Stojanové nebo podlahové reprosoustavy?

Diskuse k reprosestavám všech velikostí, tvarů, druhů, typů i váhy.
Odpovědět
Svensound
Kontaktovat uživatele:

Stojanové nebo podlahové reprosoustavy?

Příspěvek od Svensound » 30 čer 2008 15:01

Kdo jste mládenci upřednostnili jeden typ před druhým a proč? Výhody - nevýhody?

boxer

Re: Stojanové nebo podlahové reprosoustavy?

Příspěvek od boxer » 30 čer 2008 15:17

Toto téma bylo je a bude snad jedno z nejvíce frekventovaných.

Jedná se o to,že není vítěze.BK (brněnská klika) bedny pod 1,5m a basák menší než 30cm nebere v potaz.
Naopak jsou zde (myslím hifisvět) zastánci regálovek a to i u lidí,kteří tomu rozumí( Cough,Merhaut,PMA).
Někdo tvrdí,že do malé cimry nemá smysl dávat velkou bednu,přitom víme a známe případy ,kdy opravdu velké bedny v menší místnosti = kain problem.
Pokud má posluchač kvalitně zvukově pořešenu místnost (už díky mírám),a poslouchá rock čí vážnou hudbu,lze předpokládat,že ho sloupy budou více bavit.Pokud bude místnost na h...o,budou nemalé trable i s malými regálovkami.Pro hudební projev je nejdůležité střední pásmo a co nejlepší jeho rozlišení.

Záleží na všech komponentech a celém sladění.Já osobně raději sloupy. Slyšel jsem párkrát (ve stejné místnosti na stejném železe) cenově levnější regály hrající minimálně stejně dobře jak výrazně dražší sloupy.

dadaft
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od dadaft » 01 črc 2008 04:47

moje osobní preference jsou uzavřené 30-ti litrové třípásmové trojreprákové regálovky.

sloupy se mi když tak líbí štíhlé s basáky z boku a s výškáčem pod střeďákem eventuelně s takovým tím trčákem nad bednou - to zní moc dobře. taky páskáče si nechám líbit

spíš než sloupy x regály je pro mě určující počet pásem a počet repráků a děr v bedně - já nejradši 3, 3 a 0.

jak říká boxer, jde o to vybrat do daného poslechového prostoru to nejvhodnější. jde přece o to, aby to hrálo, ne?

mafo22
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od mafo22 » 01 črc 2008 04:59

ja som presiel z regalov na stlpky,
vyhody: dobre stlpy zahraju vsetko.
nevyhody: manipulacia, tazsie rozmiestnenie v mensich priestoroch.

regaly presne opacne :) nie vsetko dokazu zahrat, klasicku hudbu urcite nie.

inak cough ma momentalne nejake 60 kg diy stlpove bedne s mega basakom od utopie a neviem ci by sa este vratil k regalom :mrgreen:

Svensound
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Svensound » 01 črc 2008 09:51

Z jakých stojanovek jsi přešel na PMC?

mafo22
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od mafo22 » 01 črc 2008 10:19

presiel som z malych epos M5

Svensound
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Svensound » 01 črc 2008 11:30

Tak to musela být opravdu šlupka ten přechod. To byly skutečně entry level soustavičky, ale jsou *thumbs up* velmi dpbré na středech, to se jim nedá upřít.

korys
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od korys » 01 črc 2008 12:03

Ano věčné téma.A ať napíšeme cokoliv,vždy vyvoláme kontroverzi odpůrců a příznivců daného názoru :| .I když řekneme dítěti,že plotna na sporáku pálí,stejně si šáhne,tak pojďme na to:

Šel jsem do stojanovek,protože:
1)špatných(čti dostupných levných) sloupků jsem měl už plné zuby :mrgreen:
2)vždy jsem obdivoval schopnost hloubkového zobrazení scény a průzračnost,čitelnost a smysl pro jemný detail již u cenově dostupných,ale dobrých regálovek.
3)časem jsem přišel na to,že mi daleko méně schází jistá velikost podání hudby,ale více mi vadí naplnění poslechového prostoru nedefinovaným basem,takovou basovou mlhou,která pak přikrývá ostatní dění,nebo odvádí pozornost,tose dá říct různě.
4)jsem obyčejně vydělávající člověk s rodinou a jinými závazky,nemohu si dovolit opravdu nekompromisní řešení jen pro svůj koníček.Tento bod dost souvisí s těmi předešlými-ano existují velké bedny, které hrajou plnorozsahově a přitom prostorově,zřetelně a definovaně a spojitě,ale jsou extra drahé.Navíc k tomu,abych to z nich dostal,potřebuji ještě lepší zesilovač a to ve všech parametrech,které se u zes.hodnotí(má zkušenost o nadřazenosti zesilovače bednám-i dobré bedny s ,malým' zesilovačem nehrají a naopak slušný zes.dostane i z průměrných beden dost) a velice dobře akusticky připravenu místnost.Suma sumárum-extrémně finančně náročné rozšíření rozsahu o několik málo Hz dolů,které málokdy pro mne hrají v hudbě důležitější roli. 8-)

