kychtax

Představení jednotlivých členů fóra, jejich aparatur, oblíbené muziky atd.
Odpovědět
paolo
Kontaktovat uživatele:

Re: kychtax

Příspěvek od paolo » 26 črc 2018 19:30

Slepého testu se normální člověk bát nemusí.

Oldear se tu snažil vysvětlit pár věcí.. S vámi tu ale nikdo nepochodí

kychtax
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od kychtax » 26 črc 2018 19:34

To neni tak, ze by sestavu ladil. Jestli to tak vyznelo. Spis housle vzal pro pobaveni. Ladil ji dle svych usi. A Dobre. Ma to v usich. Stejne jako ucitelka hudby dcery. Obcas ji neco pustim a co na to rika. Ze zacatku mne parkrat potrapila, pokyvala hlavou a rekla: "ale takhle ty nastroje nezni, ne, ne". Ted uz vim, co ma rada. Spis sytejsi muzikalni zvuk. ;-)

Ramones
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od Ramones » 26 črc 2018 22:59

Pane kolego, takže ...

...
a žádného houslaře tam nepotřebuje, protože ví jak mají housle znít. Resumé je to, že nastavovat aparaturu by se mělo na akustické nástroje.
...
Je také nutné si uvědomit, že pokud se tady bavíme o vlivu kabelů - tak ano jsou, ale v řádu jednotek procent pomyslné kvality, kdežto novodobé výtvory ( právě kromě té klasiky ) rádoby umělců u mixáku, jsou zprzněny v řádu desítek procent.
Rovněž resumé....sice ví, jak mají housle znít, ale vzhledem k práci "umělců u mixáku" je jejich zvuk tak zprzněn, že to vlastně housle (skoro) nejsou *taktone*
V tom případě se vracímě opět k mému návrhu výše :D

Jinak, abys mě dobře pochopil, dělám si z toho srandu, takže se není třeba durdit.

Kdesi jsem zaslechl, že bůh existuje pro ty, kteří v něj věří.
S kabeláží (jakoukoliv) to platí pravděpodobně také a vědu bych z toho nedělal.
Používám sice Kimber a VDH, že jsem si je kdysi dopřál, ale už vůbec ne proto, že by výsledný zvuk posouvaly do úplně jiného "levlu"
Jiný "level" dle mého SUBJEKTIVNÍHO poznatku jsou koncáky a akustika *thumbs up*

BVa
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od BVa » 27 črc 2018 06:56

2 Oldear
tak "naši měřitelé" se svými měřáky změří pořád stejný kmitočet tónu.
Ale však tam sa okrem toho tónu "se stejným kmitočtem" objaví xxx ďaľších tónov, to je tá zmena farby. A toto všetko sa dá bez problémov zmerať. To je ťažká debata bez znalosti základných princípov...,"Džízas."

PMA
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od PMA » 27 črc 2018 07:45

Oldear píše:
26 črc 2018 18:07
ať ta ozvučnice, či např. jiný smyčec ten zvuk jakkoliv zabarví, tak "naši měřitelé" se svými měřáky změří pořád stejný kmitočet tónu.
"Kmitočet tónu" by měřilo už snad jen dítě na prvním stupni. "Tón" ze smyčcového nástroje vypadá jako ten v příloze a různé nástroje (i smyčce) budou mít úplně jiné (změřené) spektrum.
Přílohy
capt00-1.png
capt00-1.png (467.3 KiB) Zobrazeno 265 x

Oldear
Vybavení

Příspěvek od Oldear » 27 črc 2018 10:36

PMA
Tak dobře - beru. Meřil jsi tedy někdy spektrum určitého tónu, při aplikaci různých kabelů v aparatuře? Jen dodávám, že u nástrojů se ladí právě na ten kmitočet - to je ta berná mince.

Dík.

Ještě dodatek. Celý ten můj příměr byl zde uveden v návaznosti na všeobecnou argumentaci tzv. testů ABX, kolem kabelů. Znáte někdo někoho, nebo nějaký případ, kdy byl někdo schopen přiřadit to X k A, nebo k B? Osobně v tom vidím analogii právě s hudebním sluchem a domnívám se, že to není ani reálné - viz. níže hudební sluch.
U těch kabelů, pokud já testuji, tak vycházím z toho původního dodaného výrobcem a k němu testuji jiný např. stříbrný a stíněný. Po několika výměnách a porovnáváních a několika opakovačkách se někam doberu a buď nechám ten nový stíněný, popř. změnu neslyším a ponechám ten origo od Fejse. Takže vybírám pouze mezi A a B, co mně vyhovuje a nějaké X mě vůbec nezajímá a navíc na to zřejmě nemám kapacitu, tak jako většina populace.

