zkusenost se stinenim repro kabelu Valhalla_stinit ano/ne?

Signálové, reproduktorové i napájecí kabely
Odpovědět
BVa
Kontaktovat uživatele:

Re: zkusenost se stinenim repro kabelu Valhalla_stinit ano/ne?

Příspěvek od BVa » 03 lis 2016 09:05

Celá debata o vplyve tienenia reprokábla je len o tom, ako nedokonalý (citlivý na rušenia "natlačené" do výstupu) je zosilňovač. Takže čím viac je ten kábel a alobal na kábli "počuť", tým horší je zosilňovač, bohužiaľ..Prípadne to môže byť o nestabilite pri určitom výkone a záťaži spôsobenej parametrami kábla (kapacita, indukčnosť..), lenže zosilňovač musí byť bezpodmienečne stabilný. Na toto sú obvykle najcitlivejšie práve "exotické" stroje, ktoré sa chvália nekonvenčným zapojením (napr. 200dB zisku v NFB :) ), extrémnou rýchlosťou (vždy je to niečo za niečo..), absenciou výstupnej tlmivky (funguje aj ako filter proti vf..) a podobne. Ukončite kábel na strane reproboxu (najlepšie vnútri na svorkách boxu) sériovým RC členom napr. 10R+4n7, nepoužívajte ploché káble ("rámová anténa") ani "highendové" samostané vodiče ako ku zváračke (čo je ešte horšie) a prestanete riešiť reprokáble, ak si urobíte seriózny slepý test. Jednoducho čo najkratší kábel, s dostatočným prierezom (2x2,5-2x4mm2) a s vodičmi tesne pri sebe a skrútenými (alebo reprokoaxiál) a čo najďalej od zdrojov rušení (napr. sieťový kábel od PC alebo televízora s PWM zdrojom). .
Nie je to cene zostavy, ale o jej citlivosti (čo je vada..) na parametre 2-3m kábla a o podmienkach (úrovne rušení) v mieste posluchu..
Naposledy upravil(a) BVa dne 03 lis 2016 09:06, celkem upraveno 1 x.

PítrsPraha
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od PítrsPraha » 03 lis 2016 09:05

Trashwatcher:
Souhlas se slimym. Tohle teoretické plácání je k ničemu, když praxe je prokazatelně jiná. Čmelák by taky teoreticky neměl lítat a voda by neměla téct. Stejně jako mentorsky deklaratorní tvrzení o tom, že CYSY kroucená čtyřka takzvaně stačí.
Píšeš stylem spasitele, který jako jediný na zeměkouli zná tu pravou pravdu, přitom ale.... A na to tu opravdu nikdo nečekal.

svartenatt:
Za racionálně uvažující techniky a konstruktéry, kteří mají hluboké vlastní zkušenosti, nebo racionálně uvažující zkušené hifisty jako jsou BVa, PMA, NA, Pytel, davidhighend, Boxer (RIP) atp., jsem tady velmi rád. Trashwatcher mezi ně ale ani náhodou nepatří ani vědomostma ani reálnýma zkušenostma.

BVa
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od BVa » 03 lis 2016 09:07

Čmelák by taky teoreticky neměl lítat a voda by neměla téct
To sú s prepáčením "kydy" , ktoré nastupujú pri absencii vedomostí, sorry.
Naposledy upravil(a) BVa dne 03 lis 2016 09:26, celkem upraveno 1 x.

lachim
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od lachim » 03 lis 2016 09:19

bva
.. a proto jsem založil toto vlákno.
zajímaly mě praktické zkušenosti s výrobou stínění.
jetli někdo též zastínil nějaký repro kabel a slyší nějaký rozdíl. prakticky.
teoreticky též vím, že platí to co píšeš.
jenže teorie se u naprosté většiny hifistů s "laděnou sestavou" nedá prakticky aplikovat.
cituji tebe (z 9:05) a dotazuji se:
na bedně ukončit (najlepšie vnútri na svorkách boxu) sériovým RC členom ..... jenže když máš nové bedny za stovky tisíc a nemůžeš/nechceš do nich vrtat ??
čo najďalej od zdrojov rušení ..... jenže když máš stojan nacpaný ke zdi, za ním změt kabelů, a v té změti "leze" repro kabel ze zesíku ??
nepoužívajte ploché káble ..... jenže co když už máš plochý kabel koupený a nechceš už kupovat jiný ??
atd.

