Soft player cPlay - the open source high-end audio player

CD, SACD, DVD přehrávače, DAC převodníky, hudební servery, PC atd.
Odpovědět
TomasT
Kontaktovat uživatele:

Re: Soft player cPlay - the open source high-end audio player

Příspěvek od TomasT »

Kdyz si nasadis "ruzove" bryle, polarizacni filtr nebo cert vi co ( u cplay tim myslim upsamp plus dalsi mozne digitalni kouzla ) bude vysledny obraz ( zvuk ) oproti realite zajiste lepsi. Nejde to rovnocenne posuzovat pokud zasahuje vlastnim nebo jinym algoritmem do vysledku. A o tom ze zasahuje se asi vsichni shodnem. Rikas ze cim mene tim lip, pritom prave cplay pomerne brutalne do tech dat zasahuje.

dadaft
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od dadaft »

je to tak. při down/up-samplingu jsou rozhodující filtry. dithering při downsamplingu zabrání "zmatnění" výšek a umožní zachovat dynamické rozdíly - např při použití vhodného ditheringu při downsamplování z 32bit na 16bit jde získat rozlišení jako u 24-bitového vzorku. dynamický rozsah se zvýší o 10dB a odstup signál-šum dosáhne hodnoty 105dB.
při upsamplingu způsobují nekvalitní filtry fázový posun na výškách a taky je dobré použít ještě nějaký antialiasing (post) filtr, který ořízne všechny frekvence nad Nyquistovým limitem. zabrání se tím vytváření falešných frekvencí na basech.

aspoň tak to chápu já.

pokud jde o normalizaci, je jedno jestli normalizuju pův. 16bit nahrávku v 16 nebo 32 bitovém rozlišení.
u normalizace je ta potíž, že se tak říká několika podobným věcem. je rozdíl, jestli normalizuju jeden track, celé album nebo úplně různorodé vzorky. u normalizace více položek vstupuje do hry větší citlivost lidského ucha na určité frekvence - středy. je pak dobré, aby zisk na těchto frekvencích byl stejný u všech vzorků.
ReplayGain je skvělý v tom, že nijak nemění původní soubor. všechny údaje jsou vlastně načítány z doplňkového souboru. a můžeš to načítat 3 způsoby - jako nezávislé soubory, jako album a jako multiple. doporučené je album, které pro celou skupinu posunuje peak nejcitlivěji, tj. rovnoměrně pro celou desku.

problémem normalizace je navíc to, že vlastně zkoumá vzorek v určitých intervalech (je to digitální záležitost, že) a z toho pak kalkuluje množství a velikost špiček. tím chci říct, že změnou délky tohoto intervalu se mění i zpracovávané hodnoty a tím i výsledek. normalizace prostě neposuzuje analogovou spojitou křivku a není přesná.
taky si myslím, že v dnešní době už normalizací není třeba nic zesilovat. všechno, co člověk dostane do ruky už je vyšroubované na max. - a 90% dokonce na úkor dynamiky. navíc spusta hardware má problémy s hodnotami blízko maxima a doporučuje se, aby byly špičky tak na 96%.

že je nějaký softwarový přehrávač lepší než jiný je tedy čistě otázkou kvality filtrů použitých při převzorkování anebo ještě dalšími věcmi, ne normalizací nebo vlastním větším dynamickým rozsahem formátu. i když tam ty rozdíly jsou, bál bych se to nazývat rozdílem třídy. rozdíl třídy podle mě může dát až nahrávka s vysokým, nezkompriovaným rozlišením, přehrávaná na zařízeních s vysokým rozlišením - ne použité filtry.

dadaft
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od dadaft »

Aleska píše:To je děsně jednoduché - prozatím jsem "jel" rovnou ze zvukovky do koncového zesilovače, který nemá ovládání hlasitosti..., ten výstup ze zvukovky je tak veliký, že nepotřebuji zesilovat, ale zeslabovat. Takže mi to "doposud" stačilo a nyní vím, co potřebuji = pasívní předzesilovač, či spíše jen regulátor hlasitosti s DO (již je na cestě).
kup si prosím tě aspoň pořádný předzes a ne poťák na DO. to je slepá ulice. mnohokráte ověřeno.

to že Lynx jede v 32-bitech už dneska není žádný zázrak. 192kHz/32bit je i moje vestavěná zvukovka Asus s ovladačem Realtek. a je taky úplně šumafuk, jestli mám ve foobaru zapnuto 16, 24 nebo 32 bit - nic nepoznáš. M-Audio Revolution je totéž v bleděmodrém. bez HD nahrávek jsou to (skoro) všechno stejně hausnumera a jakékoliv starší vyšší cdčko je s prstem v nose strčí do kapsy klidně i s 14-bitovým převodníkem...
copak si nevzpomínáš, jak žalostně dopadl HD Mediabox vedle spotřebky CD824?

