průřez reprokabelů vs. zesilovač

Signálové, reproduktorové i napájecí kabely
Odpovědět
Acon
Kontaktovat uživatele:

Re: průřez reprokabelů vs. zesilovač

Příspěvek od Acon »

možno by mnoho vysvetlilo, keby sem ten, čo vie, napísal aký prirez je potrebný na to, aby bol bez problémov prenesený napr. 1W. Myslím, že potom by bola otázka prirezu navždy vyriešená.

Mne je to jedno, lebo mám aktívne bedne, ale možno by bolo zaujímavejšie prísť na to, prečo majú napr káble rovnakého prierezu vplyv na výsledný zvuk.

zero
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od zero »

pipis:
Díky za ochotu.

Rowing:
No tak nic. Když už si člověk ani nesmí z ničeho udělat srandu dotazem záměrně dotaženým ad absurdum.

dadaft
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od dadaft »

Rowing píše:Limit na maximální průřez kabelu, kdy při jeho překročení by došlo k nějakému zhoršení, tu opravdu není.
a já ti říkám, že je.
jenomže ty jsi Rowing a já dadaft, provokatér, zralý pro chocholouška, který založil vlákno pro100r, což je největší blábol v dějinách hifi-fór.
diskuse je u konce.
super.

Donuts
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Donuts »

Citim to v kostech, staci malicko a bude tu padesatyosmy dadaftuv odchod z fora!

Acon
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Acon »

dadaft píše:
Rowing píše:Limit na maximální průřez kabelu, kdy při jeho překročení by došlo k nějakému zhoršení, tu opravdu není.
a já ti říkám, že je...
tak ja nie som žiadna kapacita, ale myslím, že čím väčší prierez, tým menší odpor. Skôr si myslím, že pri istom priereze je už jedno, či bude ešte ešte väčší, alebo nie. Ale ako obyčajne, môžem sa mýliť.

Piskot
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Piskot »

Kdysi jsem to take řešil, jaký kabel o jaké délce, tloušce, kapacitě. Můžete si na internetu dohledat přepočítací tabulku, kde je vše přepočteno (nebudu vám to teď hledat, možná až budu mít čas). Ale jedno si pamatuji na delší vzdálenosti s větším výkonem byl třeba větší průřez kabelu. Jenomže ty vzdálenosti byli delší než co by se do vašeho pokoje vešelo. Takže to neřešte 4mm kabel je dostatečný pro domácí použití a 2,5mm je minimum, slabší raději nebrat.

noaid
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od noaid »

Myslím, že Dadaft není jediný, kdo se zabývá optimálním průřezem. Dnes jsem na podobné úvahy náhodou narazil v angličtině i s odkazy na různé lidi, kteří se tím zabývali. Ale týkalo se to hlavně interconnectů.
A myslím, že Dadaft může mít pravdu v tom, že pro konkrétní kabel a materiál ten "bod obratu kvality" může existovat a může to být i měřitelné, ono třeba může s rostoucím průřezem klesat odpor, ale zároveň stoupat kapacita, možná i indukčnost, ne?
A pokud to není solid core drát, ale spletené lanko, tak se zvětšuje i povrch, který u mědi může časem více oxidovat než u solid core.
A asi se ani nedá říct jednoznačně, že drát je příliš tenký pro repro, viděl jsem a slyšel už i reprokabely tenké snad 1mm obě žíly dohromady :o , a hrálo to nádherně. :shock:

boxer

Příspěvek od boxer »

ale zároveň stoupat kapacita, možná i indukčnost, ne?