Odar

Příspěvek od Odar » 03 lis 2016 09:24

Tak ten plochy kabel obtocis alobalom. Zufaly kabel budes zachranovat zufalejsim riesenim. Aj tak sa da.

Trashwatcher
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Trashwatcher » 03 lis 2016 09:34

PítrsPraha píše: Souhlas se slimym. Tohle teoretické plácání je k ničemu, když praxe je prokazatelně jiná. Čmelák by taky teoreticky neměl lítat a voda by neměla téct. Stejně jako mentorsky deklaratorní tvrzení o tom, že CYSY kroucená čtyřka takzvaně stačí. Píšeš stylem spasitele, který jako jediný na zeměkouli zná tu pravou pravdu, přitom ale....
Přitom ale co ? Nic nevím ? A to jsi poznal z pár reakcí na několik nesmyslů ? No to jsi génius ... teda až na toho čmeláka a vodu *hura*
PítrsPraha píše:Trashwatcher mezi ně ale ani náhodou nepatří ani vědomostma ani reálnýma zkušenostma.
No teda pane kolego, k čemu jsme se to uchýlili ? :lol:

Ponechme ale stranou způsoby toho kterého soudruha ...

Přijde mi velice humorné, že kdybych tady sepsal svoji techniku, že na jména těch značek by řada z Vás řekla (spíše neřekla, protože jsou moje, že ?): Aha, no jó ... tak to bychom se nad tím problémem měli fakt zamyslet ...
A to by ani ta technika nemusela být v pořádku nebo v provozu. Prostě jména známých značek (o kterých se ví, že stojí hodně) stačí někomu k tomu, aby padl na prdel a vůbec nepožadoval důkazy. *klanimse*

Ve spoustě situací stačí použít mozek, nejlépe svůj vlastní. Kývat na kolegovo prohlášení už může skrývat riziko, že se (třeba i výjimečně) mýlil ... A ohledně praxe: ano, praxe je třeba. Optimální jsou znalosti doplněné praxí, nejlépe konstruktérskou, to člověku umožní ledacos pochopit do hloubky.
Naposledy upravil(a) Trashwatcher dne 03 lis 2016 09:48, celkem upraveno 1 x.

BVa
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od BVa » 03 lis 2016 09:40

dotazuji se:
na bedně ukončit (najlepšie vnútri na svorkách boxu) sériovým RC členom ..... jenže když máš nové bedny za stovky tisíc a nemůžeš/nechceš do nich vrtat ??
čo najďalej od zdrojov rušení ..... jenže když máš stojan nacpaný ke zdi, za ním změt kabelů, a v té změti "leze" repro kabel ze zesíku ??
nepoužívajte ploché káble ..... jenže co když už máš plochý kabel koupený a nechceš už kupovat jiný ??
atd.
Tak to ukonči priamo na konci reprokábla, odpor a kondenzátor pod kúsok zmršťovačky vhodného priemeru, alebo vyrobiť 10cm "medzikus"..
Aj tá "změt" káblov sa dá upratať , sieťové káble viesť ďalej od signálových.
Ak je niečo veľmi pravdepodobne príčinou problémov, tak sa toho zbav (kábla alebo zosilňovača..). Alebo použi tú krížovú štvorku z CYSY 4x2,5 pre signál , plochý kábel ako dekoráciu alebo "maskovanie" toho CYSY. ;)

PítrsPraha
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od PítrsPraha » 03 lis 2016 09:55

Trashwatcher:
Potvrzuješ moje slova. Přesně tohle arogantně urážlivý vystupování typu "jedině já mám pravdu", když ji prostě objektivně nemáš, je důvodem, proč se ti (nejen ode mě) vrací to, co se vrací. O tom, jaký máš doma komponenty, to opravdu není, i kdybys měl Soulution s Vividama.

BVa:
Budiž, klidně to zaměň za jiný příklad situace, kdy teorie a praxe je (z různých důvodů) v rozporu ;-). V tom textu bylo podstatný něco jinýho.
Ale zpět k tématu: není až moc zjednodušující omezovat důvod vlivu kabelu jen na indukované rušení? Součástí celku jsou i konektory a jejich napojení, elektrické vlastnosti kabelu, beden a zesilovače a jejich vzájemný působení...

