Klasická hudba

Různé hudební žánry
Odpovědět
PH
Kontaktovat uživatele:

Re: Klasická hudba

Příspěvek od PH »

Ivan Moravec Live in Brussels. Krasna hudba a nadherne zahrane s velice peknym zvukem az na to obcasne pokaslavani lidi. Moravec je fakt spicka nejen nase ale i ve svete uznavana. Brahmsuv Koncert pro klavir a orchestr c.1 a c.2 je v jeho podani opravdu unikatni.

Davidus
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Davidus »

Zdravím všechny, co rádi klasiku.
Po přečtení tohoto vlákna, mi nedá, abych nezareagoval. Klasiku mám rád, hlavně velká orchestrální díla 19. a 20. stol. (momentálně je u mně top Mahler), a ze všeho nejvíc varhany. Konkrétně díla francouzských skladatelů 19. a 20. stol a samozrějmě francouzské romantické varhany. Poslouchat kvalitní nahrávku z míst jako je Notre Damme de Paris, St. Ouen - Rouen nebo St. Sernin - Toulouse je prostě zážitek. Za objevení varhanní hudby vdečím našemu varhaníkovi, panu Vladimíru Roubalovi, geniálnímu improvizátorovi. Je to opravdobý zážitek ho poslouchat. Co všecchno umí vykouzlit je až neskutečné. Vřele doporučuji, pokud budete mít příležitost, zastavit se v naší basilice na Strahově a poslechnout si ho.

Když už tu byl dotaz, s čím začít poslech varhan, doporučil bych koupit nějaké výběry nejznámějších varhanních skladeb a později si podle nich vybírat z autorů, zde hraných.

korys
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od korys »

U varhan je jeden velký zádrhel při poslechu doma. A to je velká náročnost na reprodukční řetězec a prostor. To je fakt většínou lepší skáknout do kostela.

Mimochodem, když už tu jsou ty svátky, kdo teď poslouchal nebo koukal na ČT2: G.F.Handel: Vzkříšení. *bravo*
Parádní přenos a zvuk.
Krom toho velká pochvala ČT2 rovněž za včerejší záznam pardubického koncertního provedení muzikálu: Jesus Christ Superstar v českém asi nejlepším možném provedení z listopadu 2003. *bravo*

lachim
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od lachim »

korys

jo jo jo jo....händel byl úžasný.
nádherný zvuk.
bylo slyšet dupání po podlaze, dech měchů, struny...
úúúúžasné.
sestavené DK se předvedlo v celé kráse.
zcela vyjímečně plesám nad kvalitou signálu čt.

boxer

Příspěvek od boxer »

Zrovna mi rodila jalovice,tak jsem toho Haendela nestihl. To mi štve.

dadaft
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od dadaft »

lachim píše:zcela vyjímečně plesám nad kvalitou signálu čt
já ti nevím, mně se zdá, že mívají docela často dost dobrý zvuk - třeba janáček ze špaňelského sálu loni byl naprostá jízda...

p.s. soudím jen když zaslechnu něco jinde, páč doma tv s dobrým dk nemám a ani nechci...

Davidus
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Davidus »

korys píše:U varhan je jeden velký zádrhel při poslechu doma. A to je velká náročnost na reprodukční řetězec a prostor. To je fakt většínou lepší skáknout do kostela.
To každopádně. Aby to doma znělo akceptovatelně, tak to stojí pro mnohé neakceptovatelné peníze. Ale dá se to vyřešit i jinak. Mně se osvědčila sluchátka. A dá se to dost dobře.

Jinak abyste si nemysleli, že něco staršího než 19. stol jde mimo mne, tak to ne. Velmi rád mám francouzské baroko (jak orchestrální, tak varhanní věci) a hodně předbarokní věci. Například takový Guillame Dufay (15. stol.) a jeho isorytmická moteta (btw velmi se mi líbí nahrávka od Harmonia mundi), to je něco. Pro dnešní ucho, zvyklé na uhlazené melodie 19. stol., to může být poněkud hůře stravitelné, ale mně toto velmi vyhovuje.

Pro dadafta bych tu měl jeden tip: http://www.dorian.com/store/scripts/pro ... oduct=5519 Obrázky z výstavy v transkripci pro varhany od vynikajícího varhaníka a skladatele J. Guillou. Je to prostě mazec. Menší ochutnávka: http://www.youtube.com/watch?v=abayoTqV1fk

korys
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od korys »

Davidus píše:
korys píše:U varhan je jeden velký zádrhel při poslechu doma. A to je velká náročnost na reprodukční řetězec a prostor. To je fakt většínou lepší skáknout do kostela.
To každopádně. Aby to doma znělo akceptovatelně, tak to stojí pro mnohé neakceptovatelné peníze. Ale dá se to vyřešit i jinak. Mně se osvědčila sluchátka. A dá se to dost dobře.