Ne.

noaid
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od noaid »

Má tento názor i někdo jiný? Mi jeden elektrotechnik v oboru audia naopak říkal, že ano. Co si pamatuji z elektra je, že kapacitu lze zvětšit mj. buď zmenšením vzdálenosti mezi oběma vodiči (plochami) nebo zvětšením plochy obou vodičů, což je podle mne právě případ rostoucího průřezu, pokud je ten průřez kulatý. Pokud je plochý a zvětšuje se jen šířka, tak samozřejmě ne.
Je to špatná úvaha nebo ne a proč?

boxer

Příspěvek od boxer »

Kapacita je určena vzdáleností mezi vodiči,průměrem žil a dielektrikem mezi nimi. Čím větší vzdálenost mezi vodiči a menší průměr žíly tím menší kapacita a naopak (myslím na 1m délky, samozřejmě že se zvětšující se délkou R,C i L roste). Indukčnost se naopak se zvětšující vzdáleností zvětšuje, proto se doporučuje kroucení žil pro dosažení menší indukčnosti, tím se však zvětší délka vodiče a i odpor a kapacita. Pokud např. snížíme kapacitu, zvýšíme indukčnost a naopak, zatím není kabel s malou kapacitou i indukčností.

noaid
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od noaid »

Takže jsem měl pravdu ohledně kapacity, s indukčností jsem si nebyl jistý, teď mi to docvaklo, že se měnit průřezem vlastně nemůže.
Tys to ale zamítl obé jedním slovem, ty ty ty, to se nedělá *taktone* Když tak alespoň Ano, ne. ;)

No ale k původnímu tématu - takže se zvětšujícím se průřezem se zhoršuje jiný parametr : kapacita. To je to, co se snažil Dadaft laicky naznačit a na co se ptal zda to tak je.
To je dobře, že jsme se dobrali ke konkrétnímu závěru.

Peer
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Peer »

to Noaid:
tady někdy dospět k jednoduchému závěru je pěkná fuška, co? :)
Počkej za chvíli...
Vstoupí do toho merhaut nebo PMA... :D

tom
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od tom »

slyšel jsem a viděl jsem a pořád si držím bradu :D
super doporučuji všem k poslechu :
http://www.navratilaudio.cz/pr_crystal/pr_crystal.html
poměr délka/průměr prostě neplatí, alespoň v tomto případě *thumbs up*

efičák
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od efičák »

tom píše:slyšel jsem a viděl jsem a pořád si držím bradu :D
super doporučuji všem k poslechu :
http://www.navratilaudio.cz/pr_crystal/pr_crystal.html
poměr délka/průměr prostě neplatí, alespoň v tomto případě *thumbs up*
V Ketose nám pustili reprokabely Crystal. Zvonkáč je tlustý! Třípásmové Dynaudio, krmené elektronkovými monobloky hrály prostě dobře. Nepálilo se nic, izolace už vůbec ne, ani s velkou hlasitostí. Já tomu nerozumím, fyzikářka mě nechala projít blbého, no ale proč to Crystaláci mají tak tenké? Do odmotaných drátů z traf to má jen kousek.
:?:

noaid
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od noaid »

Ano, tyhle kabely jsem měl na mysli. Tenké to být může, protože stříbro je jednak vodivější než měď (menší tepelné ztráty), jednak tam opravdu nejde výkon 200W jak se tu někdo snažil počítat, ale pro běžnou poslechovou hlasitost jen pár jednotek wattů, ty špičky jsou jen v řádech zlomků sekund a tudíž nemohou drát přepálit ani zahřát.

Mimochodem jsou to právě ty kabely, které používá pro připojení mikrofonů ten člověk z MA Recordings. Ten mne inspiroval i k uvahám o nahrávání v DSD formátu, zjistil jsem ale, že to má pro mne více nevýhod než výhod, tak jsem to zatím zavrhl.

Osobně jsem se nechal inspirovat Dadaftovým solid core a těmito kabely Crystal a začínám pracovat na interconnectech solid core tenkých (malá kapacita) z ryzího stříbra, patrně XLR i RCA, které by byly levnější než kabely levné obyčejné a dle ohlasů v zahraničí na úrovni highendu. Jen tak pro zábavu a pro zajímavost, jak to dopadne, za pokus to stojí. Jestli se to podaří tak dám vědět výsledek. A právě zítra budu řešit se svým dodavatelem materiálu průřez :) Proto jsem se k tomuto tématu vrátil.
Peer píše:tady někdy dospět k jednoduchému závěru je pěkná fuška, co?
To teda jo :lol:

Odpovědět