"kabeli a zase jen kabeli"

Signálové, reproduktorové i napájecí kabely
Odpovědět
Basstl
Kontaktovat uživatele:

Re: "kabeli a zase jen kabeli"

Příspěvek od Basstl » 26 říj 2014 19:03

voltrix píše:Po čase jsem zjistil, že tady je mnoho uživatelů, kteří by mohli aspirovat na cenu o "nejlepšího" teoretického Hifistu roku. Fyzikální zákony jistě tvoří podstatu všeho co ovlivňuje průchod signálu kabelem, konkrétní principy nechme raději na výrobcích a jejich know-how. Na to, aby člověk slyšel jasné rozdíly mezi kabeláží není třeba předkládat rozsáhlá měření , popřípadě se ospravedlňovat těm, kteří si rozdíly nepřipouští. Stačí se jen trochu zaposlouchat. Ti, kteří rozdíly neslyší by měli upřesnit, které Konkrétní kabely a na jakých sestavách testovali. Kdo se zde ohání fyzikou jako nástrojem proti vlivu kabelu, nechť se obrátí na konstruktéry v daných firmách, ti mu jistě rádi podrobně vysvětlí, proč kabely mají vliv. Pár členů tohoto fóra , kteří si různou kabeláž na svém systému opravdu zkusilo , zde většinou potvrdilo, že rozdíly bezpečně poznají. Díky nahluchlým teoretikům, kteří neustále plevelí toto vlákno domněnkami o šarlatánství, tito lidé bohužel nedostávají více prostoru. Naprosto se tedy nedivím, proč tady ti, kteří už si něčím v Hi-fi prošli, popřípadě něco slyšeli , většinou nepřispívají a postupně odešli. . A asi to tak v dohledné době zůstane. Hifi zdar..
Tak tedy další kolo... :D

K výrokům jako - aby člověk slyšel jasné rozdíly mezi kabeláží není třeba předkládat rozsáhlá měření , popřípadě se ospravedlňovat těm, kteří si rozdíly nepřipouští. Stačí se jen trochu zaposlouchat.

Nebo - Pár členů tohoto fóra , kteří si různou kabeláž na svém systému opravdu zkusilo , zde většinou potvrdilo, že rozdíly bezpečně poznají.

Jsem silně skeptický.

Netvrdím, že rozdíly nemůžou být slyšet, ale záleží na mnoha okolnostech.
Pokud test není slepý, tak nemá žádnou vypovídací hodnotu.
Ani slepý test ale není zárukou toho, že to co slyším, je skutečně pravda.

Byl jsem svědkem slepého testu, kde se jeden z testujích květnatě rozpovídal o obrovských rozdílech a přitom nebylo NIC vyměněno. Hrálo se stále na stejnou sestavu i kabely. :D

Jsem přesvědčen o tom, že pokud nějaký kabel "hraje" hodně jinak, tak je něco špatně.
Buď je chyba v komponentech a kabel tu chybu zviditelní, nebo je špatný kabel.
Ideální kabel by neměl nic přidat, ani ubrat.
Ladění kabely nepovažuji za správnou cestu.

fox
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od fox » 26 říj 2014 20:51

lachim píše:1. add navrhovaná akce testování kabelu.
zcela souhlasím s PMA. na vášnivosi diskuzí to nijak neubere.
např. velká akcet estu power kabelů se dělala na Analogové Akademii ( 2013??) v Rožnově p. Rad.
zjistili jsme, že mezi 4 napájecícmi kabely byl slyšet okamžitě ( 2-4 takty) značný rozdíl.
přesto máme 8 stran tohoto vlákna
:-)
(sám jsem takových akcí pořádal min. 5)

2. add. fittr supra
filtr supra doporučuji vyzkoušet proti "psu" bez filtrace. u mých sestav byl "pes" supra jedním z největších paltačů zvuku.
pokud psa, tak doporučuji pouze a jen QB4/ QB8 (dle počtu zásuvek) od nordost! (osobně jsme s pytlem těch psů testovali tak 10)
dobrý byl též pes Juicebar od PS audio.

