(domácí high-end)Sluchátka vs reproduktory

Sluchátka, sluchátkové zesilovače
lachim
Kontaktovat uživatele:

Re: (domácí high-end)Sluchátka vs reproduktory

Příspěvek od lachim »

vincik
aha.. audigo.. od tud jsem odešel s doslova ukroucenou hlavou.
takový výběr sluchátek a tak extrémně špatná sestava na jejich prezentaci.
tam to nelze považovat za poslech špičkových sluchátek!
poslechnout si tebou uvedená sluchátka na odpovídající sestavě ...hned to bude "jiná káva".
pak napiš hodnocení a popiš rozdíly, prosím.

knopi
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od knopi »

Hezký téma na českym fóru.

Zajímavý názory s některými souhlasím a s některými méně. Přídám ještě můj odlišný názor, pohled na věc a cestu.

Sladění sestavy naprosto souhlasim s Hřebíkem je vidět, že zkrátka mluví ze zkušenosti. Myslim, že si toto repro majitelé dospělých sestav neuvědomují a nevynaloží tolik času, energie na testování do sluchátkové sestavy, mnohdy ani neví co je dobré (jaké zesilovače a tak), protože se o to nezajímají. Z principu top sluchátka nemohou hrát všechny dobře na stejné sestavě, protože mají často odlišný charakter zvuku a některé i nároky.

Já jsem velký fanoušek planárních sluchátek zejména Audeze LCDX jsem měl asi měsíc doma půjčené (se zbytekem nemám takové zkušenosti LCD3F, LCD4, HiFiMAN HE560/HE1000, MrSpeaker Ether, Abyss AB-1266, AKG K1000, elektrostaty typu Senny HE60, Stax L700/O2/009... všechny budou jistě výborná, některé jsem slyšel z náštěv, výstav, ale pokud to člověk nemá týdny doma nemůže mít seriózní názor). Na planarech se mi líbí, že hrají soudružně tzn. nástroje, vokály vše to působí jako celek což jsem u dynamických sluchátek nenašel a proto je mam tak rád a konkrétně ty Audeze mají perfektní středy a na sluchátka výborné basy. HiFiMANy jsou zase vzdušnější mají zase jiné výhody, opravdu univerzální a tak dále. Top Staxy nebo obecně elektrostaty budou zase vyčnívat u klasiky, větší rozsah. Takže ani nelze najít sluchátka které budou vyhovovat všem.

Další téma jsou špunty. Zase kapitola sama pro sebe. Dneska špičkový špunty mají ve zvuku něco co vůbec u velkých sluchátek, beden třeba unikne. Např. famozní lokalizace v prostoru, sice né takový tah, ale i tak zdrucujicí dynamika. Dneska maj špičkový špunty náznaky holografického prostoru, jsou výborně tonálně vyladěná (některé studiově, některé pro audiofily, některé mezi) a v neposlední řadě zdaleka nemájí takové nároky na kvalitu nahrávky, takže např. na Spotify hledání nové hudby vysoce návykový. Např. oblíbené špunty po světě Noble K10, Ultimate Ears Reference Remastered, Campfire Andromeda, Westone ES60, Heir, 1964 Ears, Rhapsodio, Lime Ears, CustomArt...je toho strašně hodně.

Teď používám v nedodělané poslechovce dospělý aktivy a neposlouchám to tak často jako když jsem měl sluchátka. Když to poslouchám, ale jednou za týden tak si řikám neskutečnej zvuk asi sem lepší neslyšel. Tady je vidět jak velkou roli hraje ta akustika a rozmístění. V budoucna rád dopíšu názor.

Takže abych to shrnul velikost měniče je znát tzn. předpoklady potenciál vidim nejvyší u reprobeden, pak u sluchátek přes hlavu, pak špuntů. Ale za mě každá dospělá sestava ať už sluchátka přes hlavu, špunty, repro pokud je vyladěná pak "má něco do sebe" a z hlediska UŽITÍ hudby může být naprosto srovnatelná a dokážu si představit, že někdo bude preferovat i ty špunty.

