Kocmeister

Představení jednotlivých členů fóra, jejich aparatur, oblíbené muziky atd.
Odpovědět
Miero
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Kocmeister

Příspěvek od Miero »

Je naozaj mozne, ze to nevadi, ale radsej by som si to prepocital:
- http://www.mh-audio.nl/Calculators/BRH.html

kychtax
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od kychtax »

hrají dobře (na to jak jsou subtilní a lehké) i bez závaží, viz pytel, který již sem nechodí.

BVa
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od BVa »

Pevneji stojici bedna nemuze zvuku nijak uskodit !
Prilepit epoxidom na stojan, stojan ukotvit do podlahy!! ;)
BVaudio, výroba a predaj

Kocmeister
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od Kocmeister »

Možná, že jsem s tou hmotností měl víc přitlačit na pilu. Místo v ozvučnici ještě je. Basů je o krapet více - co se neztratí v dodatečných vibracích/rezonancích se nyní vyzáří. Samozřejmě při nižších hlasitostech to není poznat, ale ty já nevyužívám. Mimochodem zátěž lze upevnit vcelku neviditelně i vně, zespod hliníkového podstavce, mezi nohy :)

ATC výhybka, no člověk se až zpotí když v hlavě počítá, kolik by to stálo. Těch kondenzátorů je tam hodně. Snad jen nějaký kompromis na výškáčích. A taky ty kabely, to by zas bylo stříbra :? A ta práce s tim, to je nejhorší. Všechno vyndat, přeletovat, vypáčit měniče... Teď to zas nepude, spadne na zem, propíchnu střeďák, klasika.
kabelguru.cz

kychtax
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od kychtax »

Jdi do toho! ..pak nás namotivuješ a poradíš :P ;)

Kocmeister
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

To známe, to bych zase dostal za uši proč to tam rovnou neudělali inženýři v ATC kdyby to mělo nějakej vliv. Aneb snažim se hledat výmluvy proč to nejde :lol:
kabelguru.cz

Dark side of the moon
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od Dark side of the moon »

Musím říct, že nejsem zastáncem různých woodoo pomůcek, super kabelů, podložek a podobně.
Jiná věc je v tomto vlákně zmiňované zatěžování komponentů a reprobeden.
Dodatečným zatížením můžeme buď snížit vibrace komponentu - to pokud se použijí speciální prvky, které svou hmotností a izolačními vrstvami odeberou a na tepelnou energii přemění vibrace komponentu - nebo pouze změnit (tj. posunout na vyšší frekvence) rezonanční kmitočty komponentu. U komponentů bez pohyblivých součástí netuším, jak by to mohlo ovlivnit jejich zvukový projev a také jsem nikdy žádnou změnu neslyšel.
Něco jiného jsou reprobedny. Vzhledem k tomu, že jejich vibrace jsou z podstaty jejich funkce řádově větší, musí se vibrace korpusu co nejvíce eliminovat tak, aby měly na výsledný zvuk co nejmenší vliv a nebyly zdrojem parazitních zvuků. To se vždy primárně snaží dělat výrobce, samozřejmě s ohledem na náklady a tím i výslednou cenu. Není ovšem možné tvrdit, že dodatečným zatížením reprobedny se zvuk vždy zlepší. Jedná se o komplexní problematiku, kdy kmitání korpusu ovlivňuje uchycení reproduktorů, počet a umístění vnitřních výztuh, zatlumení vnitřního prostoru a jeho objem, tloušťka a druh materiálu korpusu i nakonec i druh nožiček (hroty, pružné podložky, různé speciální kombinované prvky). Dodatečným zatížením sice můžeme částečně snížit vibrace korpusu, co ale změníme určitě, to jsou jeho rezonanční frekvence a průběh amplitud. To jednoznačně (při výrazném zatížení) změní výsledný zvuk. Ale jak? Vzhledem k vlnovým délkám, materiálu a rozměrům ozvučnic se největší změny budou vždy týkat basů. Může to být subjektivně vnímáno jako zlepšení, ale rozhodně to nemusí být posun směrem k větší věrnosti. Např. dodatečným zvětšením tloušťky stěn ozvučnice (míněno je hotové a optimalizované - nemluvím zde o jejím návrhu) nebo přidám výztuh sice můžeme eliminovat některé nižší rezonanční kmitočty, ale zárověň vyvoříme nové (vyšší), které mohou nepříznivě ovlivňovat středy a výšky.
Já osobně mám zajímavou zkušenost se s Tannoy. Měl jsem kdysi jejich uzavřené sloupky, které měly ve spodní části samostatnou uzavřenou komoru (nebyla součástí objemu, ve kterém byly umístěny reproduktory), do které se mohl dát pro zvýšení jejich celkové hmotnosti nějaký inertní materiál (typicky písek nebo olověné broky). Sám výrobce v manuálu uváděl, že po jejím částečném nebo úplném naplnění bude basová složky více "heavy". Docela jsem s tím experimentoval a změna zvuku byla jasně patrná. Subjektivně se basy zpevnily a byly více konkrétní, bylo jich také více a střední a vyšší frekvence byly trochu upozaděné. Pokud ovšem bylo zátěže příliš, začaly se objevovat rezonance (a to i v nízkých frekvencích) a bylo to neposlouchatelné. Nakonec jsem skončil u vyplnění komory tak na 50% a tem zvuk mi vyhovoval, zejména na rock.
Teoretické vysvětlení tohoto jevu je myslím v tom, že zatížením korpusu ve spodní části dojde ke změně uzlů a amplitud. Korpus je jakoby ve spodní části více "vetknut" a v horní je volný (v menší míře je zde paralela mezi postavením reprobedny buď na pružné podložky nebo na hroty) a to se na výsledném zvuku prostě musí projevit.
Ale já osobně bych vždy předpokládal, že z výroby je celá soustava již odladěna a jsem skeptický k tomu, že by se dal nějakými amatérskými jednoduchými způsoby výsledný zvuk zlepšit. Něco jiného je, pokud sám výrobce nějaké postupy doporučuje (odstup od stěn, výška, bi-amp, typ nožiček - hroty nebo pružné, ....). A samozřejmě akustika poslechové místnosti - to je ale jiné téma.

