zkusenost se stinenim repro kabelu Valhalla_stinit ano/ne?

Signálové, reproduktorové i napájecí kabely
Odpovědět
bohus
Kontaktovat uživatele:

Re: zkusenost se stinenim repro kabelu Valhalla_stinit ano/ne?

Příspěvek od bohus »

Hele moje milá Rukavičko,
víš že Tě mám rád, tak zkus přijet, pokecáme, proberem hifihluch a zavedu Tě někam, kde asi fyzika nefunguje.
A co se týče lidiček které nabouráváš, že jsou to pocity a neslyší, tak to bych byl hóódně ku.wa opatrný.
Sám dobře víš, že slyší velmi dobře a holt nám už fyzika v našich létech nepomůže.

lachim
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od lachim »

Kite19
Pozor. Ja nevim, zda je stineni valhalla skutecnym prinosem ke "zvuku" kabelu.
Prodejce valhalla by zrejme rekl, ze je to naprosta hloupost. Ze kdyby ji chteli vyrabet/prodavat stinenou....atd
Popsal jsem svou zkusenost.
Na jine sestave by to treba bylo naopak horsi.
Muzeme to zase u nekoho vyzkouset. Je potreba to zorganizovat.

kite19
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od kite19 »

Lachim:
Presne tak to bolo myslené, jedna z tých dvoch alternatív musí byť správna. A to tá ktorá menej mení signál, v zarušenom prostredí to bude tá tienená, u mňa doma by obrovskú zmenu priniesla netienená, ale zlepšenie zvuku by to istotne neprinieslo.

Trashwatcher
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Trashwatcher »

V běžně zarušeném prostředí nepřinese jakékoliv stínění na takto malé výstupní impedanci zesilovače NIC. Tzn. stínění JAKÝCHKOLIV reprokabelů nic neřeší (nemůže).

Jediný případ, kdy jsem se setkal s tím, že by se na reprokabely (ale i na jakékoliv jiné kabely, vedoucí k zesilovači) "něco nachytalo", byl případ, kdy v Praze na Malovance vysílala v objektu kasáren tehdejší rušička. Při jejím obrovském výkonu se rušení na našich nedalekých strahovských VŠ kolejích projevovalo všude (hlavně v blízkých budovách). Ale tam šlo o něco jiného:

NF signálem modulovaný VF signál využil COKOLIV vedoucího k zesilovači, magnetofonu a podobně jako ANTÉNU a pak došlo na přechodu BE prvního tranzistoru v zesilovači k demodulaci a ničím neovlivněný NF signál již procházel dál řetězcem a znemožňoval tak nahrávání či jinou činnost. Logika věci byla snadno ověřitelná tím, že se méně projevovala na technice s tehdejšími Ge-polovodiči, které měly podstatně nižší mezní kmitočet, než modernější Si-tranzistory.
Lezlo to především cestou signálu přes vstupy, ale repro i jiné kabely v závislosti na jejich vedení (směrování) vytvářely anténní protipól. Nelezlo to touto cestou do repráků, ale přes vstupy zesilovačem.

Takové pole nezastaví nic. Jen Faradayova klec s přiměřeným rozměrem mřížky. Leckdo jistě zná situace, kdy poblíž výkonných rozhlasových vysílačů (Český Brod apod.) hrály i klíče na stole nebo svítila žárovka, připojený k anténnímu dipólu. Což se tehdy pod trestem pokut nesmělo (odsával se výkon antény vysílače).

Ale pomineme-li takovéto zcela výjimečné situace, není třeba ŽÁDNÉ běžné obvody s takto nepatrnou impedancí jakkoliv stínit. Vzhledem k vlastnostem rozptylových polí byste museli dvoulinku k reprákům vést nekrouceně souběžně s nějakým vedením ke svářečce a jiným silovým obvodům a to těsně u tohoto vedení. Už jen zkroucení těchto vodičů způsobí eliminaci většiny běžných elmag. polí.

Zde honit duchy nemá smysl ...

boxer

Příspěvek od boxer »

Jo to je dobbrý.

Já v letech 201O až 2014 dělal správce pro jednoho zbohatlíka, který má vilu na Strahově. Bylo děsný mu nainstalovat hifinu. To rušení bylo fakt děsnyý.

Trashwatcher
Kontaktovat uživatele:

boxer píše:Jo to je dobbrý.

Já v letech 201O až 2014 dělal správce pro jednoho zbohatlíka, který má vilu na Strahově. Bylo děsný mu nainstalovat hifinu. To rušení bylo fakt děsnyý.
Jo, ten čas letí ... já bydlel na Strahově na koleji 1973-1975 :lol: A sralo nás to nejen jako študáky na pokojích, ale třeba i slavný Klub 1, kde se pořádaly úžasné pořady s hosty jako Jiří Suchý, SH Kvintet, Vodňanský a Skoumal a spousty dalších kapel a pořadů ... Tam to rušení lezlo taky, protože "jednička" je až nahoře kousek od silnice a tudíž má k Malovance velice blízko ...

boxer

Příspěvek od boxer »

Jo, kde že kde jsou ty "nešťastný" roky.

