Laici versus technici

Témata nesouvisející s HiFi, offtopic debaty atd. Ovšem žádné osobní souboje, spory a hádky.
Odpovědět
BVa
Kontaktovat uživatele:

Re: Laici versus technici

Příspěvek od BVa »

dadaft
Dosť typická reakcia, nikto nepopiera, že hrajú inak..Evidentne "niečo" počuješ, ale zjavne netušíš, čo...
Skús si prečítať znovu toto:
http://www.hifinazory.cz/forum/viewtopi ... 7483#p7483
a prípadne skús niekedy počúvať vonku v otvorenom priestore, bez vplyvu miestnosti. Možno sa vyjasní...
Aj toto je dobré
já zase pásky můžu, to jo. akorát nechápu, proč je tam pořád dávají naopak. když je páskáč horizontálně, a ještě líp na horní hraně bedny směřovaný mírně nahoru, to je teprve maso!

to Acon
Ešte si myslíš, že to má zmysel? ;)
Naposledy upravil(a) BVa dne 09 led 2009 17:03, celkem upraveno 1 x.
BVaudio, výroba a predaj

Benda
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Benda »

merhaut
Renown
BVa

*2thumbsup*

dadaft
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od dadaft »

BVa
myslíš tyhle svoje slova?: Otvorenén (BR) vs. uzavreté..
Obidva princípy sa dajú aplikovať dobre aj zle . Ak sú aplikované dobre, BR obvykle hrá nižšie, a preto viac vybudí problematické módy (rezonancie) miestnosti na basoch. Ak sa pokles kmit. charateristiky uzavretého boxu náhodou "trafí" do rezonacie miestnosti, môže sa to čiastočne kompenzovať, horšie je ak sa trafí do "diery" na basoch...Takéto "kompenzácie " sú bez meraní (a vedomostí) len lotéria.
Lenže rezonacie miestnosti (akustika) nijako nesúvisia s typom boxu, obidve veci je nutné riešiť oddelene. Za dunenie miestnosti nemôže basreflex. Samozrejme ak tam box už prakticky nehrá, tak nič nezaduní...

nebudu se hádat. je mi to fuk. mám uzavřené bedny co hrajou od 32Hz. nejde o žádné resonance místnosti. jde o zkreslení na basech. já ve většině věcí (ač se to často nezdá) ctím názor techniků. v tomhle ne. tu díru prostě slyším a říkejte si co kdo chcete.

a tomuhle vláknu už nepomůže ani svěcená voda...

dadaft
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od dadaft »

jo a s těmi pásky už tady o tom byla řeč. byly tam grafy směrových charakteristik. proč by nemohl být horizontálně?

BVa
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od BVa »

nejde o žádné resonance místnosti. jde o zkreslení na basech. já ve většině věcí (ač se to často nezdá) ctím názor techniků. v tomhle ne. tu díru prostě slyším a říkejte si co kdo chcete.
Ak si pozreš základnú literatúru, tak basreflex má skreslenie z princípu nižšie, pretože má podstatne menšie výchylky (reproduktor, vyžarovanie preberá basreflex), preto sa aj začal používať...
A k páskom-ak by bol horizontálne tak hrá od podlahy až k stropu (takže plno odrazov a priestor typu" tuto všade bol.."), ale v horizontálnej rovine len prakticky priamo pre seba (cca 20stupňov..)
BVaudio, výroba a predaj

dadaft
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od dadaft »

s tím páskáčem to beru.
s dírou ne. slyším ji. a nelíbí se mi to. fajn, možná je to věcí osobního vkusu...
ale tohle bys mi snad mohl vysvětlit: basreflex je přece laděný na určitou frekvenci. nezkresluje? stačí klidně odpověď ano/ne.
a dál: z jakého důvodu dynaudio vyvinulo tak komplikovaný uzavřený systém, jako je compound? vždyť stačilo udělat díru do bednya ne se mordovat s dvěma basáky odlišných průměrů, ne?

dadaft
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od dadaft »