BVa
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od BVa » 03 lis 2016 10:16

Všetky vplyvy, ak naozaj zmenia zvuk, môžu byť len "fyzikálne", nič mimozmyslové. Alobal na kábli neovplyvní impedanciu reprosústavy, ale môže byť tou poslednou kvapkou, ktorá spustí nejakú nestabilitu zosilňovača. Nejaké prechodové odpory na "vaklkontaktoch" sú prvá vec, čo treba skontrolovať, rovnako čistotu kontaktov.
Ideálny zosilňovač sa má javiť ako čistý zdroj napätia ,schopný pracovať do "ľubovoľnej" záťaže, ideálny reprobox by mal mať impedanciu rovnú udávanej a podľa možnosti čisto reálnu (bez komplexnej zložky), ideálny kábel by mal mať nulový odpor, indukčnosť aj kapacitu.. Všetky odchýlky od ideálu nejako interagujú, ale ak je vplyv kábla dramatický, tak je niečo špatne so zosilňovačom, rovnako ak 8ohm box padá pod 2ohmy a pritom točí fázu o 60 stupňov, tak je chyba tam.. Kurýrovať to káblom je mimo misu. Treba nájsť skutočné problémy,nehladať chiméry.

Trashwatcher
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Trashwatcher » 03 lis 2016 10:25

PítrsPraha píše:Přesně tohle arogantně urážlivý vystupování typu "jedině já mám pravdu", když ji prostě objektivně nemáš, je důvodem, proč se ti (nejen ode mě) vrací to, co se vrací.
Slušná demagogie. Já s tebou komunikuju slušně, ty mě tu napadáš poznámkami o vědomostech atd. a já mám urážlivý vystupování ? A ještě se oháníš "objektivitou", když objektivního nic v ruce nemáš :lol:
Kdyby sis nevšiml, netvrdím, že mám pravdu. Jen říkám, že z těch a těch racionálních důvodů jsem o něčem přesvědčen. Je už věcí každého, jak si toto prohlášení vezme. Normální diskuse - výměna názorů. Když do toho nikdo nezatahuje levné osobní invektivy ...

Raději se věnujme meritu věci ...
BVa píše:Všetky vplyvy, ak naozaj zmenia zvuk, môžu byť len "fyzikálne", nič mimozmyslové. Alobal na kábli neovplyvní impedanciu reprosústavy, ale môže byť tou poslednou kvapkou, ktorá spustí nejakú nestabilitu zosilňovača. Nejaké prechodové odpory na "vaklkontaktoch" sú prvá vec, čo treba skontrolovať, rovnako čistotu kontaktov.
Ideálny zosilňovač sa má javiť ako čistý zdroj napätia ,schopný pracovať do "ľubovoľnej" záťaže, ideálny reprobox by mal mať impedanciu rovnú udávanej a podľa možnosti čisto reálnu (bez komplexnej zložky), ideálny kábel by mal mať nulový odpor, indukčnosť aj kapacitu.. Všetky odchýlky od ideálu nejako interagujú, ale ak je vplyv kábla dramatický, tak je niečo špatne so zosilňovačom, rovnako ak 8ohm box padá pod 2ohmy a pritom točí fázu o 60 stupňov, tak je chyba tam.. Kurýrovať to káblom je mimo misu. Treba nájsť skutočné problémy,nehladať chiméry.
Tak pod toto bych se taky podepsal ...

slimy

Příspěvek od slimy » 03 lis 2016 10:39

Trashwatcher píše:slimy:
Tobě nemám co dokazovat, když píšeš takovéto urážlivé texty. Já napsal jen poznámku k věci.Můžeš mi ... víš co.
Co Tě sere ? Že ses neučil a jsi odkázán jen na informace druhých ? Za to já nemůžu ... :lol:

Co tak hrozného se tě dotklo, urazilo??
Myslím, že provokativní a urážlivé texty píšeš hlavně TY.
Já jsem již několikrát napsal, že obrázek o dané problematice si dělám jen a pouze já sám, po vyhodnocení dostupných informací.
Zkušenosti jiných, jak ty říkáš soudruhů (asi sis spletl dobu), mezi ně patří.
Názory a zkušeosti Renowna, PMA, NA, ale i třeba Boxera, Lachima apod. jsou neocenitelnou studnicí jak technických informací, tak poslechových a praktických zkušeností.