3. add. metoda testování power kabelu
na superbní sestavě u kulicha jjsme nedávno testovali pytlem stavěný kabel z masivního stříbra. proti jiným kabelům.
připojený u přehrávačeaudionet vip g2.
ač šli pánové kouřit ven, po návratu okamžitě poznali, že jsem k dvd-p audionet mezitím zapojil jiný kabel než ten stříbrný.
POZOR: ničeho tím o ničem nepřesvědčuji! jen píši o svých zkušenostech.
:-)
Nedalo mi to a dnes jsem vykuchal jednoho psa Supra. Z propojovacích kabelů jsem sundal ferity, odstřihl jsem tišťák s elektronickými součástkami a propojil vše naprudko. Skutečně filtr patlá signál. Porovnával jsem s originálním psem.Signál se slyšitelně rozjasnil.

lubin
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od lubin » 26 říj 2014 20:53

Jsem přesvědčen o tom, že pokud nějaký kabel "hraje" hodně jinak, tak je něco špatně.
Buď je chyba v komponentech a kabel tu chybu zviditelní, nebo je špatný kabel.
Ideální kabel by neměl nic přidat, ani ubrat.
Ladění kabely nepovažuji za správnou cestu.
Basstl Příspěvky: 74Registrován: 09 srp 2009 10:53

Co je to "hodně jinak" a co je potom "málo jinak"?? Stojí za to měnit kabeláž?? Za to jinak?
Co je to špatný kabel? Jestliže existuje nějaký "špatný kabel", pak existuje i "dobrý kabel". Který to je?
Ano, ideální kabel by neměl nic přidat, ani ubrat, souhlasím. A který to dělá? Víme to? A nehledáme to? Pokud nehledáme, tak nehledáme náhodou jen něco, co se nám líbí více v našem řetězci?
Ladění kabely je jedna z cest, jak se dobrat nějakého "kompromisu" při zdůrazňuji "konečné fázi" onoho hledání...správného soundu, něčeho zcela subjektivního v našem vnímání.

dadaft
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od dadaft » 27 říj 2014 08:48

lubin píše:Ano, ideální kabel by neměl nic přidat, ani ubrat, souhlasím. A který to dělá? Víme to?
víme to a říká se to.
o smaltovaných drátech - o těch se říká i na slavných hifi fórech, že jako by nebyly, že "propouští" hudbu či zvuk, aniž by cokoliv přidávaly nebo ubíraly, zkrátka naprostá neutralita.
musím souhlasit.
na smaltované dráty nemá nic...

fox
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od fox » 27 říj 2014 09:48

Může někdo z vás definovat neutrální kabel ?

boxer

Příspěvek od boxer » 27 říj 2014 10:35

ideální kabel by neměl nic přidat, ani ubrat,

Ideální = neutrální.

Myslím, že tím je řečeno vše. A tak by se v rámci techcnických možností měl chovat každý, i ten nejposlednější článek řetězce.

Teprve pak by si k tomu dle nálady a chuti mohl přidávat či ubírat ten který soudruh co jemu jest libo. Ať už nějakým DSP, či equalizérem či jinak.

Miero
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od Miero » 27 říj 2014 11:40

a čo sa tak pre zmenu zamyslieť na chvíľku aj nad konektormi použitých na týchto kábloch?

Basstl
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Basstl » 27 říj 2014 11:44

Jako že nikl má jemné zrno, echtgold pleťové středy a rhodium dodá neskutečný zážitek? :D

boxer

Příspěvek od boxer » 27 říj 2014 11:45

Jak zamýšlet? Pro ně platí vše naprosto stejně.

fox
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od fox » 27 říj 2014 13:05

boxer píše: ideální kabel by neměl nic přidat, ani ubrat,

Ideální = neutrální.

Myslím, že tím je řečeno vše. A tak by se v rámci techcnických možností měl chovat každý, i ten nejposlednější článek řetězce.