Kocmeister
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Pěknej příspěvek, díky. Určitě na něm bude hodně pravdy. Ale s tou poslední myšlenkou "Ale já osobně bych vždy předpokládal, že z výroby je celá soustava již odladěna a jsem skeptický k tomu, že by se dal nějakými amatérskými jednoduchými způsoby výsledný zvuk zlepšit." bych si dovolil nesouhlasit. Bedna je určitě z výroby odladěna, ale jako kompromis přiměřeně správné funkce a nákladů pro výrobce, případně kompromis pro výrobní a další náročnosti (logistika apod.). A tady právě vzniká prostor pro nás tunery ;)
kabelguru.cz

Dark side of the moon
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Ano, tomu rozumím, jen jsem chtěl upozornit na to, že jakkoliv takové úpravy určitě ovlivní zvuk, výsledek bude předem nejasný (bez profesionálních návrhových nástrojů). Ale o tom tuning tak trochu je :).
Jen bych byl velmi opatrný s prováděním nějakých nevratných změn.
Na druhou stranu, i velmi dobře navržená, odladěná a vyrobená bedna se nakonec umístí v nějakém konkrétním poslechovém prostoru, který je odlišný od toho ideálního (standardizovaného), kde se bedna ladí.
Takže prostor pro individuální tuning je vždy. A ta radost, pokud dojde ke zlepšení je k nezaplacení.

Kocmeister
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Ano, je to jak píšeš. Výsledek je vždy dopředu nejasný. I v tom je to kouzlo. Změny, které jsem dělal, jsou vratné, ale zatím nebylo třeba vracet.
kabelguru.cz

šeďour
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od šeďour »

Miero píše:
09 čer 2020 08:42
Reprobedna nie je trezor :-)
- 12.5kg oceli ... 1.6 litra
- 12.5kg medi ... 1.4 litra
- 12.5kg olova ... 1.1 litra
- 12.5kg zlata ... 0.65 litra
- 12.5kg platiny ... 0.58 litra
Miero, ještě by si mohl tuhle zajímavou tabulku doplnit ekvivalentním objemem pro oblíbený audiofilský vyplňovací materiály, jako je suchej písek, beton, případně neaudiofilskej štěrk (oblázky).
kabelguru.cz

Miero
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od Miero »

Tie uz maju nizsiu hustotu, tzn objem bude minimalne 3x vacsi nez u oceli.

DRVOŠTĚP
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od DRVOŠTĚP »

Zrovna včera jsem vysypal písek z Tannoy 635 a prostor vyplnil broky. Do jednoho ,,zásobníku" se vešlo přesně 3,60Kg. Kupoval jsem litrovou láhev broků o průměru 3mm a váze cca10,2kg. Zítra proběhne poslech. Sám jsem zvědav...

Dark side of the moon
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

DRVOŠTĚP - Taky jsem používal olověné broky. Vzhledem k jejich vysoké objemové hmotnosti se dalo vyzkoušet, co všechno bedna snese. U lehčího písku jsem měl dojem, že i při úplném vyplnění komory by zatížení mohlo být ještě větší.
Jak jsem psal v předchozím příspěvku, nakonec jsem skončil u vyplnění komory tak na 50% (broky). Pokud bylo zátěže více, začaly se objevovat rezonance (příliš těžký spodek "uvěznil" energii v bedně) a bylo to neposlouchatelné.
Na úplný závěr jsem zvážil broky v komoře a namíchal stejně těžkou směs broků s pískem tak, že komora byla zaplněná. Ta směs broků s pískem byla úplně inertní, ale to už šlo spíše jen o dobrý pocit a jistotu ohledně případných rezonancí samotných broků.

DRVOŠTĚP
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od DRVOŠTĚP »

Ano, písek (sklářský) je také připraven na dosypání mezer. Budu laborovat. Sám jsem zvědav.

Odpovědět