Ty však mezi tyto lidi nepatříš ani náhodou!
Teoretické znalosti ???? (nic jsi tady kromě vystudované elektrotechniky, pár řádově zmršených hodnot měrných a přechodových odporů nepředvedl)
Praktické nula nula nic.

PítrsPraha
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od PítrsPraha » 03 lis 2016 10:59

Trashwasher:
Další (nebo dost možná ten samý) Jaryn je tu :-).
Mimochodem, pokud souhlasíš s BVa, popíráš svá vlastní předešlá slova.... Tvá metoda vedení diskuse, kdy v uvědomělé nevědomosti píšeš všeobecně a vágně, aby byl prostor pro pozdější "korekce" podle vývoje diskuse, je až moc průhledná. A když už napíšeš něco jasného, je to pitomost na n-tou, jak správně poukazuje slimy.

BVa:
Ano, tak to taky vnímám. Jenže nežijeme v dokonalém světě a vždy je to o volbě kompromisů z dostupných variant a o získání (zvukového) maxima z toho, co je k dispozici. Konkrétní příklad třeba moje bedny. Nom. impedanci mají 8 Ohm, minimum 2.8 Ohm a fázi otočenou o 40°, citlivost 91 db/2.8 V/m. Při koupi jsem to věděl a věděl jsem, že kvůli tomu potřebujou stabilní a silný zesilovač, se kterým nebudou bedny mávat. Do toho omezení ne bezednýma financema a ne nekonečnou nabídkou (bazarovýho) trhu a mou ochotou k co nejmenším zvukovým kompromisům. A povedlo se. A že tahle sestava není elektricky dokonalá a imunní vůči všemu a tudíž se na ní projevil zvukový rozdíl při výměně CYSY za Vincent... Prostě je to tak. Za daný peníze, s výsledným zvukem a uvedenýma omezeníma trhu atd. je tohle pro mě to nej., co se dalo učunit. A souhlasím s Boxerem (RIP), že Focaly jsou zatraceně citlivý na svoje okolí, ale když se jim dá, co potřebujou, je to zvukově světová špička, ačkoliv striktním pohledem na elektrický vlastnosti by se to zdát nemuselo.
(A to nepíšu jen proto, že je teď mám - to samý platí o ATC, některých B&W, JBL...)

Trashwatcher
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Trashwatcher » 03 lis 2016 11:53

slimy píše:... soudruhů (asi sis spletl dobu)...
To byl citát klasika ...
slimy píše:Názory a zkušeosti Renowna, PMA, NA, ale i třeba Boxera, Lachima apod. jsou neocenitelnou studnicí jak technických informací, tak poslechových a praktických zkušeností.
Ano, a pak mi tedy vysvětli, proč chytrý člověk jako Boxer, kterého si velice vážím, tady dostal BAN ? Asi je tu někdo na hlavu, ne ? Ano, ozval se proti blbosti moderátora - ale po právu !
PítrsPraha píše: Tvá metoda vedení diskuse ... atd.
Jak jsi zas na tohle přišel ? Ocenil bych, kdybys to upřesnil do SZ. Ty veřejné dehonestace se tu staly asi sportem ... Ale musím uznat, že máš u mě plus za to, že ses zastal Boxera. Chytré lidi, jako je on, tu potřebujete.

Pytel
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Pytel » 03 lis 2016 12:47

To co dopručuje p. Bunta , jsem už praktikoval asi před 12 roky , při kompletaci metráže OCOS, tenkrát přímo výrobce mi doporučoval udělat toto : http://www.6moons.com/audioreviews/ring/ring.html

Ve skutečnosti to vypadalo takto, http://img24.cz/images/04910701199248496679.jpg a tenkrát několik setů jsem udělal, třeba napíše nějaký hifista co to má zapojené - se svými poznatky.

Ale stínění to nenahradí.

jimmi
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od jimmi » 03 lis 2016 13:04

Ja mám okrem iných reprokábel aj sieťové snury aj prepojovacie káble od Firmy čo použiva tienenie u svojich výrobkov už 30rokov a ich aj Kryomagneticky ošetruje už dlhé roky, su v tom priekopnici u HIGH-ENDu.Tak isto ako tienenie + dávno použivaju v časti modelov aj svoj olej alebo špecialny prášok popripade iné materialy.

Su to síce hrubé neohybné " hadice" ale najdoležitejšie je že 100% splnaju odolnosť voči rušeniu. 8-) *palec*

Odpovědět