Aleska
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Aleska »

Ale vzpomínám, vždyť to bylo tehdy poprvé, co jsem tě poznal, ještě jsi měl legendární Note Commona. Jel jsem si je k tobě poslechnout, cesta z Prahy do Ostravy a zpět mi tehdy stála za to.
kup si prosím tě aspoň pořádný předzes a ne poťák na DO. to je slepá ulice. mnohokráte ověřeno
Již je ve výhledu Joshua Tree - A Twisted Log Attenuator, viz. http://www.twistedpearaudio.com/control/jt.aspx,
v symetrickém provedení, Obrázek protože pojedu vše v XLR.
Lineární potenciometr 5k ve Volumite Controlleru Obrázek přijde nahradit motorovým ALPSem s DO a pohodlí bude doma. Pravděpodobně ještě před něj budu muset zařadit další potenciometr, nebo odporový dělič, protože již nyní se pohybuji s útlumem (v digitální oblasti) pod 50 dB a i více. On totiž umí jen -63,5 dB a pak již jen MUTE.
to že Lynx jede v 32-bitech už dneska není žádný zázrak. 192kHz/32bit je i moje vestavěná zvukovka Asus s ovladačem Realtek. a je taky úplně šumafuk, jestli mám ve foobaru zapnuto 16, 24 nebo 32 bit - nic nepoznáš. M-Audio Revolution je totéž v bleděmodrém. bez HD nahrávek jsou to (skoro) všechno stejně hausnumera a jakékoliv starší vyšší cdčko je s prstem v nose strčí do kapsy klidně i s 14-bitovým převodníkem...
Dovolím si oponovat - již na mé základní integrované zvukovce je poznat rozdíl mezi výstupem 16 a 24 bit (a taky je na fórech doporučováno nastavit Foobar na 24 bit). To, že Lynx jede v 32-bitech, sice taky není dnes žádný zázrak, ale rozdíl mezi zvukovkou Lynx ONE a těmi zvukovkami Asus/M-Audio je takový, jako mezi tím šuntem a CD824. Srovnávat spotřební zvukovky s profesionální zvukovkou prostě nejde. Ano, hrají (nějak) všechny, ale jde o to jak. Je to jako s auty - moje stará milovaná Audi 100 (již mi byla vrácena) má také 4 kola, motor, volant atd., ale synův Ford Galaxy Ghia taky, ale jinak, o mnoho tříd lépe. To, že ty zvukovky "umí" 192 kHz/32bit ještě neznamená, že tak taky pracují - jsou spíše schopny tak pracovat a jen očekávají, kdy tento signál dostanou ke zpracování. Takže v 99,99% pravděpodobně si hrají se 16 bity a 44,1 kHz (kolik máš doma HD nahrávek ?), zatímco Lynx těmi 32 bity jede neustále, od 44,1 až do 96 kHz. V tom je ten zásadní rozdíl. Takže když nic jiného, tak jim alespoň nastavit těch 24 bitů ve Foobaru, je to jen několik kliků.

dadaft
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od dadaft »

:D
dyť jo - já ti tu zvukovku neberu.

