(domácí high-end)Sluchátka vs reproduktory

Sluchátka, sluchátkové zesilovače
Odpovědět
vincik
Příspěvky: 70
Registrován: 31 říj 2010 10:51
Kontaktovat uživatele:

(domácí high-end)Sluchátka vs reproduktory

Příspěvek od vincik »

Chtěl bych otevřít diskuzi na téma high end sluchátka vs reproduktory. Když vynecháme jednotlivá specifika a výhody jednoho a druhého a budeme se bavit pouze o požitku z hudby, tak jaké jsou preference těch z vás, kdo mohli okusit to lepší z obou světů? Z principu je to pochopitelně odlišný poslech a oba světy mají své ale bavme se pouze o požitku z hudby. Chtěl bych tu řešit sluchátka od úrovně hd800 a výš. Zajímalo by mě do jaké míry jsou ceny takových sluchátek opodstatněné. Audaze lcd 2 stojí tisíc dolarů. Lcd 3 stojí dvojnásob a Lcd 4 dvakrát tolik co Lcd 3 (4 tisíce dolarů). Kdyby cena odpovídala kvalitě, tak Lcd 4 musí hrát o 400% lépe než o pár let starší verze... ehm.. je to rozhodně mířeno na audiofily, kde cena nehraje takovou roli, ale stejně... i kdyby měly sluchátka za 100 hrát jako repra za 50, tak je to alespoň pro mě lepší volba vzhledem ke zlu jménem akustika.Takže... jak hrají high end domácí sluchátka za desetitisíce a jaké jsou vaše preference?


Tři sluchátka aktuálně považována za asi to nejlepší (když nepočítáme limitovaná sluchátka od senheiser za 16 000 dolarů)

Hifiman HE 1000 - planární sluchátka, 2015, 3 000 dolarů
Obrázek

Audeze LCD-4 - planární technologie, 2015, 4 000 dolarů
Obrázek

Stax SR-009 - elektrostatické, 2011, 3 500 dolarů
Obrázek

Uživatelský avatar
PítrsPraha
Příspěvky: 3959
Registrován: 05 pro 2013 10:13
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: (domácí high-end)Sluchátka vs reproduktory

Příspěvek od PítrsPraha »

Jak správně píšeš, jsou to dva nekombinovatelné a neporovnatelné světy. "Zlo" jménem akustika trápí i sluchátkový svět - viz třeba různé "mody" prostřednictvím změny materiálu náušníků nebo extrémní zvlnění frekvenční charakteristiky díky boltci ucha a zvukovodu.

Za sebe jsem na chuť sluchátkovému poslechu ještě nepřišel. Sluchátka, a to i v kategorii, o které píšeš, pro mne mají každá natolik výrazný zvukový charakter, že jsem v sobě nenašel motivaci a důvod si na to zvykat. Částečně je to asi dáno i mojí reprobednovou sestavou, která už hraje vcelku neutrálně a se slušnou mírou realističnosti.

U sluchátek mi navíc chybí ten dojem z přítomnosti nástrojů v místnosti a přirozená prostorovost zvuku (pokud je v nahrávce) a přirozenost basový složky muziky.

vincik
Příspěvky: 70
Registrován: 31 říj 2010 10:51
Kontaktovat uživatele:

Re: (domácí high-end)Sluchátka vs reproduktory

Příspěvek od vincik »