Analogie k hudebnímu sluchu ( ten relativní a cvičený jistě mám ):
Relativní hudební sluch: Pamět na melodické pasáže a vztahy jednotlivých tónů, intervalů a celkové melodie. Avšak absolutní výšku tónu ( řekněme to A, nebo B ) však jen velmi dočasně !!!!!! Tedy když už hraje to B, tak už si A nepamatuji!!!!!!

Absolutní hudební sluch: Je schopnost stanovit bez pomůcek ( ladičky, či např. tónu klavíru ) přesnou výšku tónu a přesně jej popsat. Takový borec bez ladičky naladí housle, kytaru a pod. i bez nápovědy počátečního tónu. Mezi hudebníky a v orchestru však tito sluchaři nejsou oblíbeni, protože jejich schopnost činí velké problémy s transpozicí ( změna tóniny ), jsou to takoví "totálnítónisté" a jinak jim to nesedí na ucho. Na druhou stranu, pokud by takový absolutní sluchař testoval např. kabely s testem ABX, tak ten bude schopný to X přiřadit, protože on si dlouhodobě pamatuje tu absolutní výšku tónu ( tedy A, či B ), na rozdíl od toho s relativním hudebním sluchem. Ale to jen na okraj, je to mimo téma a asi i mimo diskusi na hifi foru. Absolutní hudební sluch má cca 0,1 promile lidstva, s tím se člověk narodí a nedá se to nějak nacvičit, ani získat dlouhodobou praxí.
Už dost adukace. Sorry.

Tak ať Vám to vše hraje.

BVa
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od BVa » 27 črc 2018 11:35

Meřil jsi tedy někdy spektrum určitého tónu, při aplikaci různých kabelů v aparatuře?
Pri meraní sa vždy používa nejaký "normálny" kábel, aj sieťový (pre napájanie meracieho prístroja) aj signálový (pre meraný signál) bez drátov to nejde , "milý Marconi" ;) .. Ak by káble významne (nad cca-130dB..) menili spektrum, tak by sa nedalo nič merať. A nič také nikto nikdy nezistil.. Kábel spektrum nezmení, ale pekný oplet (cenovka, značka..) zmení estetický pocit poslucháča navodí lepší pocit.

PMA
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od PMA » 27 črc 2018 11:53

Oldear píše:
27 črc 2018 10:36
PMA
Tak dobře - beru. Meřil jsi tedy někdy spektrum určitého tónu, při aplikaci různých kabelů v aparatuře? Jen dodávám, že u nástrojů se ladí právě na ten kmitočet - to je ta berná mince.

Dík.
Samozřejmě, a dokonce asi jako jeden z mála tady. Něco se určitě dá najít na slovanetu. Kabely se dost liší až ve VF pásmu, od stovek kHz až jednotek MHz. Liší se taky jejich odolnost vůči vnějšímu rušivému VF poli. Další rozdíl může být, když má sestava zemní smyčky (bohužel dost často), v úbytku napětí na impedanci stínění, což přidává do signálu různě velké brumové napětí. Je ale potřeba vědět, co posuzujeme, a ne střílet od boku. Obecná nekonkrétní diskuse je v podstatě bezcenná. Pokud je sestava prodrátovaná korektně, nejsou zemní smyčky a nepoužívají se exotické kabelové konstrukce, tak vliv na "zabarvení" v audio pásmu je minimální až žádný.

merhaut

Příspěvek od merhaut » 27 črc 2018 11:54

Houslisto Oldeare, kabel podle tebe tedy dokáže měnit výšku tónu. Hmmm...

kychtax
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od kychtax » 27 črc 2018 11:59

PMA píše:
27 črc 2018 11:53
Oldear píše:
27 črc 2018 10:36
PMA
Tak dobře - beru. Meřil jsi tedy někdy spektrum určitého tónu, při aplikaci různých kabelů v aparatuře?
Samozřejmě, a dokonce asi jako jeden z mála tady. Něco se určitě dá najít na slovanetu.
Zajímavá informace. Díky. Hádám ale, že pro mne (potažmo nás) výsledek nebude povzbudivý? :P

PMA
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od PMA » 27 črc 2018 12:14

Nevím, v jakém smyslu "povzbudivý". Dělal jsem to, abych zjistil odolnost kabelů vůči vnějším VF elmag. polím. Dopadlo to tak, že kabely, které byly na poslech "jiné", měly téměř bez výjimky ve VF oblasti mizerné chování a úroveň naindukovaných rušivých napětí byl na nich nejvyšší. Též pak byla s těmito kabely nejvyšší hladina VF rušení na výstupu zesilovačů. Jsem dost opatrný, když něco hraje výrazně "jinak". Mezi klasické prohřešky patří stíněný kroucený twist kabel použitý pro nesymetrické propojení s připojením stínění jen na 1 konci. To je naprosto dokonalá otevřená brána pro vstup a indukci VF rušení do linkového kabelu. A hraje to "jinak".

