Test síťových kabelů

Signálové, reproduktorové i napájecí kabely
Odpovědět
MAR
Kontaktovat uživatele:

Re: Test síťových kabelů

Příspěvek od MAR » 28 led 2012 13:58

Takže opravdu asi každý slyšíme jinak, nebo budou mít rozdílný vliv ve zvuku připojené zesilovače. Ja jsem skoušel, a skouším vždy přímo bez filtrů, nebo trafa, které zatím nemám, ale zdálo se mi, že i s obyč. suprou je zvuk trochu jiný. Slyšel jsem opravdu co jsem psal a zvláštní je že v recenzi z Audiodromu je popis Vincentu a Oyade tak rozdílný. No nevim, asi si to musí každý odzkoušet sám doma.

palinoch
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od palinoch » 28 led 2012 14:30

Ano, ja suhlasim, kazdy ma rad nieco ine, ale preco nenapisat, tak ako napisal Mirek , ze ma rad temnejsi zvuk....a tym by sa snad zjednoduchsila moznost vyberu a tak. Hoc zalezi aj na dalsich veciach medzi kablami. Ale ak vznikaju polopravdy, ze bedne tie a tie su vyborne, chod do nich a pritom vypovedna hodnota a charaktere zvuku je nulova je zavadzajuca. Od toho by mali byt fora, kde by sa pisalo o vlastnom nazore s upresnenim, aky zvuk mam rad a za nim si slapem svoju cesticku.

aretax
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od aretax » 29 led 2012 08:09

palinoch píše:Ano, ja suhlasim, kazdy ma rad nieco ine, ale preco nenapisat, tak ako napisal Mirek , ze ma rad temnejsi zvuk....a tym by sa snad zjednoduchsila moznost vyberu a tak. Hoc zalezi aj na dalsich veciach medzi kablami. Ale ak vznikaju polopravdy, ze bedne tie a tie su vyborne, chod do nich a pritom vypovedna hodnota a charaktere zvuku je nulova je zavadzajuca. Od toho by mali byt fora, kde by sa pisalo o vlastnom nazore s upresnenim, aky zvuk mam rad a za nim si slapem svoju cesticku.
Súhlasím s Tebou, ale mám k tomu pripomienku: aj keď Ti niekto povie, že napr. má rád "temnejší" zvuk, nemusí to byť návod na to, aký prístroj si má kúpiť a ako ho zapojiť. S vlastných skúseností viem, že keď si inštalujem doma to isté, ako kamarát, môže to hrať diametrálne odlišne - viď napr. posluch v hifi štúdiách a potom doma s tou istou aparatúrou. Áno, je to o tom, čo sa komu páči, ale aby to dosiahol, musí skúšať len u seba. Aké koľvek rady môžu byť zavádzajúce. Všetci vieme, že pri "formovaní" zvuku každá maličkosť môže výsledný efekt diametrálne zmeniť.

Mirek
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Mirek » 29 led 2012 21:05

Aretaxi - já nikomu nic nedoporučoval ani neradil (takové hlouposti bych se nikdy nedopustil)....já jenom napsal, co jsem osobně slyšel a že to podobně slyšel i někdo jiný, tož tak.

aretax
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od aretax » 02 úno 2012 18:12

Mirek píše:Aretaxi - já nikomu nic nedoporučoval ani neradil (takové hlouposti bych se nikdy nedopustil)....já jenom napsal, co jsem osobně slyšel a že to podobně slyšel i někdo jiný, tož tak.
Mirek, ja som Ti nič také nenaznačil, že by si niečo doporučoval. Ak to tak vyznelo, ospravedlňujem sa Ti.

Mirek
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Mirek » 03 úno 2012 22:20

Není důvod se omlouvat, je to jenom diskuze, kde to každý může vidět jinak a tak to má být :)

MAR
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od MAR » 06 úno 2012 16:51