jen pro tvou informaci: ten můj Asus/RealtekHD taky jede pořád v 32bit rozlišení - a není to zas až taková hrůza, jak si asi myslíš - M-Audio Revolution je proti tomu fujtajbl. a u Foobaru není žádný slyšitelný rozdíl při nastavení 16, 24 ani 32bit. dneska jsem to poslouchal dlouho a dost nahlas - já cPlay nemám a možná si ho zkusím nainstalovat. chci slyšet, jak obstojí proti Adobe Audition 1.5, protože ten je opravdu O HODNĚ lepší než Foobar2000.
bylo (a bude) to zajímavé. AA 1.5 (což je bývalý CoolEdit a Adobe ho nekoupila od Steinbergů, jak jsem tady někde četl) používá při převodech symetrický (popř. nesymetrický) dithering a (anti)aliasing pre- a post-filtry. vše je samozřejmě volitelné, ale nejlepší výsledky jsou, když jsou tyhle filtry aktivní. do 32bit zvukovky to pak posílá jako 4-byte PCM.
noaid mě tady nařkl z toho, že motám nesmysly a už se k tomu asi nebude vracet, ale nemyslím si, že by do toho nějak zvlášť viděl. ta jeho teorie, že upsampling a normalizace je nejlepší řešení je nesmysl, a vsadím se, že Audition cPlayi těžce vytře zrak. pomýlená je totiž ta věc, že normalizace (zesílení ke krajní mezi) je narozdíl od třeba té škaredé komprese a ještě hnusnějšího hardlimitingu OK. není. tváří se sice, že jsou každý odjinud, ale bydlí na jedné pavlači a chodí na společný hajzlík. normalizace, komprese, FFT filtrace, dithering atd. jsou založeny na stejném principu. při tom převodu jsou lepší výsledky, když něco z toho použiješ. Audition používá dithering a antialiasing, Foobar nic, cPlay (pokud jsem to dobře pochopil) automatickou normalizaci. já trvám na tom, že normalizace není dobrá. nedokázal bych obhájit v čem přesně v oblasti digitálu, na to nemám. ale je známo, že obecně s hodnotami blízko krajní meze (a to je 0dB u normalizace) bývávají potíže. asi tak.

pokud jde o ty HD nahrávky - nemám žádnou. i když: do vlákna GOA jsem dneska dal ke stažení "beZinkovÝ konCentrát". je to čistě elektronická a počítačová hudba a originál je dělaný ve vysokém rozlišení. je to sice mp3ka, ale pro určitou představu to stačí - spoustu těch "prostorových" efektu, které jsou tam použity, bys bez programů umožňujících práci s 32-bitovým dynamickým rozlišením nedokázal udělat.

měj se *thumbs up* . přeju pěkné svátky.

noaid
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od noaid »

Volume, Treble a Bass na zesilovači jsou taky založeny na stejném principu, otáčení knoflíku, ale přesto mají každý naprosto jiný vliv.
dadaft píše:trvám na tom, že normalizace není dobrá. nedokázal bych obhájit v čem přesně v oblasti digitálu, na to nemám.
Někdy je lepší tudíž na některých věcech netrvat moc dlouho.
Normalizace je totéž co otáčení Volume, ten zbytek se podobá spíše Treble a Bass.
Bohužel opět postavíš jako základ mylnou myšlenku, na ní postavíš další, na nich další a mi se popravdě po dvou třech větách zauzluje mozek, když se tě snažím pochopit, že zbytek příspěvku už ani nejsem schopen vnímat. To není žádné zesměšnění apod., ale opravdu to tak na mne působí. Proto to ani nemohu vyvracet, teď před vánocemi nestíhám.

TomasT
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od TomasT »

jak muzou byt potize s hodnotama blizko 0dB ??? Proste budto to zvladne , nebo nezvladne, nic mezi tim neexistuje. Pokud nezvladne, tak ten HW stoji za vyliz prdel. Pro CD je tusim doporuceni na max uroven -0,1dB. Nejake veci v hi-res mam, muzu poskytnout pro studijni ucely. Ovsem pouze nakopirovanim na HDD. Nedoporucuju stahovat vinyl ripy, tam je kvalita mnohdy tragicka.

dadaft
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od dadaft »