Renown
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od Renown » 01 črc 2008 13:07

to Pipis :
šoupni za ty čísla ještě jednu nulu a bude to ok :mrgreen:
do 300.000 regálek a nad 300.000 floorstand :mrgreen:

NA
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od NA » 01 črc 2008 17:24

Správnější a s možností dosáhnout lepšího výsledku je samozřejmě sloupová, ale 3p soustava, ALE. Musí být splněno spousta podmínek, které by se daly shrnout do slov - musí se to dobře vyladit a nesmí se to ošidit. Cena je pak samozřejmě patřičně vyšší, než u podobně poctivě udělané 2p. stojanovky. A jsme u podstaty obliby 2p stojanovek- za nižší peníze se dá pořídit čistější přednes. U sloupové koncepce cena letí nahoru díky mnohem více a silnějšímu materiálu skříně (pokud se to tedy neošidí), a pokud je to 3p tak dvěma měničům navíc a i vyhybka mívá více komponentů. Pokud je sloupovka jen 2p. nemá v zásadě navrch oproti stejně koncipované stojanovce, často je to „stejná“ bedna jen má již integrovaný stojan v podobě pokračování skříně až na zem. Uvnitř je pak přepážka a někdy ze zadu spodní sekce bývá díra pro nasypání „umrtvovací“ hmoty-písek olověné broky.
Takže nejhorší jsou levné sloupové 3p, které mají nezkušeného zájemce nalákat na nepřeslechnutelné podání nízkých kmitočtů a budí v něm pocit, že za své penízky dostává mnohem více, než při pořízení si malinkých bedýnek u kterých chybí střeďáky.

Acon
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Acon » 01 črc 2008 21:53

o mne viete, že regálovka ma neuspokojí z hladiska počúvania väčšiny žánrov. No keď sme u mňa počúvali A823, aktívne 2p regálovky od Aconu, musím sa priznať, že jazz ma na nich bavil úžasne. Teória o veľkosti bední v zmysle BK sa ukázala ako scestná, veď aj na brnenskom podzime 07" najlepšie hrali bedne vysoké asi 80cm. Síce so 40cm basákom, ale do 1,5m mali ďaleko. Vo všeobecnosti je ale pravda, že veľké bedne majú plnší a hutnejší zvuk ako malé. A tak ako nie je jednoduché postaviť veľkú dobrú bedňu, tak to nie je jednoduché ani pri malej. Je pravda, že do malej a blbej miestnosti je vhodnejšia malá bedňa, ktorá vyžaduje posluchovú vzdialenosť tak do 1,8m. Tým sa do istej miery eleminuje nedostati. Veľká bedňa s 25 a viac cm basákom potrebuje priestor. No zasa nie telocvičňu. Veľká a dobre kŕmená bedňa (ideálne aktívna) dobre hrá aj potichu, čo je u malých bední aj aktívnych problém. A tak je paradoxne do panelákovej obývačky vhodnejšia veľká bedňa už len preto, aby sme nerušili susedov.
V tejto téme sa nájde asi každý, no vzhľadom na veľmi rozdielne finančné možnosti sa tu asi málo ľudí dohodne. Názorv bude množstvo, skúseností, hlavne s drahšími bedňami málo...

Acon
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Acon » 01 črc 2008 22:00

NA píše: Pokud je sloupovka jen 2p. nemá v zásadě navrch oproti stejně koncipované stojanovce, často je to „stejná“ bedna jen má již integrovaný stojan v podobě pokračování skříně až na zem.
Táto
Obrázek
a táto bedňa
Obrázek
sú po elektronickej stránke úplne rovnaké. líšia sa len ozvučnicou a samozrejme zvukom. Tie stĺpy hrajú, ako inak, lepšie.

Sorry za tie veľké fotky, ale je nad moje sily, zmenšiť ich.