Ješte jedna poznámka ke zkoušení kabelů.
Je docela zajmavé jaký že je to vlastně chaos nejenom u nás, ale i jinde se zapojením komponentů a kabelů. Acrolink který jsem mněl pujčený na test 1,5 m rozbalený nový, správně otočená fáze. Pak mi přišel obědnaný 2,5m, který jsem také rozbalil a fáze byla opačně. Na strankách Electrocompaniet je německý test s fotkou přistrojové zásuvky kde je fáze označená červenou tečkou ( je obráceně než u nás ). Český EC tam žádnou tečku nemá a pojistka je zapojena na levo, takže faze bude asi vlevo což je u nás správně.
http://www.electrocompaniet.no/files/re ... i5MKII.pdf
Pokud se fáze prohodí i zvuk je jiný, ale o tom se na foru už psalo.
Z mých skušeností pokud jsme slyšeli nějakou charakteristickou vlastnost , tak i u jinych sestav, čí beden byl zvuk s větší čí menší mírou podobný s touto vlastností, nebo to nebylo slyšet vůbec.
Bylo by fajn kdyby MIREK zavzpomínal a také nam napsal svůj postřeh na tu celou řadu ostatních kabelu. Pokud tak již neučinil. To samozřejmně není myšleno ironicky, ani jako narážka, protože každý postřech je přínos.
Ten Audiodrom, no nevím, jen nezávíslí budou asi tak, jak velké množství reklam se tam začalo oběvovat. Takže klidně můžou slyšeti i to co si prodejce bude přát. *klanimse*

Tony
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Tony » 06 úno 2012 19:21

A chaos nie je len v tom, na ktorej strane je u prístroja fáza, ale aj na ktorom konci je zapojené tienenie...

Tomáš
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Tomáš » 06 úno 2012 19:58

to Mar
Pořád nechápu,co to znamená,když píšeš "otočená fáze",vždyť je jedno,do jakeho kabelu teče proud (černého,nebo červeného),ne ? Oba jsou úplně stejný,
trošku horší je jen ten zelený na zem(jen 4N měď),barevné značení stejně neodpovída normám ČSN ani EU,důležité je jen,aby se vodíče nekřížily
v zkompletovaným síťovým kabelu - pro přesnost http://www.edunet.souepl.cz/~weisz/diln ... p?tisk=yes
Je pravda ,že u nás je zvyk fáze vlevo(při pohledu do zásuvky),v Německu vpravo.

Obrázek

Jinak acrolink je dobrej kabel,mám ho taky :D

MAR
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od MAR » 06 úno 2012 20:55

Zdravím tě Tomaší.
Nemám elektro. vzdelání, takže nejsem tem povolaný odborník, tak kdybych psal pitomosti tak se všem omlouvám. *headbang*

Barvu vodičů jsem nemyslel,tam je to určitě jedno. Otočenou fázi jsem myslel právě misto kudy leze fáze do přístroje.
V ČR bylo v minulosti pravidlem (pohled na zařizení) v zásuvce vlevo na konci kabelu ICE přístrojový konektor v pravo, takže když se podíváš na komponentní zasuvku tak vstup fáze zase nalevo. Na fázi za vstupem vždy byla pojistka.
Pokud jde fáze napravo do přístroje tak je pojistka na nuláku a je to zapojeno opačně(v ČR). Tam kde je integr. pojistka do ICE zasuvky přístroje lechce proměříš, když se poj. vytáhne který kolík je vodivě spojen s pojistkou.
Zatím jsem nemněl německý stroj s tečkou, tak nevím jestli je pojistka na pravém kolíku. Ale příležitostně zjistím.
Všechny komponenty které mám jsou správně zapojené v přístr. konektoru fáze vždy vlevo i angl. REL má fází vlevo a PŘITOM v angl. zásuvce je fáze napravo jako v německu. Proto mně .TY NĚMECKÉ TEČKY TAK ZAUJALY

Respektíve se domnívám je jedno jestli levo nebo pravo ale pokud nejde faze přes pojistku tak je to naopak.
Pokud se přístroje zapojí naopak je to slyšet. A určitě je třeba mit i všechno v řetezci správně zapojeně se stejnou fázi, je tam opravdu slyšitelný rozdíl.
Jednoduše odskoušíš i na českých zásuvkách s kolíkem, když tam vrazíš troják tak na jedné straně je to jako v zásuvce správně a na druhé je to opačně, prohozená fáze( vpravo )

MAR
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od MAR » 06 úno 2012 21:14

Na foru je hodně odborníku *palec* tak doufám že to nevyznělo blbě, jen jsem to chtěl rozepsat pro všechny čtenáře.