Teprve pak by si k tomu dle nálady a chuti mohl přidávat či ubírat ten který soudruh co jemu jest libo. Ať už nějakým DSP, či equalizérem či jinak.
To jsi mi moc neprozradil. Jak poznáš, že je kabel neutrální ? Dá se to změřit ? Existuje základní jednotka neutrálnosti ?
Ptám se proto, že když se nás sejde deset, určitě se neshodneme, protože každý slyšíme jinak a pro neutrálností můžeme mít jinou představu. Navíc kabel není jediným článkem řetězce, který ovlivňuje jak nahrávku, tak reprodukci. :mrgreen:

PítrsPraha
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od PítrsPraha » 27 říj 2014 13:35

Pánové, díky za tuhle debatu. Je zajímavá nejen fakticky, ale i jako přehlídka možností lidského charakteru :-).

Mám za to, že zvukově neutrální kabel by byl jedině ten, který by byl elektricky neutrální. Tzn. nijak by neovlivnil žádný z fyzikálních parametrů signálu na výstupu zařízení. Tzn. spoj výstupní konektor-koncovka kabelu, spoj koncovka kabelu-kabel, kabel samotný, spoj kabel-koncovka a spoj koncovka vstupní konektor by nesměly mít na signál jakýkoliv vliv. Každý si může odpovědět, zda-li je to reálné.

fox
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od fox » 27 říj 2014 13:53

Před několika léty, v časopise HR, byla diskuse mezi Krautem a Dudkem o vlivu kabelu na zvuk. Dudek tehdy psal, že spojil zdroj a zesilovač naprudko bez použití kabelu. Ale mezi zúčastněnými posluchači zvuk takto propojeného aparátu nezaznamenal úspěch.

gabik
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od gabik » 27 říj 2014 14:57

Idealni kabel je takovy, ktery se libi jeho majteli, nekdo holky, nekdo vdolky. Jinak by se neprodaval Densen, ale jeno Bryston, nebo naopak.

Jo, prehlidka charakterů zejmena hifisticky fora bejvaj, to jó ;).

Ze vas to jeste bavi plkat o kabelech, ve vsech forech se o tom popsalo mraky dredu. Boxera nepresvedcite, stejne jak on vas a navic je to uplne jedno jakej kdo ma kabel :). Ja jsem nakbely neresil, kldine bych si dal dvoulinku. Ale kdyz jsem prehodil svy kabely nez dosly za zapujceny, tak bylo peklo. Vubec to nehralo. To me prekvapilo. Nevim (vim) co na tech dratech je, ale to je jedno. Bud to nekdo na svy sestave slysi, nebo ne. Kdyz ne, usetri cas a penize. Kdyz jo, tak ma smulu, ale za mu to pak hraje lip.
Naposledy upravil(a) gabik dne 27 říj 2014 15:01, celkem upraveno 1 x.

Odar

Příspěvek od Odar » 27 říj 2014 15:00

fox --> Valna vacsina hifistov nehlada vyrovnany a neskresleny charakter zvuku, ale niekde skresleny, inde frekvencne nabublany. Je to uplne normalne. Posad 3 ludi pred 1 aparaturu, daj im do ruky paper a pero a nech kazdy bez ovplyvnenia druheho napise, ako to pocuje. Je velka pravdepodobnost, ze kazdy napise nieco ine. Dalsia debata zbytocna.
gabik píše:Boxera nepresvedcite
Tak isto, ako kablomaniakov. Kazdy sme nejaky.

gabik
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od gabik » 27 říj 2014 15:03

Odar: Presne tak, ale nevim, proc bychom se meli navzajem presvedcovat. Dyt je to uplne jedno kdo na cem posloucha, hlavne ze je spokojenost.

Obecne: Ja taky k majiteli BMW neprijedu Oktavkou a nezacnu mu do hlavy hustit, ze je to idiot, ze mohl usetrit, to on urcite moc dobre vi :).

Odpovědět