průřez reprokabelů vs. zesilovač

Signálové, reproduktorové i napájecí kabely
Odpovědět
Mih
Kontaktovat uživatele:

Re: průřez reprokabelů vs. zesilovač

Příspěvek od Mih »

Dadaft - pro tvůj zesilovač a repro (vzhledem k výkonovým parametrům) bude optimální průřez 2x 2,5 mm2, tolik k první otázce v úvodu.
Další parametry reprokabelu jsou samozřejmě také důležité, bude záležet na délce kabelu i na "sladění zvuku" repra a zesilovače. To už je spíše věcí experimentování a financí. Nic se nemá přehánět, to platí i o reprokabelech. Pospojovat přístroj a repro v ceně pár tisíc, kabelem jehož cena převyšuje cenu přístrojů je hloupost. Stejně tak opačný extrém. Taktéž je podle mne hloupostí spoléhat na nějaké podstatnější vylepšení zvuku reprokabely. Rozdíly mezi jednotlivými zn. jsou, ale opravdu ne dramatické. Psychoakustika je brouk, který dokáže vrtat v hlavě pořádně...
Základ je již dán, přehrávač+zesilovač+repro.

zero
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od zero »

A já bych řek´, že dadaft svojí hláškou o kompenzaci hrubého signálového kabelu tenkým reprákovým záměrně vypustil jeden ze svých falešných terčů. Čekal, jestli se někdo chytne.
No nic.

Padl tady názor, že téma průřezu reprokabelu byla ironie a provokace. Dovolím si tuto provokaci rozvinout. Zajímá nás pouze přenos hudebního signálu ze zesilovače do beden.
1.) V čem bude přenos signálu po zahřátém kabelu horší než po studeném?
2.) Zahřátím kabelu se změní jeho vlastnosti. Atomy drátu se budou pohybovat rychleji než atomy drátu studeného. Má tohle nějaký zásadní vliv na přenos audiosignálu? Jestli ano, tak jaký?
3.) Například elektronky potřebují k optimálnímu provozu určitou provozní teplotu. Nemůže obdobná analogie platit i pro reprákový kabel?

Jen tak mě to napadlo. Jako vůl si mohu podobné úvahy dovolit.

petrL
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od petrL »

Zahřátím stoupne odpor a tím se efektivní průřez ještě zmenší. Pak začne smrdět a kouřit izolace a to není příjemné. Zvuk bude takový zamlžený a brzy z něj bude bolet hlava.

Mih
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Mih »

Pokud si ze školy ještě pamatuji, tak vliv vzrůstající teploty na vodič je takový, že stoupá odpor a klesá protékající proud. Tím je podle mne odpovězeno.

zero
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od zero »

petrL + Mih:
Tak se optám jinak. Do CD playeru vložím hudební CD, zesák bude řekněme integrovaný 2 x 100 W. Jakej průřez reprokabelu mám zvolit, aby se mi po přehrání 1, 5 nebo 10 CD v řadě za sebou při běžné poslechové hladině ohřál reprokabel do té míry, že začne smrdět izolace?

Mike
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Mike »

To si děláte legraci nebo to myslíte vážně? Pokud chcete toto udělat aby to začlo srmdět a tavit se tak bych volil tak 0,3mm lanko. Ovšem je docela možné že to ochrany zesilovače nepřežijí protože tam dojde k určitým jevům. Třeba jak psal Mih nebo petrL.

Mih
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Mih »

Zero - nechci urazit, ale tady platí "Měl jsem se líp učit", kup si triko od opálených kopáčů na Václaváku. P.S. Do výpočtu ti chybí dosadit jednu hodnotu...Napovím - není to interpret na CD.