RedBaron
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od RedBaron » 27 črc 2018 12:18

Já mám jen dotaz stran té kabeláže. Měřící přístroje potřebují taky napájení Nalhalou, aby bylo možné vliv Nalhaly v sestavě změřit?

Oldear
Vybavení

Příspěvek od Oldear » 27 črc 2018 12:19

PMA
Díky.
Faktem je skutečnost, že já např. rozdíl mezi stříbrným napájecím kabelem Silent Wire a originálním dodaným Fejsem slyším. Několikrát jsem to měnil zpátky a dlouhodobě testoval, ale vždy vyhrál ten stříbrný. Mám pořád oba, není problém to zase vyměnit, ale hraje stříbrný. Jsem názoru, že je otázkou, co kdo slyší a nejsme na tom všichni stejně.
Já v audio sestavě žádné PC, radio ani TV nemám připojené. Žádné zemní smyčky, brumy na pozadí, nic takového nemám, ani neznám. Dnes bude velký problém s tím, co tady létá vzduchem ( WIFI, mobily a pod. ) Každý, kdo má v autě např. antiradar a nechá zapnuté všechna pásma, tak to řve permanentně - to před 25 lety nebylo. Musí se to povypínat a nechat Ka a Laser a i tam je spousta falešných poplachů.

Horizon
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od Horizon » 27 črc 2018 12:55

PMA-píšeš-....kabely, které byly na poslech "jiné",....,to znamená že rozdíl byl poslechehm odhalitelný?tedy jsi to mohl sám rozpoznat?tedy ne jak tvrdí Bva že je to nemožné a všichni kdo tvrdí opak jsou v emocionálním oparu z cenovky za kabel?....ověření tohoto,vámi oblíbeným ABX nebudu otravovat i když se to nabízí......dle mě je ABX jen testem fotografické paměti na zvukový záznam,v podstatě na dva záznamy,které potom musí testér vylovit(zobrazit v paměti) a přirovnat-přiřadit jednu verzi (A nebo B) k právě poslouchanému X......
-nedávno tu byl zmíněn VDH Mainsserver jako dobře odrušený síťový kabel,toto potvrzené měřením od PMA ,zrovna zvuková stopa tohoto kabelu mi příjde jako startovní, a jeho zlepšení ve zvuku jako nosné (uvolnění zvuku od středů k basům) od kterého se lepší kabely odlišují ve zpřesnění ,projasnění,zvýraznění v detailech,s co nejmenším dopadem na zbytek pásem.....znamená to že VDH jestliže je zvukově na poslech jiný,než originální dodávané černé kabely k přístrojům ,je schopen natahat rušení do sebe,nebo způsobit rušení mezi vodiči v sobě při průchodu proudu....a měl by ho každý vyřadit protože slyšitelně hraje jinak?
nechci se nikoho dotknout ale opravdu si myslím že záleží i na kvalitě repro,měl jsem půjčené regály ACLeisure 2 a u repro v takové kvalitě bych si netroufl rozeznávat nic,výše zmiňovaná "pravdivost" reálnost reprodukovaných nástrojů mi připadla totálně mimo,a to jsou repro v ceně 20-30tis,sluchu zdar

NA
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od NA » 27 črc 2018 13:20

Horizon *thumbs up*

On PMA je zrovna ten, který byl i ochoten přiznat, že slyší rozdíly, ale když neuspěl v testech ABX, tak se vnitřně přesvědčil a přepnul do módu slyším co si mozek vymyslí.
Je z podivem, že nikdo stále nepřichází s těmi případy testů metodikou ABX ve kterých šlo rozpoznat a přiřadit X. A jestli takové neexistují tak jak se stále může tvrdit, že je to nanejvýše spolehlivá metoda pro zjištění jestli je slyšitelný rozdíl mezi A a B, když to v ABX nejde ani u velmi kvalitativně rozdílných vzorků. Navíc je mnoho testů kdy se neví co se porovnává a tam dochází ke shodě na vnímaných rozdílech mezi vzorky A/B, viz mé testy a i merhautem zmiňované testy MP3/CD.

Odpovědět