Teď tak koukám, ty jsi asi stejnej či podobnej ročník jak já. Takže jsi prošel celou tou hifi fází, od Svazarmovskýho hifiklubu,stavění beden, úprav grama NC 44O, koupí skvělých desek z jejich vydavatelství, za který se jinak dávalo vězení,policejních burz, až po pořízená si slušnějšho aparátu. Docela mi trhá žluč, když někteří mladíci píší kdydy,ale z druhé strany jim to, co jsem žili,nepřeji I když????.

Trashwatcher
Kontaktovat uživatele:

boxer píše:Jo, kde že kde jsou ty "nešťastný" roky.

Teď tak koukám, ty jsi asi stejnej či podobnej ročník jak já. Takže jsi prošel celou tou hifi fází, od Svazarmovskýho hifiklubu,stavění beden, úprav grama NC 44O, koupí skvělých desek z jejich vydavatelství, za který se jinak dávalo vězení,policejních burz, až po pořízená si slušnějšho aparátu. Docela mi trhá žluč, když někteří mladíci píší kdydy,ale z druhé strany jim to, co jsem žili,nepřeji I když????.
Jojo, přesně jak píšeš.

lachim
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od lachim »

zpět k tématu, prosím.
zkušenosti se zastínením repro kabelu. nějakého.
založte si vlastí vlákna. díky za pochopení.

Pytel
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Pytel »

Trash : cituji Tzn. stínění JAKÝCHKOLIV reprokabelů nic neřeší (nemůže). Ale pane , kde jste k tomu přišel -- kompletuji kabely nějakých 45 roků, pracoval jsem po světě u renomovaných firem v tyto branži, ale toto je výkřik do tmy.

Asi jste toho málo slyšel ( i když si píšete s Boxerem jak to bylo za totáče ), nechci se vracet --- to založte téma dědků před důchodem nebo už v důchodu. Určitě se zapojím *sunglases*

Zajímavé , že i třeba Boxer požadoval stíněné repro kabaly a určitě ví proč.

boxer

Příspěvek od boxer »

I ty Brute?

Stínění považuji za základní, podstatnou a jednu z nejdůležitějších věcí hifi.

Trashwatcher
Kontaktovat uživatele:

Vše je relativní. O nezbytnosti stínění vstupních obvodů na velkých impedancích a malých signálech nikdo nepochybuje. Stínit reprokabel, jdoucí od polovodičového zesilovače k reproduktorové soustavě, není nutno. Možná v nějaké můstkové verzi, kde se signál vrací zpět do vstupu druhého koncáku. Ale normálně v běžně zarušeném domácím prostředí ne.

lachim
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od lachim »

trahwatcher
máš nějakou praktickou zkušenost, kdy jsi posouchal sestavu s nějakým kabelem bez stínění, pak na něj stínění "namontoval", a poslouchal rozdíl?
pokud máš, popiš jí, prosím. praktická zkušenost na vlastní sestavě je vždy nejlepší.
zastínit jeden kabel a poslouchat jej proti tomu druhému je celkem jednoduché, rychlé.
pak hledejme technické zdůvodnění proč to dopadlo tak nebo onak.
(o technickém zdůvodnění osobně neumím debatovat)

Trashwatcher
Kontaktovat uživatele:

A proč to dělat ? Spousta lidí už po provedení slepých textů prokázala, že pro domácí podmínky na běžné krátké vzdálenosti postačí nějaká kroucená 4x 2.5 mm2 (CYSY apod. novější modely), spojená do kříže. Mám to tak taky a to i s částečným souběhem se silovkou a nic nikde neruší a zvuk je excelentní.
Pokud nemáte poslechovku v transformovně velikého podniku, není nutno nic řešit. Vše ostatní je placebo efekt a kšeft pro prodejce.
Ale u vstupů i uvnitř zesilovačů apod. používám vysoce kvalitní stíněné kabely jako německý Helukabel apod.

slimy

Příspěvek od slimy »

Trashwatcher píše:A proč to dělat ? Spousta lidí už po provedení slepých textů prokázala, že pro domácí podmínky na běžné krátké vzdálenosti postačí nějaká kroucená 4x 2.5 mm2 (CYSY apod. novější modely), spojená do kříže. Mám to tak taky a to i s částečným souběhem se silovkou a nic nikde neruší a zvuk je excelentní..

Excelentni?? :D

Tak se pochlub, co ten EXCELENTNI zvuk produkuje.
At si kazdy z kabelodebilu muze udelat obrazek, co je k tomu zapotrebi a jak malo mozna staci.. *2thumbsup*

Dekuji za info - nejlepe foto s popisem ala Boxer (tomu jeste jednou diky)

Odpovědět