousky klasiky zde.
K poslechu varhan se pak dostanu opravdu jen vyjímečně, ale co se týká obecně poslechu varhan z mého pohledu:
Podle mě je jejich věrná reprodukce, aby měl člověk stejný pocit jak při poslechu naživo, zdaleka nejhorší na vlastní aparaturu, poslechový prostor, nahrávání atd.
Prostě když už si pustím nějakou nahrávku varhan na jakékoliv sestavě tak to prostě není ono a vnímám tu ten rozdíl proti provedení naživo zdaleka nejvíce
i proti např. symfonickému orchestru, rocku, jazzu apod.
Prostě ten rozdíl naživo versus reprodukovaná hudba je u nich pro mě nejmarkantnější.
Jasně, na mé levné sestavě to nebude znít nikdy na 3 hvězdičky, ale i na výrazně dražších sestavách ten problém s varhanami je.
Jsou prostě více než cokoliv jiného lepší naživo.
I když zrovna nahrávky varhan si většinou neberu, když jdu někam na poslech. Možná že na Focal Grande Utopia s tou aparaturou co byla letos na HE v Praze bych ten pocit že tomu něco chybí už neměl :) Budu to muset příště na HE v Praze nebo Mnichově zkusit. Ale mám pocit, že by mě pak stejně rychle vypoklonkovali jako letos p. Žaloudek s Goranem Bregovičem na Wilson Audio. Holt balkán se mu jaksi nelíbil.

Humpfe - ke konkrétním nahrávkám - mnou zmíněné LP Johannes Brahms - Varhanní skladby - Jan Hora (Supraphon - nevím teď přesně rok vydání, ale nahrávka je ze září - říjen 1975 - Olomouc - chrám Sv. Mořice). Jsem z Olomouce, takže na tyhle varhany znám naživo dobře.
U této nahrávky nemám pocit, že by byl brán pouze nástroj zblízka, jak jste se tu zmiňovali u jiných. Rozhodně je v ní z prostoru kostela hodně slyšet.

humpf
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od humpf »

Díky všem za ohlasy, teď jsem trochu unavený, pořádně si to přečtu a víc napíšu možná večer, nebo spíš během týdne.

A už mi možná došlo, co budilo ten mylný dojem, jako bych se pouštěl do techniky. Místo "Věrný" záznam je zblízka mělo být "Věrný" záznam zní jakoby zblízka Jen moc rychlé psaní.
Naposledy upravil(a) humpf dne 24 srp 2009 17:00, celkem upraveno 1 x.

humpf
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od humpf »

Když se na vaše příspěvky dívám konečně trochu v klidu, vidím, že jste vcelku souhlasili, že varhany si opravdu dáváte raději živěji, protože vám rozdíl mezi domácím a živým poslechem připadá z nějakých důvodů obzvlášť velký. Docela by mě zajímalo víc tipů a zkušeností s dojmem prostoru v nahrávkách varhan. Ale je nás tu jen pár, takže můžu být rád, pokud by mé blbé otázky někoho přiměly, aby si zase poslechl pár varhanních alb. Už se těším, se se k nějakým o víkendu snad taky dostanu.

Dál se raději rozkecávat nebudu. Ještě jednou díky za rozumné reakce a těším se, že si tu přečtu častěji něco o poslechu hudby, o tom, co se vám komu na které nahrávce líbilo.

Donuts
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Donuts »

Rano jsem mel pustene Glassovo Dance IV a nijak me ty varhany na mych pidibednach neurazely a dokonce jsem si nepripadal ani vyrazne ochuzen oproti zivemu prednesu varhan.

humpf
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od humpf »

Díky za tip, Glasse jsem už dlouho neslyšel a nenapadl mě. Stálo by za to hodit odkaz, které konkrétní album jsi poslouchal (např. Organ Works nebo Dance 1-5). Jen hádám: a) Glassova hudba (co si pamatuju) sice často zní majestátně, ale přece jen to nebývá zrovna romantické bouření fortissim a hraničních kmitočtů; b) bude to nahrávka ze studia, resp. z prostor uzpůsobených pro nahrávání (nikoli ze starého kostela)? Pak to taky může být nástrojem, ale tady nechci dělat chytrého. (Snad ti někdo neomlátí o hlavu malé bedničky. Ale ty by ses nedal.) Zkusím se porozhlédnout, protože žádné Glassovo cd doma už dobrých patnáct let nemám. Můžeš nám popsat, jak to zní (prostor, vzdálenost atp.)?

Odpovědět