Já mám aktuálně sluchátka i reproduktory. Oboje stejně drahé. Zapojené do stejného zesilovače. Reproduktory mě baví subjektivně o něco víc ale poslouchám víc sluchátka. Jednak kvůli praktičnosti (neruším a nejsem rušen) a zadruhé kvůli akustice. Basy jsou v pohodě, protože mám naprostou volnost v umístění repro i poslechového místa. Jsou to regálovky a poslouchám zblízka. Ale jakmile poslouchám delší dobu, tak to unavuje. A když pustím složitější hudbu s více vrstvama, tak se to slije v jeden hluk a vůbec se to nedá poslouchat. A přitom když tam pustím něco pomalýho a jednoduchýho jako jazz nebo vokály s kytarou, tak je to lahůdka. A je jedno jestli to krmím zesilovačem za 40 tisíc nebo za 6 a jestli tam pouštím dobré dynamické nahrávky ve vysokém rozlišení nebo mp3. Akustika to prostě spolehlivě zabije. S akustikou už jsem jednou bojoval, když jsem bydlel jinde a ikdyž jsem měl koberec, absorbéry z minerální vlny a jehlany na zdech, tak to nebylo ono. Akustika je zlo a má vliv na zvuk víc než cokoliv jiného.

Zpět ke sluchátkům. Jaká jsi zkoušel a byly to nějaké dlouhodější zkušenosti nebo jen někde na výstavě/ v obchodě?

Uživatelský avatar
Kokoudelka
Příspěvky: 36
Registrován: 10 srp 2011 18:55
Kontaktovat uživatele:

Re: (domácí high-end)Sluchátka vs reproduktory

Příspěvek od Kokoudelka »

Mám obojí, na myslím docela solidní úrovni a beru to tak, že určitá nahrávka (druh hudby) je lepší na repro a naopak. Třeba včera večer: Steven Wilson - Raven, na bedny pecka, na sluchátka jen odvar ze zážitku, oproti tomu Patricia Barber - Modern Cool do sluchátek...naprosto dokonalý zážitek *thumbs up*

jkb4
Příspěvky: 245
Registrován: 14 led 2009 20:19
Kontaktovat uživatele:

Re: (domácí high-end)Sluchátka vs reproduktory

Příspěvek od jkb4 »

Mně se zvukově více líbí poslech přes sluchátka. S cenou sluchatek to ale výrobci už dost přehánějí.

Uživatelský avatar
PítrsPraha
Příspěvky: 3959
Registrován: 05 pro 2013 10:13
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: (domácí high-end)Sluchátka vs reproduktory

Příspěvek od PítrsPraha »

Ono taky hodne zavisi na tom, co je pro koho etalonem dokonaleho zvuku. Poslech na sluchatka je z podstaty veci vzdy zvukova virtualni realita. Pokud to cloveku nevadi a najde si ten "svuj" sluchatkovej zvuk, ma vyhrano.
Pokud jsou pro nekoho ale etalonem treba akusticky nastroje poslouchany venku z nevelke vzdalenosti, nemaj sluchatka sanci.

Kde podle myho vnimani sluchatka ztraceji zasadne, je reprodukce basu. Pokud ma clovek doma plnorozsahove a s dostatecnou dynamikou hrajici kombinaci zesilovac + bedny, tak uz od strednich hlasitosti jsou citit i fyzicky. Stejne jako u zivych nastroju.
Navic basy ze sluchatek vs basy z plnorozsahovych beden v prostoru zneji jinak. Nemyslim ted vliv akustiky, paradoxne nejvic to plati kdyz vytahnu bedny ven na zahradu do volnyho prostoru. Ze sluchatek u hlubokych basu chybi ta razance, hrmotnost, vaha, fyzicka pritomnost. A neni to tim, ze by neumely zahrat hluboky tony. Ale jakoby sluchatka vic "hraly" a u beden basy proste prirozeneji "jen byly".

Ale pisu to z pohledu cloveka, kterej je jednoznacne bednovej.

vincik:
Dukladne jen HD800 + HDVD800. Nedukladne (Audigo, studia, vystavy) pak hromady sluchatek ruznych koncepci.

boxer

Re: (domácí high-end)Sluchátka vs reproduktory

Příspěvek od boxer »

Ať jsem zkoušel co jsem zkoušel, a mám doma docela slušnej "lowend" sluchátkovou sestavu, tak ji prakticky použiji jen zcela v kritické době, kdy prostě mám chuť na hudbu a už je opravdu hodně pozdě. Což se děje tak 4-5x za rok.

Poslech přes sluchátka mi nepřináší nějaké extra emoce.