Uzavřená ozvučnice je mezi ortodoxními hifisty oblíbena nejvíce (mimo otevřenou ozvučnici, dipól - což je ozvučnice velmi sofistikovaná a náročná na návrh), zejména proto, že do systému, který generuje basy nevnáší rezonanční obvod (basreflex nebo pasiv) a "hraje" tedy pouze měnič. Do jisté míry mají pravdu, ale vzhledem k tomu, že na frekvencích, na kterých se basreflex nebo pasiv uplatňují už často jde o signály blížící se svým charakterem k harmonickému kmitání, není použití basreflexu nebo pasivu v kombinaci s vhodnými reproduktory na škodu, spíše naopak - některé reproduktory v uzavřené prostě nefungují, nebo ze sebe nevydají ani zlomek toho, co by dokázaly ve vhodně navrženém basreflexu nebo pasivu.

nemluvíme o žádných DIY regálovkách. nic mě nepřesvědčí, že dobře udělané uzavřené sloupy (jdoucí v mém případě od 32Hz) přehrajou bedny s dírou. je mi líto, milí technici...

Aleska
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Aleska »

Mark Levinson píše:To Merhaut: *thumbs up*
To ML: Ten palec bych moc nahoru nevystrkoval, jak se již stalo u Merhauta tradicí, z jeho hlavy to není, opět velice zdařile opsáno...

dadaft
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od dadaft »

dadaft píše:nic mě nepřesvědčí, že dobře udělané uzavřené sloupy (jdoucí v mém případě od 32Hz) přehrajou bedny s dírou.
ježíši, až teď jsem si toho všiml, že popírám sám sebe, neboť píšu rychle a po sobě většinou nečtu. samozřejmě mělo být:
nic mě nepřesvědčí, že dobře udělané uzavřené sloupy (jdoucí v mém případě od 32Hz) nepřehrajou bedny s dírou.
nebo:
jsem přesvědčen, že dobře udělané uzavřené sloupy (jdoucí v mém případě od 32Hz) vždy přehrajou bedny s dírou.

docela mi chybí odpověď na mou otázku předtím, kterou se merhaut pokusil zamaskovat svým typickým způsobem. ještě jednou teda:

z jakého důvodu dynaudio vyvinulo tak komplikovaný uzavřený systém, jako je compound? vždyť stačilo udělat díru do bedny a ne se mordovat s dvěma basáky odlišných průměrů, ne?

merhaut

Příspěvek od merhaut »

Aleska: trpíš obsedancí
dadaft: ze stejného, z jakého vyrábějí i bedny s basreflexem

Mark Levinson
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Mark Levinson »

dadaft píše:
dadaft píše:nic mě nepřesvědčí, že dobře udělané uzavřené sloupy (jdoucí v mém případě od 32Hz) přehrajou bedny s dírou.
docela mi chybí odpověď na mou otázku předtím, kterou se merhaut pokusil zamaskovat svým typickým způsobem. ještě jednou teda:

z jakého důvodu dynaudio vyvinulo tak komplikovaný uzavřený systém, jako je compound? vždyť stačilo udělat díru do bedny a ne se mordovat s dvěma basáky odlišných průměrů, ne?
Ale Dadafte, současná nabídka firmy Dynaudio zahrnuje pouze bedny s bassreflexem. V minulosti sice vyvinuli systém compound, ale bedny s tímto systémem už nejsou ve výrobním programu.

dadaft
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od dadaft »

odpověď hodná merhauta.

ML: jistě. otázka je proč.

BVa
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od BVa »

dadaft
Neskresľuje, naopak v okolí svojej rezonancie skreslenie znižuje, pretože výrazne znižuje výchylku reproduktora.
A odpoveď na druhú otázku je tu:
an inner driver creates the effect of an infinite air space behind the external bass driver
Jeden reproduktor (vnútorný) "simuluje" nekonečne veľkú uzavretú ozvučnicu pre druhý, "vonkajší" reproduktor (tým, že sa pohybuje súhlasne a tak zostáva objem "konštatný", takže aj zmeny tlaku v boxe,ktoré inak bránia v pohybe reproduktora na nízkych kmitočtoch) aby to hralo basy pri rozumných rozmeroch a objeme.
Merhaut ti odpovedal správne :) .
Ak sa môžem spýtať, ktorý uzavretý box to hrá od 32Hz (predpokladám free field, pre -3dB)?
BVaudio, výroba a predaj

Odpovědět