Jinak abyste si nemysleli, že něco staršího než 19. stol jde mimo mne, tak to ne. Velmi rád mám francouzské baroko (jak orchestrální, tak varhanní věci) a hodně předbarokní věci. Například takový Guillame Dufay (15. stol.) a jeho isorytmická moteta (btw velmi se mi líbí nahrávka od Harmonia mundi), to je něco. Pro dnešní ucho, zvyklé na uhlazené melodie 19. stol., to může být poněkud hůře stravitelné, ale mně toto velmi vyhovuje.
Davide, tak to seš ponořen hodně hluboko u kořenů. Já si také s radostí občas poslechnu něco z renesančního období, ale tak daleko, až k Nizozemské polyfonii a burgundské generaci skladatelů jsem se ještě neproposlouchal, většinou končím s dobrým pocitem z hudby u raného baroka. I když nedávno jsem si pořídil takovou nehifistickou obyčejnou nahrávku gregoriánských chorálů, tak se ještě možná nechám překvapit. ;)
Co se týče sluchátek, tak ty jsem si ze zdravotních důvodů úmyslně zakázal. Člověk u nich velice snadno přepískne sluchovému orgánu nezávadnou hlasitost a já se musím snažit udržet si smyslovku 1A. :) Ale jinak s Tebou souhlasím, že to je rozumná volba.

Davidus
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Davidus »

Se sluchátky se musí samozřejmě opatrně a u tvého povolání to chápu.

Polyfonii mám rád, chorál tolik nemusím. Dokonce u nás na Strahově máme několikrát do roka polyfonii naživo (v provedení souboru Amici Musicae Antiquae, říká-li to někomu něco). Dostal jsem se k tomu přes jednu kamarádu, která studuje na AMU varhany (u Tůmy). Docela mě zásobuje (od renesance až po 20. stol.), tak je pořád co poslouchat.

dadaft
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od dadaft »

prima kamarádka. taky bych takovou bral.

díky za tip na varhaní úpravu Obrázků. možná to zkusím, i když musím přiznat, že havrani mně zní tak říkajíc polotučně, neb jsem z různých důvodů ale zcela vědomě doma odboural subbasy. jinak Dufayho občas poslouchám, ale i já se raději pohybuji v tradičnějších vodách - 2., 3. a 4. Beethovenova pod taktovkou Karajana mě momentálně opět opakovaně přivádí k úžasu. Karajan je Bůh!

Davidus
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Davidus »

Tak každý poslouchá něco... Beethovena tolik nemusím, ani všechny jeho symfonie neznám. Zato mě učaroval Mahler. Úplně ze všeho nejvíc s Bernsteinem. Mám všechny jeho symfonie na DVD (nahráno v 70. letech) a sledovat Bernsteina je opravdu zážitek. Moje oblíbené jsou 2., 3., 6. a 8.

dadaft
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od dadaft »

Davidus píše:Tak každý poslouchá něco...
*thumbs up*

mně před pár měsíci uchvátil Mstislav Rostropovič - chtěl bych sehnat něco, co dirigoval. nějaké tipy?

Davidus
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Davidus »

Já ho znám pouze jako cellistu, takže v tomhle neporadím. Mám s ním pouze jediné CD, a to Dvořákův cellový koncert (Royal Philharmonic Orchestra/Sir Adrian Bault) a Brahmsův koncert pro violu, cello a orch. (Cleveland Orchestra/George Szell, na violu David Oistrakh - taky třída). Vydalo EMI classics a moc se mi to líbí.

ShanDo
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od ShanDo »

dadaft píše:prima kamarádka. taky bych takovou bral.

díky za tip na varhaní úpravu Obrázků. možná to zkusím, i když musím přiznat, že havrani mně zní tak říkajíc polotučně, neb jsem z různých důvodů ale zcela vědomě doma odboural subbasy. jinak Dufayho občas poslouchám, ale i já se raději pohybuji v tradičnějších vodách - 2., 3. a 4. Beethovenova pod taktovkou Karajana mě momentálně opět opakovaně přivádí k úžasu. Karajan je Bůh!
Z ktoreho roku je ta nahravka Beethovena? Po vypocuti inych kobminacii dirigent+orchester ma Karajan az tak neberie.

S Rostropovicom ako dirigentom ja odporucam toto: http://www.amazon.com/Prokofiev-Shostak ... B000000SLM asi najlepsia nahravka 1 husloveho od Sostakovica aku som kedy pocul.

Suita z Labutieho jazera, Spiacej krasavice ci Luskacika... to mi az tak nesalo. (Rostropovic BPO 1979)

Na 6 Mahlerovej som bol nedavno v Oslo Philharmonii, velmi velmi dobre. Inac mam tiez celeho Mahlera s Bernsteinom.

dadaft
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od dadaft »

Davidus
jo jo, je to emotivní cellista. na konci koncertu vždy koňské žíně jen vlajou... :lol:

ShanDo
to netuším. já se o tohle moc nezajímal. je to všech devět symfonií s Berlínskými filharmoniky a bude to starší. mám to od efičáka, když tak by mohl doplnit přesně.

dík za ten tip na Rostropoviče. tohle si seženu na 100 pro.

Odpovědět