Uživatelský avatar
NIN
Příspěvky: 1575
Registrován: 30 led 2013 15:38
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: (domácí high-end)Sluchátka vs reproduktory

Příspěvek od NIN »

PítrsPraha píše: Kde podle myho vnimani sluchatka ztraceji zasadne, je reprodukce basu. Pokud ma clovek doma plnorozsahove a s dostatecnou dynamikou hrajici kombinaci zesilovac + bedny, tak uz od strednich hlasitosti jsou citit i fyzicky. Stejne jako u zivych nastroju.
Navic basy ze sluchatek vs basy z plnorozsahovych beden v prostoru zneji jinak. Nemyslim ted vliv akustiky, paradoxne nejvic to plati kdyz vytahnu bedny ven na zahradu do volnyho prostoru. Ze sluchatek u hlubokych basu chybi ta razance, hrmotnost, vaha, fyzicka pritomnost. A neni to tim, ze by neumely zahrat hluboky tony. Ale jakoby sluchatka vic "hraly" a u beden basy proste prirozeneji "jen byly".
Naprostý souhlas. Líp bych to nepopsal.

jkb4
Příspěvky: 245
Registrován: 14 led 2009 20:19
Kontaktovat uživatele:

Re: (domácí high-end)Sluchátka vs reproduktory

Příspěvek od jkb4 »

Jo hoši máte v mnohém pravdu, ale co ten tichý poslech? Podle mně zrovna na basech sluchátka excelují, bas je vyrovnaný, barevný, přesný a hluboký. Co se týká fyzického vnímání basů, tak to je pro mnoho lidí nepříjemné, např. můj poslední zážitek z poslechu varhan v centrální katedrále Palma de Malorka byl strašný. Někdo cítí až paniku, úzkost při vibracích hrudníku. Mnoho lidí taky preferuje regálovky před plnorozsahovýma bednama, často kvůli akustice, jak píše vincik. Hraje jim to v obýváku od 70Hz, nevybuzují módy místnosti na 30-60Hz, nic neduní a poslech je reálnější. Pro tyto lidi je poslech přes sluchátka často ještě lepší než přes malé bedny, protože tam slyší i ty nejhlubší basy přehledně. Ale nerozděloval bych sluchátka jen podle cenovky, třeba LCD3 nehrají moc dobře, LCD2 rev.2 jsou lepší. A ještě lepší jsou už starší HE 500 s podobných charakterem zvuku a stály nějakých 12 tisíc. Někdo basy nemá vůbec rád a preferuje lehkost, vzdušnost a tito lidé pak poslouchají extrémně otevřené modely sluchátek, Staxy, A-T, AKG, přestože jiným se mohou zdát svým zvukovým podáním agresivní.

Uživatelský avatar
NIN
Příspěvky: 1575
Registrován: 30 led 2013 15:38
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: (domácí high-end)Sluchátka vs reproduktory

Příspěvek od NIN »

Já zase podléhám panice, když tam ty "živočišné" basy nejsou. K práci na zahradě mi bohatě posloužily Kossy a protože odešly do věčných lovišť, tak jsem pro změnu pořídil starší model špuntů Klipsch S4. Basů mají dostatek a při sekání trávy lépe odhlučńujou ten randál :D . Ale ty "opravdové spodky" si vychutnám jen doma přes reproduktory.

Uživatelský avatar
fox
Příspěvky: 2228
Registrován: 07 črc 2008 10:03
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: (domácí high-end)Sluchátka vs reproduktory

Příspěvek od fox »

Každý vnímá basy jinak. Já mám raději, když basa pěkně a čistě pobublává, než když duní celý barák. :)

Uživatelský avatar
LawIAR
Příspěvky: 698
Registrován: 09 kvě 2016 22:15
Kontaktovat uživatele:

Re: (domácí high-end)Sluchátka vs reproduktory

Příspěvek od LawIAR »

otázka začiatočníka tak trochu OT:

Aký vplyv na šírenie basy má umiestnenie bassreflexu na zadnej/prednej strane ozvučnice? Prípadne umiestnenie samotného basového reproduktoru na bočnej/prednej strane.

