Výměna reprobeden za VMA II

Dotazy a žádosti o radu co nakoupit, vylepšit, změnit ve vašich sestavách, ...
Odpovědět
DenyKr
Kontaktovat uživatele:

Výměna reprobeden za VMA II

Příspěvek od DenyKr »

Ahoj všem,

protože sám nemám možnosti poslechu a tím srovnání, nějakou dobu koketuji s myšlenkou výměny VMA II reprobeden (první kusy se žlutým kevlarovým Dexon basovým měničem) od Martina Vitvara za něco konvenčního. Konkrétně myslím něco ve smyslu Bowers&Wilkins z bazarového zboží v hodnotě max. 35.000,- Kč.
Pokoj 33m2, zesilovač HYPA 10.

Myslíte, že by se výměna vyplatila, nebo za tuto částku jsou VMA II "na vrcholu potravinového řetězce"?

Předem děkuji za zkušenosti a názory *palec*

Denis

sekal

Re: Výměna reprobeden za VMA II

Příspěvek od sekal »

Zaměř se v prvé řadě na optimalizaci akustických dispozic tvé poslech. místnosti, jak už ti bylo doporučováno na HEF, kde tento problém již nějakou dobu řešíš. Angažuj M. Vitvara, nechť ti místnost (alespoň rámcově) proměří a navrhne konkrétní řešení. Bedny bych prozatím neřešil (maximálně můžeš srovnat VMA II s VMA II S)..
Naposledy upravil(a) sekal dne 22 srp 2016 19:02, celkem upraveno 1 x.

DenyKr
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od DenyKr »

Já dával dotaz schválně jinam, aby se teď do toho akustika nemíchala. Samozřejmě akustikou vše začíná i končí, nyní mi jde ale o čistě striktní porovnání beden někým, kdo má zkušenost *palec*

lubin
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od lubin »

DenyKr píše:Já dával dotaz schválně jinam, aby se teď do toho akustika nemíchala. Samozřejmě akustikou vše začíná i končí, nyní mi jde ale o čistě striktní porovnání beden někým, kdo má zkušenost *palec*
Zbytečně se v tom "koupeš" Deny. Sekal Ti to napsal dobře. Jinak druhá verze beden od Martina hraje lépe než ta první. Ta první s kevlarovým měničem mě připadala "zabarvená". Sám mám doma udělané ze stavebnice ty nejmenší a ozvučily příjemně pokoj o 40 metrech. Chybí sice razance a nečekal jsem nářez, ale do solidní hlasitosti dobrá čistota a bez zabarvení. Bedny od Martina, zvláště typy, které prošly vývojem jsou vynikající a podle mě se BW do 60-80 tis. nechytá...ale záleží na zvukových preferencích...

DenyKr
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od DenyKr »

No uvidíme, zda by o ně taky byl zájem. Já vím, jak hrály a bylo to někde jinde, samozřejmě je v tom ta akustika. Bohužel ale obecně z toho zvukového podání slyším, že ten prostor nedokáží vyplnit. Když jsem viděl, že mohu pořídit starší B&W (a další značky) s pořizovací cenou i přes 100 K za 35 tisíc, kde pokud jsou v dobrém stavu, tak starší znamená spíše lepší (myslím stáří třeba 6, 8 let, ne 30) - zvláště v případě B&W, kde jsou už novější modely čínské, docela mě to zaujalo a asi chci zkusit zase něco jiného. Nerad bych totiž investoval do akustických úprav na míru beden, když jsem už nějakou dobu uvažoval o tom, zda to nechce zase změnu :)

PítrsPraha
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od PítrsPraha »

Akustické úpravy se nedělají na míru bednám, ale na míru místnosti. Už jen proto, že zkreslení zvuku místností je výrazně a zásadně větší než zkreslení zvuku bednama.

Taky záleží, co ti ve stávajícím zvuku chybí a co bys chtěl vylepšit. To dá aspoň základní představu o tom, po jakých bednách by ses měl dívat. Za bazarových 35 tis. je dostupná široká škála beden zvukově jasně lepších než VMA II.

DenyKr
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od DenyKr »

No, co mi chybí a co hledám.
Mi se na VMA II líbí analytické podání, ale nelíbí se mi jasná převaha vysokých kmitočtů nad těmi nízkými. Obecně postrádám dynamiku a zvuk mi přijde u některých skladeb až příliš nemastný neslaný. Je sice cítit prostor, ale necítím se součástí scény, přijde mi to takové sterilní, možná by se mi líbilo mít zvuk trošku tepleji zabarvený a ačkoli nehledám žádné nesmyslné "tuc, tuc", basy u VMA II nikdy nebyly silnou stránkou, jsou slabé a když je člověk přes EQ vyžene, jsou zase otravné a to i v dobře akusticky zařízeném pokoji (staré bydlení). Třeba kmitočty kolem 120 Hz musím mít uměle potlačeny na minimum, jinak bedny vyloženě hučí. Tedy aspoň takový je můj dojem.