Asket
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Asket » 10 úno 2012 16:41

udelat si 2 kable jeden mit normalne a druhy s prohozenou fazi... a odzkouset vlastnim poslechem...
pokud ale mate jen jeden kabel a nechcete jej nicit tak 2 prodluzky a na tom prohodte u jedny prodluzky fazi a pak poslechem prohodte tam ci onam zapojeni do prodluzky a jak to bude hrat...

ted je otazkou jak se n to citite na rozdelani obycejne prodluzky (z plastu na sroubky) za par kacek a prohozeni tamnich plisku...
a zda mate zkousecku -sroubovak za 20kc pro overeni faze...
aspon takovy jednoduchy test... pokud by jste meli lepsi vysledny zvuk pri obracene fazi... tak si pak muzete vypnout jistic v pokoji, rozmontovat zasuvku a na jedny zasuvce prehodit fazi a tu pak mit vylozene jen na zesik... pripadne cd

Asket
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Asket » 18 úno 2012 13:42

jako uplne nejidealnejsi rozmontovat viko daneho zarizeni (zesik - cd) a kuknout na pripojeni jake barvy kde jsou vedeny od vstupu, kde je pojistka apod..., ale vetsina to tak nedela aby zjistila, kde je presne faze.. (zaruka apod.)

Na zaklade toho pak lze se dopracovat k testu kabelaze...
hlavne nezapominat, ze caste zapinania vypinani take nesvedci masinkam.... takze s testy sitovych kablu opatrne pokud jich mate vice a jeste resite navic zapojeni tak ci onak s fazi....

No ja resil jiny problem... svou sit a tzv cezackou sit... tak jsem to zkusil... po delsi obave co to udela...
Pripojil jsem masinky cd na svou sit (solar panely, baterky, sinusovy menic 230V) propojil analogove se zesikem co byl pripojen na CEZ sit 230V ..a nic (mel jsem obavy, ze dojde k brumu nebo sumu nejhorsim pripade ke zkratu) a nic z toho (hraje OK)
Takze to mam asi dobre zapojene... (tak samo to bylo OK i v opacnem zapojeni cd-zesik z me na cez sit a opacne... (tim neni mysleno prehozeni faze za nulak, ale zmena site))

mnozi si to neuvedomuji... jsou to 2 ruzne site 230V a kolik lidi se s tim sejde do styku ? navic jako neelektrikar jako ja...
Kazdopadne vime vsichni, ze tyto dve site -faze se nesmi nikdy spojit na 230V (logicke)... ale nikdo nepise jak to je pri vystupech na komponentech stejnosmerneho napeti...

slimak
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od slimak » 18 úno 2012 18:27

aretax píše:Veľmi milo ma prekvapila diskusia o sieťových kábloch na tomto fóre, na rozdiel od slovenských stránok na hifi slovanet, kde napriek tomu, že rozdiely sú počuteľné, skupina obmedzencov tvrdí, že v tom nevidí prínos.
Robil som viac testov so sieťovými káblami v mojich podmienkach a na slovanete som to aj napísal - nepočujem žiaden rozdiel. Možno je to tým, že používam oddeľovacie trafo, neviem.
Každopádne rešpektujem ak má na túto problematiku niekto iný názor a nemyslím si, že je za to "podčlovek". Tiež si myslím, že aj my obmedzenci máme právo na život a na vlastné názory, ktoré sú konkrétne u mňa založené na praktických pokusoch v mojich podmienkach. Diskusia je o názoroch a jej zmyslom by malo byť dopracovať sa k nejakému všeobecne použiteľnému záveru.

Mirek
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Mirek » 19 úno 2012 00:37

Robil som viac testov so sieťovými káblami v mojich podmienkach a na slovanete som to aj napísal - nepočujem žiaden rozdiel. Možno je to tým, že používam oddeľovacie trafo, neviem.
Zajímavé já mám odďelovací trafo (Hogen) taky, ale rozdíl byl slyšet i při výměně kabelu ze zásuvky do trafa a to značný a a u kabelů z trafa do přístrojů jsme dokonce dělali slepý test a znovu rozdíly. Nenazval bych nikoho omezencem, ale na Slovanetu byly kolem toho téma docela hysterické výlevy - což o přehnané inteligenci rozhodně nesvědčí. Tím nemyslím to, že to někdo neslyší, ale to jak reaguje na jiný názor. Jinak je to k zamyšlení, protože z osobní zkušenosti vím, že všichni zkušení hifisti, co znám s kvalitními sestavami to slyší a síťové kabely mají odladěné ke svým setavám. Jenom na okraj věci, můj syn vyučený elektrikář, se mi strašně chechtal a měl asi za úplné blázna říkajíc drát je drát, ale po výměně kabelu jenom kroutil hlavou.

Odpovědět