NA
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od NA » 01 črc 2008 22:40

Toto není zrovna dobrý příklad, protože stojanovku udělali jen z důvodu, že je to studiový monitor, jinak je oběm obou skoro stejný,sloup má navrch jen 3l(podle údajů výrobce) a protože to v těch uzavřených skříních nenechávají přirozeně padat, ale equalizují to na spodku do plusu, tak jsou i ty 3L asi znát. Každý měnič má optimální pracovní objem a ten je u středobasáku v 2p. menší než když ho použiješ v 3p.

Acon
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Acon » 01 črc 2008 22:58

NA píše:... a protože to v těch uzavřených skříních nenechávají přirozeně padat, ale equalizují to na spodku do plusu, tak jsou i ty 3L asi znát.
úplne rovnaká výhybka, žiadny rozdiel v eqalizácii. Len objem. Volakedy bol rozdiel vo výškáči, dnes sú aj tie rovnaké. Tech údaje sa vzťahujú ešte k pôvodnému osadeniu.Počul som ich niekoľkokrát a keď si môj brat zobral A823 a niečo drnčalo na elektronike jednej bedni, doniesli sme ju k nim a jednoducho prehodili elektroniku z Arcusu s tým, že je absolútne zhodná. A keď počuť 3l rozdiel na objeme, ako musí byť počuť rozdiel ešte väčší rozdiel? Aj keď donekonečna nafukovať objem je samozrejme blbosť.
To, či regál, alebo stĺp je podľa mňa čiste o osobných preferenciách. Niekomu jednoducho sedí to, inému ono.

dadaft
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od dadaft » 04 črc 2008 23:55

NA píše: Každý měnič má optimální pracovní objem a ten je u středobasáku v 2p. menší než když ho použiješ v 3p.
tohle moc nechápu. - u basáku větší než u středobasáku, u střeďáku menší než u středobasáku. no a co?
NA píše:... a protože to v těch uzavřených skříních nenechávají přirozeně padat, ale equalizují to na spodku do plusu, tak jsou i ty 3L asi znát.
proč by to dělali? proč si vyrábět problémy tam, kde nejsou? správný vnitřní objem a tuhost ozvučnice k danému basáku a dole je frekvenčně hotovo. ekvalizují to jak?
Acon píše:o mne viete, že regálovka ma neuspokojí z hladiska počúvania väčšiny žánrov. No keď sme u mňa počúvali A823, aktívne 2p regálovky od Aconu, musím sa priznať, že jazz ma na nich bavil úžasne. Teória o veľkosti bední v zmysle BK sa ukázala ako scestná, veď aj na brnenskom podzime 07" najlepšie hrali bedne vysoké asi 80cm. Síce so 40cm basákom, ale do 1,5m mali ďaleko. Vo všeobecnosti je ale pravda, že veľké bedne majú plnší a hutnejší zvuk ako malé. A tak ako nie je jednoduché postaviť veľkú dobrú bedňu, tak to nie je jednoduché ani pri malej. Je pravda, že do malej a blbej miestnosti je vhodnejšia malá bedňa, ktorá vyžaduje posluchovú vzdialenosť tak do 1,8m. Tým sa do istej miery eleminuje nedostati. Veľká bedňa s 25 a viac cm basákom potrebuje priestor. No zasa nie telocvičňu. Veľká a dobre kŕmená bedňa (ideálne aktívna) dobre hrá aj potichu, čo je u malých bední aj aktívnych problém. A tak je paradoxne do panelákovej obývačky vhodnejšia veľká bedňa už len preto, aby sme nerušili susedov.
V tejto téme sa nájde asi každý, no vzhľadom na veľmi rozdielne finančné možnosti sa tu asi málo ľudí dohodne. Názorv bude množstvo, skúseností, hlavne s drahšími bedňami málo...
tak tak. mě by zajímalo, jak bys viděl tohle:
na jedné straně velké dobře krmené (aktivní) bedny versus subwoofery? čtyři subwoofery. tak jak to spočítali u harman kardon jako ideální basy. u každé zdi uprostřed. mají to na stránkách v těch svých dokumentech - 4 stačí (při modelování měli i možnost s 1500 subwoofery v běžné poslechové místnosti, brali je jako bodové zdroje... :mrgreen: ) přidám ptačí boudy a jsem v klidu. nebo ne? jak důležitý je kromě vnitřního objemu vnější? v čem by se lišil zvuk například bedny s 20l vnitřním objemem na tenkém stojanu (regál), 20l se stojanem v podobě prodloužení půdorysu (jakoby sloup, ale vlastně regál) a 40l sloupu (sloup)? a dále: je zvukový rozdíl mezi metrovými sloupy s rozměry (šířka x hloubka) 250x450 a 450x250 (jinak stejné)?

Odpovědět