noaid
ano, je to prekérní situace, když se ti zauzlovává mozek a nejsi schopný vnímat. já tyhle věci samozřejmě nemám z vlastní hlavy - tohle tvrdí lidé, kteří do toho opravdu vidí. když jsem o tom přemýšlel, uvědomil jsem si několik věcí:
u Auditionu můžeš upravovat nahrávku na milion způsobů. tyhle různé akce jsou sdruženy do skupin podle způsobu, jak fungují. jedna z těch skupin obsahuje např položky: amplify, dynamics-compressor/limiter/expander/noise gate, hard limit, normalize atd.- všechny tyhle filtry mají něco společného: pracují s dynamikou signálu. jak se zjišťují ty dynamické špičky, podle kterých se pak určuje výše oné normalizace, neboli o kolik se má celý signál zesílit? dělá se to takhle: určitě se nezkoumá každá hodnota, ale jsou v intervalech zkoumány vzorky tohoto signálu, z nich je pak vypočítán PRAVDĚPODOBNÝ průběh signálu, a pak je to celé zesíleno podle tohoto výpočtu. z toho plyne, že přesnost je závislá na hustotě toho vzorkování. krásně je to vidět, když si v Auditionu tuhle hustotu vzorkování zvětšíš (ten program je dělaný tak, že téměř ve všem se můžeš sám rozhodnout, jestli volíš raději přesnost ale tím pádem zároveň menší rychlost zpracování, nebo naopak): v normalizovaném signálu, který měl s nižším vzorkováním krásný průběh, který nikdy nepřekročil hodnotu 0dB, se s větší přesností náhle objeví spousta drobných špiček, které tu hodnotu 0dB překračují !!! z toho pak vznikají problémy pro HW atd.
tj. normalizace není nedotknutelná božská kráva. má svoje uskalí.

svoje úskalí má ale samozřejmě i dithering, který používá Audition. sice: During this conversion, dithering provides a higher dynamic range and cleaner results, with less distortions and negative artifacts, ale na druhou stranu: The drawback is that with each operation a small amount of white noise is added at the quietest volume level. However, the trade-off between using dither (thus adding noise) and truncating the data (thus creating artifacts and correlated quantization noise) generally favor using dither, so it's best to leave this option enabled.

Jirka83
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jirka83 »

noaid píše:Snad jsem na nic nezapomněl.
Další náměty vítány.
Dobrá práce.

Bylo by dobré vykoumat, jak (jestli to lze) nastavit takovéto přehrávání defaultně místo tlačítka Play. Potom by bylo bezproblémové přehrávat vlastní výběry ve foobaru vlastním způsobem tak, že by se každá jedna skladba posílala jako flac cPlay. Zatím jsem to nezkoumal nebyl čas, ale v tebou uvedeném řešením myslím nepůjde - cPlay není schopen zpracovat více .flac jako vstup.

Napadlo mě také volání dynamického skriptu, vytvářejícího dočasný cue pro poslaný výběr z foobaru, ale není to ono čisté řešení (ovládací provky jsou opět v nedotaženém cPlay)..

noaid
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od noaid »

Jirka83 píše:jak (jestli to lze) nastavit takovéto přehrávání defaultně místo tlačítka Play.
To nepůjde z principu Foobaru nikdy.
Jirka83 píše:cPlay není schopen zpracovat více .flac jako vstup.
Je, pokud jsou všechny v jednom cue. Viz předchozí příspěvky.

Jinak cplay podporuje nějaké playlisty, ale nezkoumal jsem to, neb playlisty obecně mne naprosto nezajímají.

Aleska
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Aleska »

Hledal jsem na netu cokoliv o cPlay a narazil jsem na několik zajímavých informací:
a) na http://www.head-fi.org/forums/f46/cmp-c ... er-444784/ je uvedena informace, že cPlay je určen pro zvukovky umožňující zpracování 32 bity, jiné nepracují korektně. Mimochodem je zde též popsáno ovládání cPlay pomocí JRMC - stránka č.2, příspěvek mojave v 09-18-2009, 03:10 PM.
b) porovnání nahrávky 16 bit/44,1 kHz a 24 bit/96 kHz je zde http://snakeoilsheikh.wordpress.com/200 ... comparison . Protože mnoho z nás není jazyka anglického znalcem, tak překlad do Google češtiny je zde http://translate.googleusercontent.com/ ... 2k_X8JFO3A. Je to zajímavé a vyvolá to určitě další polemiku na toto téma.
c)mnoho diskuzí se vede na téma velikost vyrovnávací paměti. Teoreticky by měla být co nejmenší, ale zde se navrhuje pro přehrávání značně dlouhá, až 2 sec: http://0pointer.de/blog/projects/pulse-glitch-free.html. Opět český překlad je zde http://translate.googleusercontent.com/ ... WR9-HsR0Jw

noaid
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od noaid »

Dadaft:
Projít všechny samply 1 hod. nahrávky v 24/96 pokud jsou v ram trvá tak 0,5-3s podle rychlosti počítače.
Pleteš si dynamiku s hlasitostí.
dadaft píše:signálu, který měl s nižším vzorkováním krásný průběh, který nikdy nepřekročil hodnotu 0dB, se s větší přesností náhle objeví spousta drobných špiček, které tu hodnotu 0dB překračují !!!
No toto!!!! A jak to ty špičky dělají, že překročí hodnotu 0 dB? :lol:
dadaft píše:z toho pak vznikají problémy pro HW atd.
S takovýma špičkama se tomu HW nedivím, já s tím mám problém taky.