PMA
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od PMA »

Je to příklad naprosto bezcenné diskuse, kdy laici bez jakýchkoliv elementárních znalostí se pokoušejí konstruovat teorie o tom, co má a nemá vliv, a co hůř, nechtějí ani respektovat základní fyzikální zákony. Je to něco podobného, jako bych šel plkat o neurochirurgii. Nedivte se, že není zájem cokoliv vysvětlovat a reagovat na dotazy, tazatele to nakonec nezajímá, snaží se jen a jen prosazovat své bludné vize, to je pravý cíl příspěvků. Vůbec se nedivím Renownovi, že psal to co psal. Bylo to alespoň ironické a vtipné, tady jsou jenom bláboly.

petrL
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od petrL »

zero:
Tak průřez bude přesně takovejhle. Blbý téma nebo ne, tohle jsou fakt nedostatky základních znalostí fyziky. V zadání ti toho chybí spousta. Zejména délka kabelu, citlivost a impedance reprobeden a konkrétní hlasitost. Pak taky okolní teplota, tepelná vodivost izolace a její bod tání. Ale dobrá, ve škole jsi sice nedával (nedáváš?) pozor, ale chceš dělat pokusy. Tak si kup 2 odpory mezi 4-10 Ohmy, největší zatížitelnost jakou běžně seženeš (to bude tak do 20 W), připoj je místo reprobeden a pouštěj do nich svoji muziku. Za okamžik budou cítit i ty odpory. Pak můžeš experimentovat s tenkýma dlouhýma drátkama (který z hlediska zvuku stejně budou k ničemu).

zero
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od zero »

Mike:
Myslíš, že jsem takovej d...l, že chci zesák propojit s bednama drátěnou nití ??!!
Myslíš, že chci smažit dráty ??!!

PMA:
Nemám ve zvyku ptát se na věci, které mě nezajímají.

Je to opravdu bezcenná diskuse, odpověď na dadaftovu otázku tady nikdo nezná.

Tuším, že již začínám pomalu rozumět chodu tohoto fóra. Někdo se zeptá PMA na jeho repráky a hned je oheň na střeše. A hned se maže. Já jsem 2 x prosil o smazání mého vlákna, protože již není aktuální. Marně.

Donuts
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Donuts »

Bananek pro Nulu bude nezbytny, zase tu chce vytvaret neprijemne prostredi.

Mih
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Mih »

Zero - myslím, že jsem Dadaftovi ohledně průřezu kabelu odpověděl dostatečně, hledat blbinky typu zda bude pro jeho zesilovač lepší průřez 2,266 nebo 3,022 je nesmysl a blbost. Pokud to takto bude pokračovat, obávám se, že dr. Chocholoušek bude mít práce habaděj.

Rowing
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Rowing »

zero píše: Tak se optám jinak. Do CD playeru vložím hudební CD, zesák bude řekněme integrovaný 2 x 100 W. Jakej průřez reprokabelu mám zvolit, aby se mi po přehrání 1, 5 nebo 10 CD v řadě za sebou při běžné poslechové hladině ohřál reprokabel do té míry, že začne smrdět izolace?
zero píše: Myslíš, že jsem takovej d...l, že chci zesák propojit s bednama drátěnou nití ??!!
Myslíš, že chci smažit dráty ??!!
Přestaň tady z toho laskavě dělat frašku. Myslím, že odpovědi na vhodný průřez kabelu vzhledem k zesilovači a zatížení se dadaftovi a dalším čtenářům dostalo.
A říkám znovu a opravdu naposled, že další diskuze na téma průřezu kabelu a jeho vlivu na zvuk jsou k ničemu a nikdo ti tu smysluplnou odpověď nedá a nemá cenu pokračovat.

Acon
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Acon »

to by som chcel vidieť, ten reprokábel, ktorý by sa prehrieval v domácej hifiaplikácii :roll: preboha ľudia. Počúvajte už konečne hudbu.
Otvorte si bedne pozrite si aké káble sú použité vo vnútri :roll: Domáci zvonček by sa asi urazil

petrL
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od petrL »

Můj by se neurazil. A to mi to jde bez problémů na 100 dB se zesilovačem výkonu asi 1 W. Hrozný plýtvání mědí. Ještě že to neví Centrála EU.

Odpovědět