Další věc kabely. Nejsem věřící, ale u znám, že rozdíly tam jsou a nějakých 5-10% s vhodnějším kabelem ke sluchátkům která vyhovují může hrát další roli v posunu k ještě lepšímu poslechu.

vincik
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od vincik »

Dnes jsem byl poslechnout Hifiman He1000 v pražské prodejně Avitsmart! Poslouchal jsem hudbu, co jsem si přinesl. Převodníky a zesilovače byly Wadia di122 a Chord Hugo (oba cca 50 tisíc) a něco od Cambridge Audio. Hifiman He1000 hrál líp jak sluchátka v Audigo ale do jisté míry to bylo kvalitou signálu. Měl jsem možnost v obou prodejnách poslechnout stejná sluchátka (HE400s) a dnes hrála lépe. Hifiman He1000 se tedy nemohl vymlouvat na zdroj a bylo na čase otestovat nejlepší sériově vyráběna sluchátka na planetě. Dostavila se očekávaná hudební nirvána? Rozhodně ne. Zvuk byl detailní, prostorový a otevřený. Obzvlášť dobře zněly vokály a smičce. Na můj vkus tam bylo trochu moc ostrosti při vyšší hlasitosti a úplně chyběly hluboké a silné basy na jaké jsem zvyklí ze svých ES10. Bas kytara byla na Hifimanovy v jedné skladbě výrazná až přebasovaná a přitom bubny byly ve stejné skladbě chudé a bez spodku. Hifiman neumí jít tak nízko jako uzavřená sluchátka. Hodně mi to chybělo v klasické hudbě, kde neměl orchestr ve vrcholných pasážích mohutnost a sílu na kterou jsem zvyklí a která představuje na ES10 tu nejlepší část, při které skoro naskakuje husí kůže. U Hifimana jsem se ale zase s chutí zaposlouchal do sólových houslí, což zase nehrozí u ES10, které přirozenost nástrojů vůbec neznají.
Čekal jsem u sluchátek za tyhle peníze něco víc. Mnohem víc. I kdyby měly bas jako ES10 a byly míň ostré na středech, tak by nestačilo. Stačilo by to na ospravedlění té ceny a byly by to pak asi nejlepší sluchátka na světě, ale pořád by to nestačilo. Alespoň mě tedy. Jsem moc rád že jsem si je mohl vyzkoušet a na takové pěkné sestavě a alespoň teď už vím, že tudy cesta nevede. Rozhodně ale doporučuju vyzkoušet pokud se obejdete bez basů, nebo jestli posloucháte hlavně takový jazz/zpěv/sólo kytaru. PS: poslouchal jsem i HE400s. Sice tady platí to stejné o basech a ostrosti a navíc byly oproti HE1000 znatelně zahuhlanější ale přesto zněly moc pěkně. Rozhodně ne 10x hůř, jak by napovídala cena.

hřebík
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od hřebík »

vincik: nedělal bych z toho moc žádné závěry o samotných HE1000. Najít ke konkrétním sluchátkům ideální/nebo alespoň vhodný/ zesilovač (sestavu) není lehké. Podle ceny bych se také úplně neorientoval. Huga mám, takže vím, co umí / neumí s HD800 a Shure SE846... Jako ideální sluchátkový zesilovač k HD800 bych ho neoznačil. Jako OK ano, HD800 utáhne tak nějak OK, tj. ne špatně, slyšel jsem je hrát i mnohem hůř, ale i mnohem líp. Jak dobře se hodí k HE1000, netuším. Zkus si na netu najít ideální zesilovač k HE1000, pokud ses na tato sluchátka zaměřil....

Co se týče poměru ceny / zvukové kvality, přímá úměra moc neplatí. Čím dražší komponenty, tím obvykle za víc peněz menší přínos... tj. 10x dražší může hrát třeba jen 2x lépe, ale "o tom to je"...

Je tu pár lidí, co mají se sluchátky dost zkušeností, tak snad napíšou svoje doporučení...

jkb4
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od jkb4 »

Jak jsem již psal, nejde rozdělovat sluchátka podle ceny. Většinou se výrobci snaží mít vlajkovou loď co nejdražší bez návaznosti na kvalitu reprodukce. Jistě někomu vyhovuje zvuk starých 500vek více než těchto 1000vek a cenový rozdíl je před 60tis. Každý může hledat v takovém množství sluchátek, jako je teď na trhu, ten svůj zvukový kompromis. Je možná lepší mít dvoje levnější sluchátka, něž hledat ideální zvuk. Podle kvality nahrávky, hlasitosti reprodukce, ... volit při poslechu první nebo druhý model. Ale příkladem univerzálních sluchátek mohou být relativně levné Beyerdynamic DT 880 a myslím, že v kategorii do 20tis. lepší zvuk z reprosoustav neuslyšíte. Ale uznávám, že pokud dá někdo za repro více než 150 tisíc, nejlépe z druhé ruky nebo mu je za tuto částku někdo kompetentní postaví, v kategorii sluchátek už bude mít problém najít srovnatelně dobrý zvuk.

knopi
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od knopi »

Ty ceny top modelů sluchátek jsou mimo. Otázkou je na kolik řeší lidi co na to mají hodnotu to kolik to stojí a pocit uspokojení z vylepšení zvuku. Já si myslim, že spíš řeší to vylepšení zvuku, je prostě určitá skupina lidí co to kupuje a výrobci to zjistili/ví.