Budeš se divit, ale normalizací prochází naprosto každá nahrávka, která jde ven. Je to jeden z kroků při masteringu. Protože některé dac jsou šmejdy, tak se nenormalizuje na 0 dB, ale třeba na -0.5 - -1dB. Aby dac, pokud je blbě udělaný (např. špatný upsamplingový algoritmus), ty problémy neměl.
Každý sample má nějakou celočíselnou hodnotu. např. x=5, 248, 64258,... u 16ti bitů 0-65535, u 24 bitů 0-16777215.

Zvýšení hlasitosti:
x_new = x*h
kde h je reálná konstanta, např. 1.2457998 pro zesílení nebo 0,9542315 pro zeslabení.

Normalizace na 0 dB:
h = 65535/x_max
kde x_max se zjistí mžikem oka prolítnutím celé nahrávky.
Dále opět stejně
x_new = x*h

Přepočet do 24 bitů:
x_new = x*(16777215/65535)

Vše jsou to lineární úpravy na úrovni trojčlenky, které nemají nic společného s dynamikou - úprava dynamiky je nelineární úprava - komprese, expanze atd..
Normalizace = zvýšení hlasitosti, přičemže proměnná h se dynamicky vypočítá namísto zadání natvrdo.

K ostatnímu se už vyjadřovat nebudu.

noaid
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od noaid »

Aleska píše:Teoreticky by měla být co nejmenší, ale zde se navrhuje pro přehrávání značně dlouhá, až 2 sec
Já mám buffer ve foobaru 7 s, asio latency 256 samplů, buffer ve foobaru pro načtení souborů až 800 MB, takže FB mi přehrává z ram stejně jako cplay.
Už se mi zrovna dnes stalo, že fb nestíhal přehrávat, když jsem na jiném novém disku zároveň pouštěl skenovaní povrchu HDTune, ale to je opravdu zátěž a generují se při něm přerušení ostošet, tak se není co divit.
Aleska píše:b) porovnání nahrávky 16 bit/44,1 kHz a 24 bit/96 kHz
Ty závěry jsou bohužel mylné. Zdůvodnění by ale bylo dost obsáhlé. Nelze zdůvodňovat, že naměřené odlišnosti jsou nevýznamné a jen na vysokých kmitočtech. Ono totiž zrovna tam se ta odlišnost zvukově projevuje, ve větší čistotě vysokých kmitočtů :D . Proč to tak je - to bych musel kreslit.

dadaft
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od dadaft »

noaid píše:No toto!!!! A jak to ty špičky dělají, že překročí hodnotu 0 dB?
já se s tebou nebudu hádat. jen jsem popsal. jak to funguje v Auditionu. ty špičky co překračují hodnotu 0dB to podle mě prostě a stručně uřízne.
ale je možné, že máš pravdu. já jsem normalizaci jako takovou nikdy moc nepoužíval. když je to tak jak říkáš, tak bys snad ještě mohl vysvětlit, proč normalizace běžně dosahuje hodnot -5 až -8 dB, tj. že se vůbec nezesiluje, ale naopak tvrdě zeslabuje.

Obrázek

Obrázek

Aleska
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Aleska »

........jak to funguje v Auditionu. ty špičky co překračují hodnotu 0dB to podle mě prostě a stručně uřízne.......
Tak to musí být výsledkem amplitudový zkreslený hnus . Vykašli se na všechny možné úpravy signálů, tak jak to je na CD nahráno, tak to má být ! Já vím, je to okouzlení tím, co ten software umí. Ale stejně nakonec dojdeš k závěru, že všechny ty úpravy jsou nanic, jen přinášejí deku, stejnozvuk a bůchví co ještě... Vyzkoušej a zapomeň.

Odpovědět