Uživatelský avatar
NIN
Příspěvky: 1575
Registrován: 30 led 2013 15:38
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: (domácí high-end)Sluchátka vs reproduktory

Příspěvek od NIN »

fox píše:Každý vnímá basy jinak. Já mám raději, když basa pěkně a čistě pobublává, než když duní celý barák. :)
Tak já předpokládám, že celý barák snad nikomu z nás tady neduní. Leda tak o narozenínovém párty a v tom případě se to snad úplně Hifi neřeší. :D

TJK
Příspěvky: 302
Registrován: 09 úno 2013 09:23
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: (domácí high-end)Sluchátka vs reproduktory

Příspěvek od TJK »

Mám to podobně jako většina taky. Tzn. muziku si užiju nejvíce bez klapek na uších. Je sice pravda že jsem neměl na uších nic dražšího než cca 3tis (nejdražší byly HD555). Doma mám KSC35 a Senny HD457. Oba modely basují poměrně solidně ale ta fyzická přítomnost basu a celková prostorovost reprodukce hudby přes repro je k nesrovnání. Proto ani extra neuvažuju o tom že bych si nějaké lepší sluchátka v dohledné době pořídil.
LawIAR: Co se týče reproduktoru který má bassreflex vzadu je velmi žádoucí (i z vlastní zkušenosti) umístit repro co nejdál od zdi. U mě to bylo minimálně 50cm od zdi. Momentálně je mám cca 60cm a manželka se na mě nějak škaredě dívá. Dále je pravda že jsem laboroval i s poslechovým místem. V určitém místě bylo basu nedostatek. O 50cm dál je zvuk plnohodnotný. Co se týče reproduktoru na přední nebo boční stěně tam nemůžu sloužit. Jediné co vím je to že otec má nějaké Jama tuším HCS 826 nebo tak nějak které mají basák z boku skříně a tím že ty bedny umístil (zastavěl do obývací stěny) tak je totálně zabil. Kdyby neměl nejaký subáč (tuším Jamo 300) tak má zvuk skoro bez basu. Tak mu jen sestava basuje ale celkově je poměrně špatná (teda na muziku, kino je fajn). Repro potřebuje dýchat. To se zadním bassreflexem zvlášť.

Uživatelský avatar
LawIAR
Příspěvky: 698
Registrován: 09 kvě 2016 22:15
Kontaktovat uživatele:

Re: (domácí high-end)Sluchátka vs reproduktory

Příspěvek od LawIAR »

TJK píše: LawIAR: Co se týče reproduktoru který má bassreflex vzadu je velmi žádoucí (i z vlastní zkušenosti) umístit repro co nejdál od zdi. U mě to bylo minimálně 50cm od zdi. Momentálně je mám cca 60cm a manželka se na mě nějak škaredě dívá. Dále je pravda že jsem laboroval i s poslechovým místem. V určitém místě bylo basu nedostatek. O 50cm dál je zvuk plnohodnotný. Co se týče reproduktoru na přední nebo boční stěně tam nemůžu sloužit. Jediné co vím je to že otec má nějaké Jama tuším HCS 826 nebo tak nějak které mají basák z boku skříně a tím že ty bedny umístil (zastavěl do obývací stěny) tak je totálně zabil. Kdyby neměl nejaký subáč (tuším Jamo 300) tak má zvuk skoro bez basu. Tak mu jen sestava basuje ale celkově je poměrně špatná (teda na muziku, kino je fajn). Repro potřebuje dýchat. To se zadním bassreflexem zvlášť.
Jojo prave to - mam Jamo S608, takze mam problem aj s bokmi, aj so zadnym bassreflexom. Kazdopadne nie je to zabite nabytkom, takze vcelku sluzi ako ma odkedy som ich povysunul.

edit: mam iba predne floorstandings.

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host