Co se týče ještě těch sluchátek dobrá sestava má taky pocit jak to popsat (zmizení sluchátek z hlavy, ztracení v hudbě) pak nevidim důvod proč by mělo repro jednoznačně převálcovat takovou sluchátkovou sestavu. Samozřejmě tam jsou pro a proti z hlediska konstrukce. Jedna z "pro" u sluchátek obecně je podle mě přítomnost např. vokálů, přesnost lokalizace u špuntů atd.. Repro zase dál od posluchače, člověk neni připoután, velikost meniče, větší reálnější hmatatelnější pocit, velký potenciál ve zkoušení komponentů (i v aktustice)...cenově těžko srovnatelné, tak jako podmínky co si každý může dovolit doma.

olympus720
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od olympus720 »

Poslech repro a sluchátek jsou dvě rozdílné věci. Zatím jsem neslyšel sluchátka, které by tak vykreslily prostor, jako poslech pře repro. To snad není ani možné. U repro slyším, kdy jeden kytarista stojí blíže a druhý dále, kdy zazní činel v prostoru více nahoře či dole, na sluchátkách slyším pouze, sice dokonale ve stereu odděleně jednu kytaru hrát více nahlas a druhou méně, ale ten pocit hloubky prostoru, ta plastičnost, tu u sluchátek nenacházím. Zato u sluchátek je možný dlohodobější poslech, protože člověka neruší akustika místnosti, která se vždy neblaze tu více, či měně projevuje.

Jarda69
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jarda69 »

Slyšel jsem pár binaural nahrávak a celkem to funguje. Ale buď je tam nějaké omezení, nebo je malý trh, že se toho nedělá víc.

jkb4
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od jkb4 »

Ano, Olympus má v mnohém pravdu. Na druhou stranu existují speciální sluchátkové procesory, třeba Pawel Acoustic nebo SPL, které problémy s reprodukovaným prostorem řeší.

Křeček
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Křeček »

Před časem byl pro mě sluchátkový poslech prioritní, měl jsem možnost vyzkoušet i prostorový procesor (ZAMA HPA-1). Následně bylo nahrazeno klasickou "velkobednovou" sestavou, takže mohu myslím porovnat.
Také si myslím, že to jsou dvě hodně rozdílné disciplíny.
Pro mě osobně sebelepší sluchátka nenahradí pocit z "velkých" beden.
A to tvrdím přes to, že aktuálně zase nahrazuji bedny sluchátky :) .

PS: Velká škoda, že už se nedělají staré atypické AKG K-1000. Před pár lety jsem je měl možnost jedno odpoledne poslouchat, pro mě suverénně nejpřirozenější zvuk, lepší než 800-stovky od SH, i než STAXy. Bohužel majitel je nechtěl prodat... Takže teď si koupím nějaké levná šustítka a budu čekat na zázrak (inzerát) :D

jkb4
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od jkb4 »

Ano právě s AKG K1000 a sluchátkovým procesorem mám zkušenosti. 1000vky mají výhodu v tom, že se nedotýkají vůbec uší, vše "větrá", a tím, že hrají ze předu a vhodným nastavením přeslechů je poslech oproti jiným sluchátkovým sestavám přirozenější. Zůstává bas bez fyzického vnímání a nepříjemný pocit při pohybu hlavy, kdy se celá hudební scéna pohybuje s vámi, ale to už prostě nelze řešit. Tomuto myslím, může konkurovat pouze sestava zesilovače a reprosoustav za cenu nad 100 000Kč. Pak už vítězí poslech přes plnorozsahové reprobedny.

bh69
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od bh69 »

jkb4 píše:Tomuto myslím, může konkurovat pouze sestava zesilovače a reprosoustav za cenu nad 100 000Kč. Pak už vítězí poslech přes plnorozsahové reprobedny.
a nebo kvalitni nearfield aktivy ?

hřebík
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od hřebík »

"high-endových" sluchátek je mmch. celá řada... Pochlapil se mj. i Focal se svou berylliovou utopií:

http://www.focal.com/headphones/

jkb4
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od jkb4 »

No a to je právě systém objednávek a prodeje zajíců v pytli za 100 000Kč. Takto se sluchátka vybírat nedají. Chce to mít doma aspoň na pár dnů vytipované sluchátka a vybrat 2 nebo jedny univerzální v ceně, řekněme do 20tis, další kousky jsou zhusta, jak píše i Knopi, předražená pozlátka.

Odpovědět