Třeba otec má doma sloupy Mission, řadu nevím, jsou staré asi 15 let. Ty jsou zase pojaté dynamicky až moc, mají hrozně přehnané basové pásmo na úkor analytičnosti, což taky nechci. Neumí vytvořit prostor, protože ať je člověk nastaví jakkoli, pořád duní. Proto hledám něco mezi, tedy něco, co je dostatečně analytické a prostor umí vytvořit, ale zároveň dostatečně dynamické a teplé tak, aby člověka zatáhly do děje.

sostakovic
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od sostakovic »

Sestava za 30 000 (komplet) v akusticky dobré místnosti bude hrát lépe, než sestava za 500 000 ve špatné místnosti.
U akustiky vše začíná a končí. Neochota lidí něco dělat s akustikou (důvody jsou různé, často velmi racionální) je jedním z důvodů neustálých změn přístrojů.
Pokud někdo má možnost dělat něco s poslechovou místností, měl by tam věnovat co nejvíce energie i peněz. Klidně víc než 50% rozpočtu.
Ty úpravy nemusí být nutně profi. Stačí slušně zabydlená místnost a trochu experimentovat s nábytkem, poličkami, kobercem, obrazy atd.
Měření jistě pomůže. V akusticky dokonalé místnosti se zase špatně bydlí, vše je o kompromisech...

Odar

Příspěvek od Odar »

DenyKr píše:Třeba kmitočty kolem 120 Hz musím mít uměle potlačeny na minimum, jinak bedny vyloženě hučí.
Pravdepodobne tam mas jeden z modov v miestnosti a to vymena bedni nevyriesi.

fox
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od fox »

Četl jsem tvůj dotaz na obou fórech. Bez aspoň částečně vyřešené akustiky nic moc nedosáhneš. Ani nejdražší sestava nic nevyřeší. Pokud chceš bydlet minimalisticky zabydlené místnosti za každou cenu, spokoj se raději s tím, co máš. Pokud ze svých požadavků na interiér nechceš upustit, je pro tebe každá rada zbytečná. :)
Michell Gyrodec/Orbe,SME V,Lyra Delos,RCM,step up trafo MgBeran,Esoteric DV60,Stream box RS,Music First Audio,Audia Flight 100 MK4, Red Wine Audio,Tannoy Turnberry GR+ST100,Acoustic Revive,WBT ...

DenyKr
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od DenyKr »

Kluci, akustiku teď neřeším. Řešení akustiky bylo jen nakopnutím k tomu se odhodlat k tomu, nad čím jsem uvažoval už dlouho, protože nejsem 100% spokojen a ani v akusticky velmi dobré místnosti ve starém bydlení o pro tyto bedny ideální velikosti 16m2 to nebylo úplně to, co hledám, i když nepopírám, že to bylo lepší, než teď.
Chápu, že chcete poradit, ale opravdu neřeším výměnu beden s domněnkou, že se tím vyřeší akustika. To fakt ne. Prostě řeším výměnu beden za takové, které svým zvukovým podáním budou trošku dynamičtější a teplejší a rád bych znal rady těch z vás, kteří máte osobní zkušenost, jaké by mohly v rámci rozpočtu splnit mé požadavky. A byl bych rád, abych mohl řešit jen ty reprobedny tak, jako kdybych nikdy na HEF problematiku akustiky neřešil, jako bych měl "dokonale" akusticky zařízený pokoj. Protože pokud se to bude řešit i tam, kde se na to neptám, budeme se pořád točit v kruhu a nenajdu to, co hledám.. Díky za pochopení! *palec*

Jinak @Odar: Já si myslím, že těch 120Hz bude subjektivních. Protože vím, že jsem přesně tuto frekvenci řešil i u starých reprobeden před VMA a řešil jsem to i ve starém bydlení. Já jsem na to nějak citlivý a vždy je to v EQ první věc, kterou stahuji na minimum, ten "hučivý" zvuk mi vadí. Nechci tím říct, že to nemůže mít souvislost se špatnou akustikou, která to možná může zesilovat, no bude to fakt spíše mýma ušima, myslím.

DenyKr
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od DenyKr »

Nechci se bezhlavě držet B&W, protože uznávám, že jde v tomto případě o čistou osobní sympatii ke značce, kterou jsem nikdy neslyšel, proto se ptám na názory - co myslíte třeba o Nautilus 603 s2, viz.:

http://aukro.cz/hi-end-reprosoustava-bo ... 38183.html

? Cena je slušná na to, že je to vyšší řada, asi kvůli za mě nepříliš podstatnému stáří. Vůbec se ale neřídím napsaným popisem, každý bedny chválí až do nebes, aby prodal, proto by mě docela zajímalo, co myslíte.

Díky *palec*

fox
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od fox »

"Hučivý zvuk" jsem měl v nové poslechovce taky, i když v obýváku moje bedny zase basy postrádaly. Ke spokojenosti to vyřešilo až dozařízení místnosti nábytkem a zatlumením rohů místnosti.
Michell Gyrodec/Orbe,SME V,Lyra Delos,RCM,step up trafo MgBeran,Esoteric DV60,Stream box RS,Music First Audio,Audia Flight 100 MK4, Red Wine Audio,Tannoy Turnberry GR+ST100,Acoustic Revive,WBT ...

Odar

Příspěvek od Odar »

Je to iba moja domnienka - bez premerania ani prd. Kazdy pocujeme a vnimame hudbu inak.

DenyKr
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od DenyKr »

@fox: To určitě, mimo jiné budou poměrně hutné závěsy a záclony, které překryjí i rohy, nábytek bude spíše vyměněn (stolek + křeslo) za jiný, ale už nepřibude. Jak ale píšu, s čímž souhlasím s @Odarem, je to hodně subjektivní a podobný přebytek tohoto kmitočtu jsem pozoroval i ve starém pokoji, který byl opravdu docela přecpaný nábytkem a nebylo mnoho volného prostoru (koberec, křesla, bytová stěna, poličky, aj., ideální).

Odpovědět